ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2014 р. Справа № 923/1024/14
Господарський суд Херсонської області у складі судді Ситюка В.Г., при секретарі Бабіжаєві К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом прокурора Новотроїцького району Херсонської області в інтересах держави
до відповідача - 1 фермерського господарства "Посейдон і К", с. Сергіївка Новотроїцького району Херсонської області
відповідача - 2 Новотроїцької районної державної адміністрації, смт. Новотроїцьке Херсонської області,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Херсонська обласна державна адміністрація
про визнання недійсним (незаконним) розпорядження та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки
за участю старшого прокурора прокуратури м. Херсона Ахременко О.Д.,
представників сторін:
від відповідача-1 - Лук’яненко В.В., голова господарства,
від відповідача-2 - не з'явився,
третя особа - не з'явився
в с т а н о в и в:
Прокурор Новотроїцького району Херсонської області звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави до відповідача-1 фермерського господарства "Посейдон і К" та відповідача-2 Новотроїцької районної державної адміністрації, третя особа Херсонська обласна державна адміністрація про визнання недійсними розпорядження № 692 від 11.09.2009 р. та договору оренди земельної ділянки, укладеного сторонами від 14.10.2009 р. і зареєстрованого у Новотроїцькому районному відділі Херсонської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" 02.11.2009 р. за № 4АА002190 - 040972700068.
В судовому засіданні 12.08.2014 р., відповідно до ст. 77 ГПК України оголошено перерву до 10 год. 30 хв. 18.08.2014 р.
Прокурором подано до суду заяву про уточнення позовних вимог, просить визнати недійсними пункти 1 та 3 розпорядження Новотроїцької райдержадміністрації № 692 від 11.09.2009 р., в редакції розпорядження № 753 від 13.10.2009 р., щодо передачі в оренду відповідачу-1 земельної ділянки, визнати недійсним договір оренди, укладений між відповідачем-1 фермерським господарством "Посейдон і К" та відповідачем-2 Новотроїцькою райдержадміністрацією, з підстав зазначених у позові, посилаючись на прийняття відповідачем-2 розпорядження про передачу в оренду земельної ділянки без затвердження проекту землеустрою та щодо земельних ділянок, які знаходяться у власності інших осіб, без припинення права власності останніх у встановленому законом порядку, що в свою чергу є підставою визнання недійсним і договору оренди земельної ділянки. При цьому, зазначено і на відсутність у договорі оренди землі істотних умов, обов'язковість яких передбачена Законом України "Про оренду землі". Просить задовольнити позовні вимоги і визнати недійсними пункти 1 та 3 розпорядження Новотроїцької райдержадміністрації № 692 від 11.09.2009 р. та договір оренди землі від 14.10.2009 р., укладений між відповідачами фермерським господарством "Посейдон і К" та Новотроїцькою райдержадміністрацією.
Відповідачем-1 позовні вимоги не визнаються з посиланням на відповідність вимогам закону розпорядження райдержадміністрації, відмову власників землі від земельних ділянок та відсутність, у зв'язку з цим, підстав для визнання недійсним договору оренди землі. При цьому, зазначено на пропуск прокурором строку позовної давності та неможливість визнання правочину недійсним у зв'язку з недійсністю його частини.
Прокурором, щодо пропуску позовної давності, зазначено на звернення до суду в межах строку позовної давності, оскільки про вказані порушення стало відомо під час перевірки додержання вимог законодавства при розпорядженні землями державної власності Новотроїцької райдержадміністрації, яка проводилася в червні - липні поточного року.
Відповідач-2 та третя особа подали до суду клопотання про розгляд справи у відсутність їх представників.
Суд вважає за можливим розглянути справу, відповідно до ст. 75 ГПК України, у відсутність відзиву відповідача-2, належним чином, повідомленого про час і місце розгляду справи, за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши прокурора, представника відповідача-1, розглянувши та дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно зі ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки. Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі", укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Тобто, Земельним кодексом України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування повинен прийняти окремі рішення щодо надання згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки в оренду, на підставі яких укладається договір оренди земельної ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи 14.10.2009 року між відповідачем-2 Новотроїцькою районною державною адміністрацією та відповідачем-1 фермерським господарством "Посейдон і К" укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду, загальною площею 18,0615 га, для риборозведення, строком на 20 років, який зареєстровано у Новотроїцькому районному відділі Херсонської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" 02.11.2009 р. за № 4АА002190 - 040972700068.
Вказаний договір оренди земельної ділянки укладено на підставі розпорядження голови Новотроїцької районної державної адміністрації від 11.09.2009 р. № 692 "Про затвердження технічної документації із землеустрою ФГ "Посейдон і К" та його членів", п. 3 якого змінено розпорядженням від 13.10.2009 р. № 753 та передбачає зобов'язання відповідача-1 ФГ "Посейдон і К" замовити виготовлення проектів договорів оренди на земельні ділянки, у тому числі і земельної ділянки водного фонду.
Проте, відповідно до пункту першого розпорядження голови Новотроїцької районної державної адміністрації від 11.09.2009 р. № 692 "Про затвердження технічної документації із землеустрою ФГ "Посейдон і К" та його членів", райдержадміністрацією затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації використання земельних ділянок фермерського господарства "Посейдон і К" та його членів з метою уточнення площі по Сергіївській сільській раді. Пунктом другим вказаного розпорядження доручено Новотроїцькому районному відділу Херсонської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" видати членам господарства державні акти на право власності на земельні ділянки з уточненою площею. Пунктом третім розпорядження, в редакції розпорядження від 13.10.2009 р., зобов'язано відповідача-1 замовити у відділі Держкомзему у Новотроїцькому районі виготовлення проектів договорів оренди на земельні ділянки водного фонду та солончаки.
Таким чином, вказаним розпорядженням відповідачем-2 Новотроїцькою районною державною адміністрацією передано в оренду земельну ділянку відповідачу-1 фермерському господарству "Посейдон і К", проте технічна документація - проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідачем-2, в порушення вимог ст. 123 Земельного кодексу України, відповідно до якої рішення про надання земельних ділянок в оренду приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни цільового призначення земельних ділянок, надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлено в натурі, не затверджувалася.
Затвердження технічної документації з інвентаризації використання земельних ділянок землекористувачами не є затвердженням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а є, згідно ст. 184 Земельного кодексу України, окремим елементом землеустрою, віднесеним в межах компетенції до відповідних органів місцевої влади або органів місцевого самоврядування.
Пунктом третім розпорядження № 692 від 11.09.2009 р., в редакції розпорядження від 13.10.2009 р., зобов'язано відповідача-1 замовити у відділі Держкомзему у Новотроїцькому районі виготовлення проектів договорів оренди, у тому числі на земельні ділянки водного фонду. Тобто фактично Новотроїцькою райдержадміністрацією надано згоду та передано в оренду відповідачу-1 фермерському господарству "Посейдон і К" земельну ділянку площею 18,0615 га.
Проте, як вбачається з матеріалів справи до складу вказаної земельної ділянки входять частини земельних ділянок, які перебувають у власності інших осіб, зокрема, ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Відповідно до ст. 142 Земельного кодексу України припинення права власності на земельну ділянку у разі добровільної відмови власника землі на користь держави або територіальної громади здійснюється за його заявою до відповідного органу. Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у разі згоди на одержання права власності на земельну ділянку укладають угоду про передачу права власності на земельну ділянку. Угода про передачу права власності на земельну ділянку підлягає нотаріальному посвідченню.
В той же час, відповідні земельні ділянки у вказаних землевласників у встановленому законом порядку не вилучені і право власності не припинено. Так, останніми 07.09.2009 р. подано до райдержадміністрації заяви про відмову від частини земельних ділянок, однак угоди про передачу права власності на земельну ділянку відповідно до ст. 142 Земельного кодексу України не укладено. Натомість, Новотроїцькою райдержадміністрацією 11.09.2009 р. прийнято розпорядження № 690, № 691 про припинення права приватної власності на земельні ділянки громадян ОСОБА_4 та ОСОБА_3
Таким чином, вказані обставини свідчать про прийняття Новотроїцькою районною державною адміністрацією рішення про надання в оренду земельної ділянки без попереднього затвердження проекту землеустрою про надання в оренду земельної ділянки та без припинення права власності інших осіб на вказані земельні ділянки.
За таких обставин розпорядження від 11.09.2009 р. № 692 "Про затвердження технічної документації із землеустрою ФГ "Посейдон і К" та його членів", в частині передачі в оренду земельної ділянки фермерському господарству "Посейдон і К", в редакції пункту 3, відповідно до розпорядження № 753 від 13.10.2009 р. не відповідає вимогам закону і визнається судом недійсним.
При цьому, п. 1 вказаного розпорядження щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації використання земельних ділянок фермерського господарства "Посейдон і К" та його членів з метою уточнення площі по Сергіївській сільській раді, прийнято відповідачем-2 в межах повноважень та узгоджується з приписами ст. ст. 184, 186 Земельного кодексу України і прокурором порушень чинного законодавства в цій частині не наведено, а тому підстав визнання його недійсним не має.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, у тому числі, умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки. Невід'ємною частиною договору оренди землі є, зокрема, проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом. Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Проте, договір оренди земельної ділянки від 14.10.2009 р. не містить такої істотної умови, як умова передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки, проект відведення земельної ділянки не розроблявся.
Відповідно до підпункту 2.26 пункту 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у частині першій статті 15 Закону України "Про оренду землі" встановлено перелік істотних умов договору оренди землі, відсутність однієї з яких згідно з частиною другою цієї статті є підставою для визнання договору недійсним. Водночас згідно з частиною четвертою статті 15 Закону України "Про оренду землі" невід'ємними частинами договору оренди землі є: 1) план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; 2) кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; 3) акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); 4) акт приймання-передачі об'єкта оренди; 5) проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом. У вирішенні спорів про визнання недійсними договорів оренди земельної ділянки суди мають з'ясовувати наявність на момент укладення оспорюваного договору оренди рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки, оскільки його відсутність суперечить вимогам пункту 5 частини четвертої статті 15 Закону України "Про оренду землі" та пункту 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 677. Також, розглядаючи справи у спорах про визнання недійсними договорів оренди, суди повинні з'ясовувати питання чинності рішень (розпоряджень), на підставі яких було укладено такі договори.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
За таких обставин, враховуючи визнання судом недійсним розпорядження про передачу в оренду земельної ділянки та порушення вимог чинного законодавства при укладенні договору оренди землі позовні вимоги прокурора щодо визнання недійсним договору оренди земельної ділянки цілком обґрунтовані і підлягають задоволенню.
При цьому, посилання відповідача на дотримання вимог законодавства при укладенні договору оренди землі судом не приймаються до уваги, оскільки спростовуються матеріалами справи, а недійсність рішення (розпорядження) про передачу в оренду земельної ділянки та відсутність однієї з істотних умов є підставою для визнання договору оренди недійсним.
Також, не можуть бути прийняті до уваги і посилання відповідача-1 на пропуск прокурором позовної давності на звернення до суду, оскільки відповідно до ст. 261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила, і як вбачається з матеріалів справи, прокурору про вказані порушення стало відомо з дня проведення перевірки - червня-липня 2014 р., що свідчить про звернення прокурора до суду в межах позовної давності, визначеної ст. 257 ЦК України. Надана ж відповідачем-1 постанова суду від 15.02.2011 р. не свідчить про проведення прокурором перевірки саме з вказаних питань та встановлення прокурором під час перевірки відповідних порушень.
Враховуючи неправомірність дій відповідачів, судові витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України, покладаються на обох відповідачів та розподіляються між ними порівно.
Враховуючи викладене, на підставі ст. ст. 123, 124 ЗК України, ст. 215 ЦК України, ст. 15 Закону України "Про оренду землі", керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати недійсним п. 3 розпорядження голови Новотроїцької районної державної адміністрації № 692 від 11.09.2009 р. в редакції, відповідно до розпорядження голови Новотроїцької районної державної адміністрації № 753 від 13.10.2009 р., щодо передачі в оренду земельної ділянки фермерському господарству "Посейдон і К".
3. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки водного фонду від 14.10.2009 року загальною площею 18,0615 га, укладений між Новотроїцькою районною державною адміністрацією та фермерським господарством "Посейдон і К", який зареєстровано у Новотроїцькому районному відділі Херсонської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", 02.11.2009 р. за № 4АА002190 - 040972700068.
4. Стягнути з Новотроїцької районної державної адміністрації, Херсонська область, смт. Новотроїцьке, вул. Леніна, 73, ідентифікаційний код 04060128 в доход спеціального фонду Державного бюджету на р/р № 31215206783002 в ГУДКСУ у Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 37959779, одержувач УДКСУ у місті Херсоні, призначення платежу - судовий збір, код 03500045 - 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. судового збору.
5. Стягнути з фермерського господарства "Посейдон і К", Херсонська область, Новотроїцький район, с. Сергіївка, вул. 40 років Перемоги, 99, ідентифікаційний код 34638750 в доход спеціального фонду Державного бюджету на р/р № 31215206783002 в ГУДКСУ у Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 37959779, одержувач УДКСУ у місті Херсоні, призначення платежу - судовий збір, код 03500045 - 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. судового збору.
6. В решті позову відмовити.
Повне рішення складено 19.08.2014 р.
Суддя В.Г. Ситюк
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 18.08.2014 |
Оприлюднено | 19.08.2014 |
Номер документу | 40176505 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Ситюк В.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні