Постанова
від 21.10.2014 по справі 923/1024/14
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" жовтня 2014 р.Справа № 923/1024/14 Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

головуючого судді : В.В. Лашина

суддів: О.Ю. Аленіна,

О.Л.Воронюка

При секретарі: Р.О. Кияшко

За участю представників сторін:

Від прокуратури Одеської області - Коломійчук І.О., посвідчення № 005250, від 22.09.12;

Інші представники сторін в судове засідання не з'явилися. Про час дату та місце розгляду апеляційної скарги повідомлені належним чином.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу фермерського господарства "Посейдон і К"

на рішення господарського суду Херсонської області від 18.08.2014р.

у справі № 923/1024/14

за позовом прокурора Новотроїцького району Херсонської області в інтересах держави

до відповідача - 1 фермерського господарства "Посейдон і К",

відповідача - 2 Новотроїцької районної державної адміністрації,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Херсонська обласна державна адміністрація

про визнання недійсним (незаконним) розпорядження та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2014 року прокурор Новотроїцького району Херсонської області в інтересах держави звернувся до господарського суду Херсонської області з позовом до фермерського господарства "Посейдон і К" (в подальшому за текстом - ФГ "Посейдон і К") та Новотроїцької районної державної адміністрації Херсонської області про визнання недійсним розпорядження голови Новотроїцької райдержадміністрації № 692 від 11.09.2009 р. та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки водного фонду площею 18,0615 га, укладеного 02.11.2009 р. між Новотроїцькою райдержадміністрацією та ФГ "Посейдон і К".

В подальшому прокурором були уточнені позовні вимоги, за якими він просив визнати недійсними пункти 1 та 3 розпорядження Новотроїцької райдержадміністрації № 692 від 11.09.2009 р., в редакції розпорядження № 753 від 13.10.2009 р., щодо передачі в оренду ФГ "Посейдон і К" земельної ділянки, визнати недійсним договір оренди, укладений між відповідачами. Свої позовні вимоги прокурор обґрунтовував тим, що прийняття Новотроїцькою райдержадміністрацією розпорядження про передачу в оренду земельної ділянки відбулося в порушення вимог ст. 16 Закону України "Про оренду землі", ст. 50 Закону України "Про землеустрій", ст. 142 Земельного кодексу України без затвердження проекту землеустрою та щодо земельних ділянок, які знаходяться у власності інших осіб, без припинення права власності останніх у встановленому законом порядку, що відповідно до ст. ст. 203, 215 Цивільного кодексу України та ст. 207 Господарського кодексу України є підставою визнання недійсним договору оренди земельної ділянки. Також прокурором вказано й на порушення вимог ст. 15 Закону України "Про оренду землі" щодо відсутності в оспорюваному договорі оренди таких істотних умов як умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди землі.

Рішенням господарського суду Херсонської області від 18.08.2014 р. (суддя Ситюк В.Г.) позовні вимоги задоволені частково. Визнаний недійсним п. 3 розпорядження голови Новотроїцької райдержадміністрації № 692 від 11.09.2009 р. в редакції, відповідно до розпорядження голови Новотроїцької райдержадміністрації № 753 від 13.10.2009 р., щодо передачі в оренду земельної ділянки ФГ "Посейдон і К". Визнаний недійсним договір оренди земельної ділянки водного фонду від 14.10.2009 року загальною площею 18,0615 га, укладений між Новотроїцькою райдержадміністрацією та фермерським господарством "Посейдон і К", який зареєстровано у Новотроїцькому районному відділі Херсонської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", 02.11.2009 р. за № 4АА002190 - 040972700068. З Новотроїцької райдержадміністрації та з ФГ "Посейдон і К" в дохід Державного бюджету стягнуто 1218 грн. судового збору з кожного.

Не погоджуючись з цим рішенням, ФГ "Посейдон і К" в апеляційній скарзі просить його скасувати та постановити нове, яким у задоволені позову прокурора відмовити у повному обсязі, посилаючись на неповне з'ясування місцевим господарським судом обставин справи, що мають значення для справи, оскільки спірна земельна ділянка вже перебувала у користуванні ФН "Посейдон і К", тоді як в результаті інвентаризації було відсутнє формування нових земельних ділянок та зміна цільового призначення не проводилась, площа земельної ділянки не перевищувала площі, наданої відповідачу раніше у 2007 році на підставі проекту землеустрою. Також скаржник наголошує на тому, що відмова фізичних осіб від земельної ділянки відбувалась на підставі ст. 145 Земельного кодексу України, яка не передбачає складання угоди та її нотаріального посвідчення. Окрім цього, ФГ "Посейдон і К" вказує на те, що позивачем не було доведено порушення прав і інтересів держави внаслідок відсутності в оспорюваному договорі деяких умов, та їх відсутність не може свідчити про недійсність всього договору.

До Одеського апеляційного господарського суду надійшла заява ФГ «Посейдон і К» про розгляд апеляційної скарги без участі їх представника. При цьому скаржник зазначив що подану апеляційну скаргу підтримує в повному обсязі.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника прокуратури, дослідивши матеріали справи та перевіривши правильність застосування господарським судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідно до частини першої статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно із визначенням, що міститься у статті першої Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинної на момент прийняття оспорюваного розпорядження райдержадміністрації та укладання спірного договору оренди землі) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України "Про оренду землі").

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ч. 1 ст. 2 Закону України "Про оренду землі").

Статтею 6 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону (ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі").

Згідно із ч 3 ст. 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для, зокрема, для сільськогосподарського використання; ведення водного господарства.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлений статтею 123 Земельного кодексу України.

Так, у частині першої зазначеної норми передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду) (ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України).

Відповідно до ч. 7 ст. 123 Земельного кодексу України погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом її відведення здійснюється: затвердження проекту відведення земельної ділянки; вилучення (викуп) земельних ділянок у землекористувачів (землевласників) із затвердженням умов вилучення (викупу) земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням категорії земель та її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, встановлення обґрунтованих граничних термінів забудови земельної ділянки.

Статтею 203 Цивільного Кодексу України встановлено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину. Із змісту зазначеної статті випливає, що правочин є дійсним, якщо він відповідає загальним умовам дійсності правочину, до яких, зокрема, треба віднести: законність змісту правочину, наявність у особи, яка вчиняє правочин, необхідного обсягу цивільної дієздатності; вільне волевиявлення учасника правочину та його відповідність внутрішній волі; відповідність форми вчинення правочину вимогам законодавства, його спрямованість. Правочин є чинним, якщо він не суперечить ЦК України, іншим актам цивільного законодавства та моральним засадам громадського суспільства.

Частиною першою статті 215 ЦК України встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 ЦК України. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін, або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України правочин є дійсним, якщо його зміст не суперечить ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства та загальним умовам дійсності правочину.

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням голови Новотроїцької райдержадміністрації № 60 від 02.02.2007 р. надано в оренду гр. ОСОБА_3 земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 100 га для ведення фермерського господарства.

На підставі зазначеного розпорядження між Новотроїцькою райдержадміністрацією та гр. ОСОБА_3 був укладений договір оренди земельної ділянки, зареєстрований 14 серпня 2007 року Новотроїцьким райвідділом Херсонської регіональної філії центру ДЗК за № 4 АА002190040772700150.

07 вересня 2007 року Новотроїцькою райдержадміністрацією проведено державну реєстрацію ФГ "Посейдон і К", до складу якого увійшли 6 членів, у тому числі гр. ОСОБА_4 та ОСОБА_5

Згідно із розпорядженням Новотроїцької райдержадміністрації № 97 від 06.03.2008 р. у власність гр. ОСОБА_4 та ОСОБА_5 передано земельні ділянки площею по 22,64 га кожному для ведення фермерського господарства.

В подальшому ФГ "Посейдон і К" збудувало на земельній ділянці водоймище площею 18,0615 га, до якого увійшли 12,6817 га переданих у власність членам фермерського господарства внаслідок проведеного паювання, зокрема, 7,0463 га земель, що передані гр. ОСОБА_4 та 5,6354 га, що передані гр. ОСОБА_5

30 жовтня 2008 року між Новотроїцькою райдержадміністрацією та гр. ОСОБА_3 укладено додаткову угоду до договору оренди земель сільськогосподарського призначення від 14.08.2007 р., згідно з якою визначило площу орендованої земельної ділянки - 54,72 га солончаків.

07 липня 2009 року розпорядженням Новотроїцької райдержадміністрації № 507 ФГ "Посейдон і К" надано дозвіл на проведення інвентаризації земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні ФГ "Посейдон і К" та членів зазначеного господарства.

07 вересня 2009 року гр. ОСОБА_4 та гр. ОСОБА_5 подано до Новотроїцької райдержадміністрації заяви про вилучення з паїв останніх земель водного фонду площею 7,0463 га та 5,6354 га відповідно для подальшої оренди ФГ "Посейдон і К".

На підставі вказаних заяв, розпорядженнями голови Новотроїцької райдержадміністрації № 690 та № 691 від 11 вересня 2009 року припинено право власності гр. ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на передані ним для ведення фермерського господарства земельні ділянки.

Розпорядженням Новотроїцької райдержадміністрації № 692 від 11.09.2009 р. затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації використання земельних ділянок ФГ "Посейдон і К" та його членів з метою уточнення площі по Сергіївській сільській раді Новотроїцького району Херсонської області. Новотроїцькому райвідділу Херонської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" доручено видати членам ФГ "Посейдон і К" державні акти на право власності на земельні ділянки з уточненою площею. Пунктом 3 цього розпорядження ФГ "Посейдон і К" доручено замовити у відділі Держкомзему у Новотроїцькому районі виготовлення проектів договорів оренди на земельну ділянку та солончаки.

В подальшому до п. 3 даного розпорядження були внесені зміни згідно із розпорядженням Новотроїцької райдержадміністрації № 753 від 13.10.2009 р., за якими ФГ "Посейдон і К" було запропоновано замовити у відділі Держкомзему у Новотроїцькому районі виготовлення проектів договорів оренди на земельні ділянки: - водного фонду терміном на 20 років та орендною платою у розмірі 150 грн. на за 1 га; - солончаки - терміном на 20 років та орендною платою у розмірі 25,25 грн. за 1 га.

На підставі згаданих вище розпоряджень 14 жовтня 2009 року між Новотроїцької райдержадміністрацією та ФГ "Посейдон і К" був укладений договір оренди земель водного фонду, зареєстрований у Державному реєстрі земель 02.11.2009 р. за № 4АА002190-040972700068.

За умовами вказаного договору ФГ "Посейдон і К" передавалося у строкове платне користування земельна ділянка водного фонду площею 18,0615 га, яка знаходиться на території Сергіївської сільської ради, з метою здійснення риборозведення.

Спірний договір оренди укладено терміном на 20 років.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, місцевий господарський суд виходив з того, що оспорюваним розпорядженням Новотроїцькою райдержадміністрацією передано в оренду земельну ділянку ФГ "Посейдон і К", проте технічна документація - проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в порушення вимог ст. 123 Земельного кодексу України, не затверджувалася. Господарський суд зазначив те, що затвердження технічної документації з інвентаризації використання земельних ділянок землекористувачами не є затвердженням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а є, згідно ст. 184 Земельного кодексу України, окремим елементом землеустрою, віднесеним в межах компетенції до відповідних органів місцевої влади або органів місцевого самоврядування. Також судом першої інстанції вказано про те, що прийняття Новотроїцькою райдержадміністрацією рішення про надання в оренду земельної ділянки без попереднього затвердження проекту землеустрою про надання в оренду земельної ділянки та без припинення права власності інших осіб на вказані земельні ділянки було порушенням вимог чинного земельного законодавства.

Окрім цього, господарський суд звернув увагу на те, що спірний договір оренди земельної ділянки від 14.10.2009 р. не містить такої істотної умови, як умова передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки, відсутність проекту відведення земельної ділянки, що за приписами ст. 15 Закону України "Про оренду землі" та виходячи з роз'яснень, наведених у підпункті 2.26 пункту 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", є підставою для визнання договору недійсним.

Судом першої інстанції не прийняті до уваги посилання ФГ "Посейдон і К" на пропуск прокурором позовної давності на звернення до суду, оскільки відповідно до ст. 261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила, і як вбачається з матеріалів справи, прокурору про вказані порушення стало відомо з дня проведення перевірки - червня-липня 2014 р., що свідчить про звернення прокурора до суду в межах позовної давності, визначеної ст. 257 ЦК України.

Водночас, місцевий господарський суд, задовольняючи частково позовні вимоги, зазначив про те, що п. 1 оспорюваного розпорядження щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації використання земельних ділянок ФГ "Посейдон і К" та його членів з метою уточнення площі по Сергіївській сільській раді, прийнято Новотроїцькою райдержадміністрацією в межах повноважень та узгоджується з приписами ст. ст. 184, 186 Земельного кодексу України і прокурором порушень чинного законодавства в цій частині не наведено, а тому підстав визнання його недійсним не має.

Аналізуючи матеріали справи, судова колегія доходить до висновку про те, що судом першої інстанції спір по суті позовних вимог вирішено вірно та на підставі повного з'ясування обставин справи правомірно зазначено про прийняття оспорюваного розпорядження Новотроїцькою райдержадміністрацією без передбаченого законодавством проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з порушенням порядку вилучення земельної ділянки від третіх осіб та за відсутності у спірному договорі оренди усіх істотних умов, визначених у статті 15 Закону України "Про оренду землі".

Посилання ФГ "Посейдон і К" на те, що проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не було потрібно при укладанні спірного договору оренди, оскільки земельна ділянка вже перебувала у користуванні ФГ "Посейдон і К", тоді як в результаті інвентаризації було відсутнє формування нових земельних ділянок та зміна цільового призначення не проводилась, площа земельної ділянки не перевищувала площі, наданої відповідачу раніше у 2007 році, судова колегія вважає неспроможними.

За імперативними приписами статті 123 Земельного кодексу України рішення уповноважених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

З матеріалів справи вбачається, що у 2007 році гр. ОСОБА_3 була передана земельна ділянка сільськогосподарського призначення площею 100 га. Разом з тим, ФГ "Посейдон і К" за спірним договором передана земельна ділянка вже водного фонду та площею 18,0615 га. Доказів встановлення меж цієї земельної ділянки на місцевості матеріали справи не містять.

Судом першої інстанції правомірно звернуто увагу на те, що затвердження технічної документації з інвентаризації використання земельних ділянок землекористувачами не може вважатися затвердженням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки згідно ст. 184 Земельного кодексу України та Закону України "Про землеустрій" відноситься до іншого виду документації із землеустрою.

Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на момент укладання спірного договору оренди) визначені суттєві умови договору оренди землі, серед яких умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Крім цього, невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

Матеріали справи цих документів не містять.

Частиною 2 зазначеної норми встановлено, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Згідно до роз'яснень, наведених у п. 2.26 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6, відсутність однієї з істотних умов, визначених статтею 15 Закону України "Про оренду землі", є підставою для визнання договору недійсним. Також зауважено те, що у вирішенні спорів про визнання недійсними договорів оренди земельної ділянки суди мають з'ясовувати наявність на момент укладення оспорюваного договору оренди рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки, оскільки його відсутність суперечить вимогам пункту 5 частини четвертої статті 15 Закону України "Про оренду землі" та пункту 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 677.

Отже, за відсутності рішення уповноваженого органу про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за відсутності самого проекту відведення земельної ділянки, а також при відсутності хоча б однієї з істотних умов, визначених законом, правочин оренди земельної ділянки є таким, що суперечить законодавству, а відтак він правомірно визнаний судом першої інстанції недійсним.

Твердження скаржника про те, що відмова фізичних осіб гр. ОСОБА_4 та ОСОБА_5 від земельної ділянки відбувалась на підставі ст. 145 Земельного кодексу України, яка не передбачає складання угоди та її нотаріального посвідчення, судова колегія вважає помилковими.

Стаття 145 Земельного кодексу України передбачає припинення права власності на земельну ділянку особи, якій земельна ділянка не може належати на праві власності в порядку відчуження, тоді як за статтею 142 зазначеного Кодексу таке припинення відбувається за добровільною відмовою, що вбачається зі змісту заяв гр. ОСОБА_4 та гр. ОСОБА_5 та підтверджується текстом розпоряджень Новотроїцької райдержадміністрації № 690 та № 691 від 11.09.2009 р., прийнятими на підставі саме статті 142 Земельного кодексу України. Матеріали справи не містять доказів внесення змін або скасування у встановленому законом порядку зазначених розпоряджень.

Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень. Докази подаються сторонами.

ФГ "Посейдон і К" не було надано належних доказів у підтвердження обставин, на які скаржник посилався в процесі розгляду спору та суді апеляційної інстанції.

За таких обставин, судова колегія вважає, що господарським судом Херсонської області прийнято оскаржуване рішення у відповідності до вимог закону на підставі встановлених обставин справи у повному обсязі, а тому достатніх правових підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись статтями 101-105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА :

Апеляційну скаргу фермерського господарства "Посейдон і К" залишити без задоволення, а рішення господарського суду Херсонської області від 18.08.2014 р. по справі № 923/1024/14 - без змін.

Повний тест складено 23.10.2014р.

Головуючий суддя В.В. Лашин

Суддя О.Ю. Аленін

Суддя О.Л. Воронюк

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення21.10.2014
Оприлюднено30.10.2014
Номер документу41077406
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/1024/14

Постанова від 21.10.2014

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Лашин В.В.

Ухвала від 02.10.2014

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Лашин В.В.

Ухвала від 04.09.2014

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Лашин В.В.

Рішення від 18.08.2014

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ситюк В.Г.

Ухвала від 16.07.2014

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ситюк В.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні