5/334-а
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м.Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
10.08.2006 р. Справа № 5/334-а
За позовом Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України "Укрзалізничпостач", м.Київ
до відповідача Закритого акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта", м.Кременчук
третя особа: Придніпровська залізниця України, м.Дніпропетровськ
про стягнення 1932,30 грн.
Суддя Гетя Н.Г.
Представники:
Від позивача Басюк Т.Л., дор. від 20.01.06
Від відповідача Тищенко С.В., дор. № 14/03-27 від 27.12.05 р.
Від 3-ї особи Тораноха С.О., дор. № 2 від 03.01.06
СУТЬ СПОРУ : розглядається позовна заява про стягнення 1932,30 грн. недопоставленої кількості товару по договору поставки нафтопродуктів № ЦХП-14-00205-01 від 27.12.04 р.
Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві.
Згідно ст.75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника відповідача,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення 2037,74 грн. заборгованості за непоставлене паливо по договору № ЦХП-14-00205-01 від 27.12.04 р.
Тому позивач прохає задовольнити позовні вимоги.
Проаналізувавши матеріали справи і докази сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного:
Відповідач вважає, що позовна заява позивача від 05.04.2006 р. № 18/1284 не обґрунтовані і не підлягає задоволенню з наступних підстав:
27.12.2004 р. між відповідачем та позивачем був укладений Договір відповідно якого позивач купує у відповідача нафтопродукти.
Відповідач зобов"язався передати нафтопродукти, а позивач - оплатити та прийняти нафтопродукти (п.1.1 Договору).
Пунктом 3.1 Договору передбачається, що поставка нафтопродуктів здійснюється ВТ "Укртатнафта" залізничним транспортом загального користування на умовах ІНКОТЕРМС 2000 FСА (Франко-перевізник).
Датою поставки (відповідно до п.3.6 Договору) нафтопродуктів вважається дата відправлення цього товару, що підтверджується штампом станції відправлення на залізничній накладній, на адресу одержувача, яка вказується в рознарядці покупця.
Офіційні правила тлумачення торгівельних термінів Міжнародної торгової палати ІНКОТЕРМС (редакція 2000 року) передбачають обов"язки продавця та покупця щодо продажу та приймання товарів при поставці на умовах FСА.
Згідно з цими умовами, відповідач зобов"язаний надати товар перевізникові або іншій особі, призначеній покупцем або обраний продавцем у відповідності зі ст. А.3 "а", у названому місці у день чи межах періоду, що узгоджені сторонами для здійснення поставки.
Поставка вважається здійсненою (ст.А.4):
А) якщо названим місцем поставки є площі продавця: коли товар завантажений на транспортний засіб, наданий перевізником, що призначений покупцем, чи іншою особою, що діє від імені останнього;
ст.Б.5 передбачає, що покупець (в даному випадку - ВАТ "Торговий Дім "Облагропостач") несе всі ризики втрати чи пошкодження товару з моменту, коли товар є поставленим у відповідності зі ст.А4.
Відповідач вважається таким, що виконав свої зобов"язання по відвантаженню з моменту передачі товару вантажовідправнику. АТ "Укртатнафта" не несе відповідальності за недостачу товару, виниклу після передачі товару транспортній організації (перевізнику).
Вантажовідправником по цьому договору, є ЗАТ "Торговий дім "Укртатнафта" (п.3.3 Договору).
FСА ІНКОТЕРМС 2000 та п.3.6 Договору передбачають, що датою поставки нафтопродуктів вважається дата відправлення нафтопродуктів. Відправлення нафтопродуктів вважається передачею товару у розпорядження перевізника..
Проаналізувавши положення Договору та положення ІНКОТЕРМС 2000 щодо порядку здійснення поставки на умовах FСА можна дійти висновку, що умови поставки нафтопродуктів за договором відповідають умовам поставки FСА за ІНКОТЕРМС 2000.
13.03.2005 р. на виконання умов Договору позивачу було відвантажено дизельне паливо в вагоно-цистерні № 79556163, що підтверджується квитанцією про приймання вантажу № 43191458 від 13.03.2005 р..
Ст. 35 Статуту залізниць України визначає, що під час здавання вантажів для перевезення відправником повинна бути зазначена у накладній їх маса. Маса вантажів визначається відправником. Таким чином відправник повинен нести відповідальність за невірне внесення даних до накладної.
Претензії по кількості поставленого товару не підлягають задоволенню, якщо при прийманні товару вантажоодержувачем в пункті призначення має місце невідповідність кількості товару, зазначених в перевізних документах в кількістю, визначену у встановленому порядку Покупцем в межах вимог, встановлених Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску і обліку нафти і нафтопродуктів. Правила заявлення та розгляду претензій визначають вичерпний перелік осіб, до яких або які можуть заявити з приводу перевезень.
До цих осіб відносяться залізниці (перевізники), вантажовідправник, вантажоодержувач або уповноважені на це особи. Відповідач, АТ "Укртатнафта" не є ні перевізником, ні вантажовідправником, ні вантажоодержувачем.
Оформлення рахунків на оплату відвантажених нафтопродуктів відбувається по факту відвантаження. Такі дані формуються після зважування вагоно-цистерн та оформлення перевізних документів, де зазначається вага нетто відвантаженого нафтопродукту, що виключає можливість порушення договірних зобов"язань з боку відповідача.
Право власності (право оперативного управління) у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором, відповідно до ст.334 ЦК України. Передачею визнається вручення речей набувачеві, а так само здача транспортній організації для відправки набувачеві, у даному випадку - залізниця.
Ст. 526 ЦК України передбачає, що зобов"язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, акту планування, договору, а при відсутності таких вказівок - відповідно до вимог, що звичайно ставляться .
Ст. 525 ЦК України вказує, що одностороння відмова від виконання зобов"язання і одностороння зміна умов договору не допускається, за винятком випадків, передбачених законом.
Згідно із ст.614 ЦК України особа, яка не виконала зобов"язання або виконала його неналежним чином, несе майнову відповідальність лише при наявності вини (умислу або необережності), крім випадків, передбачених законом або договором.
З огляну наведеного вище, в діях відповідача вина відсутня.
На підставі вищевикладеного суд вважає, що відповідач виконав свої зобов"язання належним чином відповідно до умов договору.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. В позовних вимогах відмовити.
СУДДЯ Н.Г.ГЕТЯ
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 10.08.2006 |
Оприлюднено | 28.08.2007 |
Номер документу | 401898 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Іваницький О.Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні