1/105
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
30.06.09 р. Справа № 1/105
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Клуб Веломір” м. Донецьк
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства комерційний банк “Надра” м. Київ в особі філії ВАТ КБ “Надра” Донецьке регіональне управління м. Донецьк
про стягнення 17 071 грн. 56 коп. та розірвання договору
Суддя З.П. Азарова
Представники
Від позивача: Нежигай І.О. - представник
Від відповідача: не з'явився
В засіданні брали участь
СУТЬ СПОРУ: В судовому засіданні 01.06.2009р.
було оголошено перерву
Товариство з обмеженою відповідальністю “Клуб Веломір” звернулося з позовом до Відкритого акціонерного товариства комерційний банк “Надра” м. Київ в особі філії ВАТ КБ “Надра” Донецьке регіональне управління м. Донецьк про стягнення суми вкладу у розмірі 15 000 грн. 00 коп., процентів за користуванням вкладом у сумі 7 грн. 54 коп. та розірвання договору строкового банківського вкладу (депозиту) № 201/2008/980-ДТ/1548-122 від 09.06.2008р.
В обґрунтування позову позивач надав: договір строкового банківського вкладу (депозиту) № 201/2008/980-ДТ/1548-122 від 09.06.2008р., заяву від 12.03.2009р., витяг з газетної публікації “Урядовий кур'єр” № 26 від 13.02.2009р., розрахунок позову.
Заявою від 23.06.2009р. позивач згідно статті 22 Господарського процесуального кодексу України збільшив позовні вимоги та просить стягнути суму вкладу у розмірі 15 000 грн. 00 коп., проценти за користування вкладом у сумі 2 071 грн. 56 коп.
В судове засідання 01.06.2009р. відповідач не з'явився, відзив не надав, а його філія заперечила проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що 10.02.2009р. Правління Національного банку України з метою створення сприятливих умов для відновлення фінансового стану банку прийняло постанову № 59 про призначення тимчасової адміністрації та введення мораторію на задоволення вимог кредиторів строком на шість місяців. Стаття 80 Закону України “Про банки і банківську діяльність” передбачає право тимчасового адміністратора продовжувати або припиняти будь-які операції банку. За таких обставин банк не несе відповідальність за невиконання своїх зобов'язань.
В судовому засіданні було оголошено перерву для виготовлення процесуального документу.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив, що 09.06.2008р. Відкрите акціонерне товариство Комерційний банк “Надра” м. Київ в особі відділення філії ВАТ КБ “Надра” Донецьке регіональне управління та Товариство з обмеженою відповідальністю “Клуб Веломір” уклали договір строкового банківського вкладу (депозиту) № 201/2008/980-ДТ/1548-122, згідно з яким вкладник (позивач) перераховує на вкладний рахунок у банку грошові кошти у сумі 15 000 грн. 00 коп. строком на дванадцять місяців + дванадцять днів, а банк зобов'язався виплатити вкладникові вказану суму до 23.06.2009р. зі сплатою 13,8 % річних за користування вкладом на умовах та в порядку, визначеному договором.
Згідно з пунктом 2.1 договору вкладник перераховує суму вкладу на вкладний рахунок з власного рахунку протягом одного банківського дня з дня належного оформлення договору.
Пунктом 6.1 договору сторони обумовили, що договір вважається укладеним з дня надходження коштів на вкладний рахунок та строк дії договору збігається зі строком вкладу.
Відповідно до пункту 4.2 договору на вклад нараховуються проценти від дня, наступного за днем надходження вкладу у банк до дня, що передує його поверненню вкладникові або списанню з вкладного рахунка вкладника. Проценти нараховуються щомісячно в кожний останній робочий день місяця і в день закінчення дії договору. Пунктом 4.3 договору визначено, що при розрахунку процентів приймається метод “факт/факт”, який полягає у нарахуванні процентів, виходячи з фактичної кількості днів перебування вкладу на зберіганні в банку і фактичної кількості днів, а пунктом 4.4 договору сторони передбачили, що сплата нарахованих процентів за користування вкладом здійснюється в кінці строку договору.
Загальні умови виконання зобов'язань визначені нормами Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України. Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із пунктом першим статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Вкладник виконав свої зобов'язання за договором, перерахував на депозитний рахунок грошові кошти, передбачені договором.
В силу статті 1058 Цивільного кодексу України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другою сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
Відповідно до частини 2 статті 1060 Цивільного кодексу України за договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов'язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, крім вкладів, зроблених юридичними особами на інших умовах повернення, які встановлені договором. Пунктом 3.1.3 договору сторони встановили, що вкладник має право достроково розірвати договір і отримати суму вкладу, письмово попередивши про це банк на умовах, передбачених пунктом 4.5 договору, згідно з яким у разі дострокового розірвання дії договору або дострокового повернення частини вкладу за ініціативою вкладника, останній зобов'язаний повідомити про це банк шляхом подання заяви в двох примірниках не пізніше двох календарних днів, по закінченні яких, банк зобов'язується повернути вклад або його частину. При поверненні повної суми вкладу або його частини банк здійснює перерахунок нарахованих та/або сплачених процентів за фактичну кількість днів з дати наступної за днем надходження коштів до дати, що передує даті отримання заяви вкладника про дострокове розірвання дії договору, за ставкою в розмірі 0,1 % відсотка річних з дати отримання заяви вкладника про дострокове розірвання дії договору по день, що передує даті сплати суми вкладу або повернення частини вкладу, проценти нараховуються за ставкою, що встановлена банком за вкладом на вимогу – 0,01%. При достроковому поверненні суми вкладу вкладник доручає банку вирахувати різницю між сумою раніше сплачених вкладнику процентів та сумою, що належить до виплати по перерахуванню, якщо така різниця має місце.
Таким чином, сторони домовилися про можливість дострокового розірвання депозитного договору.
12.03.2009р. позивач звернувся з заявою про дострокове повернення вкладу у сумі 15 000 грн. 00 коп. та розірвання договору банківського вкладу (депозиту) № 201/2008/980-ДТ/1548-122 від 09.06.2008р. Проте, відповідачем вказана заява не була виконана, у зв'язку з чим позивач звернувся з позовом до суду.
Заявлені вимоги про стягнення суми вкладу та процентів, нарахованих на суму вкладу, не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 3.4.2 договору банк прийняв на себе зобов'язання забезпечити повне збереження та повернення вкладу з нарахованими процентами. Отже, банк зобов'язався виконувати доручення клієнта і він вважається у такому разі повіреним клієнта, який надає відповідачу послугу, зокрема збереження коштів за депозитом. При чому грошові кошти належать клієнту, його право власності на них не змінюється, не оспорюється, не переходить до банку, вони знаходяться на рахунку позивача. В разі необхідності розірвання депо-
зитного договору клієнт має право вимагати їх повернення. Але позивач пред'явив вимоги про їх стягнення з банку, що не відповідає ані умовам договору, ані способам захисту порушеного права.
Щодо вимоги про розірвання договору, то порядок розірвання договору передбачений статтею 188 Господарського кодексу України. За приписами цієї статті пропозиція про розірвання договору повинна виходити від будь-якої із сторін. На виконання вимог вказаної статті позивач 12.03.2009р. звернувся до банку з заявою про розірвання договору, однак вона була залишена банком без задоволення, тому позивач правомірно звернувся з позовом. Проте, пунктом 6.1 договору сторони обумовили, що договір вважається укладеним з дня надходження коштів на вкладний рахунок та строк дії договору збігається зі строком вкладу. Пунктом 1.2 договору встановлений строк вкладу 23.06.2009р. Отже, на час розгляду справи строк дії договору з цією датою збігається і строк дії договору закінчився, а тому спір між сторонами в цій частині відсутній і провадження у справі припиняється.
Керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд –
В И Р І Ш И В:
Відмовити в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “Клуб Веломір” в частині стягнення 17 071 грн. 56 коп.
В іншій частині провадження у справі припинити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства комерційний банк “Надра” (04053, м. Київ, вул. Артема, 15, код ЄДРПОУ 20025456) в особі філії ВАТ КБ “Надра” Донецьке регіональне управління (83086, м. Донецьк, вул. Артема, 43, код ЄДРПОУ 25605425) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Клуб Веломір” (83055, м. Донецьк, вул. Університетська, буд. 18, код ЄДРПОУ 33956842, п/р 26001150530781 у АКБ “Укрсоцбанк” Донецька обласна філія, МФО 334862) судові витрати по сплаті державного мита в сумі 42 грн. 50 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 156 грн. 25 коп.
Рішення оголошено в засіданні та набуває законної сили після закінчення десятиденного строку.
Рішення може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття рішення або в касаційному порядку протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.
Суддя Азарова З.П.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2009 |
Оприлюднено | 11.07.2009 |
Номер документу | 4021846 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудь Ірина Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні