Постанова
від 06.07.2009 по справі б-39/210-08
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Б-39/210-08

Україна

Харківський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01"липня 2009 р.                                                        Справа № Б-39/210-08

Харківський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді  Лакізи В.В.,  судді Білоусової Я.О.,  судді-доповідача Пуль О.А.,

при секретарі –Сємєровій М.С. ,

за участю представників сторін :

апелянта –ДПІ у м. Житомирі –представник Мосійчук О.В. за дов. № 1066/М/10 від 10.01.2009 р.,

боржника- не з'явився,

ліквідатор - не з'явився,

розглянувши  у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу (вх. №1353Х/2-6) держаної податкової інспекції у м. Житомирі на ухвалу господарського суду Харківської області від 23 березня 2009 р. по справі № Б-39/210-08,

за заявою Голови ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю «Гіппо-Полісся», м. Харків,

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гіппо-Полісся», м. Харків, код 34308626,  

про  визнання банкрутом на підставі статті 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»,-

встановила:

Ухвалою господарського суду Харківської області від 23.03.2009 року (судя Швидкін А.О.) затверджено наданий сду звіт ліквідатора і ліквідаційний баланс. Ліквідовано товариство з обмеженою відповідальністю «Гіппо-Полісся», зареєстроване Житомирською райдержадміністрацією, номер запису 13051070009003668 від 06.04.2006 р., код ЄДРПОУ 34308626, за адресою: м.Харків, пр Тракторобудівників,140-Б-,кв.75. Вимоги, не задоволені за недостатністю майна, визнано вважати погашеними. Провадження у справі припинено. Зобов'язано реєструючий орган і інші державні органи, в яких знаходився на обліку банкрут, виключити його з державних реєстрів.

Кредитор, Державна податкова інспекція у м. Житомирі, з ухвалою суду першої інстанції не погодився та звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу господарького суду від 23.03.2009 р. скасувати. Свої вимоги він обгрунтовує тим, що, незважаючи на те, що він є кредитором у справі, його жодного разу не запросили на засідання суду по справі № Б-39/210-08, судом не розглядався реєстр вимог кредиторів, не скликалися збори кредиторів, а тому вважає, що його права  як кредитора порушені.

        Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника апелянта, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції  норм матеріального та процесуального права, колегія суддів, встановила таке.

        Ухвалою господарського суду Харківської області від 24.12.2009 р. прийнято заяву голови ліквідаційної комісії Товариства з  обмеженою відповідальністю «Гіппо-Полісся»про  визнання банкрутом ТОВ «Гіппо-Полісся»в порядку статті 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», порушено провадження у справі № Б-39/210-08 та призначено проведення підготовчого засідання на 26.01.2009 р.

      Постановою господарського суду Харківської області від 26.01.2009 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Гіппо-Полісся»визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру,  призначено ліквідатором банкрута –Радика Івана Львовича та зобов'язано його виконати вимоги п.п. 3,5 статті 23 та вимоги статей 25-34 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Зобов'язано ліквідатора в строк до 26.01.2010 р. виконати ліквідаційну процедуру, надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу, всі докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури, у тому числі, акти інвентаризації майна, акти оцінки майна, звіт про виплачені кредиторам кошти, договори купівлі –продажу майна банкрута, довідки установ банку про закриття рахунків банкрута, копію повідомлення органів державної податкової служби про закінчення ліквідаційної процедури, копії повідомлень Пенсійного фонду та центру зайнятості про закінчення ліквідаційної процедури, довідку архіву про прийняття документів, які підлягають достроковому зберіганню, довідку органів внутрішніх справ про прийняття печаток і штампів банкрута, оригінали установчих документів і свідоцтва про державну реєстрацію, докази, що свідчать про стягнення дебіторської заборгованості, або докази, що свідчать про неможливість її стягнення, довідку банку про рух грошових коштів по поточному рахунку за весь час проведення ліквідаційної процедури, баланси підприємства за весь час роботи ліквідатора та ліквідаційний баланс, відшкодування витрат ліквідатора, інші документи, що свідчать про виконану ліквідатором роботу з ліквідації банкрута.

          30.01.2009 р. в офіційному друкованому органі  - газеті «Голос України»№16 (4516) було опубліковане оголошення про визнання ТОВ «Гіппо-Полісся»банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури; про призначення Радика І.Л. ліквідатором та про прийняття претензій протягом 30 днів з моменту виходу оголошення (а.с.109 т.1).

           На виконання постанови господарського суду Харківської області по справі              № Б-39/210-08 від 26.01.2009 р. ліквідатор ТОВ «Гіппо-Полісся»- Радик І.Л. надав суду ліквідаційний звіт, ліквідаційний баланс та інші документи, що свідчать про вжиті заходи щодо ліквідації банкрута.

        Оскаржуваною ухвалою господарського суду Харківської області від 23.03.2009 р. по справі № Б-39/210-08 затверджено наданий суду звіт ліквідатора і ліквідаційний баланс, ТОВ  «Гіппо-Полісся»ліквідовано, а провадження у справі про банкрутство припинено.   

          При цьому, господарський суд першої інстанції, приймаючи ухвалу, яка оскаржується, мотивував своє судове рішення тим, що ліквідатором були проведені усі необхідні дії з ліквідації банкрута, у тому числі : надано оголошення про визнання боржника банкрутом, документи довгострокового зберігання, печатки і штампи банкрута втрачені та визнані недійсними, про що суду надані відповідні довідки. Розшукані та подані до суду оригінали установчих документів. Стягнення дебіторської заборгованості не проводилось у зв'язку з її відсутністю, про що до матеріалів справи надана довідка. У зв'язку з відсутністю активів, які можна було б направити на погашення кредиторської заборгованості, вимоги кредиторів не задовольнялись.

      Проте, колегія суддів не може погодитись з таким висновком господарського суду, виходячи із наступного.

           Відповідно до статті 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»(далі по тексту постанови - Закон), якщо вартості майна боржника –юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Процедура банкрутства  боржника, який ліквідується власником, здійснюється по правилам розділу ІІІ Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

      З матеріалів справи вбачається, що боржник, ідент. код 34308626, зареєстрований 06.04.2006р. Виконавчим комітетом Житомирської міської ради за № 13051020000003668 та знаходився на обліку в державних органах, які здійснюють контроль за сплатою податків, зборів (обов'язкових платежів) та страхових внесків, у тому числі на загальнодержавне пенсійне страхування у м. Житомирі, до моменту зміни свого місцезнаходження - у м. Харкові по просп. Тракторобудівників, б.140-Б, в. 45, та змін до установчих документів, про що державним реєстратором 17.11.2008 р. у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстровані зміни  ( а.с. 45-62  т. 1).

                                                                                                               Згідно  статуту боржника (в новій редакції від 17.11.2008 р.) єдиним засновником товариства зазначений Радик Іван Львович, який 01.10.2008 р. одноособово прийняв рішення про  припинення діяльності товариства у зв'язку з ліквідацією товариства та створення ліквідаційної комісії в особі Радика І.Л., про що свідчать рішення власника про ліквідацію від 01.10.2008 р. та  протокол про ліквідацію товариства від 01.10.2008 р. (а.с.а.с. 7,8 т. 1).

                                                                                                                        Судом першої інстанції встановлено, що рішенням ліквідаційної комісії товариства від 01.11.2008р. вирішено звернутися до господарського суду про ліквідацію товариства у зв'язку з відсутністю в достатній мірі активів підприємства для погашення заборгованості згідно ст. 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»та уповноважити підписати голову ліквідаційної комісії товариства заяву та всі документи ( а.с. 9 т.1) При проведенні ліквідаційної процедури товариства, головою ліквідаційної комісії –Радиком І.Л. 01.11.2008 р. було встановлено, що за наслідками проведеної інвентаризації: майна у товариства не виявлено; оцінка та продаж майна не проводилась, у зв'язку з його відсутністю; дебіторської заборгованості  не виявлено; перерахування грошових коштів по розрахунковому рахунку не проводилось; погашення кредиторської заборгованості не проводилось; кредиторську заборгованість було виявлено на суму 84600,00 грн.; на балансі довгострокові інвестиції не обліковувались  ( а.с.12-15 т.1) .

                                                                                                                        Матеріали справи свідчать про те, що в якості підстави виникнення кредиторської заборгованості у сумі 84600,00 грн. у боржника голова ліквідаційної комісії –Радик І.Л. навів, а господарський суд узяв до уваги  невиконання боржником зобов'язання за договором про надання юридичних та інформаційних послуг  (виконання робіт) № 56 від 18.05.2008 р., укладеним між боржником та громадянином Возним Р.М.

          При цьому, слід зазначити, що вказаний договір було укладено від ТОВ «Гіппо-Полісся»особою - засновником Лис Олександром Миколайовичем ( а.с.70-72 т.1). 01.11.2008 року ця ж особа - Лис О.М. та Возний Р.М. склали та підписали акт  виконаних робіт до зазначеного договору, згідно якого замовник замовив, а виконавець виконав юридичні послуги, що складають комерційну таємницю підприємства та підлягають розголошенню та підставах та в порядку, передбаченому Законом України. Вартість виконаних робіт, наданих послуг склала 84600,00 грн. Замовник зобов'язався сплатити їх на протязі 21 дня з моменту підписання акту ( а.с.73 т.1). Тобто, кредиторська заборгованість у ТОВ «Гіппо-Полісся»перед юристом Возним Р.М.  у сумі 84600,00 грн. виникає лише 22.11.2008 року, тоді як  рішення про звернення до господарського суду про ліквідацію товариства засновником вже в іншому складі ( Радиком І.Л.) було прийнято 01.11.2008 р. Окрім того, в матеріалах справи відсутні установчі документи боржника, які б свідчили про склад учасників товариства з моменту його державної реєстрації та до моменту внесення змін та їх реєстрації 17.11.2008 року.

                           В матеріалах справи відсутній витяг або довідка з Єдиного державного реєстру , які б свідчили, що ліквідаційна комісія зверталась до державного реєстратора з метою внесення відомостей про прийняття власником рішення про припинення юридичної особи та такі відомості у встановленому порядку внесені до Реєстру.

                                                                                                                        Отже, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції під час розгляду справи не надано оцінки встановленим фактам, а саме,  наявність боргу  станом на 01.11.2008 р., наявність вимог кредитора до боржника в сумі 84600,00 грн;повноваження особи - Лиса О.М. на підписання акту виконаних робіт від 01.11.2008 р., повноваження особи - Радика І.Л. на приймання 01.10.2008 р. рішення про припинення юридичної особи.

                  Окрім того, із звіту ліквідатора вбачається, що в ході ліквідації банкрута ним виявлено трьох кредиторів з грошовими вимогами до боржника: ДПІ у м. Житомирі у сумі 232937,36 грн, ВАТ «Волиньбакалія»у сумі 35782,63 грн, ТОВ фірма «Дуглас ЛТД» у сумі 714351,10 грн, які повністю визнані та включені до реєстру вимог кредиторів.

         Проте, слід зазначити в матеріалах справи відсутні належні докази, які підтверджують факт виникнення  зобов'язань у боржника перед  зазначеними кредиторами.

      Здійснюючи ліквідацію ТОВ «Гіппо-Полісся», місцезнаходження якого є м. Харків, ліквідатор не надав доказів вжиття заходів щодо виявлення майнових активів в м. Харкові та Харківської області.

                                                                                                                            Враховуючи, що боржником змінено місцезнаходження саме перед подачею заяви про порушення справи про банкрутство боржника, і до цього моменту діяльність здійснювалась в м. Житоирі, ліквідатор повинен здійснити усіх заходів щодо виявлення майнових активів та кредиторів як у м. Житомир так і у м. Харкові. Але, в матеріалах справи відсутні докази направлення постанови про визнання боржника банкрутом до органу державної виконавчої служби в м. Житомир, і ліквідатором до звіту не додано доказів відсутності відкритих виконавчих проваджень у відношенні боржника за попереднім місцезнаходженням (м. Житомир).

                                                                                                               Розглянувши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про їх необґрунтованість, оскільки законодавець встановив особливий порядок розгляду справи за заявою голови ліквідаційної комісії в порядку ст. 51 Закону, якою не передбачено проведення попереднього засідання суду у відповідності до вимог ст.ст. 14, 15 Закону та затвердження господарським судом реєстру вимог кредиторів, а також обов'язкового скликання та проведення загальних зборів кредиторів. Господарський суд має надати оцінку заявленим кредиторами вимогам  та наданим в якості доказів документам, а також правомірності визнання вимог кредиторів ліквідатором боржника під час розгляду справи, зокрема, під час розгляду  ліквідаційного звіту .

                                                                                                                        Але, у відповідності до вимог ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги (подання) і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого суду  у повному обсязі.  

     З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувану ухвалу про затвердження ліквідаційного звіту та ліквідацію банкрута винесено передчасно, що при порушенні справи про банкрутство та визнанні боржника банкрутом, а також та під час розгляду  ліквідаційного звіту ліквідатора судом першої інстанції неповно були з'ясовані обставини, які мають значення для правильного вирішення справи про банкрутство, що є підставою для скасування ухвали господарського суду про затвердження ліквідаційного звіту та ліквідаційного балансу.

       Керуючись ст.ст. 99,101, п.3 ч.1 ст.103, п.1 ч.1 ст.104, ст.105, ст.106 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду; ,-

постановила :

          1.   Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Житомирі задовольнити.  

          2. Ухвалу господарського суду Харківської області від 23.03.2009 р. по справі                  № Б-39/210-08 скасувати.

            3.  Справу № Б-39/210-08 направити на подальший розгляд до господарського суду Харківської області на стадії ліквідації.  

           4. Дану постанову направити боржнику, Радику І.Л., державному реєстратору, кредиторам, Харківському обласному відділу з питань банкрутства.

          5.  Дана постанова Харківського апеляційного господарського суду може бути оскаржена протягом місяця до Вищого господарського суду України.

          Повний текст постанови підписано 03.07.2009 року.

         Головуючий суддя                                                                    Лакіза В.В.  

                                 Судді                                                                    Білоусова Я.О.  

                                                                                                               Пуль О.А.  

СудХарківський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення06.07.2009
Оприлюднено11.07.2009
Номер документу4022806
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —б-39/210-08

Ухвала від 15.02.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Плахов О.В.

Ухвала від 15.03.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Плахов О.В.

Постанова від 06.07.2009

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Пуль О.А.

Постанова від 23.03.2009

Господарське

Господарський суд Харківської області

Швидкін А.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні