ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" серпня 2014 р.Справа № 916/3125/14
Господарський суд Одеської області у складі :
судді Никифорчука М.І.
при секретареві Ніколаєві П.В.
за участю представників сторін :
від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю від 10.04.2014 р.;
від відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 916/3125/14:
За позовом: ОСОБА_2;
до відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "СОЦТРАНСКОМ"
про стягнення та зобов'язання провести державну реєстрацію змін до установчих документів, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернулась із даним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «СОЦТРАНСКОМ» (далі - ТОВ «СОЦТРАНСКОМ») про стягнення та зобов'язання провести державну реєстрацію змін до установчих документів посилаючись на наступне.
ТОВ «СОЦТРАНСКОМ» був зареєстрований 22 березня 2011 року.
Відповідно до п. 1 ст. 140 Цивільного кодексу України, товариством з обмеженою відповідальністю є засноване одним або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом.
Відповідно до п. 4.1. Статуту ТОВ «СОЦТРАНСКОМ» ОСОБА_2 (паспорт серії НОМЕР_3, виданий Кіровським РВ УМВС України в Кіровоградській області 25.11.1997 року), є учасником TOB "СОЦТРАНСКОМ" та відповідно до п.4.6.2. Статуту є власником частки в розмірі 480000 (чотириста вісімдесят тисяч) гривень 00 копійок, що становить 50% Статутного капіталу.
Однією із складових права особи на участь у господарському товаристві є, зокрема, право вийти у встановленому порядку з товариства, і воно не може бути обмежене.
Керуючись ст. 100 Цивільного кодексу, учасники товариства мають право вийти з товариства, якщо установчими документами не встановлений обов'язок учасника письмово попередити про свій вихід з товариства у визначений строк, який не може перевищувати одного року. Аналогічне право передбачене ст. 88 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 148 Цивільного кодексу України, учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом. Згідно з п.п. 5.1., 5.2. Статуту ТОВ "СОЦТРАНСКОМ" учасник Товариства має право вийти з Товариства, повідомивши Товариство про свій вихід не пізніше ніж за один місяць до виходу.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» від 24 жовтня 2008 року № 13 (далі -Постанова Пленуму ВСУ) учасник товариства з обмеженою відповідальністю вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства.
Таким чином, право на вихід є безумовним правом учасника товариства з обмеженою відповідальністю.
Відповідно до ст. 54 Закону України "Про господарські товариства", при виході учасника зі складу товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. Учаснику, який вибув, виплачується належна йому частка прибутку, одержаного товариством в даному році до моменту його виходу. При цьому вартість майна та розмір частини прибутку товариства, належні до виплати учаснику, який виходить, повинні обчислюватись на дату волевиявлення учасника вийти з товариства, тобто на дату подання учасником заяви про вихід з товариства.
Вказане положення дублюється в ч. 2 ст. 148 Цивільного кодексу України, в якій передбачено, що учасник, який виходить із товариства з обмеженою відповідальністю, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства. За домовленістю між учасником та товариством виплата вартості частини майна товариства може бути замінена переданням майна в натурі.
Таким чином, наслідком виходу учасника із товариства є:
- виплата йому товариством вартості частини майна товариства, пропорційній його частці у статутному капіталі;
- виплата товариством належної йому частки прибутку, одержаного товариством в даному році до моменту його виходу.
Відповідно до Листа Верховного суду України від 01.08.2007 р. «Практика розгляду судами корпоративних спорів» та п. 28 Постанови Пленуму ВСУ, моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку.
Позивач зазначає, що 10 квітня 2013 року на адресу Загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "СОЦТРАНСКОМ" та ОСОБА_3 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1), поштовими відправленнями з оголошеною цінністю та описами вкладення, були направлені нотаріально засвідчені копії заяв про вихід ОСОБА_2 зі складу учасників TOB "СОЦТРАНСКОМ".
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку" № 270 від 5 березеня 2009 року, реєстровані поштові відправлення, адресовані юридичним особам, видаються їх представникам, уповноваженим на одержання пошти, в об'єкті поштового зв'язку на підставі довіреності, оформленої в установленому порядку.
Таким чином, Позивачем вжито всі, передбачені законодавством, дії для подання заяви про вихід зі складу учасників TOB "СОЦТРАНСКОМ".
Отже, враховуючи викладене вище, Позивач вважається таким, що вийшов зі складу учасників TOB "СОЦТРАНСКОМ" з 10.04.2013 року (день подачі Позивачем заяви про вихід).
Керуючись п. 8.1.2. Статуту TOB "СОЦТРАНСКОМ" до виключної компетенції Загальних зборів Товариства входить внесення змін до Статуту та виключення учасника Товариства.
Позивач зазначає, що з моменту подачі заяви про вихід зі складу учасників TOB "Соцтранском" минуло понад 12 місяців, проте Загальними Зборами TOB "СОЦТРАНСКОМ" не було вчинено будь-яких дій щодо вирішення питання про вихід Позивача зі складу учасників TOB "СОЦТРАНСКОМ", про виплату Позивачеві частини вартості майна товариства, пропорційній його частці у статутному капіталі та частини прибутку, одержаного товариством у 2013 році - до моменту виходу Позивача зі складу учасників.
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про господарські товариства", зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства. Частина 2 ст. 7 цього ж Закону визначає, що товариство зобов'язане у п'ятиденний строк повідомити орган, що провів реєстрацію, про зміни, які сталися в установчих документах, для внесення необхідних змін до державного реєстру.
Положенням ч. 2 п. 28 Постанови Пленуму ВСУ визначено, що у разі, якщо товариство не вчиняє дії у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства вправі звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі ст. 7 Закону України "Про господарські товариства".
Відповідно до п. 4.12 Статуту, учасник має право в разі порушеня Товариством його прав звернутися до суду за захистом своїх прав.
Відповідно до ст. 80 Цивільного кодексу України, юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Відповідно до ч. 3 ст. 148 Цивільного кодексу України, спори, що виникають у зв'язку з виходом учасника із товариства з обмеженою відповідальністю, у тому числі спори щодо порядку визначення частки у статутному капіталі, її розміру і строків виплати, вирішуються судом.
Позивач зазначає, що на момент подання цього позову Статутний капітал TOB "СОЦТРАНСКОМ" складає 960000 (дев'ятсот шістдесят тисяч) гривень 00 копійок, 50 % якого, тобто 480000 (чотириста вісімдесят тисяч) гривень 00 копійок належать до сплати Позивачу.
Крім того, виплаті підлягає частка прибутку, одержаного TOB "СОЦТРАНСКОМ" у 2013 році до моменту виходу Позивача зі складу учасників товариства, яку неможливо визначити на момент подачі позовної заяви.
За таких обставин, визначити точну ціну позову на момент подачі позовної заяви не є можливим.
Керуючись ст.ст. 7, 10, 54 Закону України "Про господарські товариства", ст.ст. 80, 100, 116, 126, 135, 140, 148, 151 Цивільного кодексу України, Статутом TOB «СОЦТРАНСКОМ», Постановою Пленуму Верховного суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24 жовтня 2008 року № 13, Рекомендаціями Президії Вищого господарського суду України № 04-5/14 від 28.12.2007 р. «Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин» позивач просить суд :
- Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СОЦТРАНСКОМ» (з місцезнаходженням за адресою: 65080, м. Одеса, вул. В. Терешкової, буд.12, код за ЄДРПОУ 37607327) на користь ОСОБА_2 :
- вартість частки майна TOB "СОЦТРАНСКОМ", пропорційно її частці в статутному капіталі, у розмірі 480000 (чотириста вісімдесят тисяч) грн. 00 коп.
- належну їй частку прибутку, одержаного TOB "СОЦТРАНСКОМ" у 2013 році - до моменту виходу ОСОБА_2 зі складу учасників TOB "СОЦТРАНСКОМ".
- Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «СОЦТРАНСКОМ» (з місцезнаходженням за адресою: 65080, м. Одеса, вул. В. Терешкової, буд.12, код за ЄДРПОУ 37607327) провести державну реєстрацію змін до установчих документів у зв'язку зі зміною складу учасників товариства.
Відповідач в засідання суду не з'явився, був повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи (поштові повідомлення з посиланням на відсутність (вибуття) адресата у справі).
Відповідно до п.3.9.1 Постанови Пленуму Вищого Господарського Суду України від 26 грудня 2011 року N 18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", - 3.9.1. Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.
У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 81 1 ГПК), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.
За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Таким чином, справа розглядається згідно правил ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, вислухавши представника позивача, проаналізувавши приписи законодавства, що регулюють правовідносини по даному спору, господарський суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Ці дані встановлюються письмовими і речовими доказами.
Як випливає із змісту позову, позивач просить стягнути з відповідача вартість частки майна TOB "СОЦТРАНСКОМ", пропорційно її частці в статутному капіталі, у розмірі 480000 (чотириста вісімдесят тисяч) грн. 00 коп. та належну позивачеві частку прибутку, одержаного TOB "СОЦТРАНСКОМ" у 2013 році - до моменту виходу ОСОБА_2 зі складу учасників TOB "СОЦТРАНСКОМ".
Відповідно до п. 4.1. Статуту ТОВ «СОЦТРАНСКОМ» ОСОБА_2 є учасником TOB "СОЦТРАНСКОМ" та відповідно до п.4.6.2. Статуту є власником частки в розмірі 480000 (чотириста вісімдесят тисяч) гривень 00 копійок, що становить 50% Статутного капіталу.
Відповідно до ст. 54 Закону України "Про господарські товариства", при виході учасника зі складу товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. Учаснику, який вибув, виплачується належна йому частка прибутку, одержаного товариством в даному році до моменту його виходу. При цьому вартість майна та розмір частини прибутку товариства, належні до виплати учаснику, який виходить, повинні обчислюватись на дату волевиявлення учасника вийти з товариства, тобто на дату подання учасником заяви про вихід з товариства.
Таким чином, оскільки вартість частини майна товариства, пропорційна частці ОСОБА_2 у статутному капіталі підприємства визначена статутом то суд вважає що ці вимоги законними та обгрнутованими, а тому підлягаючими задоволенню.
Щодо вимог про стягнення з відповідача належну ОСОБА_2 частку прибутку, одержаного TOB "СОЦТРАНСКОМ" у 2013 році - до моменту виходу ОСОБА_2 зі складу учасників TOB "СОЦТРАНСКОМ" суд зазначає таке.
Відповідно до цієї ж статті виплата частки прибутку, одержаного товариством в даному році до моменту його виходу провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства.
Таким чином виплата частки прибутку підприємства провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства. Відтак, підставою для виплати учаснику, що вибув, прибутку підприємства, є затверджений підприємством звіт за рік.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 07 серпня 2014 р. про порушення провадження у справі відповідач був зобов'язаний надати суду наступні докази :
- відзив на позов в порядку ст. 59 ГПК України з підтверджуючими документами;
- належним чином завірену копію довідки про включення до ЄДРПОУ;
- належним чином завірену копію звіту товариства за 2013 р.;
-письмово зазначити розміру прибутку, одержаного товариством за 2013р., з підтверджуючими доказами.
Відповідач вказані докази суду не надав. Позивач також такі докази суду не надав.
Виходячи з наведеного, господарський суд вважає що ці вимоги задоволенню не підлягають за недоведеністю.
У зв'зку з подачею Позивачем заяви про вихід із складу товариства змінився склад товариства і тому, вимоги про зобов'язання товариства провести державну реєстрацію змін до установчих документів у зв'язку зі зміною складу учасників товариства є законними, обгрунтованими та підлягаючими задоволенню.
Відповідно до ст. 44, 49 ГПК України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст. ст.32,33,43, 44, 49, 82-85 господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СОЦТРАНСКОМ» (65080, м.Одеса, вул. В. Терешкової, буд.12, код ЄДРПОУ 37607327) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер НОМЕР_2): вартість належної їй частки майна Товариства з обмеженою відповідальністю "СОЦТРАНСКОМ" у розмірі 480 000 (чотириста вісімдесят тисяч) грн. 00 коп. та судовий збір в сумі 10 818 (десять тисяч вісімсот вісімнадцять) грн.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «СОЦТРАНСКОМ» (65080, м. Одеса, вул. В. Терешкової, буд.12, код ЄДРПОУ 37607327) провести державну реєстрацію змін до установчих документів у зв'язку із зміною складу учасників товариства - виходом із складу учасників товариства ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер НОМЕР_2).
В решті позову - відмовити.
Повний текст рішення складено та підписано 29.08.2014р.
Суддя Никифорчук М.І.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2014 |
Оприлюднено | 03.09.2014 |
Номер документу | 40289167 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Никифорчук М.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні