Рішення
від 09.09.2014 по справі 925/1374/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2014 року Справа № 925/1374/14

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., при секретарі Олексенко Т.В. за участю представників сторін: позивача - Єременко Н.Г. за довіреністю, відповідача - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом комунального підприємства "Управління по експлуатації Будинку рад і об'єктів обласної комунальної власності" до приватного підприємства "Черкаси-Промекоресурс" про стягнення 22193,73 грн.

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення 22193,73 грн. заборгованості по договору оренди №73-2013 нерухомого майна (будівлі, споруди, приміщення), що належить до обласної комунальної власності укладеного між сторонами 30.12.2013р. з урахуванням 260,38 грн. пені.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що на виконання укладеного 30.12.2013р. між комунальним підприємством "Управління по експлуатації Будинку рад і об'єктів обласної комунальної власності" (позивач) та приватного підприємства "Черкаси-Промекоресурс" (відповідач) договору № 73-2013, позивач передав, а відповідач прийняв у строкове платне користування нежитлове приміщення загальною площею 147,73 кв.м., що розташоване за адресою: вул.. Хрещатик, 225, м. Черкаси. Однак відповідач не належним чином виконував умови укладеного сторонами договору оренди в частині перерахування орендної плати у встановлені строки.

26.08.2014р. позивач подав суду заяву про зменшення позовних вимог в зв"язку з нарахуванням орендної плати за серпень в сумі 3948,89 грн. та частковою сплатою боргу в сумі 10139,46 грн. та просив стягнути з відповідача на його користь 15482,40 грн. з урахуванням пені.

Відповідно до приписів ст. 22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.

Суд вважає що заява позивача про зменшення позовних вимог не суперечить чинному законодавству та не суперечить інтересам сторін, відповідає вимогам та подана в порядку ст..22 ГПК України, а тому підлягає прийняттю до розгляду.

Відповідач, був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, однак в судове засідання не з'явився, свого представника не направив, причини неявки не повідомив.

Представник позивача позов у судовому засіданні підтримала з підстав, викладених у ньому та з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог.

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю відповідача за наявними матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.

Сторонами 30.12.2013р. було укладено договір оренди №73-2013 нерухомого майна (будівлі, споруди, приміщення), що належить до обласної власності.

Відповідно до умов договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування житлове приміщення 3-го поверху №16, 17, 18, 19, корисною площею 105,9 кв.м., площі спільного користування 41,83 кв.м., загальною площею 147,73 кв.м., розміщене за адресою: м. Черкаси, вул.. Хрещатик, б.225 (п. 1.1. договору).

Пунктом 1.3. договору передбачено, що стан майна на момент укладення договору визначається в акті приймання - передачі за узгодженим висновком орендодавця і орендаря. Обов"язок щодо складання акта приймання - передачі покладається на сторону, яка передає майно іншій стороні договору (п. 2.3 договору).

Згідно Акту приймання - передачі в оренду приміщень від 01.01.2014р. орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування нежитлові приміщення №16,17,18,19 3-го поверху, загальною площею 147,73 кв.м., в тому числі корисна площа 105,9 кв.м. Акт приймання - передачі від 01.01.2013р. скріплений печатками та підписаний уповноваженими особами сторін.

Відповідно п. 3.1. договору орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду нерухомого майна обласної комунальної власності, затвердженої рішенням Черкаської обласної ради від 06.04.2012 №14-5/VI „Про затвердження Методики розрахунку орендної плати за оренду майна обласної комунальної власності та пропорції її розподілу", у розмірі 5% для корисної площі, 3% для площ спільного користування. Орендна плата становить за базовий місяць оренди 2739,36 грн. (без ПДВ), 3287,23 (з ПДВ).

Пунктом 3.5 сторони визначили, що орендна плата перераховується на рахунок орендодавця щомісячно не пізніше 12 (дванадцятого) числа місяця, за який сплачується орендна плата.

Крім орендної плати орендар відшкодовує орендодавцю наступні фактично отримані комунальні послуги пропорційно займаній площі: водопостачання та водовідведення, теплопостачання, електропостачання. Крім орендної плати та фактично наданих комунальних послуг, орендар відшкодовує витрати на вивіз та знешкодження твердих побутових відходів та втрати на утримання орендованого майна. Розмір відшкодування витрат з утримання орендованого майна становить 13,00 грн. за 1 кв.м. на місяць (п. 3.9 та п. 3.10 договору).

Відповідно до п. 3.12. договору сторони дійшли згоди, що перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі орендна плата підлягає індексації і стягується відповідно до чинного законодавства України, з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості, з урахуванням індексації за кожних день прострочення, включаючи день оплати.

Відповідачем за період з січні 2014 по липень 2014 сплачено лише 28404,58 грн. та 10139,46 грн. вже в ході розгляду справи.

Таким чином відповідач взяті на себе зобов'язання в повному обсязі не виконав заборгувавши позивачу на день розгляду справи - 15222,02 грн.

Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. ст.ст. 525, 526, 530, 546, 549, 759, 762 ЦК України містять такі положення:

Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Господарські зобов'язання можуть виникати:

- з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Виходячи з фактичних обставин справи та приписів наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.

Господарські зобов'язання між сторонами виникли на підставі укладеного ними договору оренди №73-2013 нерухомого майна (будівлі, споруди, приміщення), що належить до обласної комунальної власності від 30.12.2013 р.

Позивач умови вказаного договору виконав належним чином передавши відповідачу в оренду передбачене договором майно.

Свої зобов'язання за цим договором щодо своєчасного та повного розрахунку за орендоване майно відповідач належним чином не виконував. Таким чином, у відповідача виникло зобов'язання оплати за оренду майна на умовах договору.

За час фактичного використання орендованого майна відповідач орендну плату за нього сплатив за період з січня 2014 по липень 2014 в сумі 28404,58 грн., та 10139,46 грн. вже після порушення провадження у справі. В зв"язку з нарахуванням позивачем орендної плати за серпень 2014р. у розмірі 3948,89 грн. відповідач заборгував позивачу на час розгляду справи 15222,02 грн. які підлягають стягненню з відповідача. Доказів оплати вказаного боргу відповідач суду не подав.

Крім того, у відповідності до ст. 549 та п.3.12. договору відповідач зобов'язаний сплатити позивачу нараховану пеню в сумі 260,38 грн. Розрахунок зроблено вірно, а тому він підлягає до стягнення у заявленій сумі.

Відповідно до ст.49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати останнього на оплату судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49,82-85 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з приватного підприємства "Черкаси-Промекоресурс", вул.. Червоноармійська, б.41, м. Черкаси, 18000, код 38976879 на користь на користь комунального підприємства "Управління по експлуатації Будинку рад і об'єктів обласної комунальної власності" бульв. Шевченка, буд. 185, м. Черкаси, 18000, код 04014200 - 15222,02 грн. боргу, 260,38 грн. пені, 1827,00 грн. судових витрат.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 11.09.2014 р.

Суддя К.І.Довгань

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення09.09.2014
Оприлюднено15.09.2014
Номер документу40423225
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/1374/14

Ухвала від 25.02.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Стратієнко Л. В.

Постанова від 11.12.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Отрюх Б.В.

Ухвала від 02.10.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Отрюх Б.В.

Рішення від 09.09.2014

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 11.08.2014

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні