cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/15182/14 10.09.14 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ун Моменто»
до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тарасівська, 21 А»
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент земельних ресурсів КМДА
про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою.
Суддя Сташків Р.Б.
Представники сторін:
від позивача - Осадча В.Є., Крупич А.І. (представники за довіреностями), Юлдашева С.М. (директор);
від відповідача - Дзюбко П.О. (представник за довіреністю).
від третьої особи - не з'явились.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ун Моменто» (далі - Позивач) звернулося до господарського суду міста Києва з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тарасівська, 21 А» (далі - Відповідач), за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент земельних ресурсів КМДА (далі - Третя особа) про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, по вул. Тарасівській, № 21 А, у м. Києві.
Позовні вимоги мотивовані тим, що встановивши на вказаній земельній ділянці ворота, шлагбаум та огорожу Відповідач здійснив самовільне зайняття земельної ділянки та обмежив право власності Позивача на доступ, вільне володіння, користування та розпоряджається своїм майном - належними Позивачу на праві власності приміщеннями у будинку за вказаною адресою, а також протиправно втручається в господарську діяльність Позивача, обмежуючи доступ його клієнтам.
Відповідач не визнає порушення ним прав позивача та взагалі не визнає права Позивача на користування цією земельною ділянкою, та вважає, що право власності Позивача на нежилі приміщення в будинку не дає йому права користуватися земельною ділянкою, яка є прилеглою до будинку територією, також тому що Позивач не член ОСББ.
Третя особа письмових пояснень по суті спору не подала, в судові засіданні повноважних представників не направила.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Позивач є власником нежилих приміщень з № 1 по № 11 (групи приміщень № 49 (в літ. А) загальною площею 166,90 кв.м. у будинку № 21 А по вул. Тарасівській у м. Києві на підставі договору купівлі-продажу нежилих приміщень від 26.05.2011, посвідченого приватним нотаріусом КМНО Влас М.С. та зареєстрованого в реєстрі за №961.
У житловому будинку, що знаходиться за адресою: м. Київ. вул. Тарасівська, буд. 21 А (Будинок), було створено та зареєстровано Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тарасівська 21 А» (Відповідач), але Позивача до членів ОСББ прийнято не було.
Розпорядженням Голосіївської РДА м. Києва «Про передачу житлового будинку по вул. Тарасівська. 21-а на баланс ОСББ «Тарасівська.21 А»» від 31.05.2013 № 300 було доручено КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району» передати житловий будинок по вул. Тарасівській 21-А (за виключенням кв. №№ 1, 5, 6, 19, 23, 45, 46 площею 766.1 кв.м., нежитлових приміщень площею 138,9 кв.м. та 25,7 кв.м., машиномісць №№ 4, 10, 11, 12, 17 площею 46,7 кв.м.) на баланс ОСББ.
16.07.2013 між КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району» та ОСББ було укладено акт приймання-передачі Будинку з балансу КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району» на баланс Відповідача (Акт прийому-передачі-1) та акт приймання-передачі основних засобів (Акт прийому-передачі-2), в якому зазначено наступну характеристику Будинку: житловий будинок - 9 поверх., загальна площа квартир - 766,1 кв.м., житл. площа - 495,3 кв.м., площа покрівля - 783, 8 кв.м., площа земельної ділянки під житловою забудовою - 5 786,0 кв.м.
І щодо вказаної земельної ділянки загальною площею 5786,94 кв.м. для експлуатації та обслуговування житлового будинку на вул. Тарасівській 21 А у м. Києві, то згідно рішення Київської міської ради від 02.10.2013 № 111/9699 «Про припинення комунальному підприємству «Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв» права користування земельною ділянкою на вул. Тарасівській 21 у Голосіївському районі м. Києва», то дана земельна ділянка віднесена до міських земель, не наданих у власність чи користування (земель комунальної власності територіальної громади міста Києва) .
Отже, з вищеописаних письмових доказів убачається, що Будинок було передано з балансу КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району» на баланс ОСББ, членом якого Позивач не являється, а земельна ділянка для експлуатації та обслуговування цього будинку загальною площею 5785,94 кв.м. знаходиться у комунальній власності міста Києва.
Проте Відповідач обмежив право Позивача на доступ до належних йому на праві власності приміщень, а також перешкоджає клієнтам Позивача у проході та доступі до приміщень Позивача, через вчинення перешкод у проході по вищевказаній земельній ділянці, яка у власності або оренді Відповідача не перебуває.
Такі перешкоди Відповідач чинить самовільно встановивши на земельній ділянці, що примикає до будинку 21А по вул. Тарасівській у місті Києві, металеву огорожу зі шлагбаумом та воротами, на яких розмістив оголошення про заборону в'їзду на прибудинкову територію ОСББ клієнтам Позивача, чим також перешкоджає заїзду на територію будинку автотранспорту працівників і клієнтів Позивача, та перешкоджає проходу через подвір'я до власних приміщень працівникам і відвідувачам Позивача.
Вищенаведені обставини підтверджуються залученими до матеріалів справи фотодоказами, які не спростовані Відповідачем, і також тим, що 21.07.2014 Департаментом земельних ресурсів КМДА було проведено обстеження земельної ділянки по вул. Тарасівській, № 21 А у м. Києві, за результатами якої складено акт № 956/01 та встановлено:
- відсутність будь-якого документу, який би посвідчував право користування земельною ділянкою певною особою, і що дана земельна ділянка, згідно з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, знаходиться у комунальній власності міста Києва;
- земельна ділянка огороджена, при цьому багатоповерховий будинок по вул. Тарасівській, № 21 А у м. Києві розміщений за цією огорожею;
- заїзди на цю земельну ділянку з вулиці Тарасівської обладнані шлагбаумом, воротами, металева огорожа.
Обставини чинення перешкод Позивачу у доступі до своїх приміщень через обмеження доступу на вищевказану земельну ділянку по вул. Тарасівській, № 21 А у м. Києві Відповідачем не спростовані.
Натомість, відповідно до поданих суду письмових пояснень Відповідач не визнає права Позивача на користування цією земельною ділянкою, та вважає, що право власності Позивача на нежилі приміщення в Будинку не дає йому права користуватися земельною ділянкою, яка є прилеглою до будинку територією, також тому що Позивач не член ОСББ.
Проте, дослідивши такі заперечення Відповідача, суд оцінює їх критично, з огляду на наступне.
Так, Відповідач, фактично обмежуючи вищеописаними діями право Позивача на доступ, а отже і на повноцінне користування належними Позивачу на власності приміщеннями порушує ст. 41 Конституції України та ст.ст. 320, 321 ЦК України, які гарантують непорушність права приватної власності.
Щодо земельної ділянки, то відповідно до ч. 7 ст. 11 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» передача на баланс майна (в тому числі земельної ділянки), яке входить до складу житлового комплексу, але не належить об'єднанню, не тягне за собою виникнення права власності на нього, а тому передача Будинку на баланс Відповідача не тягне за собою виникнення у ОСББ права власності на земельну ділянку для експлуатації та обслуговування Будинку по вул. Тарасівській 21-А.
При цьому, відповідно до ст. 120 ЗК України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
А відтак, Позивач як набувач (власник) частини Будинку (нежилих приміщень) являється користувачем в силу закону земельної ділянки, на якій розташований Будинок.
А право розпоряджатися земельною ділянкою для експлуатації та обслуговування житлового будинку по вул. Тарасівській 21-А належить її власнику , яким являється на сьогодні територіальна громада міста Києва, та отже встановлення Відповідачем обмежуючих конструкцій (воріт, шлагбауму та огорожі) при доступі на земельну ділянку є протиправним.
При чому, встановлення огорожі, воріт та шлагбауму не є встановленням меж земельної ділянки в натурі в розумінні ст. 186-1 ЗК України та Наказу ДК України із земельних ресурсів «Про затвердження Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками» від 18.05.2010 № 376.
Частина 1 ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» дає визначенню «самовільного зайняття земельної ділянки», як будь-яких дій, що свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
У підпункті 3.1 пункту 3 постанови Пленуму Вищого Господарського Суду України від 17.05.11 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» також надано тлумачення, що обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.
Власником земельної ділянки по вул. Тарасівській, № 21 А у м. Києві Відповідач не являється, в тому чисті в розумінні Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», та відповідно до положень даного закону не має права обмежувати доступ власника приміщень у Будинку на прилеглу (прибудинкову) територію.
За приписами ч. 3 ст. 42 ЗК України, порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками. При цьому матеріали справи не містять доказів, що Позивач, як співвласник багатоквартирного будинку 21-А по вул. Тарасівській у місті Києві надавав свою згоду на встановлення на земельній ділянці для експлуатації та обслуговування даного будинку металевої огорожі зі шлагбаумом та воротами. Відповідачем протилежного суду доведено не було.
Відповідно до ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав та відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав, та застосування інших, передбачених законом, способів захисту, зокрема визначених у ст. 16 ЦК України.
Із огляду на все вищенаведене суд приходить до висновку, що встановивши на земельній ділянці по вул. Тарасівській, № 21 А у м. Києві ворота, шлагбаум та огорожу Відповідач здійснив самовільне зайняття земельної ділянки та обмежив право власності Позивача на доступ, вільне володіння, користування та розпоряджається своїм майном - належними Позивачу на праві власності приміщеннями Будинку, а також протиправно втручається в господарську діяльність Позивача, обмежуючи доступ його клієнтам.
При цьому, Відповідачем, усупереч розподілу обов'язку доказування між сторонами, встановленому ст. 33 ГПК України, не спростовано обставин, на які посилається Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог.
А відтак, із огляду на все вищенаведене, заявлені позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При цьому, суд зауважує, що правомірність підстав відмови Відповідача у включенні Позивача до ОСББ не є предметом даного судового спору та об'єктом доказування у даній справі, зокрема по відношенню до предмету спору - усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, а тому судом не надається оцінка правомірності таким діям Відповідача.
Судовий збір відповідно до положень статті 49 ГПК України покладається на Відповідача.
Виходячи з викладеного та керуючись статтями 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Зобов'язати Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тарасівська, 21 А» (м. Київ, вул. Тарасівська, 21 А, ідентифікаційний код 38683676) усунути перешкоди у користуванні Товариством з обмеженою відповідальністю «Ун Моменто» (м. Київ, бульвар Лесі Українки, 21; ідентифікаційний код 37403596) земельною ділянкою загальною площею 5785,94 кв.м. для експлуатації та обслуговування житлового будинку по вул. Тарасівській 21-А шляхом забезпечення вільного проходу та заїзду автотранспортом на територію будинку 21-А по вул. Тарасівській у м. Києві працівникам та клієнтам Товариства з обмеженою відповідальністю «Ун Моменто» (м. Київ, бульвар Лесі Українки, 21; ідентифікаційний код 37403596). Видати наказ.
Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тарасівська, 21 А» (м. Київ, вул. Тарасівська, 21 А, ідентифікаційний код 38683676) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ун Моменто» (м. Київ, бульвар Лесі Українки, 21; ідентифікаційний код 37403596) 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 15.09.2014
Суддя Сташків Р.Б.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2014 |
Оприлюднено | 16.09.2014 |
Номер документу | 40455931 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Сташків Р.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні