ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/2227/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Ковальова Д.О.,
представника позивача - Яременка О.Є.,
представника відповідача - Гаспарян С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кобеляцький комбікормовий завод" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
В С Т А Н О В И В:
10 червня 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Кобеляцький комбікормовий завод" (далі - позивач, ТОВ "Кобеляцький комбікормовий завод") звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області (далі - відповідач, Кременчуцька ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 17.02.2014 р. № 0000522202/214.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що документами первинного обліку та податкової звітності повністю підтверджується виконання сторонами зобов'язань за договором про надання послуг, а результатом вчинення правочину є настання реальних наслідків у вигляді придбання послуг для використання у власній господарській діяльності.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволенні. В письмових запереченнях зазначив, що ТОВ "Кобеляцький комбікормовий завод" шляхом незаконного формування податкового кредиту від Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіті-Консалт" (далі - ТОВ "Сіті-Консалт") по фактично неіснуючих фінансово-господарських операціях порушено вимоги пунктів 198.1, 198.3, 198.6 статті 198, пунктів 201.1, 201.6 статті 201 Податкового кодексу України.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи дійшов до висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступні обставини.
У період з 20.01.2014 р. по 24.01.2014 р. ревізором-інспектором Кременчуцької ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Кобеляцький комбікормовий завод" з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинам із ТОВ "Сіті-Консалт" за період з 01.10.2012 р. по 31.10.2012 р., за результатами якої 30.01.2014 р. складено акт перевірки № 280/16-03-22-02-12/687286.
У висновках акту перевірки від 30.01.2014 р. № 280/16-03-22-02-12/687286 відображено порушення ТОВ "Кобеляцький комбікормовий завод" пунктів 198.1, 198.3, 198.6 статті 198, пунктів 201.1, 201.6 статті 201 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податок на додану вартість за жовтень 2012 року на суму 41984 грн.
На підстав акту перевірки Кременчуцькою ОДПІ 17.02.2014 р. винесено податкове повідомлення-рішення № 0000522202/214, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість на загальну суму 52 480 грн., з них 41 984 - основний платіж, 10 496 грн. - штрафні санкції.
За наслідками адміністративного оскарження податкове повідомлення-рішення від 17.02.2014 р. № 0000522202/214 залишено без змін.
Позивач не погодився із вказаним рішенням та оскаржив його до суду.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно акту перевірки податковий інспектор дійшов до висновку про те, що ТОВ "Кобеляцький комбікормовий завод" занижено грошове зобов'язання з податку на додану вартість за жовтень 2012 року на суму 41 984 грн. внаслідок формування податкового кредиту по фактично неіснуючих фінансово-господарських операціях із ТОВ "Сіті-Консалт".
Підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий кредит визначено як суму, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Відповідно до пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Пунктом 198.2 статті 198 вказаного Кодексу визначено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно з пунктом 198.3 статті 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: - придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; - придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
В пункті 198.6 статті 198 Податкового кодексу України зазначено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу). У разі якщо на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до закону.
Податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 Податкового кодексу України).
Податкова накладна, відповідно до абзацу першого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Із системного аналізу вказаних правових норм, можливо дійти до висновку, що для отримання права на податковий кредит із сум податку на додану вартість, сплачених в ціні придбаного товару (робіт, послуг), платник ПДВ повинен мати податкові накладні, видані на реально отриманий товар (роботи, послуги), призначений для використання у власній господарській діяльності.
Крім того, слід зазначити, що за змістом частини 2 статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" податкова звітність ґрунтується на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Таким чином, відображення господарської операції у податковому обліку повинно здійснюватись відповідно до її реального економічного змісту на підставі первинних документів бухгалтерського обліку.
Із матеріалів справи судом з'ясовано, що 07.09.2012 р. між позивачем (Замовник) та ТОВ "Сіті-Консалт" (Виконавець) укладено договір № 17/0912/8 про надання послуг по організації перевезення цукрових буряків автотранспортом у 2012 році. У додаткових угодах до договору узгоджувалась вартість перевезення.
На підтвердження виконання умов договору позивачем надано суду акти здачі-приймання робіт (надання послуг) від 02.10.2012 р. № 3 та від 17.10.2012 р. № 6, товарно-транспортні накладні, податкові накладні від 02.10.2012 р. №2 та від 17.10.2012 р. № 6, копії яких долучено до матеріалів справи.
Суми ПДВ в загальному розмірі 41 984 грн. за податковими накладними включені позивачем до складу податкового кредиту за жовтень 2012 року
Відповідно до додаткової угоди № 4 до договору від 07.09.2012 р. № 17/0912/8 про надання послуг сторони Договору узгодили можливість залучення Виконавцем до виконання робіт з перевезення цукрових буряків третіх осіб.
Залучення третіх осіб для перевезень Виконавцем здійснювалось шляхом укладення цивільно-правових договорів та підтверджується товарно-транспортними накладними, обліковими картками транспортних засобів, свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів, копії яких долучено судом до матеріалів справи.
Із письмових пояснень представника позивача та товарно-транспортних накладних судом встановлено, що вказаний договір надання послуг укладався з метою здійснення перевезень цукрових буряків, придбаних у ТОВ "Агрофірма "Покровська", до ТОВ "Агрофірма "Добробут" для їх подальшої промислової переробки згідно договору від 07.09.2012 р. № 17/0912/23.
З огляду на зазначене, податковий кредит позивачем сформовано на підставі виписаних ТОВ "Сіті-Консалт" податкових накладних, отриманих в ході виконання господарських операцій, підтверджених належними первинними документами, що ґрунтується на вимогах Податкового кодексу України.
На момент здійснення оспорюваних господарських операцій контрагент позивача був зареєстрований як юридична особа та взятий на податковий облік як платник податків.
Судом досліджено первині бухгалтерські документи та встановлено, що такі документи підтверджують як реальність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, так і використання, придбаних у ТОВ "Сіті-Консалт" послуг у господарській діяльності позивача.
Суд зазначає, що господарські операції позивача з вищевказаним контрагентом не суперечать актам цивільного законодавства, не встановлено фактів, які свідчили про проведення таких операцій без дійсних намірів сторін і, що спрямовані на ухилення від сплати податків за фінансово-господарськими результатами.
Суду не надано належних доказів наявності між позивачем та його контрагентом при укладенні та виконанні угоди взаємоузгоджених зловмисних дій, не спрямованих на реальне настання правових наслідків, що обумовлені нею. У відповідності до частини 4 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України вирок суду, який набрав законної сили, є обов'язковим для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою. Доказів наявності такого вироку відповідачем не надано.
Доводи контролюючого органу про відсутність фактичного здійснення спірних господарських операцій спростовуються матеріалами справи.
З наведеного суд не вбачає порушень ТОВ "Кобеляцький комбікормовий завод" вимог пунктів 198.1, 198.3, 198.6 статті 198, пунктів 201.1, 201.6 статті 201 Податкового кодексу України.
Відповідно, висновок Кременчуцької ОДПІ про заниження грошового зобов'язання з податку на додану вартість за жовтень 2012 року на суму 41 984 грн. є неправомірним, а податкове повідомлення-рішення від 17.02.2014 р. № 0000522202/214 - протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Таким чином, позовні вимоги ТОВ "Кобеляцький комбікормовий завод" є обґрунтованими, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Згідно з пунктом 21 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" органи доходів і зборів звільняються від сплати судового збору.
Отже, з Державного бюджету України на користь ТОВ "Кобеляцький комбікормовий завод" підлягають стягненню сплачені позивачем під час подання адміністративного позову 10 відсотків розміру ставки судового збору в сумі 182,70 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Кобеляцький комбікормовий завод" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Полтавській області від 17.02.2014 р. № 0000522202/214.
Стягнути з Державного бюджету України в особі Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кобеляцький комбікормовий завод" (ідентифікаційний код 00687286) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 182,70 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 15 вересня 2014 року.
Суддя А.Б. Головко
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2014 |
Оприлюднено | 24.09.2014 |
Номер документу | 40559372 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
А.Б. Головко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні