УКРАЇНА
Апеляційний суд Житомирської області
Справа №291/895/14-ц Головуючий у 1-й інст. Митюк О. В.
Категорія 47 Доповідач Талько О. Б.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2014 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючої Талько О.Б.,
суддів: Косигіної Л.М., Григорусь Н.Й.,
при секретарі Трохимчук Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Ружинського районного суду Житомирської області від 1 вересня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання права користування земельною ділянкою,-
В С Т А Н О В И Л А :
У червні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що 30 листопада 2001 року між ним та відповідачем був укладений договір оренди водного об'єкта та земельної ділянки водного фонду, загальною площею 12,62 га, в тому числі водне дзеркало 11,34 га, прибережна смуга 1,28 га, які розташовані на території Голубівської сільської ради. Строк дії вказаного договору становив 10 років.
Маючи намір продовжити оренду цього водного об'єкта та земельної ділянки, він звернувся із відповідною заявою до Ружинської районної державної адміністрації. Розпорядженням голови райдержадміністрації від 20 грудня 2010 року затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право користування земельною ділянкою водного фонду та водного об'єкта.
На підставі зазначеного розпорядження між позивачем та райдержадміністрацією 2 грудня 2011 року укладено додаткову угоду про внесення змін та доповнень до договору оренди, якою поновлено строк його дії до 30 листопада 2021 року та внесені зміни щодо розміру орендної плати та земельних ділянок, що перебуватимуть в оренді.
З метою отримання документів, які підтверджують право власності позивача на залишок площі земельних ділянок, він неодноразово звертався до реєстраційної служби Ружинського районного управління юстиції. Проте, його звернення залишилось без відповідного реагування.
На думку позивача, такі дії свідчать про порушення його прав щодо користування на умовах оренди зазначеним нерухомим майном.
З огляду на вищезазначене, ОСОБА_1 просив суд визнати за ним право користування земельними ділянками водного фонду площею 5,0414 га та 5,3269 га, призначеними для рибогосподарських потреб.
Рішенням Ружинського районного суду Житомирської області від 1 вересня 2014 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким задовольнити його позовні вимоги.
В судовому засіданні апелянт підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Представник відповідача вважає апеляційну скаргу обгрунтованою, оскільки райдержадміністрація не заперечує щодо передачі в оренду позивачеві спірних земельних ділянок, що підтверджується розпорядженням голови адміністрації та змістом додаткової угоди. При цьому зауважив, що порушень вимог законодавства при передачі в оренду земельних ділянок позивачеві, не було.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення осіб, які з'явились в судове засідання, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Вирішуючи даний спір, суд першої інстанції виходив з того, що визнання за позивачем права користування земельними ділянками водного фонду у зв'язку з поновленням дії договору оренди за відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування щодо поновлення дії договору, є порушенням виключного права вказаних органів на розпорядження землями. З огляду на цю обставину, суд першої інстанції прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з таким висновком.
Частиною 1 статті 116 ЗК України, зокрема, передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки ( у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
В судовому засіданні встановлено, що 30 листопада 2001 року між сторонами був укладений договір, за умовами якого позивачеві надано в оренду строком на десять років водний об'єкт та земельну ділянку водного фонду, загальною площею 12,62 га, в тому числі водне дзеркало 11,34 га, прибережну смугу 1,28 га, які розташовані на території Голубівської сільської ради.
Зазначений договір зареєстрований у Ружинському районному відділі земельних ресурсів 4 грудня 2001 року.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 надав суду додаткову угоду, укладену між сторонами 2 грудня 2011 року, якою, поряд з іншими змінами, викладено в новій редакції положення договору від 30 листопада 2001 щодо об'єкта оренди та строку дії договору. Зокрема, зазначено, що позивачеві передається в оренду на двадцять років (тобто до 30 листопада 2021 року) земельна ділянка водного фонду, загальною площею 5,3269 га, кадастровий номер 1825282600:02:000:0523, у тому числі під водою - 4,7118 га, сіножаті - 0,6151 га, а також земельна ділянка водного фонду, загальною площею 5,0414 га, кадастровий номер 1825282600:02:000:0522, у тому числі під водою - 4,5663 га, сіножаті - 0,4751 га, які розташовані на території Голубівської сільської ради Ружинського району Житомирської області ( за межами с. Черемуха). Вказана угода не була зареєстрована у встановленому законом порядку.
Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 20 грудня 2010 року затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування зазначеними земельними ділянками, які передаються в оренду позивачеві, а також поновлено дію договору оренди землі від 4 грудня 2001 року на новий строк.
Враховуючи ту обставину, що рішення про передачу в оренду позивачеві спірних земельних ділянок не приймалось, а затвердження технічної документації із землеустрою є одним із етапів передачі земельних ділянок у користування, суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог.
Рішення постановлене з дотриманням вимог матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 209, 303, 304, 307, 308, 313, 314, 315, 319 ЦПК України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Ружинського районного суду Житомирської області від 1 вересня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом 20 днів.
Головуюча Судді:
Суд | Апеляційний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2014 |
Оприлюднено | 15.10.2014 |
Номер документу | 40845553 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Житомирської області
Талько О. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні