номер провадження справи 5/56/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.10.2014 Справа № 908/3046/14
До відповідача: Фермерського господарства «Лаврик В.О.» (72341, Запорізька область, Мелітопольський район, с. Орлово, вул. Радянська, 241)
про стягнення 106 788, 33 грн.
Суддя Проскуряков К.В.
Представники сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: Лаврик В.О., наказ № 1с від 03.11.2005
СУТЬ СПОРУ:
Розглянуто позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Агріматко-Україна» до відповідача Фермерського господарства «Лаврик В.О.» про стягнення 101 248, 50 грн.
Ухвалою суду від 22.08.2014 порушено провадження у справі №908/3046/14, присвоєно справі номер провадження №5/56/14, судове засідання призначено на 24.09.2014. Розгляд справи неодноразово відкладався. У судовому засіданні 24.09.2014 судом оголошено рішення.
За письмовим клопотанням представника відповідача розгляд справи відбувався без фіксації судового процесу за допомогою технічних засобів.
Позивач у судове засідання 22.10.2014 не з'явився. Від позивача на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності належним чином уповноваженого представника позивача за наявними матеріалами справи. Клопотання судом задоволено.
Наявні у справі матеріали, надані позивачем до позовної заяви, дозволяють розглянути справу по суті.
Відповідач позовні вимоги визнав в повному обсязі, суду надано письмові пояснення по суті спору.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представника відповідача, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань. Аналогічні норми містяться в ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 693 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов'язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.
Відповідно до загальних умов виконання зобов'язань, встановлених ст. 526 ЦК України, зобов'язання повинно виконуватися належним чином згідно з умовами договору.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Договір, укладений сторонами з дотримання вимог, необхідних для чинності правочину, у тому числі відповідно до чинних нормативно-правових актів, має обов'язкову силу для сторін. Будучи пов'язаними взаємними правами та обов'язками (зобов'язаннями), сторони не можуть в односторонньому порядку відмовлятись від виконання зобов'язання.
Як вбачається з матеріалів справи, 14.03.2012 між Приватним акціонерним товариством «Агріматко - Україна» (далі - постачальник) та Фермерським господарством «Лаврик В.О.» (далі - покупець) було укладено договір поставки № СЗР-262000006 (далі - договір), відповідно до п. 1.1. якого в порядку та на умовах, визначених цим договором, постачальник зобов'язується передати у власність покупцеві на умовах СРТ Запорізька обл. (згідно з правилами ІНКОТЕРМС в редакції 2010 р.) товари (надалі - товари) за номенклатурою та в строки відповідно до специфікацій (надалі - специфікації), які є додатками до цього договору та його невід'ємними частинами, а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар та сплатити за нього визначену договором вартість в строки та в порядку, визначеному договором.
Пунктами 2.1., 2.2. договору передбачено, що вартість товару визначається сторонами як договірна. Кількість та вартість товару указується у додатках-специфікаціях до договору, що є його невід'ємними частинами. Загальна сума договору визначається як арифметична за специфікаціями до цього договору.
Строки поставки товару погоджуються сторонами та відображаються у специфікаціях.
Відповідно до п. 3.4. договору постачальник зобов'язаний надати покупцеві необхідний розрахунок коригування вартості товару у випадку, передбаченому п. 4.5. даного договору.
Пунктами 4.1. - 4.5. договору передбачено, що покупець здійснює обов'язкову часткову попередню оплату у розмірі 20 % від суми договору, яка розраховується згідно п. 2.1. Сума та строки попередньої оплати указуються у специфікації.
На решту суми постачальник надає покупцеві відстрочку по оплаті. Покупець сплачує заборгованість згідно строків, які відображено в специфікації.
Ціни на товар є договірними і вказані у специфікаціях.
Ціни на товари, які постачальник придбав за зовнішньоекономічними контрактами, розраховуються за формулою:
Ц = (Цвз*Пп*Ко) + (Цвз*ПК*Кд)
де:
Ц - ціна товару;
Цвз - відпускна ціна товару постачальника у валюті закупівлі імпортного товару;
Пп - відсоток попередньої оплати згідно п. 4.1.;
Ко - курс валюти закупівлі імпортного товару до гривні, встановлений ЗАТ «ОТП «Банк» м. Київ для безготівкових операцій на день укладання договору;
ПК - відсоток вартості товару, на який надається товарний кредит;
Кд - узгоджений сторонами курс валюти закупівлі імпортного товару до гривні (далі - договірний курс), який указується у специфікації.
На момент проведення остаточного розрахунку, сума що підлягає сплаті відповідно до п. 4.2. договору, підлягає коригуванню у наступних випадках:
а) у бік збільшення, якщо курс встановлений ЗАТ «ОТП Банк» (м. Київ) для безготівкових операцій для валюти придбання товару, що зазначена у специфікації, більший ніж на два відсотки по відношенню до договірного курсу, визначеного сторонами в специфікації. При настанні наведеної вище обставини, сума, що підлягає сплаті відповідно до п. 2.1. договору, в українській гривні розраховується покупцем за формулою:
С = Сп*(Ко/Кд)
де:
Сп - узгоджена сторонами сума в гривнях, розрахована за договірним курсом, яка підлягає сплаті згідно специфікації;
Кд - договірний курс;
Ко - курс валюти закупівлі імпортного товару до гривні, встановлений ЗАТ «ОТП Банк» (м. Київ) для безготівкових операцій на день розрахунку. У разі затримання остаточного розрахунку більш ніж узгоджено сторонами, цей курс не можу бути нижчий, ніж встановлений ЗАТ «ОТП Банк» (м. Київ) для безготівкових операцій на дату остаточного розрахунку визначену у договорі;
б) у бік зменшення, якщо курс встановлений ЗАТ «ОТП Банк» (м. Київ) для безготівкових операцій для валюти придбання товару, що визначена у специфікації, менший ніж на два відсотки по відношенню до договірного курсу, визначеного сторонами у специфікації. Постачальник надає покупцю знижку на ціну товару, яка розраховується покупцем за формулою:
З = Сп-Сп*(Ко/Кд)
де:
Сп - узгоджена сторонами сума в гривнях, розрахована за договірним курсом, яка підлягає сплаті згідно специфікації;
Кд - договірний курс;
Ко - курс валюти закупівлі імпортного товару до гривні, встановлений ЗАТ «ОТП Банк» (м. Київ) для безготівкових операцій на день розрахунку. У разі затримання остаточного розрахунку більш ніж узгоджено сторонами, цей курс не можу бути нижчий, ніж встановлений ЗАТ «ОТП Банк» (м. Київ) для безготівкових операцій на дату остаточного розрахунку визначену у договорі;
У випадку порушення строків остаточного розрахунку більш ніж на 15 календарних днів, сума знижки зменшується на 1 % за кожен день прострочки.
Відповідно до п. 6.2. договору у випадку затримки оплати з вини покупця, покупець сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми заборгованості за кожний день прострочення.
Позивач виконав свої зобов'язання за договором у повному обсязі та поставив відповідачу товар, відповідач сплатив отриманий товар лише частково, у зв'язку з чим утворилась заборгованість (а.с. 16 - 20).
Позивачем було направлено відповідачу лист - вимогу № 517 від 18.05.2014 про сплату заборгованості за договором у розмірі 109404, 71 грн., що підтверджується фіскальним чеком від 28.05.2014 № 3417 та описом вкладення (а.с. 23, 25, 26).
Листом від 25.07.2014 № 38 відповідач гарантував позивачу погашення заборгованості та курсової різниці протягом трьох місяців (а.с. 35).
09.09.2014 позивачем на адресу відповідача було направлено Акт звіряння від 08.09.2014, що підтверджується фіскальним чеком № 7284 від 09.09.2014 та описом вкладення (а.с. 36).
В матеріалах справи міститься Акт звіряння, підписаний сторонами, на суму 75 407,66 грн. (а.с. 21-22).
Станом на 22.10.2014 сума основного боргу складає 75 407,66 грн.
Відповідно до п. 6.2. договору у випадку затримки оплати з вини покупця, покупець сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми заборгованості за кожний день прострочення.
Згідно з розрахунком позивача, який міститься в матеріалах справи, сума пені складає 5 578, 10 грн. Розрахунок перевірений судом та відповідає вимогам законодавства.
Відповідно до частини 2 статті 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно з розрахунком позивача, який міститься в матеріалах справи, 3 % річних складають 3 557, 31 грн. Розрахунок також перевірено судом та відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до п. 4.5. договору ціни на товари, які постачальник придбав за зовнішньоекономічними контрактами, розраховуються за формулою:
Ц = (Цвз*Пп*Ко) + (Цвз*ПК*Кд)
де:
Ц - ціна товару;
Цвз - відпускна ціна товару постачальника у валюті закупівлі імпортного товару;
Пп - відсоток попередньої оплати згідно п. 4.1.;
Ко - курс валюти закупівлі імпортного товару до гривні, встановлений ЗАТ «ОТП «Банк» м. Київ для безготівкових операцій на день укладання договору;
ПК - відсоток вартості товару, на який надається товарний кредит;
Кд - узгоджений сторонами курс валюти закупівлі імпортного товару до гривні (далі - договірний курс), який указується у специфікації.
На момент проведення остаточного розрахунку, сума що підлягає сплаті відповідно до п. 4.2. договору, підлягає коригуванню у наступних випадках:
а) у бік збільшення, якщо курс встановлений ЗАТ «ОТП Банк» (м. Київ) для безготівкових операцій для валюти придбання товару, що зазначена у специфікації, більший ніж на два відсотки по відношенню до договірного курсу, визначеного сторонами в специфікації. При настанні наведеної вище обставини, сума, що підлягає сплаті відповідно до п. 2.1. договору, в українській гривні розраховується покупцем за формулою:
С = Сп*(Ко/Кд)
де:
Сп - узгоджена сторонами сума в гривнях, розрахована за договірним курсом, яка підлягає сплаті згідно специфікації;
Кд - договірний курс;
Ко - курс валюти закупівлі імпортного товару до гривні, встановлений ЗАТ «ОТП Банк» (м. Київ) для безготівкових операцій на день розрахунку. У разі затримання остаточного розрахунку більш ніж узгоджено сторонами, цей курс не можу бути нижчий, ніж встановлений ЗАТ «ОТП Банк» (м. Київ) для безготівкових операцій на дату остаточного розрахунку визначену у договорі;
б) у бік зменшення, якщо курс встановлений ЗАТ «ОТП Банк» (м. Київ) для безготівкових операцій для валюти придбання товару, що визначена у специфікації, менший ніж на два відсотки по відношенню до договірного курсу, визначеного сторонами у специфікації. Постачальник надає покупцю знижку на ціну товару, яка розраховується покупцем за формулою:
З = Сп-Сп*(Ко/Кд)
де:
Сп - узгоджена сторонами сума в гривнях, розрахована за договірним курсом, яка підлягає сплаті згідно специфікації;
Кд - договірний курс;
Ко - курс валюти закупівлі імпортного товару до гривні, встановлений ЗАТ «ОТП Банк» (м. Київ) для безготівкових операцій на день розрахунку. У разі затримання остаточного розрахунку більш ніж узгоджено сторонами, цей курс не можу бути нижчий, ніж встановлений ЗАТ «ОТП Банк» (м. Київ) для безготівкових операцій на дату остаточного розрахунку визначену у договорі;
У випадку порушення строків остаточного розрахунку більш ніж на 15 календарних днів, сума знижки зменшується на 1 % за кожен день прострочки.
В матеріалах справи містяться довідки ПАТ «ОТП Банк» м. Київ щодо курсів для безготівкових операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, а саме Англійського фунта стерлінгів, євро та долара США (а.с. 50 - 52, 54 - 57).
Також, в матеріалах справи містяться зовнішньоекономічні контракти, які прийняті банком до виконання, а саме банком перераховано кошти у валюті іноземним постачальникам, Крім того, зовнішньоекономічними контрактами передбачено, що ціна товару визначається у гривнях, яка як і загальна сума договору підлягають коригуванню на дату, що передує даті виставлення рахунка-фактури, прямо пропорційно зміні середньозваженого курсу долару США до гривні на момент продажу на міжбанківському валютному ринку, опублікованого на сайті www.minfin.com.ua (а.с. 58 - 113).
Згідно з розрахунком позивача збитки від курсової різниці складають 22 245, 26 грн.
Доказів сплати суми боргу у повному обсязі відповідач суду не надав, позовні вимоги визнав у повному обсязі, заперечення щодо арифметичних розрахунків суми позову суду відсутні.
За таких обставин, позовні вимоги про стягнення заборгованості у розмірі 106 788,33 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Фермерського господарства «Лаврик В.О.» (72341, Запорізька область, Мелітопольський район, с. Орлово, вул. Радянська, 241, п/р 2600744611 в ОД ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» м. Запоріжжя, МФО 313827, р/р 2600813844 в ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 380805, код ЄДРПОУ 33809041) на користь Приватного акціонерного товариства «Агріматко-Україна» (08132, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. В. Чорновола, 45, п/р 26005301301557 в АТ «ОТП Банк» м. Київ, МФО 300528, код ЄДРПОУ 30725226) основний борг у розмірі 75 407 (сімдесят п'ять тисяч чотириста сім) грн. 66 коп., пеню у розмірі 5 578 (п'ять тисяч п'ятсот сімдесят вісім) грн. 10 коп., 3 % річних у розмірі 3 557 (три тисячі п'ятсот п'ятдесят сім) грн. 31 коп., збитки від курсової різниці у розмірі 22 245 (двадцять дві тисячі двісті сорок п'ять) грн. 26 коп., судовий збір у розмірі 2 135 (дві тисячі сто тридцять п'ять) грн. 77 коп. Видати наказ.
Суддя К.В. Проскуряков
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2014 |
Оприлюднено | 29.10.2014 |
Номер документу | 41048049 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
К.В. Проскуряков
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні