Рішення
від 21.10.2014 по справі 914/2837/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.10.2014 р. Справа № 914/2837/14

Господарський суд Львівської області розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи:

за позовом: Трускавецької міської ради (м. Трускавець, Львівська обл.)

до відповідача: Приватного підприємства «Діаспора» (м. Борислав, Львівська обл.)

про: визнання укладеним договору оренди земельної ділянки, зобов'язання зареєструвати право оренди, стягнення збитків за користування земельною ділянкою в сумі 84809,54 грн.

Суддя: Пазичев В.М.

При секретарі: Пшеничній В.С.

Представники:

від позивача: не з'явився

від відповідача: Банковський І.М.- наказ №1 від 26.04.2012 року.

Худоба Г.М. - витяг з угоди б/н від 03.10.2014 року.

Суть спору: На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Трускавецької міської ради (м. Трускавець, Львівська обл.) до Приватного підприємства «Діаспора» (м. Борислав, Львівська обл.) про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки, зобов'язання зареєструвати право оренди, стягнення збитків за користування земельною ділянкою в сумі 84809,54 грн.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 07.08.2014 року порушено провадження у справі і призначено до розгляду на 12.08.2014 року. Ухвалою суду від 12.08.2014 року розгляд справи відкладено до 19.08.2014 року, у зв'язку з відсутністю представника відповідача. Ухвалою суду від 19.08.2014 року розгляд справи відкладено до 01.09.2014 року, у зв'язку з клопотанням позивача та відсутністю представника відповідача. Ухвалою суду від 01.09.2014 року розгляд справи відкладено до 29.09.2014 року, у зв'язку з відсутність представників сторін. Ухвалою суду від 29.09.2014 року розгляд справи відкладено до 03.10.2014 року, для надання доказів. Ухвалою суду від 03.10.2014 року розгляд справи відкладено до 13.10.2014 року, для надання доказів виконання вимог суду. Ухвалою суду від 13.10.2014 року розгляд справи відкладено до 16.10.2014 року, для надання доказів. Ухвалою суду від 16.10.2014 року розгляд справи відкладено до 20.10.2014 року, для надання доказів. Ухвалою суду від 20.10.2014 року у розгляді справи оголошено перерву до 21.10.2014 року.

Позивач вимог ухвали суду про порушення провадження у справі від 07.08.2014 року, про відкладення від 12.08.2014 року, від 19.08.2014 року, від 01.09.2014 року, від 29.09.2014 року, від 03.10.2014 року, від 13.10.2014 року, від 16.20.2014 року не виконав, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча і був своєчасно, належним чином, відповідно до ст.64 ГПК України, повідомлений про час, місце і дату розгляду справи, що підтверджується підписом уповноваженого представника на бланку оголошення перерви у судовому засіданні, а явка позивача була визнана судом та визначена в ухвалах суду обов'язковою.

19.08.2014 року за вх.№4057/14 позивач подав клопотання про продовження строку розгляду справи понад такий, що встановлений ст. 69 ГПК України.

29.09.2014 року за вх.№41629/14 позивач подав додаткові письмові пояснення.

03.10.2014 року в судовому засіданні позивач подав додаткові письмові пояснення до позовної заяви.

13.10.2014 року за вх.№43364/14 позивач подав заперечення на відзив.

16.10.2014 року за вх.№43823/14 позивач подав клопотання по справі.

20.10.2014 року за вх.№44599/14 позивач подав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.

Відповідач вимог ухвали суду про порушення провадження у справі від 07.08.2014 року, про відкладення від 12.08.2014 року, від 19.08.2014 року, від 01.09.2014 року, від 29.09.2014 року, від 03.10.2014 року, від 13.10.2014 року, від 16.20.2014 року виконав частково, явку повноважного представника в судове засідання забезпечив.

01.09.2014 року за вх.№37022/14 відповідач подав клопотання про відкладення розгляду справи.

01.09.2014 року за вх.№37027/14 відповідач подав відзив на позовну заяву та долучив додаткові документи.

26.09.2014 року за вх.№41240/14 відповідач подав відзив на позовну заяву.

10.10.2014 року за вх.№43238/14 відповідач подав заяву про ознайомлення з матеріалами справи.

13.10.2014 року за вх.№43270/14 відповідач подав клопотання про ознайомлення з матеріалами справи.

13.10.2014 року за вх.№43327/14 відповідач подав клопотання про долучення додаткових доказів до матеріалів справи.

13.10.2014 року в судовому засіданні відповідач подав додаткові письмові пояснення.

16.10.2014 року за вх.№43825/14 відповідач подав додаткові письмові пояснення по справі.

21.10.2014 року за вх.№44945/14 відповідач подав клопотання про долучення додаткових доказів до матеріалів справи.

21.10.2014 року за вх.№45065/14 відповідач подав додаткове обгрунтування по справі, в якому визнав наявність підстав для відшкодування збитків перед позивачем в розмірі 15000,00 грн.

Відповідно до ст. 85 ГПК України, вступну та резолютивну частини рішення виготовлено, підписано та оголошено 21.10.2014 року.

Розглянувши матеріали і документи, подані сторонами, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне:

Як зазначено у позовній заяві, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави за ст.1 Земельного кодексу України.

Згідно ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

В силу статей 142, 145 Конституції України, до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права місцевого самоврядування захищаються у судовому порядку.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Позивач зазначає, що, згідно рішення Трускавецької міської ради від 02 жовтня 2012 року №396 «Про затвердження проектів землеустрою, технічних документацій та надання земельних ділянок», земельна ділянка площею 1,0907 га по вул. Стебницька, 73 Д-Ж у м. Трускавці, передана у користування на умовах оренди терміном на 3 роки Малому колективному підприємству «Діаспора» для обслуговування господарських будівель у зв'язку з відчуженням об'єктів нерухомого майна ДП ВО «Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова». Зазначене рішення органу місцевого самоврядування на даний момент є чинним.

Позивач зазначає, що пунктом 2.16. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або в комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки.

Відповідно до вимог статті 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Позивач наголошує, що відповідач у період з 02.10.2012 р. користується земельною ділянкою для обслуговування господарських будівель, що належать йому на праві власності на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна від 12.11.2003 р., без укладення договору оренди землі та його державної реєстрації.

Позивач звертає увагу на те, що на неодноразові звернення Трускавецької міської ради з листами від 16.04.2013 р. № 18/28-1108/1 та 11.06.2013р. № 18/28-1661/3 про необхідність укладення договору оренди земельної ділянку та оплати за користування відповідач не реагує.

Стаття 181 Господарського кодексу України визначає загальний порядок укладення господарських договорів, відповідно до якої, договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.

Частинами 2-4 статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами, оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Позивач зазначає, що Трускавецька міська рада звернулася з листом № 18/28-3341 від 22.11.2013 року до відповідача щодо підписання та реєстрації договору оренди земельної ділянки площею 1,0907 га по вул. Стебницька, 73 Д-Ж в м. Трускавці. Лист із трьома примірниками договору оренди землі вручено повторно 04.12.2013 р. директору підприємства Банковському І.М. під розписку.

Відповідно до статті 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Стаття 641 Цивільного кодексу України встановлює, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Відповідь особи, відповідно до статті 642 ЦКУ, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.

На думку позивача, проект договору оренди земельної ділянки, який був надісланий позивачем відповідачу, відповідає вимогам ст. 15 Закону України «Про оренду землі» та типовій формі договору оренди землі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. №220.

За таких обставин, за твердженням позивача, між сторонами виникли переддоговірні відносини, оскільки відповідач звернувся до позивача із заявою про передачу в оренду спірної земельної ділянки, а Радою на сесії прийнято відповідне рішення, яке повинно бути покладено в основу договору оренди земельної ділянки, який є типовим відповідно до постанови Кабінету Міністрів України.

Відтак, за твердженням позивача, згідно ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України, переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду, якщо спір виник при укладенні господарських договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом.

Стаття 1 Закону України „Про оренду землі" та стаття 93 Земельного кодексу України встановлює, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Позивач звертає увагу на те, що у відповідача право на отримання в оренду земельної ділянки існує, так як на земельній ділянці розташовані об'єкти нерухомого майна - будівля прохідної площею 11,5 кв.м. та господарська будівля площею 440,0 кв. м., що є приватною власністю відповідно до свідоцтв про право власності на нерухоме майно.

Виходячи з норм пункту 6 статті 287 Податкового кодексу України, при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Згідно статті 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

Відповідно до статей 156, 157 Земельного кодексу України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють у тому числі громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, діяльність яких обмежує права власників через неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельною ділянкою.

Позивач зазначає, що, як роз'яснив Пленум Вищого господарського суду України у своїй постанові від 17.05.2011 р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії щодо відповідних земельних ділянок, у випадках, встановлених главою 24 Земельного кодексу України, та за процедурою, передбаченою "Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. №284 (п. 3.7). Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян. Також, у цій постанові Пленуму роз'яснено, що вирішуючи спори за позовами органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду і не переоформила право користування земельною ділянкою, шкоди у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки), господарські суди, крім спеціальних норм, повинні брати до уваги загальні положення статті 22, глави 82 ЦК України, частини другої статті 224 ГК України (п. 3.8).

Позивач вважає, що за період з 01.11.2012 р. до дати подання позову відповідач наніс збитки у вигляді плати за землю в розмірі 4627,84 грн. за місяць, всього на суму 84809,54 грн. Розрахунок відшкодування проведено виходячи з ставки податку за земельні ділянки у розмірі 1 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а саме: 55534,08 грн. в рік або 4627,84 грн. щомісячно.

Позивач зазначає, що, виходячи з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 10.12.2013 р. відповідач змінив організаційно-правову форму з малого приватного підприємства «Діаспора» на приватне підприємство «Діаспора» та місцезнаходження юридичної особи на м. Борислав, вул. Дрогобицька, 96. Відповідач про зміну відомостей юридичної особі не повідомляв позивача.

Позивач наголошує, що звернення Трускавецької міської ради про спонукання укласти договір оренди землі поверталися без реагування, що свідчить про зволікання відповідача укласти та зареєструвати його і проводити сплату орендної плати.

Позивач просить суд визнати укладеним договір оренди земельної ділянки площею 1,0907га по вул. Стебницька,73 Д-Ж в м. Трускавці Приватного підприємства «Діаспора» (код ЄДРПОУ 22400616) з Трускавецькою міською радою та зобов'язати Приватне підприємство «Діаспора» зареєструвати право оренди в реєстраційній службі Трускавецького міського управління юстиції в наступній редакції:

ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

м. Трускавець " " 20 р.

Орендодавець - Трускавецька міська рада, м. Трускавець Львівської області, вул. Бориславська, 2, в особі міського голови Козира Руслана Ярославовича, який діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з одного боку, та орендар - Приватне підприємство "Діаспора", місце знаходження якого Львівська обл., м. Борислав, вул. Дрогобицька, 96, від імені якого на підставі Статуту діє Банковський Ігор Миколайович, з другого боку, на підставі рішення міської ради №396 від 02.10.2012р. "Про затвердження проектів землеустрою, технічних документацій та надання земельних ділянок" уклали цей договір про нижченаведене:

Предмет договору

1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне строкове користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для обслуговування господарських будівель, яка знаходиться : м.Трускавець, вул. Стебницка, 73 Д-Ж, кадастровий номер 4611500000:07:004:0007.

Об'єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка площею 1,0907 га , у тому числі: під будівлями - 0,0361 га.

3. На земельній ділянці знаходиться об'єкти нерухомого майна: господарська будівля та будівля прохідної, що зареєстровані КП Львівської обласної ради "Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" на праві власності за МКП "Діаспора" від 14.02.2012 р. а також інші об'єкти інфраструктури -

4. Земельна ділянка передається в оренду разом з : - -

5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5553408,12 грн. (п'ять мільйонів п'ятсот п'ятдесят три тисячі чотириста вісім грн. 12 коп.) - (за 1 кв.м. - 509,16 грн.).

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню за цільовим призначенням.

7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: відсутні.

Строк дії договору

8. Договір укладається терміном на 3 роки. Після закінчення строку договору орендар, який належно виконував відповідно до умов Договору, має за інших рівних умов переважне право поновлення Договору. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата

9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі за земельні ділянки державної або комунальної власності у трикратному розмірі земельного податку та становить 166602,24 грн. (сто шістдесят шість тисяч шістсот дві грн. 24 коп.) в рік.

10. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або змін умов договору оренди чи продовження його дії.

11. Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на поточний рахунок власника землі: одержувач - УДКС у м. Трускавець р/р № 33214812700018, банк одержувач - ГУДКСУ у Львівській області, ЗКПО 37835447, МФО 825014, код платежу 13050200.

12. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідним актом.

13. Розмір орендної плати переглядається у разі:

зміни умов господарювання, передбачених цим договором;

зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

в інших випадках, передбачених законом.

14. У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, пеня та фінансові санкції нараховуються відповідно до Податкового кодексу України.

Умови використання земельної ділянки

15. Земельна ділянка передається в оренду - для обслуговування господарських будівель.

16. Цільове призначення земельної ділянки - категорія земель - землі житлової та громадської забудови.

17. Умови збереження стану об'єкта оренди: орендар несе відповідальність за умови збереження стану об'єкта та строки передачі земельної ділянки в оренду.

18. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення.

19. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду :

- використання земельної ділянки за цільовим призначенням;

- не допускати забруднення та забур'янення земельної ділянки;

- проведення будівництва (реконструкції) нерухомого майна, що знаходиться на земельній ділянці виключно при отриманні дозволу відповідних інстанцій.

20. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.

Умови повернення земельної ділянки

21. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

22. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.

24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи,які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

25. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

26. На орендовану земельну ділянку обмеження не встановлено. Земельна ділянка має наступні вимоги містобудівного характеру:

- належно утримувати закріплену територію, давати дозвіл на проведення ремонтних робіт загальноміських інженерних мереж, які проходять по території;

- взаємне розміщення будинків і споруд, благоустрій і озеленення незабудованих територій, огородження цієї території повинно здійснюватись згідно вимог ДБН 360-92х та за погодженням з УАіМ і дозволу на проведення будівельних робіт;

- в межах червоних ліній вулиць та доріг передбачається на перспективу прокладання магістральних комунікацій і в цих межах забороняється будівництво.

Земельна ділянка не обтяжується сервітутом на користь третіх осіб.

27. Передання в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов'язки сторін

28. Права орендодавця:

- земельна ділянка є у його власності і він має законні повноваження передавати цю ділянку в оренду, надавати інші права, визначені у цьому договорі;

- жодна із умов та жодне із положень цього договору не порушує чинного законодавства України;

- вимагати від орендаря: використання земельної ділянки у відповідності до цільового призначення, визначеного у пункті 16 цього Договору; забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі; своєчасного внесення орендної плати;

- забезпечувати відповідно до закону права третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки.

29. Обов'язки орендодавця:

- протягом п'яти календарних днів з моменту підписання Договору передати земельну ділянку у користування "Орендаря" по Акту пройому-передачі у стані, що відповідає умовам договору оренди, та придатну для використання за цільовим призначенням;

- не вчиняти дій, які перешкоджали б орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;

- за 60 днів до закінчення строку даного Договору письмово повідомити орендаря про продовження або про відмову у продовженні цього Договору;

- протягом 60 днів з моменту закінчення строку даного договору прийняти рішення щодо продовження його дії або про аргументовану відмову у продовженні дії Договору.

30. Права орендаря:

- він має усі повноваження і законні права на здійснення діяльності на орендованій земельній ділянці згідно цільового призначення, визначеного у пункті 16 цього Договору;

- переважного придбання у власність орендованої земельної ділянки у відповідності до закону та переважного права за різних інших умов на поновлення договору оренди;

- за згодою орендодавця зводити у встановленому законом порядку будівлі і споруди, закладати насадження, проводити благоустрій території без зміни цільового призначення земельної ділянки;

- за згодою орендодавця передавати у володіння і користування орендовану земельну ділянки або її частину іншій особі (суборенда) у випадках та на умовах, передбачених законом.

- у разі не виконання умов даного Договору , орендар втрачає переважне право на поновлення Договору.

31 .Обов'язки орендаря:

використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до цільового призначення, визначеного у пункті 16 цього Договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного і екологічного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі;

- додержуватись режиму використання земельної ділянки таким чином, щоб це не завдавало шкоди іншим землекористувачам, стану навколишнього середовища і не призводило до зниження якості землі;

- допускати державні органи управління та органи місцевого самоврядування, включаючи санітарні, протипожежні, землевпорядні органи, а також органи охорони природи та архітектури до орендованої земельної ділянки для виконання їх обов'язків в межах їх повноважень;

- у відповідності з пунктом 11 цього Договору своєчасно вносити орендну плату;

- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження(обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;

- за 60 днів до закінчення строку даного Договору, звернутись з письмовою заявою до Трускавецької міської ради про продовження чи про відмову у продовженні договору оренди земельної ділянки.

Орендар зобов'язується в трьохмісячний термін зареєструватись в ДПІ у м. Трускавець платником окремого виду податку, збору чи платежу.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

32. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.

Страхування об'єкта оренди

33. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

34. В разі страхування об'єкта оренди здійснює орендар.

35. Сторони домовилися про те, що у разі невиконання свого обов'язку стороною, яка повинна згідно з цим договором застрахувати об'єкт оренди, друга сторона може застрахувати його і вимагати відшкодування витрат на страхування.

Зміна умов договору і припинення його дії

36. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

37. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання орендарем земельної ділянки у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- ліквідації юридичної особи-орендаря, про що повідомляється орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

38. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

За взаємною згодою сторін цей договір розривається шляхом прийняття рішення міською радою на підставі звернення орендаря.

39. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається.

Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є невиконання умов та зобов'язань цього договору. В разі відсутності взаємної згоди сторін щодо зміни умов цього договору, його дострокового розірвання на вимогу заінтересованої сторони, ці питання вирішуються у судовому порядку.

40. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

41. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

42. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

43. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію.

Невід'ємними частинами договору є:

кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;

акт відновлення меж земельної ділянки;

акт приймання-передачі об'єкта оренди;

Реквізити сторін»

Також, позивач просить суд стягнути з Приватного підприємства «Діаспора» (код ЄДРПОУ 22400616) на користь Трускавецької міської ради збитки за користування земельною ділянкою площею 1,0907 га по вул. Стебницька,73 Д-Ж в м. Трускавці на суму 84809,54 грн.

У додаткових поясненнях позивач зазначає, що, на підставі заяви директора Малого колективного підприємства «Діаспора» (тепер - приватне підприємство «Діаспора») Банковського Ігоря Миколайовича від 19.07.2012 року (вхідний номер 18-1231/1), Трускавецька міська рада прийняла рішення від 02.10.2012 року № 396 "Про затвердження проектів землеустрою, технічних документацій та надання земельних ділянок", пунктом 2 якого сесія міської ради затвердила Малому колективному підприємству "Діаспора" технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою по вул. Стебницька, 73 Д-Ж площею 1,0907 га. Пунктом 2.1. рішення вищезазначену земельну ділянку надано Малому колективному підприємству "Діаспора" на умовах оренди терміном на 3 роки для обслуговування господарських будівель за рахунок земель, що перебували у користуванні ДП ВО "Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова".

За твердженням позивача, відмова відповідача укласти договір оренди та провести його державну реєстрацію, відсутність відповідей на звернення Трускавецької міської ради про спонукання укласти договір оренди землі, неподання протоколу розбіжностей до договору свідчить про зволікання проводити сплату орендної плати. Відповідач фактично використовує земельну ділянку без оформлення відповідних прав у встановленому порядку без поважних причин, які б перешкоджали здійснити таке оформлення, й плату за фактичне користування земельною ділянкою не вносить.

Відповідно до п. 1 ст. 274 Податковго кодексу ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Позивач зазначає, що вивчивши судову практику по такому ж судовому спору, а саме постанову Київського апеляційного господарського суду від 30.01.2012 р., постанови Вищого господарського суду України від 24.04.2012 р. та 09.11.2012 р. у справі № 19/074-11, які стверджують: 1 Підставою, в силу якої сторони зобов'язані укласти договір оренди земельної ділянки є чинне рішення міської ради. 2. Договір оренди землі містить усі істотні умови, відповідає вимогам Закону України "Про оренду землі" та Типовій формі договору оренди землі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.04 №220. Позивач зазначає, що відповідно до ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Згідно п. 2 частини другої ст. 16 ЦК України, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. За таких обставин, враховуючи існування чинного рішення органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки в оренду, наявність прямої вказівки закону щодо обов'язковості укладання договору оренди землі із земель державної або комунальної власності, а також відповідність вимогам чинного законодавства обраного позивачем способу захисту прав власника земельної ділянки шляхом припинення без договірного (належно не оформленого права) використання відповідачем земельної ділянки, висновок господарського суду апеляційної інстанції про задоволення позову в частині визнання укладеним між Радою та Товариством Договору в редакції міської ради, колегія суддів Вищого господарського суду України визнає обґрунтованим та правомірним.

Позивач зазначає, що Трускавецька міська рада звернулася з листом № 18/28-3341 від 22.11.2013 року до відповідача щодо підписання та реєстрації договору оренди земельної ділянки площею 1,0907га по вул. Стебницька,73 Д-Ж в м. Трускавці, який із трьома примірниками проекту договору оренди землі вручено повторно 04.12.2013р. директору підприємства Банковському І.М. під розписку для відповідного оформлення. Однак, на час судового розгляду договір оренди залишається не підписаним.

Рішення суду про укладення договору має правоутворююче значення, оскільки на його підставі, згідно ч. 5 ст. 11 Цивільного кодексу України, виникають права та обов'язки сторін за договором.

Відповідно до ч.2 ст.21 Закону України «Про оренду землі», розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Виходячи з норм ст. 288 Податкового кодексу України, орендна плата має вноситься орендарем у грошовій формі за земельні ділянки державної або комунальної власності у трикратному розмірі земельного податку та для відповідача ПП «Діаспора» становить 166602,24 грн. (сто шістдесять шість тисяч шістсот дві грн. 24 коп.) на рік.

Відповідно до статей 156, 157 Земельного кодексу України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють у тому числі громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, діяльність яких обмежує права власників через неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельною ділянкою.

Позивач вважає, що за період з часу прийняття рішення міської ради про надання землі в оренду ПП «Діаспора» до дати подання позову відповідач наніс збитки у вигляді плати за землю (земельного податку), виходячи з ставки податку за земельні ділянки у розмірі 1 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а саме: 55534,08 грн. в рік або 4627,84 грн. щомісячно, всього на суму 84809,54 грн. Розрахунок збитків міської ради проведено за мінусом часткової оплати, проведеної відповідачем у 2013 році.

Враховуючи вищевикладене, Трускавецька міська рада просить задоволити позовні вимоги повністю.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що відповідно до свідоцтв про право власності на нерухоме майно серії САЕ №№ 383035, 383036, виданих 10.02.2012 року виконавчим комітетом Трускавецької міської ради, Приватне підприємство «Діаспора» є власником, відповідно, господарської будівлі загальною площею 440 кв. м. на вул. Стебницькій, 73 Д в м. Трускавці Львівської області та будівлі прохідної загальною площею 11,5 кв.м. на вул. Стебницькій, 73 Ж в м. Трускавці Львівської області. Право власності на будівлі зареєстровано в Реєстрі прав власності на нерухоме майно 14.02.2012 року (витяги про державну реєстрацію прав відповідно №№ 33167902, 33167671 від 14.02.2014 року).

Відповідач зазначає, що 02 жовтня 2012 року Трускавецькою міською радою прийнято рішення за № 396 «Про затвердження проектів землеустрою, технічних документацій та надання земельних ділянок», яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою Малого колективного підприємства «Діаспора» по вул. Стебницька, 73 Д-Ж та надано у користування на умовах оренди терміном на 3 роки Малому колективному підприємству «Діаспора» земельну ділянку площею 1,0907 га. по вул. Стебницька, 73 Д-Ж, для обслуговування господарських будівель за рахунок земель, що перебували в користуванні ДП ВО «Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова» (пункт 2).

Відповідач наголошує, що неодноразово звертався до Трускавецької міської ради з клопотанням змінити цільове призначення земельної ділянки з «землі житлової та громадської забудови» на «землі сільськогосподарського призначення». Однак, таке клопотання не задовольнялось (лист Трускавецької міської ради від 11.06.2013 року № 18/28-1661/3 на заяву ПП «Діаспора» від 11.06.2013 р.; рішення Трускавецької міської ради від 25 березня 2014 року № 673 на звернення ПП «Діаспора» від 18.12.2013 року №№ 47,48, яким відмовлено у скасуванні п.11 рішення міської ради № 333 від 31.05.2012 року, п.2 рішення міської ради № 396 від 31.05.2012 року та відкладено розгляд питання щодо надання дозволу ПП «Діаспора» на виготовленя проекту відведення земельної ділянки площею 1,0907 га на вул. Стебницькій для реконструкції об'єктів нерухомості під теплиці до моменту реєстрації права оренди земельної ділянки за ПП «Діаспора» у відповідності до рішення Трускавецької міської ради № 396 від 02.10.2012 року).

Відповідач наголошує, що, згідно з пунктом 287.6 статті 287 Податкового кодексу України, ним з 01.01.2013 року справно сплачується податок за земельну ділянку, на якій розташовані належні йому на праві власності будівлі.

Відповідач наголошує, що відповідно до пункту 2.5 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України N 12 від 29.05.2013 року «Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна», до договорів найму (оренди) застосовуються положення частини третьої статті 179 та частини першої статті 187 ГК України, за змістом яких спори, що виникають при укладанні господарських договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону, та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом; пункту 2.7 - у задоволенні позовних вимог про визнання договору оренди укладеним слід відмовляти, якщо не подано доказів наявності спору стосовно такого укладення, оскільки зазначені вимоги зводяться за своїм змістом до встановлення юридичного факту, а відповідний спосіб захисту порушеного права не передбачений частиною другою статті 20 ГК України, крім випадків, коли інше встановлено законом або договором.

Згідно з висновками Верховного Суду України, викладеними у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 111-16 ГПК України, за II півріччя 2012 р. від 01.05.2013 року, за змістом ч. 3 ст. 179 та ч. 1 ст. 187 ГК України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладання яких є обов'язковим на підставі закону, та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом (постанова Верховного Суду України від 25 вересня 2012 р. у справі № 3-39гс12).

На думку відповідача, наведене свідчить про наявність спору між Трускавецькою міською радою та ПП «Діаспора» стосовно укладення договору оренди землі, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна, належні останньому на праві власності, щодо цільового призначення (категорії) та розмірів земельної ділянки.

Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Згідно з ч. 2 ст. 180 Господарського кодексу України, господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода; ч. 3 - при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Положеннями ст. 638 Цивільного кодексу України визначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

За твердженням відповідача, проект договору оренди земельної ділянки, який був надісланий позивачем відповідачу, не відповідає вимогам ст. 15 Закону України «Про оренду землі» та Типовій формі договору оренди землі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220, не відповідає фактичним обставинам. У наданому проекті договору відсутня така істотна умова як «умови збереження стану об'єкта оренди» (зазначення у договорі «орендар несе відповідальність за умови збереження стану об'єкта та строки передачі земельної ділянки в оренду» не є умовою збереження стану земельної ділянки; орендар не може нести відповідальності за строки передачі земельної ділянки в оренду, оскільки передача земельної ділянки в оренду є обов'язком орендодавця, а не орендаря (ст. 24 Закону України «Про оренду землі»). Також, у наданому проекті договору відсутня істотна умова «умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки». Відсутня у проекті договору і істотна умова «кадастровий номер», яка сукупно з іншими умовами (місце розташування та розмір земельної ділянки) характеризує об'єкт оренди.

Відповідно до ч. 3 ст. 640 Цивільного кодексу України (в редакції, чинній на час прийняття Трускавецькою міською радою рішення від 02 жовтня 2012 року № 396 «Про затвердження проектів землеустрою, технічних документацій та надання земельних ділянок»), договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації; ст. 18 Закону України «Про оренду землі» (в редакції, чинній на час прийняття Трускавецькою міською радою рішення від 02 жовтня 2012 року № 396) - договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

З огляду на наведене, на думку відповідача, правочин (господарський договір) оренди земельної ділянки не є вчиненим (укладеним) та не відбувся, оскільки у ньому відсутні всі істотні умови, що було підставою для відмови в його державній реєстрації, і, відповідно (не відповідав вимогам, встановленим ст. 18 Закону України «Про оренду землі», ст. 640 Цивільного кодексу України), державній реєстрації речового права (права оренди) на земельну ділянку, а тому вимоги позивача про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 1,0907 га по вул. Стебницькій, 73 Д та Ж в м. Трускавці Львівської області між Приватним підприємством «Діаспора» та Трускавецькою міською радою, зобов'язання Приватного підприємства «Діаспора» зареєструвати право оренди в реєстраційній службі Трускавецького міського управління юстиції задоволенню не підлягають.

Відповідно до пункту 287.6 статті 287 Податкового кодексу України при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно; підпункту 14.1.205 пункту 14.1 статті 14 цього кодексу прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації в межах відповідної земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі і споруди, та необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Відповідач наголошує, що, на виконання вимог пункту 287.6 статті 287 Податкового кодексу України, відповідачем з 01.01.2013 року справно сплачується саме податок за земельну ділянку (а не орендну плату) площею 451,5 кв. м., на якій розташовані належні йому на праві власності будівлі, відповідно до податкових декларацій з плати за землю за 2013 та 2014 роки. Відповідно до актів звірення розрахунків платника з бюджетом від 27.08.2014 року за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2013 р. та з 01.01.2014 р. до 27.08.2014 р. заборгованість з податку за земельну ділянку відсутня.

Відповідач зазначає, що, відповідно до пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України, єдиною підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки; пункту 288.2 цієї статті - платником орендної плати є виключно орендар земельної ділянки; пункту 288.3 цієї статті - об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду; пункту 288.4 цієї статті - розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Наведене свідчить як про безпідставність нарахування орендної плати, так і її сплати.

За твердженням відповідача, посилання позивача на обставину, що відповідачем фактично використовується земельна ділянка площею 1,0907 га по вул. Стебницькій, 73 Д та Ж в м. Трускавці не відповідає дійсності. Відповідачем земельна ділянка такою площею ніколи не використовувалась. Належні відповідачу будівлі розташовані на земельній ділянці площею лише 451,5 кв. м., що також є явно не співрозмірним з площею аж в 10907 кв. м.

Відповідач наголошує, що керуючись однією із засад цивільного законодавства - свободою договору, ним вживались і вживаються заходи щодо оформлення відповідного землекористування, ним справно сплачується податок за земельну ділянку площею 451,5 кв. м., на якій розташовані належні йому на праві власності будівлі, відповідно, у його діях відсутня протиправна поведінка, а, з урахуванням недосягнення згоди щодо всіх істотних умов договору оренди - і вина.

З огляду на наведене, на думку відповідача, вимоги позивача про стягнення з Приватного підприємства «Діаспора» на користь Трускавецької міської ради збитків за користування земельної ділянки площею 1,0907 га по вул. Стебницькій, 73 Д та Ж в м. Трускавці Львівської області в сумі 84809,54 грн. задоволенню не підлягають.

Крім того, відповідач просить визнати дію Трускавецької міської ради, що суперечить Конституції України та чинному законодавству України про право на землю та ведення господарської і підприємницької діяльності, та стягнути з Трускавецької міської ради на користь Приватного Підприємства «Діаспора» ( код ЄДРПОУ 22400616 ) втрати понесені від припинення господарської та підприємницької діяльності на протязі двадцять одного місяця, починаючи з 01 січня 2013 року до 01 жовтня 2014 року в сумі 2535 х 21= 53235 грн.

Відповідач наголошує, що запропонована редакція договору оренди суттєво відрізняється від договору, який було вручено під розписку директору Приватного Підприємства «Діаспора» Банковському І.М., а саме у врученому договорі відсутній кадастровий номер, крім цього на невід'ємній частині цього договору кадастровому плані, відсутні будь-які записи у проставленій печатці, які б відображали кадастровий номер. Додатково хочу зазначити, що невірно відображено у всіх редакціях договору місцезнаходження земельної ділянки, а саме вказана вул.Стебницка, у місті Трускавець. Тобто, позивач, зловживаючи своїми правами, початковою точкою відліку укладення договору оренди земельної ділянки вважає подання позову про визнння його укладеним, а не час переддоговірних спорів. Відповідач у цьому спорі чітко висловлював свою позицію у листах, надісланих позивачеві, зокрема спочатку відповідач звертався з проханням щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, площею 1,0907 га, відповідно до листа за № 7 від 15 березня 2011 року. Після чого, відповідач оформив право власності на нерухоме майно, (лист до виконавчого комітету Трускавецької міської ради, щодо оформлення права власності за № 12 від 3 липня 2011 року), та на прохання Позивача змінив поштову адресу зареєстрованого об'єкту нерухомості з вул. Стебницька 86 на вул. Стебницьку, 73д-ж (рішення виконавчого комітету за № 374 від 27 грудня 2011 року).

Відповідач звертає увагу на те, що Виробниче об'єднання Південний Машинобудівний Завод ім. Макарова лише 18 січня 2012 року звернулося до Трускавецької міської ради з проханням щодо припинення права користування земельною ділянкою площею - 1,0907 га, якою користувався відповідно до Державного акту на право постійного користування ІІ-ЛВ № 003586 від 30 вересня 1998 року. У свою чергу 2 лютого 2012 року відповідач добросовісно, не зволікаючи звернувся до позивача з листом б/н про зміну цільового призначення земельної ділянки на «землі сільськогосподарського призначення». А відтак, відповідач замовляє проект землеустрою, на підставі якого позивач приймає рішення Трускавецької міської ради № 396 від 2 жовтня 2012 року про передачу у користування на умовах оренди земельну ділянку площею - 1,0907 га.

21.10.2014 року за вх.№45065/14 відповідач подав додаткове обгрунтування по справі, в якому визнав наявність підстав для стягнення збитків перед позивачем в розмірі 15000,00 грн.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного:

Стаття 13 Конституції України визначає, що земля, яка знаходяться в межах території України, є об'єктом права власності Українського народу.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації (ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України).

Згідно з ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується у порядку, установленому статтею 186-1 цього Кодексу (ч. 4 ст. 123 Земельного кодексу України).

Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним зацікавленою особою (замовником) з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення, яким одночасно затверджує проект та надає земельну ділянку в користування, у тому числі на умовах оренди.

Відповідно до ст.759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно ст.283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Як встановлено в ході судового розгляду справи, відповідно до свідоцтв про право власності на нерухоме майно серії САЕ №№ 383035, 383036, виданих 10.02.2012 року Виконавчим комітетом Трускавецької міської ради, Приватне підприємство «Діаспора» є власником, відповідно, господарської будівлі загальною площею 440 кв. м. на вул. Стебницькій, 73 Д в м. Трускавці Львівської області та будівлі прохідної загальною площею 11,5 кв.м. на вул. Стебницькій, 73 Ж в м. Трускавці Львівської області. Право власності на будівлі зареєстровано в Реєстрі прав власності на нерухоме майно 14.02.2012 року (витяги про державну реєстрацію прав відповідно №№ 33167902, 33167671 від 14.02.2012 року).

Відповідно до ст.ст. 13, 19 Конституції України, від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.ст. 142-145 Конституції України, до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

В силу ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Стаття 12 ЗК України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до п. 34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.

З огляду на викладене вище вбачається, що надання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в оренду шляхом укладення відповідного договору здійснюється на підставі рішення ради, прийнятого за результатами розгляду заяви (клопотання) особи, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду, поданої відповідно до ст. 16 Закону України "Про оренду землі". При цьому підставою набуття відповідного права є саме рішення ради, яке, відповідно до ч. 2 ст. 126 ЗК України, лише оформляється договором як документом, що посвідчує право на земельну ділянку. суду не надано належних та допустимих доказів оформлення договору оренди спірної земельної ділянки та вжиття передбачених чинним законодавством України заходів щодо його державної реєстрації.

Як вбачається з матеріалів справи, керуючись ст.ст. 12, 93, 124, 126, 201 та розділом Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», прийнято рішення Трускавецької міської ради від 02 жовтня 2012 року №396 «Про затвердження проектів землеустрою, технічних документацій та надання земельних ділянок», згідно якого земельна ділянка площею 1,0907 га по вул. Стебницька, 73 Д-Ж у м. Трускавці, передана у користування на умовах оренди терміном на 3 роки Малому колективному підприємству «Діаспора» для обслуговування господарських будівель, у зв'язку з відчуженням об'єктів нерухомого майна ДП ВО «Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова».

Судом встановлено, що розрахунок орендної плати за користування земельною ділянкою по вул. Стебницькій, 73 площею 1,0907 га складений виходячи із нормативної грошової оцінки землі та на підставі витягу із технічної документації від 11.10.2012 р. № 03-229, поданої Управлінням Держкомзему у місті Трускавці Львівської області. Орендна плата має вноситься орендарем у грошовій формі за земельні ділянки державної або комунальної власності у трикратному розмірі земельного податку та для відповідача ПП «Діаспора» становить 166602,24 грн. (сто шістдесят шість тисяч шістсот дві грн. 24 коп.) на рік. Виходячи із інформаційної довідки від 21.07.2014 р. № 2107, Управління Держземагентства у Дрогобицькому районі Львівської області, земельній ділянці по вул. Стебницькій, 73, площею 1,0907 га присвоєно кадастровий номер 4611500000:07:004:0007 на підставі технічної документації із землеустрою, копія якої подана до матеріалів справи.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі", орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Згідно з ч. 2 ст. 638 Цивільного кодексу України, договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі є:

об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);

строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;

умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;

умови збереження стану об'єкта оренди;

умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;

умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;

існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;

визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;

відповідальність сторін;

умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Відповідно до пункту 2.5 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України N 12 від 29.05.2013 року «Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна», до договорів найму (оренди) застосовуються положення частини третьої статті 179 та частини першої статті 187 ГК України, за змістом яких спори, що виникають при укладанні господарських договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону, та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Матеріали справи свідчать про наявність спору між Трускавецькою міською радою та ПП «Діаспора» стосовно укладення договору оренди землі, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна, належні останньому на праві власності, щодо цільового призначення (категорії) та розмірів земельної ділянки.

Як зазначено Верховним судом України в аналізі практики застосування судами Цивільного кодексу України, суди, які задовольняли позови про спонукання до укладення договорів, виходили з того, що закони України від 24 червня 2004 року N 1875-IV "Про житлово-комунальні послуги", від 6 жовтня 1998 року N 161-XIV "Про оренду землі" і деякі інші містять прямий припис про обов'язок укладення передбачених ними договорів.

Цивільне законодавство передбачає загальний принцип свободи договору (п. 3 ст. 3 ЦК) і не встановлює такого способу захисту цивільного права чи інтересу як зобов'язання примусового укладення договору. Можливість вимагати укладення договорів у судовому порядку законодавчо закріплюється лише в зобов'язаннях по укладенню господарських договорів. При цьому на підставі попереднього договору сторона має право вимагати укладення договору в судовому порядку відповідно до ГК лише за умови, якщо вона направила іншій стороні проект договору.

За змістом ч. 1 ст. 630 ЦК України, умови типового договору, що набули юридично обов'язкового значення в силу актів цивільного законодавства, є обов'язковими для сторін договору, які не мають права відступити від їх положень і врегулювати свої відносини на власний розсуд.

У зв'язку із цим, укладення договору оренди земельної ділянки, є обов'язком споживача за умови, якщо запропонований орендодавцем договір відповідає типовому договору. Відмова орендаря від укладення договору в такому разі суперечить вимогам ч. 1 ст. 630 ЦК України.

У разі такої відмови, відповідно до положень ст. ст. 3, 6, 12 - 15, 20, 630, 640, 642, 643 ЦК, орендодавець має право звернутись до суду за захистом свого права, яке підлягає захисту, на підставі п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, шляхом визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом, що містить відповідний обов'язок.

Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках (ч.2 ст. 181 Господарського кодексу України (далі ГК України).

За приписами ст. 187 ГК України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладання яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. День набрання чинності рішення суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладання відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Загальний порядок укладання господарських договорів врегульований ст. 181 ГК України, згідно з якою проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Таким чином, на виконання ст. 181 ГК України, відповідач повинен був в у двадцятиденний строк підписати запропонований позивачем проект договору оренди або надати позивачу два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Судом не приймаються до уваги твердження відповідача про те, що сторонами не узгоджено усі істотні умови договору оренди земельної ділянки з огляду на те, що процедура узгодження умов договору має відбуватись шляхом направлення протоколу розбіжностей до нього.

Протоколу розбіжностей до договору суду надано не було.

Технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою площею 1,0907 га МКП "Діаспора", за адресою: м. Трускавець, вул. Стебницька, 73 Д, Ж Львівської області, була виготовлена ТзОВ «Галземпроект» на замовлення відповідача від 10.07.2012 р. і погоджена ним. Поданий зміст договору оренди землі у тексті позовної заяви містить кадастровий номер у пункті 1 і умови збереження стану об'єкта оренди, що викладені в пункті 17. Більш ширші умови використання земельної ділянки викладені у розділі «Інші права та обов'язки сторін».

Подана копія матеріалів технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою площею 1,0907 га МКП "Діаспора", за адресою: м. Трускавець, вул. Стебницька, 73 Львівської області містить: заяви замовника - відповідача у справі. Директор Банковський І.М. подавав заяву від 19.07.2012 р. для затвердження Трускавецькою міською радою технічної документації із землеустрою, що посвідчує право користування земельною ділянкою по вул. Стебницькій, 73 площею 1,0907 га, що підтверджує намір землекористування усієї площі земельної ділянки.

Отже, матеріали справи свідчать про те, що проект договору оренди земельної ділянки, який був наданий позивачем відповідачу, відповідає вимогам Закону України "Про оренду землі" та Типовій формі договору оренди землі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. №220.

Підставою, в силу якої сторони зобов'язані укласти договір оренди земельної ділянки є рішення Трускавецької міської ради від 02 жовтня 2012року №396 «Про затвердження проектів землеустрою, технічних документацій та надання земельних ділянок», згідно якого земельна ділянка площею 1,0907 га по вул. Стебницька, 73 Д-Ж у м. Трускавці, передана у користування на умовах оренди терміном на 3 роки Малому колективному підприємству «Діаспора» для обслуговування господарських будівель у зв'язку з відчуженням об'єктів нерухомого майна ДП ВО «Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова». Зазначене рішення органу місцевого самоврядування на даний момент є чинним.

Судом встановлено, що на неодноразові звернення Трускавецької міської ради листами від 16.04.2013 р. № 18/28-1108/1 та 11.06.2013 р. № 18/28-1661/3 про необхідність укладення договору оренди земельної ділянку та оплати за користування відповідач належно не відреагував. Тому, Трускавецька міська рада звернулася листом № 18/28-3341 від 22.11.2013 року до відповідача щодо підписання та реєстрації договору оренди земельної ділянки площею 1,0907 га по вул. Стебницька, 73 Д-Ж в м. Трускавці. Лист із трьома примірниками договору оренди землі вручено повторно 04.12.2013 р. директору підприємства Банковському І.М. під розписку.

Відповідно до п. 36 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 07.04.2008 р. N 01-8/211 «Про деякі питання практики застосування норм Цивільного та Господарського кодексів України», згідно з частиною другою статті 187 ГК України день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше. Згідно з частиною третьою статті 84 ГПК України, у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір-умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору. Зазначені норми не суперечать одна одній, оскільки суд вправі задовольнити позов про спонукання укласти договір лише в разі, якщо встановить, що існує правовідношення, в силу якого сторони зобов'язані укласти договір, але одна із сторін ухилилася від цього. Тому, в резолютивній частині рішення, яким задовольняється позов про спонукання укласти договір, слід вказувати на те, що спірний договір є укладеним.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 125 ЗК України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

На підставі ст. 20 Закону України від 6 жовтня 1998 року N 161-XIV "Про оренду землі" (у редакції, яка була чинною на момент виникнення правовідносин), укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Згідно зі ст. 2 Закону України від 1 липня 2004 року N 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру, тобто реєстрацією є запис, фіксація фактів або явищ для обліку та надання їм статусу офіційно визнаних актів, внесення до списку або книги обліку.

Згідно з пунктом 4 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 703 від 22.06.2011 р. (в редакції, чинній на час прийняття Трускавецькою міською радою рішення від 02 жовтня 2012 року № 396), у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки...; пунктом 25-у разі проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно заінтересованою особою є правонабувач (правонабувачі), сторона (сторони) правочину, відповідно до якого виникло право власності та інше речове право; пунктом 26 - для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком; пунктом 27 - документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є: 1) укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно, чи його дублікат...

Відповідач, незважаючи на вимоги суду, доказів на спростування обставин, наведених позивачем, суду не надав.

Отже, вимоги позивача щодо визнання укладеним договору оренди земельної ділянки, а також його державний реєстр є правомірними та підлягають до задоволення.

Разом з тим, відповідно до ст. 156 Земельного кодексу України, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок:

а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом;

б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання;

в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок;

г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників;

ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан;

д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Згідно з ч. 1 ст. 157 Земельного кодексу України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 157 Земельного кодексу України).

Згідно п.п. 3.7, 3.8, 3.9 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17 травня 2011 року «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» (надалі - Постанова №6), власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії щодо відповідних земельних ділянок, у випадках, встановлених главою 24 ЗК України, та за процедурою, передбаченою Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. N 284. З огляду на викладене, порядок визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок, регулюється постановою Кабінету міністрів України від 19.04.1993 р. №284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", приписами якого встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок (п. 1 Порядку).

Згідно з п. 2 Порядку, визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 284 від 19.04.1993 р., розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії. Як встановлено в ході розгляду справи та підтверджено представниками позивача в судовому засіданні, Виконавчим комітетом Трускавецької міської ради (місто Трускавець є містом обласного значення) комісії не створювалось і, відповідно, до її складу представника відповідача не включалось, збитки не визначались. На затвердження позивача акти визначення розміру збитків не надавались та останнім не розглядалися.

Вирішуючи спори за позовами органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду і не переоформила право користування земельною ділянкою, збитків у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки), господарські суди повинні брати до уваги положення статті 22 ЦК України та частини другої статті 224 ГК України. Для застосування такого заходу відповідальності слід встановлювати наявність у діях відповідача усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками і вини).

У розгляді таких справ господарські суди мають докладно з'ясовувати причини неоформлення чи несвоєчасного оформлення відповідного землекористування та обставини, пов'язані із вжиттям господарюючими суб'єктами усіх залежних від них заходів щодо одержання документів, які посвідчують право землекористування. При цьому, суду слід враховувати вимоги частини другої статті 120 ЗК України, якою передбачено, що у разі коли жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 р. N 110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. N 963, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:

- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;

- протокол про адміністративне правопорушення;

- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);

- акт обстеження земельної ділянки.

Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.

Відповідно до пункту 3.8 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» N 6 від 17.05.2011 р., якщо у розгляді справи буде з'ясовано обставини, зазначені в абзаці третьому підпункту 3.4 пункту 3 цієї постанови, і що суб'єкт господарювання вживав необхідних заходів до оформлення свого права землекористування, то відсутність у нього переоформлених на його ім'я правовстановлюваних документів на земельну ділянку не може розцінюватися як правопорушення.

Судом встановлено, що відповідачем вживались заходи щодо оформлення відповідного землекористування, ним сплачується податок за земельну ділянку площею 451,5 кв. м., на якій розташовані належні йому на праві власності будівлі. Незважаючи на вимоги суду, учасниками процесу не надано належних та допустимих доказів перевірки дотримання відповідачем вимог земельного законодавства, встановлення правопорушення, в зв'язку з чим притягнено відповідача до відповідальності. Відповідно, позивачем не доведено, що у діях відповідача мала місце протиправна поведінка.

Відповідач звертався до Трускавецької міської ради з клопотанням змінити цільове призначення земельної ділянки з «землі житлової та громадської забудови» на «землі сільськогосподарського призначення». Однак, таке клопотання не було задоволено (лист Трускавецької міської ради від 11.06.2013 року № 18/28-1661/3 на заяву ПП «Діаспора» від 11.06.2013 р.; рішення Трускавецької міської ради від 25 березня 2014 року № 673 на звернення ПП «Діаспора» від 18.12.2013 року №№ 47,48, яким відмовлено у скасуванні п.11 рішення міської ради № 333 від 31.05.2012 року, п.2 рішення міської ради № 396 від 02.10.2012 року та відкладено розгляд питання щодо надання дозволу ПП «Діаспора» на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 1,0907 га на вул. Стебницькій для реконструкції об'єктів нерухомості під теплиці до моменту реєстрації права оренди земельної ділянки за ПП «Діаспора» у відповідності до рішення Трускавецької міської ради № 396 від 02.10.2012 року).

Згідно п.п.288.1, 288.4, 288.5 ст.288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно з пунктом 287.6 статті 287 Податкового кодексу України, відповідачем з 01.01.2013 року сплачується податок за земельну ділянку, на якій розташовані належні йому на праві власності будівлі.

З огляду на наведене, вимоги позивача про стягнення з Приватного підприємства «Діаспора» на користь Трускавецької міської ради збитків за користування земельної ділянки площею 1,0907 га по вул. Стебницькій, 73 Д, Ж в м. Трускавці Львівської області в сумі 84809,54 грн. задоволенню не підлягають.

Щодо прохання відповідача, зазначені у відзиві на позовну заяву, про визнання дії Трускавецької міської ради, що суперечить Конституції України та чинному законодавству України про право на землю та ведення господарської і підприємницької діяльності, та стягнення з Трускавецької міської ради на користь Приватного підприємства «Діаспора» ( код ЄДРПОУ 22400616 ) втрати, понесені від припинення господарської та підприємницької діяльності на протязі двадцять одного місяця, починаючи з 01 січня 2013 року до 01 жовтня 2014 року в сумі 2535 х 21= 53235 грн., то такі вимоги, згідно чинного законодавства України, повинні зазначатися у зустрічному позові або ж окремому позові. Згідно ст. 60 ГПК України, Відповідач має право до початку розгляду господарським судом справи по суті подати до позивача зустрічний позов для спільного розгляду з первісним позовом. Зустрічний позов повинен бути взаємно пов'язаний з первісним. Подання зустрічного позову провадиться за загальними правилами подання позовів. Згідно п.3.15 Постанови Пленуму Вищого господарського суду україни №18 від від 26 грудня 2011 року «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», право відповідача на подання зустрічного позову для спільного розгляду з первісним позовом також пов'язується з початком розгляду господарським судом справи по суті (див. підпункт 3.12 пункту 3 цієї постанови). У разі подання зустрічного позову після початку розгляду справи по суті суддя відмовляє в його прийнятті на підставі пункту 1 частини першої статті 62 ГПК як такого, що поданий з порушенням припису частини першої статті 60 ГПК; при цьому не має значення, з яких причин (поважних чи неповажних) зустрічний позов не було подано до початку такого розгляду. У цьому разі відповідач не позбавлений можливості звернутися з новим позовом у загальному порядку.

У суду відсутні підстави вважати, що даний відзив є зустрічним позовом, оскільки у ньому не дотримано вимог, передбачених ГПК України до зустрічного позову.

Разом з тим, згідно ч. 5 ст. 78 ГПК України, у разі визнання відповідачем позову, господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних інтересів інших осіб.

21.10.2014 року за вх.№45065/14 відповідач подав додаткове обгрунтування по справі, в якому визнав наявність правових підстав щодо стягнення з нього на користь позивача суми збитків в розмірі 15000,00 грн. Також, у суду відсутні докази, що такі дії відповідача суперечать законодавству або порушують права і охоронювані інтереси інших осіб.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст.34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи, що позивачем представлено достатньо об'єктивних та переконливих доказів в підтвердження частини своїх позовних вимог, а відповідач позовні вимоги не спростував та визнав в частині наявності правових підстав щодо стягнення збитків перед позивачем в розмірі 15000,00 грн., суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Трускавецької міської ради (м. Трускавець, Львівська обл.) до Приватного підприємства «Діаспора» (м. Борислав, Львівська обл.) про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки, зобов'язання зареєструвати право оренди, стягнення збитків за користування земельною ділянкою в сумі 15000,00 грн. є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Згідно ст. 44 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно ч.1 ст.3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється: за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством; за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, заяви про скасування рішення третейського суду, заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду та заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України; за видачу судами документів.

Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно п.2 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру - 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат.

Зважаючи на те, що позивачем у позовній заяві зазначено дві позовні вимоги немайнового характеру (визнання укладеним договору оренди земельної ділянки, зобов'язання зареєструвати право оренди) та одна вимога майнового характеру (стягнення збитків за користування земельною ділянкою в сумі 84809,54 грн.), однак, сплачено судовий збір у розмірі лише 3045,00 грн., суд прийшов до висновку, що з відповідача підлягає до стягнення на користь Державного бюджету України 1218,00 грн. судового збору.

Як доказ сплати судових витрат, позивач подав платіжне доручення №526 від 09.12.2013 року на суму 1720,50 грн., платіжне доручення №305 від 10.06.2014 року на суму 1218,00 грн., платіжне доручення №306 від 10.06.2014 року на суму 106,50 грн.

Господарські витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України, слід покласти на сторони, пропорційно задоволених позовних вимог.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 75, 84, 85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги - задоволити частково.

2. Визнати укладеним договір оренди земельної ділянки площею 1,0907 га по вул. Стебницька,73 Д-Ж в м. Трускавці Приватного підприємства «Діаспора» (82300, Львівська обл., м. Борислав, вул. Дрогобицька, 96, код ЄДРПОУ 22400616) з Трускавецькою міською радою (82200, Львівська обл., м. Трускавець, вул. Бориславська, 2, код ЄДРПОУ 26230588) в наступній редакції:

ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

м. Трускавець

Орендодавець - Трускавецька міська рада, м. Трускавець Львівської області, вул. Бориславська, 2, в особі міського голови Козира Руслана Ярославовича, який діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з одного боку, та орендар - Приватне підприємство "Діаспора", місце знаходження якого Львівська обл., м. Борислав, вул. Дрогобицька, 96, від імені якого на підставі Статуту діє Банковський Ігор Миколайович, з другого боку, на підставі рішення міської ради №396 від 02.10.2012р. "Про затвердження проектів землеустрою, технічних документацій та надання земельних ділянок" уклали цей договір про нижченаведене:

Предмет договору

1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне строкове користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для обслуговування господарських будівель, яка знаходиться : м.Трускавець, вул. Стебницка, 73 Д-Ж, кадастровий номер 4611500000:07:004:0007.

Об'єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка площею 1,0907 га, у тому числі: під будівлями - 0,0361 га.

3. На земельній ділянці знаходиться об'єкти нерухомого майна: господарська будівля та будівля прохідної, що зареєстровані КП Львівської обласної ради "Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" на праві власності за МКП "Діаспора" від 14.02.2012 р. а також інші об'єкти інфраструктури -

4. Земельна ділянка передається в оренду разом з : - -

5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5553408,12 грн. (п'ять мільйонів п'ятсот п'ятдесят три тисячі чотириста вісім грн. 12 коп.) - (за 1 кв.м. - 509,16 грн.).

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню за цільовим призначенням.

7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: відсутні.

Строк дії договору

8. Договір укладається терміном на 3 роки. Після закінчення строку договору орендар, який належно виконував відповідно до умов Договору, має за інших рівних умов переважне право поновлення Договору. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата

9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі за земельні ділянки державної або комунальної власності у трикратному розмірі земельного податку та становить 166602,24 грн. (сто шістдесят шість тисяч шістсот дві грн. 24 коп.) в рік.

10. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або змін умов договору оренди чи продовження його дії.

11. Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на поточний рахунок власника землі: одержувач - УДКС у м. Трускавець р/р № 33214812700018, банк одержувач - ГУДКСУ у Львівській області, ЗКПО 37835447, МФО 825014, код платежу 13050200.

12. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідним актом.

13. Розмір орендної плати переглядається у разі:

зміни умов господарювання, передбачених цим договором;

зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

в інших випадках, передбачених законом.

14. У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, пеня та фінансові санкції нараховуються відповідно до Податкового кодексу України.

Умови використання земельної ділянки

15. Земельна ділянка передається в оренду - для обслуговування господарських будівель.

16. Цільове призначення земельної ділянки - категорія земель - землі житлової та громадської забудови.

17. Умови збереження стану об'єкта оренди: орендар несе відповідальність за умови збереження стану об'єкта та строки передачі земельної ділянки в оренду.

18. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення.

19. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду :

- використання земельної ділянки за цільовим призначенням;

- не допускати забруднення та забур'янення земельної ділянки;

- проведення будівництва (реконструкції) нерухомого майна, що знаходиться на земельній ділянці виключно при отриманні дозволу відповідних інстанцій.

20. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.

Умови повернення земельної ділянки

21. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

22. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.

24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи,які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

25. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

26. На орендовану земельну ділянку обмеження не встановлено. Земельна ділянка має наступні вимоги містобудівного характеру:

- належно утримувати закріплену територію, давати дозвіл на проведення ремонтних робіт загальноміських інженерних мереж, які проходять по території;

- взаємне розміщення будинків і споруд, благоустрій і озеленення незабудованих територій, огородження цієї території повинно здійснюватись згідно вимог ДБН 360-92х та за погодженням з УАіМ і дозволу на проведення будівельних робіт;

- в межах червоних ліній вулиць та доріг передбачається на перспективу прокладання магістральних комунікацій і в цих межах забороняється будівництво.

Земельна ділянка не обтяжується сервітутом на користь третіх осіб.

27. Передання в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов'язки сторін

28. Права орендодавця:

- земельна ділянка є у його власності і він має законні повноваження передавати цю ділянку в оренду, надавати інші права, визначені у цьому договорі;

- жодна із умов та жодне із положень цього договору не порушує чинного законодавства України;

- вимагати від орендаря: використання земельної ділянки у відповідності до цільового призначення, визначеного у пункті 16 цього Договору; забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі; своєчасного внесення орендної плати;

- забезпечувати відповідно до закону права третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки.

29. Обов'язки орендодавця:

- протягом п'яти календарних днів з моменту підписання Договору передати земельну ділянку у користування "Орендаря" по Акту пройому-передачі у стані, що відповідає умовам договору оренди, та придатну для використання за цільовим призначенням;

- не вчиняти дій, які перешкоджали б орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;

- за 60 днів до закінчення строку даного Договору письмово повідомити орендаря про продовження або про відмову у продовженні цього Договору;

- протягом 60 днів з моменту закінчення строку даного договору прийняти рішення щодо продовження його дії або про аргументовану відмову у продовженні дії Договору.

30. Права орендаря:

- він має усі повноваження і законні права на здійснення діяльності на орендованій земельній ділянці згідно цільового призначення, визначеного у пункті 16 цього Договору;

- переважного придбання у власність орендованої земельної ділянки у відповідності до закону та переважного права за різних інших умов на поновлення договору оренди;

- за згодою орендодавця зводити у встановленому законом порядку будівлі і споруди, закладати насадження, проводити благоустрій території без зміни цільового призначення земельної ділянки;

- за згодою орендодавця передавати у володіння і користування орендовану земельну ділянки або її частину іншій особі (суборенда) у випадках та на умовах, передбачених законом.

- у разі не виконання умов даного Договору , орендар втрачає переважне право на поновлення Договору.

31 .Обов'язки орендаря:

використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до цільового призначення, визначеного у пункті 16 цього Договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного і екологічного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі;

- додержуватись режиму використання земельної ділянки таким чином, щоб це не завдавало шкоди іншим землекористувачам, стану навколишнього середовища і не призводило до зниження якості землі;

- допускати державні органи управління та органи місцевого самоврядування, включаючи санітарні, протипожежні, землевпорядні органи, а також органи охорони природи та архітектури до орендованої земельної ділянки для виконання їх обов'язків в межах їх повноважень;

- у відповідності з пунктом 11 цього Договору своєчасно вносити орендну плату;

- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження(обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;

- за 60 днів до закінчення строку даного Договору, звернутись з письмовою заявою до Трускавецької міської ради про продовження чи про відмову у продовженні договору оренди земельної ділянки.

Орендар зобов'язується в трьохмісячний термін зареєструватись в ДПІ у м. Трускавець платником окремого виду податку, збору чи платежу.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

32. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.

Страхування об'єкта оренди

33. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

34. В разі страхування об'єкта оренди здійснює орендар.

35. Сторони домовилися про те, що у разі невиконання свого обов'язку стороною, яка повинна згідно з цим договором застрахувати об'єкт оренди, друга сторона може застрахувати його і вимагати відшкодування витрат на страхування.

Зміна умов договору і припинення його дії

36. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

37. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання орендарем земельної ділянки у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- ліквідації юридичної особи-орендаря, про що повідомляється орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

38. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

За взаємною згодою сторін цей договір розривається шляхом прийняття рішення міською радою на підставі звернення орендаря.

39. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається.

Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є невиконання умов та зобов'язань цього договору. В разі відсутності взаємної згоди сторін щодо зміни умов цього договору, його дострокового розірвання на вимогу заінтересованої сторони, ці питання вирішуються у судовому порядку.

40. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

41. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

42. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

43. Цей договір набирає чинності після набрання законної сили судовим рішенням, на підставі якого його визнано укладеним, підписання сторонами та його державної реєстрації.

Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію.

Невід'ємними частинами договору є:

план або схема земельної ділянки;

кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;

акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

акт відновлення меж земельної ділянки;

акт приймання-передачі об'єкта оренди;

Реквізити сторін»

3. Зобов'язати Приватне підприємство «Діаспора» (82300, Львівська обл., м. Борислав, вул. Дрогобицька, 96, код ЄДРПОУ 22400616) зареєструвати право оренди в реєстраційній службі Трускавецького міського управління юстиції до 01 грудня 2014 року.

4. Стягнути з Приватного підприємства «Діаспора» (82300, Львівська обл., м. Борислав, вул. Дрогобицька, 96, код ЄДРПОУ 22400616) на користь Трускавецької міської ради (82200, Львівська обл., м. Трускавець, вул. Бориславська, 2, код ЄДРПОУ 26230588) збитки за користування земельною ділянкою площею 1,0907 га по вул. Стебницька,73 Д-Ж в м. Трускавці в розмірі 15000 (п'ятнадцять тисяч) грн. 00 коп. та судовий збір у розмірі 1541 (одна тисяча п'ятсот сорок одна) грн. 14 коп.

5. Стягнути з Приватного підприємства «Діаспора» (82300, Львівська обл., м. Борислав, вул. Дрогобицька, 96, код ЄДРПОУ 22400616) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів: ГУ ДКСУ у Личаківському районі м.Львова, код отримувача (код ЄДРПОУ): 38007620, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Львівській області, код банку отримувача (МФО): 825014, рахунок отримувача: 31215206783006, код класифікації доходів бюджету: 22030001, код ЄДРПОУ суду: 03499974) 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору.

6. В решті частинині позовних вимог - відмовити.

Суддя Пазичев В.М.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 24.10.2014 року

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення21.10.2014
Оприлюднено31.10.2014
Номер документу41096627
СудочинствоГосподарське