Справа № 178/595/14-ц
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
23 жовтня 2014 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді: Берелет В.В.
за участю секретаря: Саверської Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Кринички цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоселівської сільської ради, Криничанської районної державної адміністрації, треті особи: приватний нотаріус Криничанського районного округу Дніпропетровської області ОСОБА_2, реєстраційна служба Криничанського районного управління юстиції, відділ Держземагенства у Криничанському районі Дніпропетровської області, Державний реєстратор у сфері державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Криничанського районного управління юстиції про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з цим позовом і суду пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_3, після смерті якого залишилося спадкове майно, яке складається із: домоволодіння АДРЕСА_1; селянського ( фермерського ) господарства „Поділля", що знаходиться в с.Степанівка Криничанського району Дніпропетровської області; земельної ділянки, площею 41, 7 га, яка розташована на території Новоселівської сільської ради Криничанської ради Дніпропетровської області.
Після смерті батька вона продовжувала займатися діяльністю, яка була ним запроваджена. Селянське (фермерське) господарство „Поділля" на сьогоднішній день зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб - підприємців; вона сплачує відповідні податки до бюджету та продовжує здійснювати діяльність.
У передбачені діючим законодавством строки вона звернулася до приватного нотаріуса Криничанського районного нотаріального округу Дніпропетровської області з заявою про прийняття спадщини, але їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на майно після смерті батька ОСОБА_3 Тому просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на: домоволодіння АДРЕСА_1; право постійного користування земельною ділянкою площею 41,7 га, розташованої на території Новоселівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1.
Представник відповідача - Новоселівська сільська рада Криничанського району Дніпропетровської області, згідно заяви просить слухати справу за його відсутністю.
Представник відповідача - Криничанська районна державна адміністрація суду пояснила, що позовні вимоги визнає в частині визнання за позивачкою права власності на домоволодіння АДРЕСА_1, у задоволенні інших позовних вимог просить відмовити, посилаючись на те, що чинним законодавством таке право не передбачене.
Представник третьої особи - приватний нотаріус Криничанського районного нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_2, суду пояснила, що ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом нею було відмовлено, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на майно померлого ОСОБА_3
Представник третьої особи - відділ Держземагенства у Криничанському районі Дніпропетровської області просить розглянути справу за його відсутності.
Представник третьої особи - Державний реєстратор у сфері державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Криничанського районного управління юстиції суду пояснила, що фермерське господарство "Поділля" засноване у 1992 році ОСОБА_3 Оскільки засновники з 2004 року не з'являлися, то й зміни не були внесені до Єдиного державного реєстру. Після смерті ОСОБА_3 до державного реєстратора звернулася його донька ОСОБА_1 (ОСОБА_1.) для включення фермерського господарства до реєстру. На сьогодні у юридичної особи не має членів фермерського господарства, а є керівник та засновник. Так як, внесення змін до реєстру здійснював засновник, то на сьогоднішній день це не можливо, у зв'язку з його смертю.
Суд вислухавши сторони, перевіривши матеріали та оцінивши докази по справі приходить до наступного. Судом встановлено, що позивачка є спадкоємицею, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3, свідоцтво про смерть НОМЕР_1, видане 25 червня 2012 року виконавчим комітетом Новоселівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області, актовий запис № 17, після смерті якого відкрилася спадщина на належне йому майно: домоволодіння АДРЕСА_1, на підставі договору купівлі-продажу від 12 березня 1988 року, посвідченого Новоселівською сільською радою; земельну ділянку розміром 41,7 га, яка була надана ОСОБА_3 у довічне користування відповідно до держаного акту на право довічного успадкування володіння землею серії ДН № 0000230, виданого на ім'я ОСОБА_3, 25 червня 1992 року Криничанської районною радою народних депутатів Дніпропетровської області та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право довічного успадковуваного володіння землею за № 51 розташовану на території Новоселівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області; селянське (фермерське) господарство „Поділля", засновником якого був ОСОБА_3, зареєстроване Криничанської районною державною адміністрацією 25 червня 1992 року, на підставі рішення № 9 сесії народних депутатів Криничанського району Дніпропетровської області. На сьогодні позивачка сплачує відповідні податки до бюджету та продовжує здійснювати діяльність, запроваджену її батьком, що підтверджується копією листа головного управління статистики у Дніпропетровській області № 5/3-75/448 від 10 червня 2013 року, випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААБ № 970325 від 21 січня 2014 року, яка видана державним реєстратором Реєстраційної служби Криничанського районного управління юстиції у Дніпропетровській області, копією свідоцтва платника Єдиного податку НОМЕР_2 від 12 вересня 2012 року, виданого Криничанським відділенням Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції.
Згідно довідки № 89 від 24 квітня 2013 року, виданої КП „Криничанське БТІ" вбачається, що право власності на житловий будинок АДРЕСА_1, не зареєстроване.
Статтями 1258 , 1261 ЦК України зазначено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово, при цьому у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до листа приватного нотаріуса Криничанського районного нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_2 від 13 травня 2014 року № 230/01-16 за даними спадкового реєстру інформація щодо заповіту від імені ОСОБА_3 відсутня, інших спадкоємців не має, тому суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання права власності на домоволодіння АДРЕСА_1.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про визнання права власності в порядку спадкування за законом на селянське (фермерське) господарство „Поділля", що належало ОСОБА_3, померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 та права постійного користування земельною ділянкою площею 41,7 га, розташованої на території Новоселівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, якому вказане право належало на підставі державного акта на право довічного успадковуваного володіння землею серії ДН № 0000230, суд вважає, що такі вимоги позивачки не можуть бути задоволені.
У відповідності до ст. 23 Закону України „Про фермерське господарство" успадкування фермерського господарства здійснюється відповідно до закону. Діючим законодавством не передбачене успадкування земельних ділянок, що належали спадкоємцям на праві довічного успадковуваного землеволодіння, але інше майно, як рухоме, так і не рухоме, що належало голові на праві приватної власності, спадкується на загальних засадах, передбачених цивільним кодексом України.
Частиною 1 статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних засадах, із збереженням їх цільового призначення. Тобто, спадкування можливе лише щодо права власності на земельну ділянку.
Статтею 6 Земельного Кодексу України в редакції 1992 року зазначено, що громадянини України мали право на одержання у власність земельних ділянок для ведення: селянського (фермерського) господарства, особистого підсобного господарства, будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель (присадибних ділянок), садівництва, дачного і гаражного будівництва.
Після запровадження права колективної та приватної власності на землю у 1992 році в Земельному Кодексі України в редакції від 13 березня 1992 року право довічного успадковуваного землеволодіння передбачене не було. Тобто, з 13 березня 1992 року надання земельних ділянок у довічне успадковувань землеволодіння було припинене.
Земельним Кодексом України від 25 травня 2001 року, який набув чинності з 01 січня 2002 року також не передбачене право довічного успадковуваного землеволодіння. Тобто, в чинному земельному законодавстві України не передбачено можливості переходу прав довічного успадковуваного землеволодіння, посвідченого державним актом до спадкоємців у випадку смерті особи, яка набула це право у період з 15 березня 1991 року по 13 березня 1992 року.
У відповідності до ст. 92 Земельного Кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Пунктом 8 Постанови Верховної Ради України „Про прискорення земельної реформи та приватизацію землі" від 13 травня 1992 року встановлено, що громадяни, підприємства, установи, організації, яким було надано у встановленому порядку земельні ділянки у довічне успадковуване або постійне володіння, зберігають свої права на використання цих земельних ділянок до оформлення права власності або землекористування відповідно до Земельного кодексу України. Оскільки за життя ОСОБА_3 не виконав вимоги діючого законодавства; земельна ділянка, площею 41.7 га, що розташована на території Новоселівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області у власності ОСОБА_3 на день його смерті не перебувала та не може бути об'єктом спадкування, тому суд враховуючи вищевикладене приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог щодо визнання права власності у порядку спадкування за законом на селянське (фермерське) господарство „Поділля", що розташоване в с.Степанівка Криничанського раойну Дніпропетровської області та право постійного користування земельною ділянкою площею 41,7 га, розташованої на території Новоселівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 15, 60, 209, 212-215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на домоволодіння АДРЕСА_1, яке складається: з „А-1" - житлового будинку, загальною площею 51,8 кв.м, „а-1" - тамбуру, „Б-1" - сараю, „В-1" шийки погребу, „Г-1" - літньої кухні, „Д-1" - сараю, „М-1" - сараю, „Т" - туалету, „К" - колодязю.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення рішення або з дня отримання його копії.
Суддя: В. В. Берелет р
Суд | Криничанський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2014 |
Оприлюднено | 06.11.2014 |
Номер документу | 41171831 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Криничанський районний суд Дніпропетровської області
Берелет В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні