Рішення
від 06.05.2015 по справі 178/595/14-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 22-ц/774/2466/15 Справа № 178/595/14-ц Головуючий у 1 й інстанції - Берелет В. В. Доповідач - Пищида М.М.

Категорія

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2015 року м. Дніпропетровськ Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області у складі:

головуючого: - Пищиди М.М.,

суддів: - Деркач Н.М.,Осіяна О.М.,

при секретарі: - Яловій Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на рішення Криничанського районного суду Дніпропетровської області від 23 жовтня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_6 до Новоселівської сільської ради, Криничанської районної державної адміністрації, треті особи: приватний нотаріус Криничанського районного округу Дніпропетровської області Чорна Оксана Василівна, реєстраційна служба Криничанського районного управління юстиції, відділ Держземагенства у Криничанському районі Дніпропетровської області, Державний реєстратор у сфері державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Криничанського районного управління юстиції про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом, -

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2014 року позивачка звернулася до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її батько ОСОБА_8 Після його смерті залишилося спадкове майно, яке складається із: домоволодіння АДРЕСА_1; земельної ділянки, площею 41, 7 га, яка розташована на АДРЕСА_2.

У передбачені діючим законодавством строки вона звернулася до приватного нотаріуса Криничанського районного нотаріального округу Дніпропетровської області з заявою про прийняття спадщини, але їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на майно після смерті батька ОСОБА_8

Позивачка просила суд визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на: домоволодіння АДРЕСА_1; селянське (фермерське) господарство „Поділля", що розташоване у АДРЕСА_2; право постійного користування земельною ділянкою площею 41,7 га, розташованої на території Новоселівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_8, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

Рішенням Криничанського районного суду Дніпропетровської області від 23 жовтня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_6 - задоволено частково.

Визнано за ОСОБА_6 право власності в порядку спадкування за законом на домоволодіння АДРЕСА_2 яке складається: з „А-1" - житлового будинку, загальною площею 51,8 кв.м, „а-1" - тамбуру, „Б-1" - сараю, „В-1" шийки погребу, „Г-1" - літньої кухні, „Д-1" - сараю, „М-1" - сараю, „Т" - туалету, „К" - колодязю.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_6, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Рішення суду в частині визнання за ОСОБА_6 права власності в порядку спадкування за законом на домоволодіння АДРЕСА_2 не оскаржувалось.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, яким суд виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повного і всебічного з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставі своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. При встановлені фактів суд оцінює належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відмовляючи у задоволенні позову ОСОБА_6 про визнання права власності в порядку спадкування за законом на селянське (фермерське) господарство «Поділля» та право постійного користування земельною ділянкою, суд першої інстанції виходив із того, що діючим законодавством не передбачено успадкування земельної ділянки.

Така позиція суду першої інстанції помилкова.

Судом першої інстанції встановлено та не заперечується сторонами, що позивачка є спадкоємицею ОСОБА_8

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1, виданого 25 червня 2012 року виконавчим комітетом Новоселівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області, актовий запис № 17, ОСОБА_8 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

Після смерті ОСОБА_8 відкрилася спадщина на домоволодіння АДРЕСА_2; земельну ділянку розміром 41,7 га, яка була надана ОСОБА_8 у довічне користування відповідно до держаного акту на право довічного успадкування володіння землею серії ДН № 0000230, виданого на ім'я ОСОБА_8; селянське (фермерське) господарство „Поділля", засновником якого був ОСОБА_8, зареєстроване Криничанської районною державною адміністрацією 25 червня 1992 року, на підставі рішення № 9 сесії народних депутатів Криничанського району Дніпропетровської області.

Згідно копії листа головного управління статистики у Дніпропетровській області № 5/3-75/448 від 10 червня 2013 року, виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААБ № 970325 від 21 січня 2014 року, яка видана державним реєстратором Реєстраційної служби Криничанського районного управління юстиції у Дніпропетровській області, копією свідоцтва платника Єдиного податку серії НОМЕР_2 від 12 вересня 2012 року, виданого Криничанським відділенням Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Позивачка сплачує відповідні податки до бюджету та продовжує здійснювати діяльність, запроваджену її батьком.

Відповідно до листа приватного нотаріуса Криничанського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Чорної О.В. від 13 травня 2014 року № 230/01-16 за даними спадкового реєстру інформація щодо заповіту від імені ОСОБА_8 відсутня, інших спадкоємців не має.

У відповідності до ст. 23 Закону України „Про фермерське господарство" успадкування фермерського господарства здійснюється відповідно до закону.

Статтями 1258, 1261 ЦК України зазначено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово, при цьому у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Пунктом 8 Постанови Верховної Ради України „Про прискорення земельної реформи та приватизацію землі" від 13 травня 1992 рокувстановлено, що громадяни, підприємства, установи, організації, яким було надано у встановленому порядку земельні ділянки у довічне успадковуване або постійне володіння, зберігають свої права на використання цих земельних ділянок до оформлення права власності або землекористування відповідно до Земельного кодексу України.

Оскільки позивачка ставить питання про визнання права власності на фермерське господарство та право користування земельною ділянкою, яка була надана для ведення цього фермерського господарства, колегія суддів приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_6 у повному обсязі.

За таких обставин відповідно до ст. 309 ЦПК України рішення суду першої інстанції від 23 жовтня 2014 року підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.

Керуючись ч.3 ст. 209, ст. 307, 308 ЦПК України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_6 - задовольнити.

Рішення Криничанського районного суду Дніпропетровської області від 23 жовтня 2014 року - в частині відмови у позові ОСОБА_6 про визнання право власності в порядку спадкування за законом на селянське (фермерське) господарство «Поділля» та право постійного користування земельною ділянкою - скасувати.

Позов ОСОБА_6 задовольнити в повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_6 право власності в порядку спадкування за законом на селянське (фермерське) господарство «Поділля» (ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - 21913302, місцезнаходження юридичної особи:АДРЕСА_2, що належало ОСОБА_8, померлому ІНФОРМАЦІЯ_1.

Визнати за ОСОБА_6 право постійного користування земельною ділянкою площею 41,7 га, розташованої на території Новоселівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_8, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року, якому вказане право належало на підставі Державного акта на право довічного успадковуваного володіння землею серія НОМЕР_3.

В іншій частині рішення залишити без змін.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Судді:

СудАпеляційний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення06.05.2015
Оприлюднено18.08.2015
Номер документу48345599
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —178/595/14-ц

Ухвала від 23.01.2015

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Пищида М. М.

Ухвала від 18.02.2015

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Пищида М. М.

Рішення від 06.05.2015

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Пищида М. М.

Рішення від 14.01.2015

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

Рішення від 23.10.2014

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

Ухвала від 17.04.2014

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні