Постанова
від 20.05.2009 по справі 27/205-08
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

27/205-08

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

 20 травня 2009 р.                                                                                    № 27/205-08  

Вищий господарський суд України у складі колегії  суддів:

Божок В.С.- головуючого,

Костенко Т.Ф.,Коробенко Г.П.

розглянувши матеріали касаційної скаргиРегіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області

на постановуДніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.12.2008

у справігосподарського суду Дніпропетровської області

за позовомРегіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області

доВідкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України"

прозобов?язання вчинити певні дії

в судовому засіданні взяли участь представники:

від позивача:Тарасова К.А.-дов. № 14 від 20.02.2009

від відповідача:Хміль Г.О.-дов.ВМС № 332263 від 08.04.2009, Колісник О.В.-дов.№19/09-84 від 20.02.2009

ВСТАНОВИВ:

Рішенням від 14.10.2008 господарського суду Дніпропетровської області  в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою від 17.12.2008 Дніпропетровського апеляційного господарського суду рішення господарського суду Дніпропетровської області від 14.10.2008 залишено без змін.

Судові рішення мотивовані тим, що відповідно ст.21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України. Спори з питань зміни орендної плати вирішуються відповідно до чинного законодавства.

Не погоджуючись з судовими рішеннями РВ ФДМ України по Дніпропетровській області звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить судові рішення скасувати посилаючись на те, що судами  порушені норми матеріального права, зокрема, ст. 21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", постанову Кабінету Міністрів України  № 1846 від 27.12.2006 "Про внесення змін до методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна".

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального права при винесенні оспорюваного судового акта, знаходить необхідним в задоволенні касаційної скарги відмовити.

Господарським судом встановлено, що 01.07.2006 РВ ФДМ України по Дніпропетровській області та  ВАТ "Державний ощадний банк України"  уклали договір оренди № 12/02-2544-ОД нерухомого майна, що належить до державної власності. Відповідно до умов договору РВ ФДМ України по Дніпропетровській області передав, а ВАТ "Державний ощадний банк України"  прийняв у строкове платне користування нежитлове вбудоване приміщення, площею 22,0 м2, яке розташоване за адресою: с. Карнаухівка, вул.Пушкіна,5, Баглійський р-н, Дніпропетровська обл., на першому поверсі одноповерхового будинку, для розміщення територіального відокремленого безбалансового відділення № 3293/029 для приймання платежів за житлово-комунальні послуги від населення.

Розділом 3 договору сторони узгодили розмір орендної плати та порядок її сплати відповідно до Методики розрахунку та використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 786 зі змінами та доповненнями, яка діяла на момент укладення договору в розмірі 135,60 грн. за червень 2006 року ( що складало 3% від вартості орендованого майна).

Пунктом 3.6 договору, сторони узгодили, що розмір орендної плпти переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках передбаченим чинним законодавством України.

12.11.2007 сторони уклали додаткову угоду до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №12/02-2544-ОД від 01.07.2006,  умовами якої змінено розмір орендної плати з 3% до 5% від оціночної вартості орендованого майна.

Відповідно до п.1 даної угоди вона укладена з метою приведення договору оренди у відповідність до вимог ст.118 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік", постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2006 №1846 "Про внесення змін до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна". Сторони змінили розділ І "Предмет договору" і виклали його в наступній  редакції: „Майно передається в оренду з метою розміщення відділень банків на площі, що використовується для здійснення платежів за житлово-комунальні послуги".

Отже, як встановив господарський суд, сторони визначили мету  використання нерухомого майна відповідачем:-розміщення відділення банку на площі, що використовується для здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2006 за №1846 «Про внесення змін до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна»змінені орендні ставки за використання нерухомого державного майна. Згідно додатку № 2 „Орендні ставки за використання нерухомого державного майна" орендна ставка під розміщення фінансових установ становить -30% (п 3), а орендна ставка для розміщення відділень банків на площі, що використовується для здійснення платежів за житлово-комунальні послуги - 5% (п. 21).

Як підставу зміни цільового використання орендованих приміщень позивач зазначає те, що відділення банку надає також послуги з виплати компенсації вкладникам - фізичним особам.

Відповідно ст. 21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України. Спори з питань зміни орендної плати вирішуються відповідно до чинного законодавства. Отже, приписами даної правової норми встановлено, що розмір орендної плати може бути змінено на вимогу сторони, зокрема, у випадку встановленому законодавчими актами України.

Стосовно виплати компенсацій вкладникам, то суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що це не змінює цільового використання орендованого майна, оскільки відділення банку продовжує на площі, яка йому надана в оренду, приймати платежі за житлово-комунальні послуги, а додаток № 2 до Методики не передбачає, що на таких площах повинна здійснюватися виключно оплата за комунальні послуги.

Постановою Кабінету Міністрів України  №1 від 09.01.2008 "Про виплату  в 2008 році громадянам України компенсації втрат від знецінення грошових заощаджень, вкладених до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, та облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, державні казначейські зобов'язання СРСР і сертифікати Ощадного банку СРСР, придбані на території Української РСР" встановлено, що  послуги установи Ощадбанку, пов?язані з внесенням відповідних відомостей в інформаційно-аналітичну систему "Реєстр вкладників заощаджень громадян", надаються громадянам безоплатно.

Сума виплати доставляється та виплачується власникові заощаджень не  пізніше ніж протягом п'яти робочих днів після подання ним установі Ощадбанку розпорядження про здійснення Українським державним підприємством поштового зв'язку "Укрпошта" доставки та виплати належної йому суми.

Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що господарськими судами дана правильна юридична оцінка обставинам справи, тому судові рішення  відповідають чинному законодавству України та обставинам справи і підстав для їх скасування  немає.

На підставі  викладеного, керуючись ст. 1115, п.1 ст. 1119, ст.11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні касаційної скарги відмовити.

Постанову від 17.12.2008 Дніпропетровського апеляційного господарського суду зі справи №  27/205-08  залишити без змін.

Головуючий                                                          В.С. Божок

Судді                                                                         Т.Ф.Костенко

                                                                                               Г.П. Коробенко

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення20.05.2009
Оприлюднено27.07.2009
Номер документу4119563
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —27/205-08

Ухвала від 20.10.2011

Господарське

Господарський суд Харківської області

Мамалуй О.О.

Ухвала від 10.10.2011

Господарське

Господарський суд Харківської області

Мамалуй О.О.

Ухвала від 07.11.2011

Господарське

Господарський суд Харківської області

Мамалуй О.О.

Ухвала від 03.02.2011

Господарське

Господарський суд Харківської області

Мамалуй О.О.

Постанова від 20.05.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Божок В.С.

Ухвала від 22.04.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Божок В.С.

Ухвала від 23.03.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Божок В.С.

Рішення від 03.02.2009

Господарське

Господарський суд Харківської області

Мамалуй О.О.

Рішення від 22.10.2008

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук В.О.

Ухвала від 04.08.2008

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні