Рішення
від 08.10.2014 по справі 495/3532/14-ц
БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 495/3532/14-ц

рішення

ІМЕНЕМ УКрАЇНи

08 жовтня 2014 року м. Білгород-Дністровський

Білгород - Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:

головуючого судді - Матяш Т.Л.,

за участю секретаря - Іванової А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Білгород - Дністровський цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Красна Зоря», третя особа - Великомар'янівська сільська рада про визнання договору оренди таким, що втратив юридичну силу, повернення майна та стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Красна Зоря», третя особа - Великомар'янівська сільська рада про визнання договору оренди таким, що втратив юридичну силу, повернення майна та стягнення заборгованості, поясняючи, що після смерті батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року він отримав у спадщину майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства «Красна зоря», який визначений у сумі 7306,00 гривень, або 0,272 % від загальної вартості майна.

Позивач вказує, що з 2004 року йому не було виплачено грошових коштів або видано в натурі плати за користування його власністю, що він вважає, грубим порушенням його прав. Позивач також вказує, що договір про спільне володіння, користування і розпорядження від 21.12.2001 року, набирає законної сили з моменту його підписання усіма сторонами, однак позивач вважає, що цей договір не вступив у законну силу, оскільки підписи усіх сторін у додатку відсутні, або належать іншим особам. 26.08.2011 року позивач звернувся до відповідача з вимогою розірвати правовідносини, які в них виникли після отримання спадщини позивачем, оскільки відповідачем систематично не виплачується орендна плата за користування майновий паєм, тому позивач був змушений звернутися до суду з вимогою про визнання договору оренди від 21.12.2001 року таким, що втратив чинність 01.09.2011 року та повернути майновий пай у грошовій сумі 730600 гривень та відшкодувати інфляційні втрати за 2006-2014 року, та 3% річний період з 2006 рік по 2014 рік, повернути орендну плату за період з 2006 рік по 2011 рік у сумі 365 гривень.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, просив суд задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні просила суд закрити провадження по справі, оскільки вже виносилося аналогічне рішення по справі, яке набрало чинності.

Представник Великомар`янівської сільської ради у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, просив суд винести законне а обґрунтоване рішення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку сторін, суд вважає за необхідне залишити позов без задоволення по наступним причинам.

У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 помер, про що свідчить свідоцтво про смерть, серії НОМЕР_1, яке було видано виконавчим комітетом Випасненської сільської ради 08.10.2004 року, про що в Книзі реєстрації актів про смерть зроблений актовий запис за № 119.

За життя ОСОБА_2 був власником майнового паю в структурі вартості колективного сільськогосподарського підприємства «Красная Заря» СВК «Красная Заря», села Великомарянівка, Білгород - Дністровського району Одеської області, вартістю 7306 гривень, або 0,272 % від загальної вартості майна.

Відповідно до договору №1 про спільне володіння та користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності від 21.12.2001 року співвласники майна, в тому числі ОСОБА_1 домовились спільно володіти, користуватись та розпоряджатись майном, яке вони отримують у спільну часткову власність як єдиний майновий комплекс, внаслідок реорганізації КСП «Красная Заря», у СВК «Красная Заря» майно, яке наведено у додатку №1 до цього договору.

Одночасно 21.12.2001 року між співвласниками майна та СВК «Красная Заря» був укладений договір оренди, згідно умов якого співвласники передають належні їм на праві спільної часткової власності основні засоби господарству в оренду строком на 15 років.

Позивач просить суд визнати договір оренди між ОСОБА_2 та СВК «Красная Заря» таким, що втратив чинність 01.09.2011 року внаслідок того, що відповідачем не нараховується орендна плата, однак на думку суд ця вимога позивача не може бути задоволена з наступних підстав.

Згідно з ст.31 Закону України «Про оренду», передбачені випадки припинення договору оренди землі. Крім цих випадків законом можуть бути передбачені й інші. За загальним правилом щодо найму майна, встановленим ст. 770 ЦКУ, у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця. Виключення з цього правила становлять випадки, встановлені у договорі найму (оренди).

Отже, якщо договором оренди земельного паю не встановлено інше, у випадку смерті власника земельного паю його обов'язки орендодавця переходять до спадкоємців. До них переходить також право на отримання орендної плати.

Таким чином, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 01.04.2006 року та договору про поділ спадкового майна від 01.04.2006 року ОСОБА_1 набув право на отримання орендної плати та усіма правами, якими за життя володів ОСОБА_2

27.01.2010 року позивачем було отримано свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства «Красная Заря», СВК «Красная Заря», на право на пайовий фонд у розмірі 7306 гривень або 0,272 % від загальної вартості майна.

Як вбачається з листа №12 від 13.02.2012 року ОСОБА_1 за 2010-2011 роки було нарах омано орендної плати в розмірі 1; от вартості майна, тобто 73 гривні за кожен рік.

Тобто СВК «Красная Заря» нарахування орендної плати ОСОБА_1 почало з отримання їм на руки свідоцтво про право власності на майновий пай.

Листом № 51 від 24.12.2009 року ОСОБА_1 було повідомлено, що після смерті ОСОБА_2 за 2005-2007 роки орендна плата нараховувалася, однак з якої причини ОСОБА_1 орендну плату за землю не отримував.

Відповідно до ч.2 спірного договору оренди, орендна плата, є платежем, який господарство сплачує співвласнику майна безпосередньо за користування основними и засобами. За користування основними засобами кожному співвласнику майна господарство щорічно сплачує орендну плату в розмірі один відсоток вартості засобів, яка безпосередньо розподіляється між власниками відповідно до частки кожного з них у спільному майні і виплачується безпосередньо кожному із співвласників. Орендна плата сплачується грошима, с/г продукцією, продукцією її переробки та послугами в розмірі 1% вартості майна.

Відповідно до п.8 Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 14.03.2001 року №62, кожен із співвласників має право скористатися своїм майновим паєм, у тому числі, в один із таких способів: об'єднати свій майновий пай з паями інших співвласників, отримати майно у натурі у спільну часткову власність, укласти договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном та передати його в оренду; отримати свій майновий пай у натурі індивідуально чи разом із членами своєї сім'ї і використати його на свій розсуд; відчужити пай будь-яким способом в установленому законом порядку.

Відповідно до п.9 вищевказаного положення, виділення із складу майнового фонду майна у натурі чи групам власників за їх бажанням у процесі вирішення майнових питань здійснюється підприємством - правонаступником (користувачем) на підставі рішення зборів співвласників

Отже, судом встановлено, що договір оренди майнового паю відповідачем виконується належним чином, орендна плата нараховується, однак з невідомих причин позивачем не отримується, а тому суд прийшов до висновку, договір оренди від 21.01.2001 року не може бути розірваний, оскільки відповідач дотримується умов вказаного договору.

Позовні вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача повернути майновий пай у грошовій формі, інфляційні втрати за 2006-2014 року, та 3% річний період з 2006 рік по 2014 рік, повернути орендну плату за період з 2006 рік по 2011 рік у сумі 365 гривень є безпідставними, оскільки право на майновий пай повинно реалізовуватись за рахунок майна, яке включено до майнового фонду, структура якого загальними зборами членів визначена майном (будинками, спорудами, технікою, готовою продукцією, стоком, тощо), а не грошовими коштами, тому стягувати майновий пай грошами, буде порушувати інтереси інших власників майнових паїв.

Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Красна Зоря», третя особа - Великомар'янівська сільська рада про визнання договору оренди таким, що втратив юридичну силу, повернення майна та стягнення заборгованості - відмовити у повному обсязі.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя

СудБілгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення08.10.2014
Оприлюднено07.11.2014
Номер документу41219991
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —495/3532/14-ц

Ухвала від 10.10.2016

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Ступак Ольга В’ячеславівна

Ухвала від 15.07.2016

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Ступак Ольга В’ячеславівна

Рішення від 05.02.2015

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Вадовська Л. М.

Ухвала від 07.11.2014

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Вадовська Л. М.

Ухвала від 20.05.2014

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Матяш Т. Л.

Рішення від 08.10.2014

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Матяш Т. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні