ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
23 жовтня 2014 рокусправа № №316/493/13-а(2-а/316/32/13)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Юхименка О.В.
суддів: Мельника В.В. Нагорної Л.М.
за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Енергодарської міської ради Запорізької області
на постанову Енергодарського міського суду Запорізької області
від 25 квітня 2013 року
у справі № 316/493/13-а (№ 2-а/316/32/13)
за позовом ОСОБА_2,
АДРЕСА_1;
до відповідача Енергодарської міської ради Запорізької області,
вул. Курчатова, 11, м. Енергодар, 71503;
про визнання протиправним та скасування рішення, -
встановив: ОСОБА_2 подано позов до Енергодарської міської ради Запорізької області про визнання протиправним та скасування Рішення Енергодарської міської ради № 26 від 24.12.2012 року «Про скасування рішень Енергодарської міської ради» в частині скасування розділу 2 «Про надання в оренду земельної ділянки фізичній особі ОСОБА_2» рішення Енергодарської міської ради № 1 від 15.04.2011 року «Про земельні питання».
Енергодарський міський суд Запорізької області (суддя Куценко М.О.) своєю постановою від 25 квітня 2013 року позов задовольнив.
Постанова суду мотивована тим, що Рішення Енергодарської міської ради № 1 від 15.04.2011 року «Про земельні питання», розділом II якого Позивачу надано земельну ділянку в оренду, є саме ненормативним індивідуальними актом, що вичерпав свою дію після реалізації, тому воно не може бути скасоване чи змінене органом місцевого самоврядування після його виконання. А факт виготовлення, узгодження та затвердження проекту землеустрою Рішенням міськради доводить те, що спірне рішення було виконане.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим актом, у поданій апеляційній скарзі Енергодарська міська рада Запорізької області, Відповідач, вказує на порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги її заявник посилається на те, що згідно з інформацією відділу Держкомзему у м. Енергодарі Головного управління Держкомзему у Запорізькій області та виконавчого комітету Енергодарської міської ради, зазначені у розділах II та III Рішення Енергодарської міської ради від 15.04.2011 року № 1 проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 не розроблялись та не погоджувались Комісією з розгляду питань пов'язаних із погодженням документації землеустрою. Розділ II Рішення сесії Енергодарської міської ради від 15.04.2011 року був прийнятий в порушення вимог статей 123, 124 Земельного кодексу України та Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок,
що затверджений постановою Кабінету міністрів України від 26.05.2004 року № 677. Тому, прийнято Рішення Енергодарської міської ради № 26 від 24.12.2012 року «Про скасування рішень Енергодарської міської ради» в частині скасування розділу 2 «Про надання в оренду земельної ділянки фізичній особі ОСОБА_2» рішення Енергодарської міської ради № 1 від 15.04.2011 року «Про земельні питання».
Просить постанову Енергодарського міського суду Запорізької області скасувати. Позов залишити без розгляду.
Процесуальним правом на участь представника в судовому засіданні сторони не скористались. Про дату, час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином.
З огляду на приписи статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Обставини справи: 18.02.2011 року Енергодарською міською радою по зверненню ОСОБА_2 прийнято рішення № 52 «Про надання дозволів на розроблення проектів відведення земельної ділянки», яким надано згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею орієнтовно 0,0150 га по АДРЕСА_2, нежиле приміщення 48 для облаштування окремого входу до нежилого приміщення (будівництво прибудови), за рахунок земель категорії житлової та громадської забудови на умовах оренди.
15.04.2011 року Енергодарською міською радою прийнято рішення № 1 «Про земельні питання». Розділом II «Про надання в оренду земельної ділянки фізичній особі ОСОБА_2» якого вирішено:
1) затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розроблений ТОВ «Аспект», площею 0,0150 га, що знаходиться: АДРЕСА_2, нежиле приміщення 48;
2) надати фізичній особі ОСОБА_2 в оренду строком на 3 (три) роки земельну ділянку площею 0,0150 га, за вказаною адресою, для експлуатації та обслуговування нежилого приміщення, за цільовим призначенням землі громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель торгівлі;
3) встановити фізичній особі ОСОБА_2 розмір орендної плати за земельну ділянку площею 0,0150 га в трикратному розмірі земельного податку на рік.
03.06.2011 року між Енергодарською міською радою Запорізької області та Позивачем був укладений договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець - Енергодарська міська рада на підставі рішення 5 сесії Енергодарської міської ради 6 скликання від 15.04.2011 року № 1, розділ II, надає, а орендар - фізична особа ОСОБА_2 приймає в строкове платне користування земельну ділянку за місцезнаходженням: АДРЕСА_2, кадастровий номер земельної ділянки 2312500000:01:005:0065, загальна площа земельної ділянки 0,0150 га, строк дії договору 3 роки. Орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем щомісячно у грошовій формі в трикратному розмірі земельного податку на рік.
Вказаний договір оренди землі був посвідчений приватним нотаріусом Енергодарського міського нотаріального округу Запорізької області Сіра І.Є. та зареєстрований в реєстрі за № 2173. На виконання умов договору було підписано акт прийому передачі об'єкта оренди (земельної ділянки).
21.12.2012 року Енергодарська міська рада на своїй дев'ятнадцятій позачерговій сесії прийняла рішення № 26 «Про скасування рішень Енергодарської міської ради», яким скасовано розділ II «Про надання в оренду земельної ділянки фізичній особі ОСОБА_2» рішення Енергодарської міської ради від 15.04.2011 року № 1 «Про земельні питання».
Визнання протиправним та скасування Рішення Енергодарської міської ради № 26 від 24.12.2012 року «Про скасування рішень Енергодарської міської ради» в частині скасування розділу 2 «Про надання в оренду земельної ділянки фізичній особі ОСОБА_2» рішення Енергодарської міської ради № 1 від 15.04.2011 року «Про земельні питання» стало предметом судового позову.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесені оскарженої постанови, виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи Законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, відповідно до Конституції України, визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначена виключна компетенція міських рад, повноважень, щодо скасування прийнятих власних рішень не передбачено.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада у межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію. Такий висновок узгоджується із правовими позиціями Конституційного Суду України, викладеними у рішеннях від 27 грудня 2001 року № 20-рп/2001 у справі про укази Президії Верховної Ради України щодо Компартії України, зареєстрованої 22 липня 1991 року (абзац перший пункту 6 мотивувальної частини), від 23 червня 1997 року № 2-зп у справі про акти органів Верховної Ради України (абзац четвертий пункту 1 мотивувальної частини).
Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Рішення Енергодарської міської ради № 1 від 15.04.2011 року «Про земельні питання», розділом II якого Позивачу надано зазначену земельну ділянку в оренду, є саме ненормативним індивідуальними актом, що вичерпав свою дію після реалізації. Тому воно не може бути скасоване чи змінене органом місцевого самоврядування після його виконання.
Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» не передбачено повноважень міських рад на скасування своїх рішень, які є ненормативними актами органу місцевого самоврядування індивідуальної дії та вичерпали свою дію після їх виконання. Скасоване рішення безпосередньо не породжує орендних правовідносин, а є лише передумовою їх виникнення. Крім того, сам факт виготовлення, узгодження та затвердження проекту землеустрою рішенням міськради доводить те, що спірне рішення було виконане.
Рішенням Конституційного суду у справі №7-рп від 16 квітня 2009 року за конституційним поданням Харківської місткої ради щодо офіційного тлумачення положень частини 2 ст.19, ст.144 Конституції України, ст.25, ч.14 ст.46, ч.1, 10, ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що закріплені у статті 144 Конституції України і статті 59 Закону норми про акти органів місцевого самоврядування, крім юридичної форми реалізації завдань і функцій, визначають порядок прийняття і перевірки рішень органів місцевого самоврядування. В Законі встановлено, що ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України та законами України до їх відання, і що рішення відповідної ради може бути внесене на повторний розгляд цієї ж ради (стаття 25, частина четверта статті 59). Конституційним Судом України було також зазначено, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року N 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
З системного аналізу наведених норм чинного законодавства вбачається, що оскаржуване Рішення Енергодарської міської ради № 26 від 24.12.2012 року «Про скасування рішень Енергодарської міської ради» в частині скасування розділу 2 «Про надання в оренду земельної ділянки фізичній особі ОСОБА_2» рішення Енергодарської міської ради № 1 від 15.04.2011 року «Про земельні питання», не ґрунтується на вимогах Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Конституції України, адже дане Рішення є актом одноразового застосування і пов'язане з реалізацією прав та охоронюваних законом інтересів Позивача.
В межах апеляційної скарги підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
У Х В А Л И В
Апеляційну скаргу Енергодарської міської ради Запорізької області залишити без задоволення.
Постанову Енергодарського міського суду Запорізької області від 25 квітня 2013 року у справі № 316/493/13-а (№ 2-а/316/32/13) залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції у порядку та у строки, визначені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: О.В. Юхименко
Суддя: В.В. Мельник
Суддя: Л.М. Нагорна
Суд | Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2014 |
Оприлюднено | 07.11.2014 |
Номер документу | 41221852 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд
Юхименко О.В.