ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
04 листопада 2014 рокусправа № 808/5902/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дадим Ю.М.
суддів: Богданенка І.Ю. Уханенка С.А.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційні скарги Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області та Приватного акціонерного товариства "Бердянське племоб'єднання" на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20 січня 2014 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Бердянське племоб'єднання" до Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області, Управління Державного земельного агентства Бердянського району Запорізької області, третя особа: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про скасування пунктів 1,2,3 розпорядження від 25 грудня 2012 року №870, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 20 січня 2014 року адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Бердянське племоб'єднання" до Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області, Управління Державного земельного агентства Бердянського району Запорізької області, третя особа: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про скасування пунктів 1,2,3 розпорядження від 25 грудня 2012 року №870 - задоволено частково: визнано протиправними та скасовано пункти 1, 2, 3 розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації від 25 грудня 2012 року №870 "Про припинення права постійного користування земельною ділянкою на території Нововасилівської сільської ради та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду". У задоволенні решти позовних вимог позивача відмовлено.
Не погодившись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, позивач -Приватне акціонерне товариство "Бердянське племоб'єднання" та відповідач 1 - Бердянська районна державна адміністрація Запорізької області звернулися до суду з апеляційними скаргами.
В своїй апеляційній скарзі, позивач просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції в частині незадоволених його позовних вимог.
Бердянська районна державна адміністрація Запорізької області в апеляційній скарзі просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах оскарження та доводів апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Відкрите акціонерне товариство "Бердянське племоб'єднання" було створено шляхом перетворення Бердянського міжрайонного підприємства з племінної справи у тваринництві у Відкрите акціонерне товариство "Бердянське племоб'єднання" відповідно до наказу Фонду державного майна по Запорізькій області від 31 березня 1997 року №413.
Як зазначає Бердянська РДА, саме з вищезазначених підстав, відповідно до пункту "в" статті 141 Земельного кодексу України, реагуючи на заяву директора ПрАТ "Бердянське племоб'єднання" Сербової М.М. від 15 грудня 2012 року №83 з наданням додаткових документів (копії Акту постійного користування земельною ділянкою І-ЗП №000476 виданого на підставі рішення Бердянської районної ради №2 від 19 березня 1997 року) Бердянською районною адміністрацією було видано розпорядження від 25 грудня 2013 року №870 "Про припинення права постійного користування земельною ділянкою на території Нововасилівської сільської ради та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду".
Вказаним розпорядженням голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області від 25 грудня 2012 року №870 було зокрема:
- припинено право постійного користування у зв'язку зі зміною організаційно-правової форми підприємства та передано до земель запасу Нововасилівської сільської ради земельну ділянку площею 101.1 га, що надавалась Бердянському міжрайонному підприємству з племінної роботи у тваринництві рішенням Бердянської районної ради №2 від 19 березня 1997 року для ведення сільськогосподарського виробництва;
- Державний акт на право постійного користування землею серії І-ЗП №000476, реєстр №338 від 02 лютого 1999 року вважати таким, що втратив чинність та передати на зберігання до відділу Держкомзему у Бердянському районі Запорізької області;
- рекомендовано відділу Держкомзему у Бердянському районі Запорізької області внести відповідні зміни в земельно-обліковій документації.
Правомірність та обґрунтованість пунктів 1,2,3 розпорядження від 25 грудня 2013 року №870 виданого Бердянською РДА є предметом спору, переданого на вирішення суду.
Дослідивши дані обставини справи та правовідносини, що їм відповідають, колегія суддів приходить до наступного.
Так, матеріалами справи підтверджено, що право постійного користування земельною ділянкою у Бердянського міжрайонного підприємства з племінної роботи у тваринництві виникло на підставі рішення Бердянської районної ради від 19 березня 1997 року №2 та виданого на його підставі Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою площею 101.1 га І-ЗП №000476, зареєстрованого 02 лютого 1999 року за №338.
У відповідності до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно до п. 2 ст. 11 Земельного кодексу України від 18 грудня 1990 року № 561-ХІІ, якій діяв в зазначений час, реєстрація права власності, права користування землею і договорів на оренду землі належала до компетенції районних рад.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Земельного кодексу України від 18 грудня 1990 року №561-ХІІ право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.
З огляду на вказане вище, є вірним висновок суду першої інстанції про те, що право постійного користування земельною ділянкою площею 101.1 га виникло у позивача з моменту видачі та реєстрації Державного акту на право постійного користування землею серії І-ЗП №000476, тобто 02 лютого 1999 року.
Внаслідок перетворення Бердянського міжрайонного підприємства з племінної роботи і тваринництва у ВАТ "Бердянське племоб'єднання", яке відбулося 31 березня 2007 року, останнє стало його повним правонаступником, що зокрема зазначено в п. 3.3. Статуту ВАТ "Бердянське племоб'єднання", затвердженого начальником Регіонального відділення Фонду державного майна по Запорізькій області 31 березня 1997 року, зареєстрованого розпорядженням голови Бердянської районної державної адміністрації від 31 березня 1997 року №120.
Згідно до ч. 7 ст. 34 Закону України "Про підприємства в Україні" (який діяв на час перетворення) передбачається, що при перетворенні одного підприємства в інше до підприємства, яке щойно виникло, переходять усі майнові права і обов'язки колишнього підприємства.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що вказаною нормою права передбачається автоматичний перехід при реорганізації юридичної особи прав і обов'язків до правонаступника.
Проте, як зазначалося судом першої інстанції, земельні питання, в тому числі і право постійного користування земельною ділянкою регулюються Земельним кодексом України, який, в даному випадку, є спеціальним нормативним актом.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.
Згідно до п. 6 Перехідних положень Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 01 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.
Проте, обов'язок переоформлення права користування земельною ділянкою, який міститься у п. 6 Перехідних положень Земельного кодексу України, визнаний неконституційним на підставі рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року.
Пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2002 року №449 "Про затвердження форми державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою" встановлює, що раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю, державні акти на право власності на земельну ділянку та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.
З урахуванням вказаних норм законодавства, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що право постійного користування земельною ділянкою, набуте ПрАТ "Бердянське племоб'єднання" в установленому законом порядку, не втрачається, а зберігається до його належного переоформлення. При цьому, колегія суддів зазначає, що чинне законодавство не передбачає автоматичного позбавлення права користування земельною ділянкою у разі не переоформлення раніше виданого акту на право постійного користування землею.
При цьому, Бердянська районна державна адміністрація в своїх запереченнях посилається, на те що оскаржуване розпорядження прийняте (в тому числі) на підставі листа ПрАТ "Бердянське племоб'єднання" №83 від 15 грудня 2012 року про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 70 га за рахунок земельної ділянки, яка знаходилась в постійному користуванні Бердянського міжрайонного підприємства з племінної роботи у тваринництві.
Проте, колегія суддів звертає увагу на те, що вказаним листом ПрАТ "Бердянське племоб'єднання" не заявляло про відмову від постійного користування земельною ділянкою. Чинне законодавство не передбачає звернення землекористувача за дозволом на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду підставою для припинення права постійного користування. Надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду, відповідно до ст.ст. 123, 124, 125 Земельного кодексу України не зумовлює припинення існуючого права користування земельною ділянкою. Також неможна ототожнювати таке звернення з добровільною відмовою від земельної ділянки.
Разом з тим, посилаючись на лист ПрАТ "Бердянське племоб'єднання" №83 від 15 грудня 2012 року, як на підставу прийняття пунктів 1, 2, 3 розпорядження №870 від 25 грудня 2012 року, Бердянська РДА визнає існування у ПрАТ "Бердянське племоб'єднання" права постійного користування спірною земельною ділянкою площею 101,1 га, в тому числі право переоформити постійне користування на оренду.
З огляду на це, колегія суддів вважає, що така позиція Бердянської РДА суперечить: підставі припинення права постійного користування, зазначеної в п.1 оскаржуваного розпорядження "у зв'язку із зміною організаційно-правової форми підприємства"; аргументації щодо відсутності у ПрАТ "Бердянське племоб'єдання" права постійного користування земельною ділянкою.
Також, необґрунтованим є посилання Бердянської РДА на п.1.13 наказу Державного комітету по земельним ресурсам від 04 травня 1998 року №43, оскільки вказаною нормою регулюється порядок складання державного акта на право постійного користування земельною ділянкою. Як вбачається з матеріалів справи та наведеного вище Державний акт на право постійного користування землею серії І-ЗП № 000476 на земельну ділянку площею 101,1 га вже було складено та зареєстровано 02 лютого 1999 року. Складання нового державного акту на право постійного користування землею законодавством не передбачено.
Отже, виходячи зі встановлених судом обставин справи та надаючи аналіз вищенаведеним нормам законодавства колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що позовні вимоги позивача щодо скасування пунктів 1, 2, 3, Розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області від 25 грудня 2012 року №870 "Про припинення права постійного користування земельною ділянкою на території Нововасилівської сільської ради та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду" є цілком обґрунтованими, а отже підлягають задоволенню.
Стосовно іншої частини позовних вимог позивача щодо зобов'язання Управління Державного земельного агентства Бердянського району Запорізької області здійснити поворот виконання пунктів 1, 2, 3 Розпорядження голови Бердянської районної адміністрації Запорізької області від 25 грудня 2012 року №870 "Про припинення права постійного користування земельною ділянкою на території Нововасилівської сільської ради та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду" шляхом скасування внесених змін до земельно-облікової документації та відновлення в земельно-обліковій документації даних про право постійного користування Бердянського міжрайонного підприємства з племінної роботи у тваринництві (правонаступник - ПрАТ "Бердянське племоб'єднання") земельною ділянкою площею 101,1 га для ведення сільськогосподарського виробництва на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії І-ЗП №000476, зареєстрованого 02 лютого 1999 року за №338, колегія суддів зазначає, що оскільки порушення прав позивача відповідачем 2 полягало в виконанні п.1, 2, 3 розпорядженням Бердянської РДА від 25 грудня 2012 року за №870, то їх скасування буде усуненням даного порушення. Надалі Держземагенство повинно вчиняти дії в порядку та у спосіб, передбачений чинним Законодавством України, а отже відсутня необхідність додаткового зобов'язання відповідача 2 вчиняти дії прямо передбачені Законом, а відтак, і немає підстав для задоволення позову в цій частині.
Отже, проаналізувавши вищевикладені обставини справи та правовідносини, що їм відповідають та оцінивши докази надані сторонами по справі у їх сукупності, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції викладене достатньо повно, обґрунтовано та мотивовано з посиланням на конкретні пункти законів України, які регулюють спірні правовідносини, що свідчить про відсутність підстав для його скасування.
З огляду на встановлені судом першої інстанції фактичні обставини справи та обрану правову позицію, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційних скарг.
Керуючись ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Бердянське племоб'єднання" - залишити без задоволення .
Апеляційну скаргу Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області - залишити без задоволення .
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20 січня 2014 року - залишити без змін .
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її постановлення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів .
Головуючий: Ю.М. Дадим
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: С.А. Уханенко
Суд | Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2014 |
Оприлюднено | 10.11.2014 |
Номер документу | 41242280 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Бойченко Юлія Петрівна
Адміністративне
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд
Дадим Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні