31/122-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
09.07.09р.
Справа № 31/122-09
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю „Роздрібні мережі Криму”, м. Алушта
доПриватного підприємства „Торгова Компанія Сальве” , м. Дніпропетровськ
проповернення безпідставно набутого майна
Суддя Єременко А.В.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача:Воловенко І.В., довіреність від 02.04.2009 року;
Від відповідача:Бондар К.П., довіреність № 23 від 15.12.2006 року.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Роздрібні мережі Криму”( м. Алушта) звернулось з позовом до суду та просить стягнути з Приватного підприємства „Торгова Компанія Сальве” (м. Дніпропетровськ) на свою користь грошові кошти у розмірі 15 261,14 грн.
В обґрунтування позову посилається на ті обставини, що 13 травня 2008 р. між сторонами по справі був підписаний текст Договору суборенди нежитлового приміщення № 450/08. Позивач на виконання умов цього договору перерахував на користь Відповідача 15 261,14 грн., але на час звернення до суду з позовом відповідач не передав об'єкт суборенди позивачу за актом приймання-передачі і позивач не використовував майно, що мало б передаватися в суборенду за Договором. Таким чином, позивач вважає, що відповідач безпідставно набув грошові кошти у розмірі 15 261,14 грн.
Відповідач проти позову заперечує, у відзиві зазначає, що позивачем дійсно у якості авансу перераховано грошові кошти у розмірі 15 261,14 грн. по Договору суборенди № 450/08 від 13.05.2008 р. Але відповідно до п.7.3. Договору суборенди у випадку розірвання Договору за ініціативою Суборендаря (позивача) плата за останній місяць повернення не підлягає, тому відповідач вважає, що позивач може вимагати тільки повернення 7 630,57 грн., але на інших підставах, ніж вказані у позовній заяві.
В судовому засіданні за згодою представників сторін оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, –
ВСТАНОВИВ:
13.05.2008 р. між Приватним підприємством „Торгова Компанія Сальве”(Орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Роздрібні мережі Криму” (Суборендар) був укладений Договір суборенди нежитлового приміщення № 450/08 (далі-Договор суборенди), відповідно до умов якого Орендар (відповідач) зобов'язався передати, а Субрендар (позивач) прийняти частину нежитлового приміщення площею 30,2 кв.м., розміщеного за адресою: м. Севастополь, вул. Генерала Острякова, 160 а-б.
Згідно з п. 2.1 Договору суборенди Орендар у 20-денний строк після підписання цього договору, але не раніше введення об'єкту Суборенди в експлуатацію або отримання Орендарем майнових прав на об'єкт Суборенди передає об'єкт Суборенди Суборендарю за Актом приймання-передачі. Акт приймання-передачі є невід'ємною частиною Договору (Додаток № 1).
Пунктом 1.5. Договору суборенди передбачено, що строк його дії становить 35 (тридцять п'ять) календарних місяців з моменту підписання акта приймання-передачі.
Право користування об'єктом Суборенди виникає у Суборендаря з моменту підписання Акту приймання-передачі (п. 1.6. Договору суборенди).
Суборендар зобов'язується сплачувати Орендарю за користування Об'єктом суборенди орендну плату у розмірі 258 грн. 63 коп., з ПДВ, за один квадратний метр орендованої площі за місяць, що є еквівалентом 33,2 ЄВРО по курсу НБУ на момент укладання цього договору. Курс НБУ ЄВРО до гривні на момент укладання цього договору складає 7 грн. 79 коп. за 1 ЄВРО(п. 5.1. Договору оренди).
Відповідно до п. 5.3 Договору суборенди орендна плата за користування Об'єктом суборенди вноситься Суборендарем в наступному порядку: перший платіж здійснюється у 4-х кратному розмірі орендної плати за місяць (за два перші та два останні місяці суборенди) протягом 7 (семи) днів з моменту підписання цього Договору. Наступні платежі вносяться не пізніше 10 (десятого) числа місяця, за який сплачується орендна плата.
За п.7.3. Договору суборенди у випадку розірвання Договору за ініціативою Суборендаря, сума, сплачена Суборендарем у відповідності до п.5.3. Договору поверненню не підлягає.
Строк суборенди починається з моменту складання Акту приймання-передачі Об'єкта суборенди відповідно до п.2.1. цього договору (п. 8.3. Договору суборенди).
На виконання умов п. 5.3. Договору суборенди позивач перерахував на користь відповідача грошові кошти у сумі 15 261,14 грн., що підтверджується наданим до матеріалів справи платіжним дорученням № 32 від 05.06.08 р. та відповідачем не оспорюється.
Згідно ст. 774 Цивільного кодексу України передання наймачем речі у користування іншій особі (піднайм) можливе лише за згодою наймодавця, якщо інше не встановлено договором або законом. Строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму. До договору піднайму застосовуються положення про договір найму.
Частиною 1 ст. 759 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору найму. (ст.761 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частин 1,2 ст. 631 Цивільного кодексу України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору. Договір набирає чинності з моменту його укладення.
За ст. 251 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться ( ст.526 Цивільного кодексу України). У відповідності із ст. 525 ЦК України, п.7 ст. 193 ГК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк(ст.530 ЦК України).
Порушенням зобов'язання, відповідно до ст. 610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.1 ст. 548 ЦК України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
При укладанні Договору суборенди сторони досягли згоди, що строк його дії становить 35 (тридцять п'ять) календарних місяців з моменту підписання акта приймання-передачі та передбачили порядок передачі об'єкта суборенди у спосіб підписання такого акту у 20-денний строк після підписання Договору оренди, але не раніше введення об'єкту Суборенди в експлуатацію або отримання відповідачем майнових прав на об'єкт Суборенди.
Доказів, що підтверджують передачу відповідачем позивачу майна, що є предметом Договору суборенди № 450/08 від 13.05.08 р. у строк, передбачений п. 2.1. цього Договору суборенди, введення цього нерухомого майна в експлуатацію та набуття відповідачем майнових прав на нього в матеріали справи не надано.
Отже, відповідачем не спростовано обставин неможливості використання позивачем об'єкта суборенди за його призначенням.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Разом з цим, ч. 3 цієї статті встановлено, що положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні.
З огляду на наведене, суд вбачає підстави для застосування до спірних правовідносин положень ст. 1212 Цивільного кодексу України та вважає позовні вимоги правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі на підставі ст. 49 ГПК України слід покласти на відповідача.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства „Торгова Компанія Сальве” (49128, м. Дніпропетровськ, вул. Метробудівська, буд. 19, іден. код 32176622, п/р 26001301026201 в ФАБ „Південний”, МФО 306458) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Роздрібні мережі Криму” (98500, АР Крим, м. Алушта, вул. Перекопська, буд. 4, іден. код 34781944 п/р 26009460479511 в КРФ АКБ „Укрсоцбанк” м. Сімферополь, МФО 324010) грошові кошти у розмірі 15 261,14 грн.; 152, 62 грн. витрат на сплату держмита; 312,50 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя А.В.Єременко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2009 |
Оприлюднено | 28.07.2009 |
Номер документу | 4126470 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Єременко А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні