9/118-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
І м е н е м У к р а ї н и
РІШЕННЯ
07 липня 2009 р. Справа 9/118-09
Господарський суд Вінницької області у складі: судді Балтака О.О., при секретарі судового засідання Кравчук Н.Л.,
за участю представників сторін:
прокурора: Гембера С.В., посвідчення № 53-2007 від 17.07.2007 р.
позивача : Слуцький В.Л., за довіреністю № 01-31-850 від 05.06.2009 року
Савиченко А.М., посвідчення № 02004 від 23.01.2006 року
відповідача : не з'явився
третьої особи ( сільської ради): Мороз І.Д, сільський голова, посвідчення № 238
третьої особи ( Головного управління Державного казначейства у Вінницькій області): Іскра С.М., за довіреністю № 14-40/2 від 08.01.2009 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду (кім. № 1109), справу
за позовом:Козятинського міжрайонного прокурора (вул. Комсомольська, 40, м. Козятин, Вінницька обл., 22100) в інтересах держави в особі Козятинської районної державної адміністрації (вул. Леніна, 20, м. Козятин, Вінницька обл., 22100)
до:Селянського (фермерського) господарства "ПН Поділля" (с. Перемога, Козятинський р-н., Вінницька обл., 22114)
про відшкодування шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки у сумі 1703,32 грн.
ВСТАНОВИВ :
Козятинський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Козятинської районної державної адміністрації звернувся з позовом до селянського (фермерського) господарства "ПН Поділля" про стягнення 1703 грн. 32 коп. шкоди заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки площею 1,6177 га з категорії земель водного фонду державної власності в межах Переможнянської сільської ради Козятинського району Вінницької області.
За даним позовом 21 травня 2009 року порушено провадження у справі № 9/118-09 та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 9 червня 2009 року. В зв'язку із неявкою представника відповідача та невиконанням учасниками процесу витребуваних доказів розгляд справи відкладався до 7 липня 2009 року, про що свідчить ухвала суду від 9 червня 2009 року. Цією ж ухвалою було залучено до розгляду справи в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: сільську раду с. Перемога Козятинського району Вінницької області та Головне управління Державного казначейства у Вінницькій області .
В судових засіданнях прокурор підтримав заявлений позов, представники позивача вважали його обгрунтованим.
Відповідач вимог ухвали про порушення провадження у справі від 21.05.2009 року та про відкладення слухання від 09.06.2009 року щодо явки в судове засідання уповноваженого представника, надання додаткових доказів, не виконав, письмових пояснень з обґрунтуванням причин невиконання ухвал суду не надав. Про час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся завчасно та належним чином, зокрема, ухвалою суду від 09.06.2009 року, яка направлялася сторонам рекомендованим листом за адресами наявними в матеріалах справи.
Суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, а відтак справу розглянуто за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора, представників позивача та третіх осіб, надавши юридичну оцінку поданих до справи доказів, судом вбачається наступне.
Спір виник щодо відшкодування шкоди, заподіяної самовільним зайняттям селянським (фермерським) господарством "ПН Поділля" земельної ділянки, яка знаходиться за межами населеного пункту - села Перемога Козятинського району Вінницької області.
Відповідно до ст. 1 Закону України " Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
12 червня 2008 року за результатами проведеної позивачем перевірки, виявлено факт самовільного використання СФГ "ПН Поділля", с. Перемога земель водного фонду в межах Переможнянської сільської ради Козятинського району Вінницької області, про що було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства ( а. с. 8).
За результатами перевірки 26.06.2008 року інспектором Козятинського міжрайонного сектору управління з контролю за використанням та охороною земель у Вінницькій області відносно голови СФГ "ПН Поділля" , с. Перемога було складено протокол про адміністративне правопорушення за ст. 53-1 КУпАП ( а.с. 9) та припис на усунення порушень земельного законодавства ( а.с. 11).
21.03.2009 року проведено перевірку щодо виконання головою СФГ "ПН Поділля" с. Перемога вимог припису від 12.06.2008 року, про що складено акт (а.с. 27-28). Перевіркою встановлено, що станом на 21.03.2009 року СФГ "ПН Поділля" самовільно використовує землі водного фонду в межах Переможнянської сільської ради площею 1,6177 га, а вимоги припису від 26.06.2008 року не виконані.
Отже, на момент перевірок правоустановлюючі документи на право використання землі водного фонду в межах Переможнянської сільської ради Козятинського району Вінницької області площею 1,6177 га у землекористувача - СФГ "ПН Поділля" відсутні, що є порушенням ст. 125, 126 Земельного кодексу України та ст. 1 Закону України " Про державний контроль за використанням та охороною земель".
Згідно із п. "б" ч. 1 ст. 211 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
В силу ст. 212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Частиною 1 статті 84 Земельного кодексу України встановлено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Самовільно зайнята Відповідачем земельна ділянка водного фонду площею 1,6177 га, знаходиться за межами населеного пункту села Перемога та не перебуває у приватній власності, а відтак є власністю держави в особі Козятинської районної державної адміністрації.
В силу ст. ст. 90, 95, 156 Земельного кодексу України власники земельних ділянок і землекористувачі мають право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом.
Верховний Суд України в пунктах 12 і 16 постанови Пленуму від 16.04.2004 року № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" роз'яснив, що у випадках самовільного зайняття земельних ділянок шкода ( збитки) відшкодовуються відповідно до ст. ст. 22, 1166, 1192 Цивільного кодексу України, статті 156 Земельного кодексу України у повному обсязі особами, що її заподіяли.
Стаття 1166 ЦК України , якою встановлені загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, передбачає презумпцію вини правопорушника.
Відповідно до ч. 6 ст. 225 Господарського кодексу України Кабінетом Міністрів України можуть затверджуватись методики визначення розміру відшкодування збитків у сфері господарювання.
В силу ч. 2 ст. 157 ЗК України порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963 затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу ( далі - Методика), а наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року № 110 - Методичні рекомендації щодо застосування зазначеної Методики ( далі - Методичні рекомендації).
Згідно із ст. 22, 1166 ЦК України, п. 5 Методичних рекомендацій збитками ( шкодою) , заподіяними самовільним зайняттям земельної ділянки, визначаються:
1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
В п. 3 Методики йдеться, про те, що розмір шкоди, яка розраховується на підставі цієї Методики, не включає витрати на: знесення будинків, будівель і споруд, які самочинно збудовані чи будуються на самовільно зайнятих земельних ділянках; приведення земельних ділянок у стан, придатний для її подальшого використання за цільовим призначенням; проведення рекультивації порушених земель.
Отже, Методикою встановлено визначення розміру упущеної вигоди, заподіяної, зокрема, самовільним зайняттям земельної ділянки, про що були заявлені позовні вимоги в даній справі.
Так, головним спеціалістом Вінницького міжрайонного відділу управління з контролю за використанням та охороною земель у Вінницькій області , відповідно до п. 4 Методики, нарахована шкода в розмірі 1703 грн. 32 коп., що підтверджується розрахунком розміру шкоди від 21.02.2009 року, який визнається судом обгрунтованим та арифметично правильним.
Згідно з п. 8 Методики та п. 2.4 Методичних рекомендацій, кошти, отримані в результаті відшкодування шкоди, заподіяної державі, територіальній громаді, юридичній чи фізичній особі внаслідок, зокрема, самовільного зайняття земельних ділянок, розподіляються (у відсотках) відповідно до порядку, затвердженого Держземагентством за погодженням з Мінфіном, Мінекономіки та Мінприроди.
Такий порядок зазначеними органами державної виконавчої влади не затверджений.
Пунктом 7.1 Методичних рекомендацій визначено, що кошти за шкоду, що заподіяна державі, зараховуються до спеціального фонду Державного бюджету України.
Однак, відсутність порядку розподілу коштів, отриманих в результаті відшкодування шкоди, та окремого рахунку в органах держказначейства не є підставою для відмови в задоволенні позову в цій частині.
Судом також розглянуто вимогу щодо заборони СФГ "ПН Поділля", с. Перемога використовувати земельну ділянку площею 1,6177 га земель водного фонду в межах Переможнянської сільської ради Козятинського району до оформлення правовстановлюючих документів. За результатами розгляду суд дійшов висновку про її задоволення виходячи з наступного.
Як вбачається із норм ст. 16 ЦК України , кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, припинення дії, яка порушує право.
Як зазначалось вище, спірна ділянка земель водного фонду , перебуває у державній власності в особі Козятинської районної державної адміністрації, самовільне зайняття земельних ділянок Відповідачем без правоустановлюючих документів на право використання землі водного фонду в межах Переможнянської сільської ради Козятинського району Вінницької області площею 1,6177 га є порушенням земельного законодавства, а відтак вимога щодо заборони СФГ "ПН Поділля", с. Перемога використовувати спірну земельну ділянку площею 1,6177 га земель водного фонду до оформлення правовстановлюючих документів є доведеною.
Згідно із ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи, що відповідач доказів в спростування позовних вимог не надав, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а отже підлягають задоволенню з покладенням судових витрат на відповідача відповідно до ч. 3 ст. 49 ГПК України
Керуючись ст.ст. ст.4-3, 4-5, 28, 43, 44, 49, 75, 82, 83, 84, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити .
Стягнути з селянського (фермерського) господарства "ПН Поділля", с. Перемога, Козятинський район, Вінницька область, 22114 (р/р 26001301130680, МФО 311357 "Промінвестбанк" м. Бердичів Житомирської області, код ЄДРПОУ 03732146) на користь держави в особі Козятинської районної державної адміністрації Козятинського району Вінницької області, вул. Леніна, 20, м. Козятин, Козятинський район, Вінницька область шкоду завдану самовільним зайняттям земельної ділянки площею 1,6177 га земель водного фонду в межах Пререможнянської сільської ради Козятинського району Вінницької області в розмірі 1703 грн. 32 коп. з перерахуванням на рахунок № 31115102700187 ГУДКУ у Вінницькій області м. Вінниця, МФО 802015, код ЄДРПОУ 34701036.
Стягнути з селянського (фермерського) господарства "ПН Поділля", с. Перемога, Козятинський район, Вінницька область, 22114 (р/р 26001301130680, МФО 311357 "Промінвестбанк" м. Бердичів Житомирської області, код ЄДРПОУ 03732146) на користь Державного бюджету України 102 грн. державного мита та 312 грн. 50 коп. витрат на інформаційно технічне забезпечення судового процесу.
Заборонити СФГ "ПН Поділля", с. Перемога Козятинського району Вінницької області використовувати земельну ділянку площею 1,6177 га земель водного фонду в межах Переможнянської сільської ради Козятинського району до оформлення правовстановлюючих документів.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Копію рішення направити учасникам процесу рекомендованим листом.
Суддя Балтак О.О.
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 09 липня 2009 р.
віддрук.7 прим.:
1 - до справи; 2 - Козятинському міжрайпрокурору (вул. Комсомольська, 40, м. Козятин, Вінницька обл., 22100) ; 3 - прокуратурі Вінницької області ( вул. Володарського, 33, м. Вінниця, 21050); 4 - Козятинській РДА (вул. Леніна, 20, м. Козятин, Вінницька обл., 22100) позивачу; 5 - відповідачу - СФГ "ПН Поділля" (с. Перемога, Козятинський р-н., Вінницька обл., 22114; 6 - Сільській раді с. Перемога Козятинського району Вінницької області ( вул. Червоноармійська, 27, с. Перемога, Козятинський район, Вінницька область, 22134); 7 - Головному управлінню Державного казначейства у Вінницькій області (вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21000)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2009 |
Оприлюднено | 28.07.2009 |
Номер документу | 4126580 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Подобєд Ігор Миколайович
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Балтак О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні