ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2014 рокуСправа № 912/2823/14 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Деревінської Л.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/2823/14
за позовом: Заступник прокурора Кіровоградської області в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області м. Кіровоград
до відповідача 1: Гайворонський комбінат комунальних підприємств м. Гайворон, Кіровоградської області
до відповідача 2: Гайворонського державного комунального підприємства водоканалізаційного господарства ''Водоканал" м. Гайворон, Кіровоградської області
про визнання недійсним договору від 14.03.2008р. в частині,
за участю представників:
від прокуратури - Бурко Л.В. посвідчення № 016782 від 16.05.2013 року;
від позивача - Ауліна Н.І., довіреність № 04-10/125 від 01.09.14;
від відповідача 1 - Ковтонюк О.В., довіреність № 147 від 21.10.14;
від відповідача 1 - Мараховський І.В. директор;
від відповідача 2 - участі не брали, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Подано позов про визнання недійсним договору від 14.03.2008р., укладеного між Гайворонським державним комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Водоканал» (далі - Гайворонський ДКП «Водоканал»- відповідач -2 ) та Гайворонським комбінатом комунальних підприємств (далі - Гайворонський КІШ - вдповідач -1 ), в частині передачі прав і обов'язків по видобуванню підземних вод для господарського водопостачання в м. Гайвороні згідно з умовами спеціального дозволу на користування надрами від 09.10.2003р. реєстраційний номер 3240, як такого, що укладений з порушенням закону, а саме: п.12 Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів №273 від 27.02.2008 (далі - Порядку).
Відповідач-1 позов заперечив, мотивуючи тим, що в зв'язку з розпочатою процедурою банкрутства відповідача - 2, який мав дозвіл на на користування надрами від 09.10.2003р. реєстраційний номер 3240, рішенням Гайворонської міської ради N 805 від 12.03.2008р. передано цілісний майновий комплекс водопровідно-каналізаційної мережі Гайворонському комбінату комунальних підприємств. Також 14.03.2008р., відповідно до зазначеного рішення ради, укладено договір про передачу прав і обов'язків у видобуванні підземних вод для господарського водопостачання м. Гайворон згідно з умовами дозволу з користування надрами від 09.10.2003р. реєстраційний номер 3240.
Відповідно до цих документів здійснювалось видобування води, забезпечувалось проведення режимних спостережень, отримувались відповідні ліміти на водопостачання, своєчасно і в повному обсязі здійснювались обов'язкові платежі до державного бюджету, надавалась щорічна звітність. Питання щодо законності передачі спеціального дозволу на користування надрами на протязі 2008-2013р.р. відповідними контролюючими органами не піднімались, в актах перевірки Державною екологічною інспекцією не висвітлювались. Вживаються заходи щодо одержання від відповідних органів нового спеціального дозволу на користування надрами Гайворонським ККП. Спірний договір на даний час є єдиний документ, який надає можливість Гайворонському ККП надавати населенню міста послуги з водопостачання.
Відповідач - 2 позов визнав.
Розглянувши наявні матеріали справи, після оголошеної в засіданні суду 06.11.2014р. перерви до 15 год 15 хв. 06.11.2014р., заслухавши пояснення представників позивача, відповідача - 1 та прокурора, господарський суд ,-
В С Т А Н О В И В :
14.03.2008р. між Гайворонським державним комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Водоканал» (далі - Гайворонський ДКП «Водоканал») та Гайворонським комбінатом комунальних підприємств (далі - Гайворонський ККП) укладено договір про передачу майнових прав і обов'язків щодо видобування підземних вод для господарського водопостачання в м. Гайвороні (далі - Договір).
Відповідно до п. 1 цього Договору з метою забезпечення безперебійного водопостачання в м. Гайвороні та забезпечення фізичних і юридичних осіб питною водою Гайворонське ДКП «Водоканал» передає Гайворонському ККП на баланс (користування) мережу артезіанських свердловин, обладнання з метою забезпечення водопостачання населення та установ м. Гайворона, а також права і обов'язки у видобуванні підземних вод для господарського водопостачання м. Гайворон згідно з умовами спеціального дозволу на користування надрами від 09.10.2003 реєстраційний номер 3240, виданого Міністерством екології та природних ресурсів України на вид користування надрами: видобування, об'єкт: Гайворонське родовище ділянка «Будьонівська», корисні копалини: прісні підземні води, відповідно до статті 16 Кодексу України про надра.
Пунктом 2 Договору передбачено, що Гайворонський ККП зобов'язується після повної ліквідації Гайворонського ДКП «Водоканал» отримати спеціальний дозвіл на користування надрами.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із наступного.
Однією з підстав виникнення господарського зобов'язання згідно з ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України) є господарський договір.
Відповідно до п.7 ст. 179 ГК України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України (далі .- ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Згідно ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Статтею 215 ЦК України передбачено, що підставою для недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною / сторонами / вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно із ст. 2 Водного кодексу України завданням водного законодавства є регулювання правових відносин з метою забезпечення збереження, науково обґрунтованого, раціонального використання вод для потреб населення і галузей економіки, відтворення водних ресурсів, охорони вод від забруднення, засмічення та вичерпання, запобігання шкідливим діям вод та ліквідації їх наслідків, поліпшення стану водних об'єктів, а також охорони прав підприємств, установ, організацій і громадян на водокористування.
Відповідно до ст.ст. 1, 46, 48 Водного кодексу України водокористуванням є використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів); водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне; спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів; спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Згідно з пунктом 9 ст.44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Гайворонським ДКП «Водоканал» отримано спеціальний дозвіл на користування надрами, реєстраційний номер 3240 від 09.10.2003, термін на 20 років. Разом з тим, право користуватись ним передано Гайворонському КПП згідно вищезгаданого оспорюваного договору, чим порушено вимоги діючого на той час законодавства
Так, відповідно до п.12 Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів №273 від 27.02.2008 (далі - Порядку) надрокористувач не може дарувати, продавати або іншим чином відчужувати права, надані йому дозволом, будь-якій іншій юридичній чи фізичній особі, в тому числі передавати їх до статутних фондів суб'єктів господарювання, що утворюються за його участю, а також до складу майна з метою провадження спільної діяльності.
Зазначені положення кореспондуються з частиною 5 ст.16 Кодексу України про надра, яка передбачає, що власник спеціального дозволу на користування надрами не може дарувати, продавати або в інший спосіб відчужувати права, надані йому спеціальним дозволом на користування надрами, іншій юридичній чи фізичній особі, в тому числі передавати їх до статутних капіталів створюваних за його участю суб'єктів господарювання, а також вноситись як вклад у спільну діяльність.
Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності визначає Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», статтею 1 якого передбачено, що документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
В силу положень ст. 207 ГК України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Згідно ст. 236 ЦК України, правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення. Якщо за недійсним правочином права і обов'язки передбачалися на майбутнє, можливість їх настання у майбутньому припиняється.
За викладених обставин та з врахуванням наведеного діючого, в т.ч. і на момент укладення договору, законодавства суд прийшов до висновку, про те, що спірний договір від 14.03.2008р. в частині передачі прав і обов'язків по видобуванню підземних вод для господарського водопостачання в м. Гайвороні згідно з умовами спеціального дозволу на користування надрами від 09.10.2003р. реєстраційний номер 3240, укладено з порушенням вимог Кодексу України про надра, п..12 Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів № 273 від 27.02.2008р. Отже такий договір в частині передачі прав і обов'язків по видобуванню підземних вод для господарського водопостачання в м. Гайвороні згідно з умовами спеціального дозволу на користування надрами від 09.10.2003р. реєстраційний номер 3240, необхідно визнати недійсним, як такий , що укладений в супереч актам цивільного законодавства, наведеним вище, з моменту його вчинення.
Посилання Відповідача-1 на наявність процедури банкрутства відповідача - 2, який мав дозвіл на на користування надрами від 09.10.2003р. реєстраційний номер 3240 та на рішення Гайворонської міської ради N 805 від 12.03.2008р. про передачу цілісного майнового комплексу водопровідно-каналізаційної мережі Гайворонському комбінату комунальних підприємств, на підставі якого укладено спірний договір з метою надавати населенню міста послуги з водопостачання, не спростовує обставин недотримання вимог законодавства при укладенні спірного договору в частині передачі прав і обов'язків по видобуванню підземних вод для господарського водопостачання в м. Гайвороні згідно з умовами спеціального дозволу на користування надрами від 09.10.2003р. реєстраційний номер 3240.
Відповідно до ч.2 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, оскільки спір виник внаслідок неправильних дії відповідачів, судовий збір покладається на відповідачів порівну.
Керуючись статтями 203, 215, 236 Цивільного кодексу України, ст. 207 Господарського кодексу України, ст.ст.33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, Законом України "Про судовий збір", господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним договір № б/н від 14.03.2008 р. про передачу майнових прав і обов'язків щодо видобування підземних вод для господарського водопостачання в м. Гайвороні, укладений між Гайворонським державним комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства "Водоканал" та Гайворонським комбінатом комунальних підприємств, в частині передачі прав і обов'язків по видобуванню підземних вод для господарського водопостачання м. Гайворон згідно з умовами спеціального дозволу на користування надрами від 09.10.2003 року реєстраційний номер 3240 з моменту його вчинення.
3. Стягнути з Гайворонського комбінату комунальних підприємств (26300, м. Гайворон, вул. Запотоцького 3, код 03346868) в доход Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 609,00 грн. судового збору.
4. Стягнути з Гайворонського державного комунального підприємства водоканалізаційного господарства ''Водоканал" (26300, м. Гайворон, вул. Фестивальна1а, код 23223049) в доход Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 609,00 грн. судового збору.
5. Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили та направити стягувачу.
6. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.
7. Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
8. Примірник рішення направити заступнику прокурора Кіровоградської області ( 25006, м. Кіровоград, вул. В.Пермська 4), Державній екологічній інспекцій у Кіровоградській області ( 25022 м. Кіровоград, вул.В.Пермська, 84/37), Гайворонському комбінату комунальних підприємств ( 26300, м. Гайворон, вул. Запотоцького 3), Гайворонському державному комунальному підприємству водоканалізаційного господарства ''Водоканал' (26300, м. Гайворон, вул. Фестивальна1а), ліквідатору Гайворонського державного комунального підприємства водоканалізаційного господарства ''Водоканал" арбітражному керуючому Христенку В.В. (АДРЕСА_1).
Повне рішення складено 10.11.2014р.
Суддя Л. В. Деревінська
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2014 |
Оприлюднено | 12.11.2014 |
Номер документу | 41280964 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Білецька Людмила Миколаївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Білецька Людмила Миколаївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Парусніков Юрій Борисович
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Деревінська Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні