ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.11.2014 року Справа № 904/3479/14
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :
головуючого судді Пруднікова В.В. -доповідача
суддів:Широбокової Л.П., Орєшкіної Е.В.
Секретар судового засідання Валяр М.Г.
Представники сторін не з'явились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Екологія Україна " на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 22.07.14р. у справі № 904/3479/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Експедиція Дніпро", м. Дніпропетровськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екологія Україна", м. Дніпропетровськ
про стягнення 8 026,38 грн. за договором про надання транспортно-експедиційних послуг.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 22.07.14р. у справі № 904/3479/14 (суддя Назаренко Н.Г.) позов задоволено частково. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Екологія Україна" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Експедиція Дніпро" суму основного боргу у розмірі 7 350,00 грн., пені - 479,06 грн., 3% річних - 113,57грн., інфляційних втрат - 81,13 грн. за надані послуги з перевезення вантажу.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, та просить суд скасувати оскаржене рішення та відмовити в задоволенні позовних вимог, у зв»язку з недоведеністю позивачем факту надання спірних послуг.
Відзив на апеляційну скаргу позивачем не надано.
Представники сторін в судове засідання не з»явились. Відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Дослідивши матеріали справи, апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Експедиція Дніпро" (експедитор) та ТОВ Товариством з обмеженою відповідальністю "Екологія Україна" (замовник) укладено договір про надання транспортно-експедиторських послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом № 07/02/13-04 від 07.02.13р.
Відповідно до п.п. 1.1,1.2 договору експедитор, у межах даного договору зобов'язується виконати наступні роботи: надання послуг по організації перевезення найманим вантажним транспортом, довіреною особою власника якого він є, відповідно до чинного законодавства України, вимог міжнародних Конвенцій і угод в галузі міжнародних перевезень, Статуту автомобільного транспорту України, Правил перевезень вантажів, та інших законодавчих та нормативних актів, що регулюють правові відносини в галузі перевезень вантажів в межах України та в міжнародному сполученні. Закінчення робіт фіксується у акті наданих послуг, який складається у двох примірниках, по одному для кожної із Сторін і підписується уповноваженими представниками експедитора та замовника.
Пунктами 2.1, 2.2 договору передбачено, що на підставі даного договору експедитор надає одну чи декілька з наступних послуг: здійснює організацію перевезення вантажів автомобільним транспортом по території України на підставі відповідних заявок; розсилає товарно-транспортну документацію; здійснює розрахунки з усіма учасниками транспортного процесу; приймає участь у складанні актів у випадках, передбачених чинним законодавством, вирішує з замовником претензійні питання; за згодою сторін виконує інші доручення замовника. Конкретні умови по кожному замовленню обумовлюються в заявці, яка є невід'ємною частиною даного договору. Допускається одержання заявки по факсимільному зв'язку.
Пунктом 3.2.3 договору визначено, що замовник повинен вчасно здійснювати розрахунки з експедитором. Порядок оплати вартості наданих послуг встановлено п.п. 4.4, 4.5 договору. Оплата здійснюється протягом 5 (п'яти) банківських днів з дня отримання рахунку-фактури, податкової накладної, акту наданих послуг, ТТН. Оплата послуг експедитора проводиться замовником на розрахунковий рахунок експедитора.
Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту, або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відносини в галузі транспортно-експедиторської діяльності регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, законами України "Про транспорт", "Про зовнішньоекономічну діяльність", "Про транзит вантажів", цим Законом, іншими законами, транспортними кодексами та статутами, а також іншими нормативно-правовими актами, що видаються відповідно до них. (ч.1 ст. 3 Закону України "Про транспортно-експедиторську діяльність").
Відповідно до ч. 1 ст. 929 Цивільного кодексу України за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу.
Статтею 2 Закону України "Про транспортно-експедиторську діяльність" встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають при транспортному експедируванні вантажів усіма видами транспорту, крім трубопровідного. Положення цього Закону поширюються також на випадки, коли обов'язки експедитора виконуються перевізником.
Згідно положень ст. 9 Закону України "Про транспортно-експедиторську діяльність" встановлено, що договір транспортного експедирування укладається у письмовій формі. Істотними умовами договору транспортного експедирування є: відомості про сторони договору; вид послуги експедитора; вид та найменування вантажу; права, обов'язки сторін; відповідальність сторін, у тому числі в разі завдання шкоди внаслідок дії непереборної сили; розмір плати експедитору; порядок розрахунків; пункти відправлення та призначення вантажу; порядок погодження змін маршруту, виду транспорту, вказівок клієнта; строк (термін) виконання договору; а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Підтвердженням витрат експедитора є документи (рахунки,накладні тощо), видані суб'єктами господарювання, що залучалися до виконання договору транспортного експедирування, або органами влади. Перевезення вантажів супроводжується товарно-транспортними документами, складеними мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту або державною мовою, якщо вантажі перевозяться в Україні. Факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується єдиним транспортним документом або комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо), які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення.
На виконання умов укладеного договору позивачем надано відповідачу послуги з перевезення вантажу на суму 53150, 00 грн., що підтверджується доданими до матеріалів справи актами надання послуг (а.с. 16-21, 72-101), товарно-транспортними накладними (а.с. 45-50).
Зобов»язання по оплаті вартості наданих послуг відповідачем виконано частково, перераховано позивачу 45800, 00 грн., що підтверджується банківськими виписками, залученими до справи (а.с. 53-60). Таким чином заборгованість відповідача за надані йому послуги з перевезення вантажу складає 7350, 00 грн. Докази оплати зазначеної суми боргу відповідач не надав, тому вимоги позивача в частині стягнення суми основного боргу судом першої інстанції задоволено обґрунтовано.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання); у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до статті 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Частиною першою статті 230 ГК України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Пунктом 6. 3 договору встановлено, що у випадку прострочення платежу замовник сплачує експедитору пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення платежу.
Оскільки факт порушення зобов»язання щодо проведення розрахунків за надані послуги по перевезенню вантажу мав місце, вимоги позивача в частині стягнення пені у сумі 479, 06 грн., річних у сумі 113, 57 грн., інфляційних втрат у сумі 81,13 грн. місцевим господарським судом задоволено також правомірно.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 22.07.14р. відповідає матеріалам справи та нормам діючого законодавства.
Доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі є необґрунтованими та такими, що не можуть служити підставою для зміни чи скасування оскарженого рішення суду.
Керуючись ст.ст. 103-105 ГПК України, апеляційний господарський суд -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Екологія Україна " на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 22.07.14р. у справі № 904/3479/14 - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 22.07.14р. у справі № 904/3479/14 - залишити без змін.
Постанова може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у порядку і строки визначені ст. 110 Господарським процесуальним кодексом України .
Головуючий суддя В.В. Прудніков
Суддя Е.В Орєшкіна
Суддя Л.П. Широбокова
17.11.14
Суд | Дніпропетровський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2014 |
Оприлюднено | 18.11.2014 |
Номер документу | 41372566 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Прудніков Володимир Віталійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Прудніков Володимир Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні