Постанова
від 07.11.2014 по справі 802/3720/14-а
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

07 листопада 2014 р. Справа № 802/3720/14-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Богоноса М.Б. розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи за позовом: управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області до: відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Шаргородському районі Вінницької області про: зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2014 року до Вінницького окружного адміністративного суду звернувся позивач - управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області (далі - УПФ України у Шаргородському районі) з адміністративним позовом до відповідача - відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Шаргородському районі Вінницької області (далі - відділення Фонду). У позовній заяві позивач просить зобов'язати відповідача включити в акти щомісячних звірок витрати по особових справах потерпілих на суму 457,02 грн. (витрати на виплату пенсії ОСОБА_1.) та стягнути дану суму з відділення Фонду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання не здійснюється відшкодування коштів за період з липня 2014 року по вересень 2014 року в загальній сумі 457,02 грн.

У судове засідання сторони не з'явились. Позивач надіслав заяву (вх. №23310 від 07.11.14) щодо розгляду справи в порядку письмового провадження без участі представника позивача. Представник відповідача надіслав заяву про розгляд справи без його участі, зазначив, що проти позову заперечує в повному обсязі згідно із письмовими запереченнями (вх. №22328/14 від 29.10.14).

Дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить з того, що пенсійне забезпечення громадян України відповідно до статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" здійснюється органами Пенсійного Фонду України.

Пунктом 5 частини першої статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності " (далі Закон № 1105-XIV) Фонд зобов'язаний співпрацювати з фондами з інших видів соціального страхування у фінансуванні заходів, пов'язаних з матеріальним забезпеченням та наданням соціальних послуг застрахованим, у кожному конкретному випадку спільно приймаючи рішення щодо того, хто з них братиме участь у фінансуванні цих заходів.

Перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом, передбачений статтею 21 Закону № 1105-XIV.

Стаття 81 вказаного Закону передбачає, що призначення та виплата пенсій, в тому числі пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Спір виник на стадії проведення звірки розрахунків витрат по особових справах потерпілих та підписання актів щомісячної звірки з підстав неприйняття відділенням Фонду до заліку витрат на виплату пенсій.

Пунктом 4 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" (далі - Порядок) визначено виключний перелік сум, які приймаються до заліку для відшкодування видатків Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Форма акту щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4 (Додаток 3 до Порядку).

Слід звернути увагу, що передбачене п. 15 Порядку правило щодо підписання актів звірки розрахунків підлягає застосуванню лише за відсутності спору.

Таким чином, у разі незгоди на підписання актів зі сторони Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України спірні суми підлягають відшкодуванню за додатковим погодженням на централізованому рівні між страховиками або в судовому порядку шляхом зобов'язання до відшкодування та стягнення спірних коштів з Фонду.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає необґрунтованою вимогу позивача щодо зобов'язання відповідача включити в акт щомісячної звірки витрати по особових справах потерпілих.

Вказаний висновок суду повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України у спорах цієї категорії (постанови від 20.03.2007 року № 21-1087во06, від 06.06.2011 року № 21-116а11, від 20.06.2011 року № 21-76а11), яка полягає, зокрема, в тому, що Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4, не регулює спірні відносини щодо включення до актів звірки певних сум, оскільки встановлене ним правило щодо підписання актів звірки розрахунків підлягає застосуванню лише за відсутності спору.

У разі наявності спору та незгоди на підписання актів звірки розрахунків з боку Фонду вимоги про стягнення таких сум мають вирішуватись у судах адміністративної юрисдикції шляхом пред'явлення органами Пенсійного фонду України позову про стягнення цих сум, а не шляхом пред'явлення вимог про зобов'язання Фонд включити в акти звірки витрати по особових справах потерпілих.

Відтак, вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають.

Що ж стосується вимоги управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі в частині стягнення з відповідача витрат на виплату пенсії ОСОБА_1, як пенсіонерки, син якої загинув на виробництві, то суд дійшов висновку про наявність підстав для її задоволення, зважаючи на таке.

Відповідно до статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, в тому числі, пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

В матеріалах справи є акт про нещасний випадок ОСОБА_2 (сина ОСОБА_1.) (а. с. 17-18) та довідка №1751 від 10.10.2014 року (а. с. 19) про те, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПФ України у Шаргородському районі і отримує пенсію по втраті годувальника, померлого внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання.

Відтак, сума витрат на виплату та доставку пенсій у зв'язку з втратою годувальника підлягає відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.

Вказаний висновок суду повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, яка висвітлена у постанові від 21.11.2011 року по справі № 21-361а11 та інших рішеннях в справах цієї категорії.

Отже, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову шляхом стягнення з відповідача на користь позивача витрати на виплату пенсії ОСОБА_1 в сумі 457,02 грн.

Згідно ст. 94 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Стягнути з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Шаргородському районі Вінницької області (вул. Леніна, 220, м. Шаргород, Вінницька область, р/р 37175003000823 в ГУДК у Вінницькій області, код ЄДРПОУ 25937736, МФО 802015) на користь управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі (вул. Леніна, 222, м. Шаргород, Вінницька область, р/р 25607323710103 в ВАТ "Державний ощадний банк", МФО 302076, код ЄДРПОУ 24900872) кошти в сумі 457,02 грн. (чотириста п'ятдесят сім гривень дві копійки).

В задоволенні решти вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Богоніс Михайло Богданович

СудВінницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення07.11.2014
Оприлюднено19.11.2014
Номер документу41391413
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —802/3720/14-а

Ухвала від 18.11.2014

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Сушко О.О.

Ухвала від 13.01.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Тракало В.В.

Ухвала від 17.12.2014

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Сушко О.О.

Ухвала від 18.11.2014

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Сушко О.О.

Постанова від 07.11.2014

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Богоніс Михайло Богданович

Ухвала від 22.10.2014

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Богоніс Михайло Богданович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні