Справа № 314/2304/14-ц Провадження № 2/314/1002/2014
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.11.2014 року Вільнянський районний суд Запорізької області
у складі: головуючого - судді Кіяшко В.О.,
при секретарі Павлівській І.В.,
за участю
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Лаврика В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, треті особи: Реєстраційна служба Вільнянського районного управління юстиції у Запорізькій області, відділ Держемагенства у Вільнянському районі Запорізької області, перша Запорізька державна нотаріальна контора, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом та зобов'язання у видачі витягу на земельну ділянку,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Тернівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, треті особи: Реєстраційна служба Вільнянського районного управління юстиції у Запорізькій області, відділ Держемагенства у Вільнянському районі Запорізької області, перша Запорізька державна нотаріальна контора, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом та зобов'язання у видачі витягу на земельну ділянку.
Заявлені позовні вимоги позивачка обґрунтовує наступним, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_3.
Після його смерті відкрилась спадщина, в тому числі і на 1/5 частину земельної ділянки, загальною площею 4,9602га, яка розташована на території Тернівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області.
Позивач в позові зазначає, що крім неї спадкоємцями після смерті її чоловіка є також: ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які подали письмові заяви до нотаріальної контори про відмову від прийняття спадщини на її користь.
У встановлений законом строк позивачка звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але через нотаріальну контору вона не змогла оформити право власності на земельну ділянку, так як чоловік не встиг оформити державний акт на право власності.
У зв'язку з чим позивачка змушена звернутись до суду з вказаним позовом.
Позивачка в судовому засіданні позов підтримала, просила суд його задовольнити на тих підставах що в ньому зазначені.
Представник відповідача позов визнав, не заперечував проти його задоволення.
Представники 3-х осіб в судове засідання не з'явилися, звернулись до суду з заявами про розгляд справи у їх відсутності (а.с. 21, 76, 79).
Суд вважає можливим розглядати справу у відсутності представників 3-х осіб, так як від них надійшли відповідні заяви.
Суд, вислухавши позивачку, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню .
Відповідно до п. 1 ст. 6 та ст. 13 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод», кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, створеним відповідно до закону.
Кожен, чиї права і свободи, викладені в цій конвенції, порушуються, має право на ефективний засіб правового захисту у відповідному національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинено особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Право на судовий захист гарантується також і статтею 55 Конституції України.
У судовому засіданні встановлено наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 (а.с. 7).
Заповіту не лишив.
Після його смерті відкрилась спадщина, в тому числі і на 1/5 частину земельної ділянки, загальною площею 4,9602га, яка розташована на території Тернівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержують право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги.
Спадкоємцями після його смерті є позивачка ОСОБА_1, а також ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які подали письмові заяви до нотаріальної контори про відмову від прийняття спадщини на її користь позивачки (а.с. 50, 51).
08 серпня 2013 р. ОСОБА_1 уклала шлюб з ОСОБА_7, та змінила прізвище з ОСОБА_1 на ОСОБА_1 (а.с. 62).
У встановлений законом строк після смерті чоловіка ОСОБА_3 позивач звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але через нотаріальну контору вона не змогла оформити право власності на земельну ділянку, так як чоловік не встиг оформити державний акт на право власності (а.с. 39, 63).
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно роз'яснень, які містять п. 10 постанови пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008р., судам слід мати на увазі, що відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або правовстановлюючим документом.
В судовому засіданні доведений факт того, що за життя ОСОБА_3 набув право власності на зазначену частину земельної ділянки на підставі долученого до матеріалів справи свідоцтва про право на спадщину за законом від 29.05.2006р. (а.с. 9), в якому зазначено, що останній успадкував її за законом після смерті матері ОСОБА_8, а тому зазначена частина земельної ділянки входить до складу його спадщини. Нотаріально позивачка не має можливості оформити права на спірну земельну ділянку, тому зі ст. 1 Протоколу № 11 Європейської конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» право мирно володіти своїм майном, підлягає судовому захисту.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання за позивачкою права власності на частину земельної ділянки підлягають задоволенню у повному обсязі.
Що стосується позовних вимог, про зобов'язання реєстраційну службу видати витяг на спірну частину земельної ділянки, то вони не ґрунтуються на законі, оскільки правових підстав для звернення з цими вимогами законом не передбачено, крім цього на даний час жодних порушень цивільних прав позивачки з боку реєстраційної служби немає (фактично ці вимоги спрямовані на захист ще непорушеного права в майбутніх адміністративно-правових відносинах).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 15, 60, 212-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Тернівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, треті особи: Реєстраційна служба Вільнянського районного управління юстиції у Запорізькій області, відділ Держемагенства у Вільнянському районі Запорізької області, перша Запорізька державна нотаріальна контора, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом та зобов'язання у видачі витягу на земельну ділянку - задовольнити частково.
Визнати право власності в порядку спадкування за законом за ОСОБА_1 на 1/5 частину земельної ділянки загальною площею 4,9602га, розташованої на території Тернівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, право власності на яку підтверджено Державним актом про право власності на земельну ділянку Серії ЗП 024498, виданого Вільнянською райдержадміністрацією Запорізької області 22.07.2004р., зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю, кадастровий номер - 2321587300:01:001:0049 та виданий на ім'я ОСОБА_8, в порядку спадкування після смерті чоловіка ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1
В задоволенні іншої частини позові відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя : В. О. Кіяшко
13.11.2014
Суд | Вільнянський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2014 |
Оприлюднено | 25.11.2014 |
Номер документу | 41464151 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вільнянський районний суд Запорізької області
Кіяшко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні