Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
17 листопада 2014 р. Справа № 820/17461/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Нуруллаєва І.С.,
при секретарі судового засідання - Малишевій І.М.,
за участю: представника позивача- Літкевич О.В.,
представника відповідача- Лук'янцева С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАІРА" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ДАІРА", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд :
- визнати протиправними дії Основ'янської об'єднаної державної податкової Інспекції м. Харкова Головного Управління Міндоходів у Харківській області щодо проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю «ДАІРА» за результатами якої було складено довідку № 2824/20-38-22-05-08/32951141 від 15.08.2014р. «Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «ДАІРА» щодо документального підтвердження господарських відносин ТОВ «БК Гефест Альянс», їх реальності та повноти відображення в обліку за січень 2014р.»;
- визнати протиправними дії Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо коригування показників податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАІРА» код ЄДРПОУ 32951141), в тому числі, дії з виключення з ІС «Податковий блок» сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ «ДАІРА», здійснені на підставі довідки № 2824/20-38-22-05-08/32951141 від 15.08.2014р. «Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «ДАІРА» щодо документального підтвердження господарських відносин ТОВ «БК Гефест Альянс» (код ЄДРПОУ 37312719), їх реальності та повноти відображення в обліку за січень 2014р.»;
- зобов'язати Основ'янську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області відновити показники податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАІРА» (код ЄДРПОУ 32951141), в тому числі зобов'язати відобразити в ІС «Податковий блок» суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які Товариство з обмеженою відповідальністю «ДАІРА» (код ЄДРПОУ 32951141) зазначило у податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2014 року.
Ухвалою суду від 17.10.2014р. відкрито провадження в адміністративній справі за вищевказаним адміністративним позовом.
Від представника Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАІРА» 11.11.2014р. до канцелярії суду надійшло клопотання про залишення позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАІРА" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в частині визнання протиправними дій Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо коригування показників податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАІРА» код ЄДРПОУ 32951141), в тому числі, дії з виключення з ІС «Податковий блок» сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ «ДАІРА», здійснені на підставі довідки № 2824/20-38-22-05-08/32951141 від 15.08.2014р. «Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «ДАІРА» щодо документального підтвердження господарських відносин ТОВ «БК Гефест Альянс» (код ЄДРПОУ 37312719), їх реальності та повноти відображення в обліку за січень 2014р.» та зобов'язання Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області відновити показники податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАІРА» (код ЄДРПОУ 32951141), в тому числі зобов'язати відобразити в ІС «Податковий блок» суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які Товариство з обмеженою відповідальністю «ДАІРА» (код ЄДРПОУ 32951141) зазначило у податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2014 року - без розгляду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.11.2014р. адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАІРА" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в частині визнання протиправними дій Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо коригування показників податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАІРА» код ЄДРПОУ 32951141), в тому числі, дії з виключення з ІС «Податковий блок» сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ «ДАІРА», здійснені на підставі довідки № 2824/20-38-22-05-08/32951141 від 15.08.2014р. «Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «ДАІРА» щодо документального підтвердження господарських відносин ТОВ «БК Гефест Альянс» (код ЄДРПОУ 37312719), їх реальності та повноти відображення в обліку за січень 2014р.» та зобов'язання Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області відновити показники податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАІРА» (код ЄДРПОУ 32951141), в тому числі зобов'язати відобразити в ІС «Податковий блок» суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які Товариство з обмеженою відповідальністю «ДАІРА» (код ЄДРПОУ 32951141) зазначило у податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2014 року - залишений без розгляду.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що податковим органом під час проведення вжиття заходів щодо проведення зустрічних звірок порушені приписи Податкового кодексу України та Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1232. В ході спірної звірки контролюючий орган вийшов поза межі своїх повноважень.
Відповідач проти позову заперечував, вказавши на його необґрунтованість. В обґрунтування запереченнь зазначив, що дії по проведенню зустрічної звірки є такими, що відповідають положенням Податкового Кодексу України, та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини на час їх виникнення, виходить з таких підстав.
Як встановлено з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "ДАІРА" зареєстровано виконавчим комітетом Харківської міської ради 27.05.2004р. (а.с. 13), перебуває на податковому обліку в Основ'янській об'єднаної державній податковій інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, є платником податку на додану вартість (а.с.19), що не заперечується відповідачем.
Основ'янською ОДПІ м. Харкові Головного управління Міндоходів у Харківській області 15.08.2014р. складено довідку № 2824/20-38-22-05-08/32951141 «Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «ДАІРА» щодо документального підтвердження господарських відносин ТОВ «БК «Гефест Альянс» (код ЄДРПОУ 37312719), їх реальності та повноти відображення в обліку за січень 2014р.» (а.с.26-41).
Відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок регламентовано Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27.12.2010р. (далі по тексту - Порядок).
Так, відповідно до п. 2 Порядку зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту (п. 3 Порядку).
Згідно п. 4 Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями) (п. 5 Порядку).
Пунктом 6 Порядку визначено, що у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення (п. 7 Порядку).
Отже, зустрічна звірка органом державної податкової служби (виконавцем), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, проводиться лише за умови надходження запиту про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Саме надходження запиту є підставою для проведення зустрічної звірки. При цьому на виконавця покладений обов'язок обліку запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання.
У У висновках вказаної довідки зазначено, що звіркою ТОВ «ДАІРА» (код ЄДРПОУ 32951141) не підтверджено реальність здійснення господарських відносин з ТОВ «БК «Гефест Альянс» (код ЄДРПОУ 37312719) в частині формування податкового кредиту на загальну суму 197 922 грн., в т.ч. ПДВ на суму 32987 грн., за січень 2014 року; звіркою ТОВ «ДАІРА» (код ЄДРПОУ 32951141) не підтверджено реальність здійснення господарських відносин з покупцем ТОВ «Техноком» (код ЄДРПОУ 30511780) на загальну суму 247711,20 грн., в т.ч. ПДВ на суму 41285,20 грн., за січень 2014р.7711,20 грн., в т.ч. ПДВ на суму 41285,20 грн., заСудом в ході розгляду справи встановлено, що у спірних правовідносинах Основ'янською ОДПІ м. Харкові Головного управління Міндоходів у Харківській області від інших органів не отримувалось письмових запитів на проведення зустрічних перевірок.
З наявних у справі документів встановлено, що у зв'язку з отриманням засобами електронного зв'язку від ДПІ у Деснянському районі ГУ Міндоходів у м. Києві матеріалів перевірки діяльності контрагента позивача - ТОВ «БК «Гефест Альянс» (код ЄДРПОУ 37312719) відповідачем, Основ'янської ОДПІ було складено запит № 9891/10/20-38-22-03-06 від 24.06.2014 р. Даний запит стосувався господарських зносин виключно з ТОВ «БК «Гефест Альянс» за січень 2014р., будь-яких інших суб'єктів господарювання - платників податків у тексті згаданого запиту не значиться.
Листом №0714/01 від 14.07.2014р. позивач надав територіальному органу доходів і зборів письмові пояснення, складені ТОВ «ДАІРА» податкові накладні, видаткові накладні, виписки банку, договори, документи про подальшу реалізацію отриманих від ТОВ «БК «Гефест Альянс» послуг, тощо.
Але всупереч п.73.5 ст.73, ст.78 Податкового кодексу України та норм Порядку №132 у спірних правовідносинах суб'єкт владних повноважень за відсутності обов'язкового письмового запиту від іншої податкової інспекції на власний розсуд прийняв рішення про проведення спірної зустрічної звірки.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач не мав визначених законом підстав для вчинення дій по проведенню спірної зустрічної звірки.
При цьому, всупереч вимогам п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, норм Положення №1232 спірна зустрічна звірка була проведена не щодо кожного конкретного контрагента позивача окремо, а суцільно відносно певного періоду господарської діяльності платника податків, що згідно з ст.ст.75-79 Податкового кодексу України є ознакою, притаманною виключно документальній перевірці, та суперечать визначенню та суті зустрічної звірки, відображених у п.73.5 ст.73 ПК України, за змістом яких зустрічна звірка проводиться виключно з питань відносин між двома суб'єктами - суб'єкта господарювання, у якого проводиться звірка (в даному випадку, ТОВ «ДАІРА») і платника податків (у спірних відносинах - ТОВ «БК «Гефест Альянс»), і не стосується відносин суб'єкта господарювання з контрагентом по ланцюгу надання послуг.
Як встановлено судом, Основ'янська ОДПІ м. Харкова не витребувала у своєму запиті № 9891/10/20-38-22-03-06 від 24.06.2014 р. первинних бухгалтерських та інших документів у ТОВ «ДАІРА» з питань господарських відносин із документами ТОВ «Техноком» за січень 2014 року. Тому, не мала права та підстав робити висновки про не підтвердження реальності господарських відносин ТОВ «ДАІРА» із вказаним контрагентом у довідці № 2824/20-38-22-05-08/32951141 від 15.08.2014р.
Зміст спірної зустрічної звірки про відсутність факту реального здійснення фінансово-господарської діяльності з ТОВ «ДАІРА» та з іншим контрагентом-покупцем ТОВ «Техноком» за своєю суттю є інформацію про наявність в діяннях платника податків ознак складу податкового правопорушення, а відтак, характеризує особу як правопорушника, спростовуючи презумпцію добропорядності і сумлінності суб'єкта господарювання як платника податків.
Крім того, відповідно до п. 6 Порядку N 1232 у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Суд зазначає, що спосіб дій органів державної податкової служби України при реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань платників податків визначений нормами Податкового кодексу України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що вказані вище дії відповідача, які полягають у проведенні зустрічної звірки ТОВ «ДАІРА», вчинені відповідачем не у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України та без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а тому зазначені дії відповідача є протиправними.
Відповідно до ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 1 статті 71 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч. 2 ст. 71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав до суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності його дій щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «ДАІРА» щодо документального підтвердження господарських відносин ТОВ «БК «Гефест Альянс» (код ЄДРПОУ 37312719), їх реальності та повноти відображення в обліку за січень 2014р..
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії Основ'янської ОДПІ в м. Харкові, щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «ДАІРА» та складення довідки № 2824/20-38-22-05-08/32951141 від 15.08.2014р. є протиправними, позовні вимоги ТОВ «ДАІРА» обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 2, 7-14, 69, 70, 71, 86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАІРА" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Основ'янської об'єднаної державної податкової Інспекції м. Харкова Головного Управління Міндоходів у Харківській області щодо проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "ДАІРА" за результатами якої було складено довідку № 2824/20-38-22-05-08/32951141 від 15.08.2014р. "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "ДАІРА" щодо документального підтвердження господарських відносин ТОВ "БК Гефест Альянс", їх реальності та повноти відображення в обліку за січень 2014р
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАІРА" (код ЄДРПОУ 32951141, місцезнаходження: пр-т Маршала Жукова, буд. 41, кв. 153, м. Харків, 61100, рахунок: № 26005013372601 в ПАТ "АЛЬФА-БАНК", м. Київ, МФО 300 346) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 73,08грн. (сімдесят три грн. 08 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 21 листопада 2014 року.
Суддя Нуруллаєв І.С.
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.11.2014 |
Оприлюднено | 26.11.2014 |
Номер документу | 41478729 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Нуруллаєв І.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні