Постанова
від 11.11.2014 по справі 820/17935/14
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

11 листопада 2014 р. № 820/17935/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Панченко О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- скасувати висновок Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції від 16 жовтня 2014 року по справі №318/05-41 про відмову у внесенні змін, доповнень до актового запису цивільного стану гр. В'єтнаму - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 про народження № 08 від 23.03.2001 року, складеного Комінтернівським відділом реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції;

- зобов'язати Комінтернівський відділ реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (ідентифікаційний код 33292139; м. Харків вул. Плеханівська,73) внести зміни до актового запису про народження № 08 від 23.03.2001 року гр.В'єтнаму - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в наступному:

- змінити прізвище дитини з "ОСОБА_1 " на "ОСОБА_1", власне ім'я дитини доповнити (зазначити) як "ОСОБА_1",

- змінити прізвище батька дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", власне ім'я батька дитини доповнити (зазначити) "ОСОБА_3",

- змінити прізвище матері дитини з "ОСОБА_4" на "ОСОБА_4", власне ім'я матері дитини доповнити (зазначити) "ОСОБА_4", та видати відповідне свідоцтво про народження з виправленими відомостями.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення реєстрації факту народження позивача у Комінтернівському відділі реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції 23.03.2001р. було складено актовий запис № 08 та видане відповідне свідоцтво серії НОМЕР_2. При складанні даного актового запису органом реєстрації актів цивільного стану неправильно записано прізвище та власне ім'я дитини та батьків. Згадані недоліки підлягають виправленню. Однак, відповідачем - Московським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, протиправно відмовлено у внесені відповідних змін. Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду.

Представник позивача про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, прибув у судове засідання та склав на адресу суду заяву, в якій просив суд розглядати справу без його участі. В заяві зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.33).

Відповідач - Московський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, повноважного представника до суду не направив, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.ст. 33-35 КАС України. Через канцелярію суду подав клопотання, в якому вказав, що вважає можливим розгляд справи здійснювати за відсутністю представника відділу та прийняти рішення в частині зобов'язання внесення виправлення, змін на розсуд суду (а.с.31).

Відповідач - Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, у судове засідання повноважного представника не направив, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.ст. 33-35 КАС України, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.25), правом надати письмові заперечення на позов не скористався.

Оскільки, матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, а завданням адміністративного судочинства України згідно з ч.1 ст.2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і неухильне дотримання судом вимог даної норми процесуального закону є обов'язковим в кожній адміністративній справі, то спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі документів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, згідно з яким, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Статтею 9 КАСУ передбачено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Правову основу діяльності органів реєстрації актів громадянського стану визначають Конституція України, Закон України "Про органи реєстрації актів громадянського стану", Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та інші акти законодавства України.

Відповідно до ч.1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд, здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно з ч.1 ст.22 вказаного Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Частинами 3 та 4 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Відповідно до пункту 2.13 "Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання", затверджених наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011р., підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: постанова адміністративного суду.

За матеріалами справи судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1, є громадянкою В'Єтнаму, яка народилась в Україні. (зв. бік а.с. 8).

Вказана вище особа народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.12).

Під час проведення реєстрації факту народження ОСОБА_1 Комінтернівським Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, 23.03.2001року був вчинений актовий запис №08, відповідно до якого прізвище позивачки зазначено як "ОСОБА_1", власне ім'я відсутнє, по батькові відсутнє; прізвище батька вказано "ОСОБА_2", власне ім'я відсутнє, по батькові відсутнє; прізвище матері вказано як "ОСОБА_4", власне ім'я відсутнє, по батькові відсутнє. Відділом також було видано свідоцтво серії НОМЕР_2 (а.с. 12).

Згідно національного паспорту НОМЕР_3, виданого посольством В'єтнаму в Україні, прізвище позивачки вказано як "ОСОБА_1", ім'я - "ОСОБА_1", зазначене також підтверджується і виданою посвідкою на постійне місце проживання (а.с.8-10).

Згідно національного паспорту НОМЕР_4, виданого посольством В'єтнаму в Україні, прізвище батька позивачки вказано як "ОСОБА_2", ім'я - "ОСОБА_2" значене також підтверджується і виданою посвідкою на постійне місце проживання (а.с.13-17).

Згідно національного паспорту НОМЕР_5, виданого посольством В'єтнаму в Україні, прізвище матері позивачки вказано як "ОСОБА_4", ім'я - "ОСОБА_4", значене також підтверджується і виданою посвідкою на постійне місце проживання (а.с.15-18).

ДПІ у Харківській області 25.06.2009 р. на ім'я позивача - ОСОБА_1, видано картку платника податків (р.н.о.к.п.п.- НОМЕР_1). (а.с.11).

Фактичних даних, які б засвідчували недостовірність відомостей перелічених документів, виданих органами державної виконавчої влади України, в матеріалах справи не має.

Водночас з цим, оглянувши копію свідоцтва про народження, суд зазначає, що внесені до запису відомості про прізвище позивача не узгоджуються з відомостями, які містяться в перелічених вище документах.

З метою впорядкування документів позивач звернулась до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (за місцем проживання) з заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 № 08 від 23.03.2001 року, як то передбачено Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стан".

Московським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції складено Висновок № 318/05-41 про відмову у внесенні змін, доповнень у актовий запис, складений Комінтернівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції. (а.с.7).

Як вбачається з вказаного Висновку, позивачу відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження № 08 від 23.03.2001 року з посиланням на відсутність підстав для внесення змін. (а.с.7).

Вирішуючи спір по суті, суд бере до уваги, що відповідно до ч.9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч.1 ст.9); державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч.2 ст.9); актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану (ч.3 ст.9).

З положень наведеної норми закону слідує, що кожна фізична особа об'єктивно має матеріальний інтерес у тому, щоби документи актів цивільного стану містили достовірну інформацію про цю фізичну особу.

Статтею 7 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що кожна дитина з моменту народження має право на ім'я та громадянство. Місце і порядок реєстрації народження дитини визначаються сімейним законодавством, реєстрацію актів цивільного стану, а підстави і порядок набуття та зміни громадянства визначаються Законом України "Про громадянство України", іншими нормативно-правовими актами.

Також, відповідно до ч. 1 ст. 201 Цивільного кодексу України особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є ім'я (найменування).

За приписами ст. 294 ЦК України, фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.

Таким чином, оскільки ім'я є особистим немайновим благом та дає можливість набувати прав та створювати для себе цивільні обов'язки, а також здійснювати ці права та виконувати цивільні обов'язки під своїм іменем, то перекручення імені є порушенням прав особи та підлягає виправленню.

Порядок заповнення бланків актових записів цивільного стану та свідоцтв, що видаються на підставі вчинених актових записів, у державних органах реєстрації актів цивільного стану в Україні врегульовано Правилами заповнення бланків актових записів цивільного стану та свідоцтв, що видаються на підставі вчинених актових записів, у державних органах реєстрації актів цивільного стану в Україні (затверджено наказом Міністерства юстиції України від 01.12.2003р. №148/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2003р. за №1100/8421; далі за текстом -Правила №148/5).

Пунктом 5 Правил №148/5 визначено, що при складанні актових записів необхідно, зокрема, дані про прізвище, ім'я, по батькові, громадянство вказувати повністю відповідно до пред'явлених документів.

Правовідносини з приводу видачі документів про реєстрацію актів громадянського стану унормовані Правилами реєстрації актів цивільного стану в Україні (затверджено наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000р. N 52/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.10.200р. за №719/4940; далі за текстом - Правила).

Пунктом 1 розділу ІV Правил указано, що на свідоцтвах, що видаються повторно, а також на тих, які видаються після внесення до актових записів змін та доповнень, поновлення актового запису цивільного стану проставляється штамп "Повторне", якщо раніше первинне свідоцтво видавалося.

У ході розгляду справи судом встановлено, що у спірних правовідносинах органом реєстрації актів цивільного стану - Комінтернівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, при вчинені спірного актового запису було невірно указано прізвище дитини та її батьків та видано свідоцтво про народження. (а.с. 12).

Відповідачем - Московським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, за правилами ч.2 ст.71 КАС України також не доведено суду правомірності винесеного ним Висновку від 16.10.2014 року по справі за № 318/05-41.

За таких обставин вимоги позивача визнається судом обґрунтованими.

З урахуванням вищевикладеного та керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч.ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163, 168, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов гр. В'Єтнаму ОСОБА_1 до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Скасувати висновок Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції від 16 жовтня 2014 року про відмову у внесенні змін, доповнень до актового запису цивільного стану про народження гр. В'Єтнаму ОСОБА_1 № 08 від 23.03.2001 року, складеного Комінтернівським відділом реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції по справі №318/05-41.

Зобов'язати Комінтернівський відділ реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (ідентифікаційний код 33292139; м. Харків вул. Плеханівська,73) внести зміни до актового запису про народження гр. В'Єтнаму ОСОБА_1 № 08 від 23.03.2001 року, а саме:

- змінити прізвище дитини з "ОСОБА_1 " на "ОСОБА_1", власне ім'я дитини зазначити як "ОСОБА_1",

- змінити прізвище батька дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_1", власне ім'я батька дитини зазначити як "ОСОБА_3",

змінити прізвище матері дитини з "ОСОБА_4" на "ОСОБА_4", власне ім'я матері дитини зазначити як "ОСОБА_4".

Зобов'язати Комінтернівський відділ реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (ідентифікаційний код 33292139; м. Харків вул. Плеханівська,73) видати відповідне свідоцтво про народження з виправленими відомостями.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Панченко О.В.

СудХарківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення11.11.2014
Оприлюднено26.11.2014
Номер документу41479834
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —820/17935/14

Ухвала від 28.10.2014

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Панченко О.В.

Ухвала від 27.01.2015

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Панченко О.В.

Постанова від 11.11.2014

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Панченко О.В.

Ухвала від 28.10.2014

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Панченко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні