Ухвала
від 18.11.2014 по справі 821/3536/14
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 листопада 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/3536/14

Категорія: 8 Головуючий в 1 інстанції: Хом'якова В.В. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Коваля М.П.,

суддів - Потапчука В.О.,

- Семенюка Г.В.,

при секретарі - Курмановій І.І.,

за участі: представник позивача - Кермач А.Ф. (довіреність від 17.06.2014 р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2014 року по справі за адміністративним позовом Селянського (фермерського) господарства «Таврія» до Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А:

Селянське (фермерське) господарство «Таврія» (далі - позивач, або СФГ «Таврія») звернулось до суду з адміністративним позовом до Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - відповідач, або Скадовська ОДПІ ГУ Міндоходів у Херсонській області), в якому позивач просив суд визнати неправомірним та скасувати рішення Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області від 26.02.2014 року № 170/21-14-15-18 щодо відмови Селянському (фермерському) господарству «Таврія» у підтвердженні статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2014 році, зобов'язати Скадовську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Херсонській області підтвердити Селянському (фермерському) господарству «Таврія» статус платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2014 році та видати довідку про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2014 році.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2014 року вказаний адміністративний позов задоволено у повному обсязі. Скасовано рішення Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області від 26.02.2014 року № 170/21-14-15-18 щодо відмови Селянському (фермерському) господарству «Таврія» у підтвердженні статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2014 році. Зобов'язано Скадовську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Херсонській області підтвердити Селянському (фермерському) господарству «Таврія» статус платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2014 році та видати довідку про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2014 році.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову, наголошуючи, зокрема, на правомірності винесення оскаржуваного рішення.

В судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги відповідача та просив залишити останню без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи був повідомлений належним чином та своєчасно, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення повістки про виклик до суду (а.с.78).

Згідно вимог ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

З огляду на викладене, колегія суддів порадившись на місці, заслухавши думку представника позивача, ухвалила слухати справу за відсутністю представника відповідача, сповіщеного належним чином про час і місце апеляційного розгляду.

Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, СФГ «Таврія» є суб'єктом підприємницької діяльності з 28.01.1997 року, здійснює діяльність з вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, відповідно до свідоцтва № 200113510 від 06.03.2013 року є сільськогосподарським підприємством, суб'єктом спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

20.02.2014 року позивач звернувся до Скадовської ОДПІ ГУ Міндоходів у Херсонській області із заявою, в якій просив підтвердити його статус, як платника фіксованого сільськогосподарського податку, на яку отримав відповідь від 26.02.2014 року № 170/21-14-15-18 про те, що СФГ «Таврія» не підтверджено статус платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік у зв'язку з недотриманням п. 301.1 ст. 301 Податкового кодексу України.

Не погоджуючись із таким рішенням Скадовської ОДПІ ГУ Міндоходів у Херсонській області, СФГ «Таврія» звернулось до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірне питання та задовольняючи заявлений адміністративний позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення Скадовської ОДПІ ГУ Міндоходів у Херсонській області від 26.02.2014 року № 170/21-14-15-18 щодо відмови СФГ «Таврія» у підтвердженні статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2014 році є необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню, оскільки СФГ «Таврія» було подано до контролюючого органу всі необхідні документи на підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції з огляду на викладене.

Пунктом 301.1 статті 301 Податкового кодексу України визначено, що платниками фіксованого сільськогосподарського податку, з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 301.6 цієї статті, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Згідно до п. 301.6 ст. 301 Податкового кодексу України, не може бути зареєстрований як платник податку: суб'єкт господарювання, у якого понад 50 відсотків доходу, отриманого від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, становить дохід від реалізації декоративних рослин (за винятком зрізаних квітів, вирощених на угіддях, які належать сільськогосподарському товаровиробнику на праві власності або надані йому в користування, та продуктів їх переробки), диких тварин і птахів, хутряних виробів і хутра (крім хутрової сировини); суб'єкт господарювання, що провадить діяльність з виробництва підакцизних товарів, крім виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 - 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції; суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Пунктом 308.1 статті 308 Податкового кодексу України визначено, що сільськогосподарські товаровиробники для набуття і підтвердження статусу платника податку щороку, до 20 лютого, подають станом на 1 січня поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - органу державної податкової служби за місцем розташування такої земельної ділянки; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується апелянтом, СФГ «Таврія» було подано до Скадовської ОДПІ ГУ Міндоходів у Херсонській області всі необхідні документи на підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік, а саме: податкову декларацію з фіксованого сільськогосподарського податку від 16.02.2014 року, відомості про наявність земельних ділянок на 2014 рік, розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2013 рік.

При цьому, зі змісту зазначених документів, що, в тому числі, не заперечується апелянтом, вбачається, що сума доходу СФГ «Таврія» за 2013 рік склала 12582112,67 грн., з розрахунку питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг до вартості всіх товарів/послуг (ДС9) - обсяги постачання продукції за період з грудня 2012 року по жовтень 2013 рік склали 10443955 грн.

Поряд з цим, відмовляючи позивачу у підтвердженні статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік податковий орган послався на недотримання останнім положень п. 301.1 ст. 301 Податкового кодексу України.

При цьому, доходячи вказаного висновку, відповідач послався на акт Скадовської ОДПІ ГУ Міндоходів у Херсонській області від 14.11.2013 року № 19/22/14128519 «Про неможливість проведення зустрічної звірки СФГ «Таврія» щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.10.2012 року по 30.09.2013 року».

У висновках вказаного акту зазначено: СФГ «Таврія» в період з 01.10.2012 року по 30.09.2013 року не є виробником сільськогосподарської продукції, не є посередником з операцій з купівлі - продажу, оскільки придбання документально не підтверджено, тому у підприємства відсутній об'єкт оподаткування податком на додану вартість по операціях з контрагентами - покупцями в розумінні ст. 134 та ст. 185 Податкового кодексу України, як наслідок надавав послуги по формуванню «незаконного» податкового кредиту іншим СГД та відповідно «незаконно» формував витрати; в результаті неправомірного знаходження на спеціальному режимі оподаткування податком на додану вартість з 01.10.2012 року декларуванням показників по скороченій декларації за період з 01.10.2012 року по 30.09.2013 року відповідно до п.п. 209.1, 209.6, 209.11 ст. 209 Податкового кодексу України, є необґрунтованим; в порушення п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 209.1, п. 209.6, п. 209.11 ст. 209 Податкового кодексу України СФГ «Таврія» завищено податкові зобов'язання з ПДВ по спеціальній декларації за перевіряємий період з 01.10.2012-30.09.2013 року всього у сумі 2813858 грн., у тому числі: жовтень 2012 року - 521640 грн., листопад 2012 року - 203426 грн., грудень 2012 року - 39685 грн., січень 2013 року - 68317 грн., лютий 2013 року - 79861 грн., березень 2013 року - 45833грн., квітень 2013 року - 250827 грн., травень 2013 року - 678360 грн., червень 2013 року - 332527 грн., липень 2013 року - 325988 грн., серпень 2013 року - 258270 грн., вересень 2013 року - 9124 грн.; СФГ «Таврія» завищено податкові зобов'язання по загальній декларації з ПДВ у сумі 5000 грн., в т.ч.,. за вересень 2013 року на 5000 грн.

На підставі вказаного акту податковий орган прийняв рішення про анулювання реєстрації СФГ «Таврія» в якості платника податку на додану вартість від 28.11.2013 року № 2.

Водночас, як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, не погодившись з діями відповідача щодо проведення вказаної зустрічної звірки, складанням зазначеного акту від 14.11.2013 року № 19/22/14128519 «Про неможливість проведення зустрічної звірки СФГ «Таврія» щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.10.2012 року по 30.09.2013 року» та прийнятим на підставі цього акту рішенням від 28.11.2013 року № 2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість СФГ «Таврія», позивач звернувся до суду з позовом про визнання зазначених дій протиправними та скасування вказаного рішення.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 24.02.2014 року по справі № 821/4721/13-а, з урахуванням постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2014 року, вказаний адміністративний позов СФГ «Таврія» задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 28.11.2013 року № 2, в іншій частині провадження у справі закрито.

При цьому, вказаним судом рішення, що набрало законної сили, встановлено, що податковим органом допущені суттєві порушення порядку проведення зустрічної звірки, що в результаті призвело до необґрунтованих висновків.

Так, судом встановлено, що запит позивачу про надання інформації та її документального підтвердження не надсилався поштою.

У акті від 13.11.2013 року № 1/22 про відсутність СФГ «Таврія» за адресою: Херсонська область, смт. Каланчак, вул. Б.Хмельницького, 76, не вказано час, коли проводилась перевірка (обідня перерва, закінчення робочого дня).

Крім того, судом встановлено, що у самому акті перевірки від 14.11.2013 року № 19/22/14128519 на ст. 2 зазначено, що 14.11.2013 року державним реєстратором внесено запис до ЄДР № 14811060004000814 про підтвердження відомостей про юридичну особу СФГ «Таврія», про що до Скадовської ОДПІ ГУ Міндоходів у Херсонській області надійшла інформація в електронному вигляді 14.11.2013 року.

Окрім викладеного, судом встановлено, що СФГ «Таврія» має у власності основні фонди вартістю 2311,5 тис. грн.: цілісний майновий комплекс, автомобілі, сільгосптехніку, систему крапельного зрошення, приміщення для ПММ, сади, виноградники, склади та холодильне обладнання для зберігання продукції, СФГ «Таврія» використовує земельну ділянку загальною площею 86,62 га, із яких у постійному користуванні фермерського господарства - 40,6 га (акт серії ХС № 1112 від 05.04.1994 року) та орендованих паїв громадян 47,82 га (договір від 12.06.2012 року із ОСОБА_3 та від 17.12.2007 року із ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 - договори зареєстровані в управлінні земресурсів Каланчацького району), підприємство має на балансі свердловину, яку використовує для зрошення овочевих культур, за 6 місяців 2013 року використано 3,5 тис. куб. м. води, за ф/г згідно відомостей ВДАІ зареєстровано 1 автобус та 5 вантажних автомобілів, відділом Держтехналяду зареєстровано два трактори.

Зазначена інформація міститься у довідці Чаплинського відділення Скадовської ОДПІ від 14.11.2013 року № 1354/7/21-03-07-05-06 «Щодо надання інформації по відпрацюванню СФГ «Таврія»», що спрямована на ім'я начальника Скадовської ОДПІ.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що усі висновки податкового органу про неможливість здійснення позивачем господарської діяльності у період з 01.10.2012 року по 30.09.2013 року ґрунтуються виключно на припущеннях, інформація, викладена в акті № 19 не відповідає дійсності, оскільки ревізори не досліджували первинні бухгалтерські документи підприємства, складені за результатами такої діяльності, відповідно у податкового органу відсутні підстави вважати відсутніми обсяги поставок позивача за період з 01.10.2012 року по 30.09.2013 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи вищевикладене, оскільки, як під час розгляду справи в суді першої інстанції, так і під час апеляційного розгляду, відповідачем не заперечується, що СФГ «Таврія» було подано до Скадовської ОДПІ ГУ Міндоходів у Херсонській області всі необхідні документи на підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік, а також враховуючи, що єдиною підставою для відмови у підтвердженні позивачу статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік стали висновку акту Скадовської ОДПІ ГУ Міндоходів у Херсонській області від 14.11.2013 року № 19/22/14128519 «Про неможливість проведення зустрічної звірки СФГ «Таврія» щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.10.2012 року по 30.09.2013 року», інформація викладена в якому постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 24.02.2014 року по справі № 821/4721/13-а, що набрала законної сили, визнана такої, що не відповідає дійсності, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо наявності підстав для задоволення заявленого адміністративного позову та скасування рішення відповідача від 26.02.2014 року № 170/21-14-15-18 щодо відмови СФГ «Таврія» у підтвердженні статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2014 році.

Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Більш того, колегія суддів наголошує, що в апеляційній скарзі ДПІ посилається лише на ті висновки, які викладено в рішенні від 26.02.2014 року № 170/21-14-15-18 щодо відмови СФГ «Таврія» у підтвердженні статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2014 році, натомість, вказаним висновкам, як зазначено вище, судом першої інстанції надано належну правову оцінку.

Таким чином, оскільки висновки суду першої інстанції обґрунтовані та відповідають чинному законодавству, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують, колегія суддів, на підставі ст. 200 КАС України, приходить до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2014 року - залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2014 року по справі за адміністративним позовом Селянського (фермерського) господарства «Таврія» до Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний колегією суддів 21 листопада 2014 року.

Головуючий суддя: /М.П. Коваль/

Суддя: /В.О. Потапчук/

Суддя: /Г.В. Семенюк/

СудОдеський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення18.11.2014
Оприлюднено03.12.2014
Номер документу41603329
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —821/3536/14

Ухвала від 18.11.2014

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Коваль М.П.

Ухвала від 23.10.2014

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Коваль М.П.

Ухвала від 23.10.2014

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Коваль М.П.

Постанова від 19.09.2014

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Хом'якова В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні