41/132пд
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
07.07.09 р. Справа № 41/132пд
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Приватного підприємства „Октан”, с. Ровне
до відповідача: Димитровської міської ради, м. Димитров
про розірвання договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,3881 га, розташованої за адресою: м. Димитров, вул. Читинська, 1, від 02.10.2006 року, укладеного між ПП „Октан” та Димитровською міською радою
При участі представників:
від позивача: Коваленко Л.О. – довіреність від 25.06.2009 № 8
від відповідача: не з'явились
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Приватне підприємство „Октан”, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Димитровської міської ради про розірвання договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,3881 га, розташованої за адресою: м. Димитров, вул. Читинська, 1, від 02.10.2006 року, укладеного між ПП „Октан” та Димитровською міською радою.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 29.10.2008 року позивач уклав договір купівлі-продажу, відповідно до якого позивач передав право власності на складські приміщення, розташовані за адресою: м. Димитров, вул. Читинська, 1, у зв'язку з чим позивач письмово звернувся до Димитровського міського голови з клопотанням розірвати договір оренди земельної ділянки, розташованої за наведеною адресою; наведене клопотання залишено відповідачем без задоволення.
Позивач, з огляду на положення ст. 13 Закону України „Про оренду землі”, ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України та ч. 2 ст. 377 Цивільного кодексу України, вважає, що в разі переходу права власності на будівлі або споруди, розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, орендатор має право ініціювати розірвання договору оренди, оскільки в даному разі він не володіє та не користується наданою йому за договором земельною ділянкою, а новий власник набуває право користування цією земельною ділянкою.
Крім того, позивачем зазначено, що рішенням № V/38-23 від 11.02.2009 року новому власнику складських приміщень було надано дозвіл на виконання технічної документації з землеустрою та по укладанню договору оренди земельної ділянки, щодо якої укладався спірний договір оренди земельної ділянки.
Відповідач, згідно з відзивом на позовну заву від 22.06.2009 року, проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що, в разі набуття об'єкту нерухомості до покупця переходить право користування земельною ділянкою, яке він зобов'язаний оформити згідно з чинним законодавством, до оформлення договору оренди з одночасним розірванням старого договору, чинний орендатор сплачує орендну плату, якщо інше не обумовлено в договорі купівлі-продажу майна або земельної ділянки.
Відповідачем зазначено, що питання про розірвання спірного договору розглядалось на постійній комісії при Димировській міській раді та позивачу у розірванні договору оренди було відмовлено, оскільки розірвання договору в односторонньому порядку не допускається.
Відповідачем надано до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, присутніх у судовому засіданні, суд ВСТАНОВИВ:
02.10.2006 року між Димитровською міською радою (орендодавцем) та Приватним підприємством „Октан” (орендарем) було укладено договір оренди земельної ділянки (надалі - договір), зареєстрований у ДП „Центр Державного земельного кадастру”, про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 02.10.2006 року № 040615900056.
Відповідно до п. 1 договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення житлової та громадської забудови, яка розташована у м. Димитров, вул. Читинська, 1.
Згідно п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка площею 0,3881 га, в тому числі: 0,1280 га – під капітальною забудовою, 0,2132 га – під проїздами, проходами, площадками, 0,0469 га – під зеленими насадженнями.
На земельній ділянці знаходяться капітальні одноповерхові нежитлові будівлі, які є власністю орендаря (п. 3 договору).
Пунктом 6 договору встановлено, що договір укладено на 10 років.
Пунктами 15-17 договору обумовлено умови використання земельної ділянки. Так, згідно п. 15 договору земельна ділянка передається в оренду для розміщення складських приміщень. Цільове призначення земельної ділянки – комерційне використання під складські приміщення (п. 16 договору).
Пунктом 28 договору визначено права орендодавця. Так, у відповідності до зазначеного пункту договору, орендатор має право вимагати від орендодавця, зокрема, використання земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з договором оренди.
29.10.2008 року між Приватним підприємством „Октан” (продавцем) та Мухутдіновим Юрієм Равілійовичем (покупцем) було укладено договір купівлі-продажу, відповідно до умов якого продавець зобов'язуэться передати, а покупець зобов'язується прийняти у власність і оплатити нежитлові будівлі: А-1 склад з підвалом, Б-1 склад, Д-1 склад, що знаходяться в м. Димитров Донецької області, вулиця Читинська, будинок номер 1.
Нежитлові будівлі, щодо яких було укладено наведений договір купівлі-продажу, було передано позивачем Мухутдінову Юрію Равілійовичу згідно з актом приймання-передачі від 29.10.2008 року.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що позивач не є власником нежитлових будівель, що розташовані на земельній ділянці, яка знаходиться за адресою: м. Димитров по вул. Читинська, 1, та яка була надана відповідачем в оренду позивачу за спірним договором оренди земельної ділянки.
Листами від 15.01.2009 року № 1 та від 23.03.2009 року № 3 позивач звернувся до Димитровського міського голови з клопотанням про розірвання договору оренди земельної ділянки, яка знаходиться в м. Димитрове, вул. Читинська, 1, в зв'язку з продажем нежитлових будівель, що розташовані на наведеній земельній ділянці.
Згідно з протоколом № 35 від 15.04.2009 року постійної комісії Димировської міської ради позивачу було відмовлено в розірванні договору оренди земельної ділянки по вул. Читинська, 1, оскільки, в разі набуття об'єкту нерухомості до покупця переходить право користування земельною ділянкою, яке він зобов'язаний оформити згідно з чинним законодавством, до оформлення договору оренди з одночасним розірванням старого договору, чинний орендатор сплачує орендну плату, якщо інше не обумовлено в договорі купівлі-продажу майна або земельної ділянки, та розірвання договору в односторонньому порядку не допускається.
Листом від 15.04.2009 року № 02-13в-0727/01 виконавчим комітетом Димитровської міської ради було повідомлено відповідача про те, що згідно ст. 31 Закону України „Про оренду землі” розірвання договору в односторонньому порядку не допускається.
Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст.174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання виникають у тому числі з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду (ч. 3 ст. 188 Господарського кодексу України).
Як зазначалось, позивач листами від 15.01.2009 року № 1 та від 23.03.2009 року № 3 звертався до Димитровського міського голови з клопотанням про розірвання спірного договору оренди земельної ділянки.
Зазначене клопотання було залишено відповідачем без задоволення.
Частиною 4 статті 188 Господарського кодексу України встановлено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Статтею 193 Господарського кодексу України, встановлено, що суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до умов укладеного договору.
Відповідно до ст. 24 Закону України „Про оренду землі” орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди.
Як зазначалось, згідно п.п. 15, 16 спірного договору земельна ділянка передається в оренду для розміщення складських приміщень, цільове призначення земельної ділянки – комерційне використання під складські приміщення.
У відповідності до пункту 28 спірного договору, орендатор має право вимагати від орендодавця, зокрема, використання земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з договором оренди.
Позивачем було здійснено продаж складських приміщень, розташованих в м. Димитрові по вул. Читинська, 1, що підтверджується договором купівлі-продажу від 29.10.2008 року та актом-приймання передачі від 29.10.2008 року.
Таким чином, судом встановлено, що оскільки позивачем було здійснено продаж складських приміщень, розташованих на земельній ділянці, яка знаходиться за адресою: м. Димитров, вул. Читинська, 1, позивачем не виконуються умови пункту 16 договору оренди земельної ділянки від 02.10.2006 року щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням – комерційне використання під складські приміщення.
Відповідачем не надано суду доказів використання саме позивачем складських приміщень, які знаходяться на земельній ділянці загальною площею 0,3881 га, розташованої за адресою: м. Димитров, вул. Читинська, 1. Позивач проти здійснення ним такого використання заперечує.
Відповідно до ст. 31 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Згідно ч. 1 ст. 32 Закону України „Про оренду землі” на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору.
Статтею 651 Цивільного кодексу України визначено, що договір може бути розірвано за рішенням суду на вимоги однієї із сторін у разу істотного порушення договору другою стороною.
Таким чином, недодержання позивачем вимог п. 16 спірного договору оренди земельної ділянки, договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,3881 га, розташованої за адресою: м. Димитров, вул. Читинська, 1, від 02.10.2006 року, укладений між ПП „Октан” та Димитровською міською радою, є підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки.
Крім того, частина 1 ст. 32 Закону України „Про оренду землі” передбачає дострокове розірвання на вимогу однієї із сторін договору оренди землі також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до ч. 1 п. 1 ст. 120 Земельного кодексу України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.
Згідно п. а) статті 141 Земельного кодексу України добровільна відмова від права користування земельною ділянкою є підставою припинення права користування земельною ділянкою.
Наведене свідчить про те, що, продавши складські приміщення, розташовані на земельній ділянці, яка знаходиться за адресою: м. Димитров, вул. Читинська, 1, позивач добровільно відмовився від права користування наведеною земельною ділянкою, що, у свою чергу, є підставою для припинення права користування земельною ділянкою та розірвання спірного договору оренди земельної ділянки.
Враховуючи викладене, зважаючи на істотне порушення позивачем умов спірного договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,3881 га, розташованої за адресою: м. Димитров, вул. Читинська, 1, а також зважаючи на добровільну відмову позивача від права користування наведеною земельною ділянкою, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. 651 Цивільного кодексу України, ст. 174, 188, 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 120 ,141 Земельного кодексу України, ст.ст. 24, 31, 32 Закону України „Про оренду землі”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні Приватного підприємства „Октан” до Димитровської міської ради про розірвання договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,3881 га, розташованої за адресою: м. Димитров, вул. Читинська, 1, від 02.10.2006 року, укладеного між ПП „Октан” та Димитровською міською радою – задовольнити.
Розірвати договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,3881 га, розташованої за адресою: м. Димитров, вул. Читинська, 1, від 02.10.2006 року, укладений між ПП „Октан” та Димитровською міською радою.
Стягнути з Димитровської міської ради (85322, м. Димитров, вул. Артема, 9, ЄДРПОУ 04052956) на користь Приватного підприємства „Октан” (85325, Красноармійський район, с. Ровне, ЄДРПОУ 24823261) витрати на сплату державного мита у розмірі 85,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 312,50 грн.
Суддя
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2009 |
Оприлюднено | 01.08.2009 |
Номер документу | 4171463 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Гончаров С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні