Справа № 580/2082/14-ц
2/580/698/14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2014 року м.Лебедин
Лебединський районний суд Сумської області в складі головуючого Бакланова Р. В. при секретаріФранскевич Н. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом за участю: представника позивача - ОСОБА_1, представника третьої особи - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом представника ОСОБА_3 - ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "Лебединський автотранс 15942" про видачу довідки про заробітну плату встановленого зразка, третя особа - Управління Пенсійного фонду України в м. Лебедині та Лебединському районі Сумської області;
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача звернувся до суду з вказаним позовом до відповідача, мотивуючи свої вимоги тим, що у 1987 році ОСОБА_4 перебував у трудових відносинах з Лебединським автотранспортним підприємством 15942, правонаступником якого є відповідач. У період з 03.10.87 по 31.10.87 року ОСОБА_4 був відряджений підприємством для участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На даний час ОСОБА_4 має статус особи яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії 2 група інвалідності. 22.07.14 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок заробітної плати та видачу довідки про заробітну плату в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Відповідачем було відмовлено в перерахунку та видачі зазначеної довідки. Позивач вважає що дії відповідача є протиправними та такими, що порушують право на гідну оплату праці. Тому представник позивача просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_4 за роботу в зоні відчуження а саме збільшити на 100% тарифну ставку з врахуванням відповідної кратності оплати праці, 60% премії тарифної ставки. Зобов'язати відповідача надати нову довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання ОСОБА_4 робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 03.10.86 року по 31.10.86 рік.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги повністю.
Представник відповідача заперечив проти вимог ОСОБА_4, оскільки вважає, що керівникам підприємств і організацій було надано право, а не встановлений обов'язок проводити оплату праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по ліквідації аварії на ЧАЕС, по підвищених тарифних ставках і посадових окладах, які встановлювались з урахуванням складності і терміновості робіт. Всі передбачені законодавством виплати за роботу в зоні відчуження були виплачені позивачеві про що була видана довідка.
Представник третьої особи проти позовних вимог не заперечив, але зазначив, що нарахування пенсії позивачеві здійснювалося в мінімальному розмірі, оскільки ним не була надана довідка про розмір заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження.
Під час судового розгляду були встановлені факти та відповідні їм правовідносини:
ОСОБА_3 у 1987 році працював водієм у Лебединському автотранспортному підприємстві правонаступником якого є ПАТ «Лебединський автотранс 15942», що вбачається з копії трудової книжки позивача та архівної довідки (а.с. 8 , 9).
Факт того, що ОСОБА_3, працюючи водієм на Лебединському автотранспортному підприємстві 15942, з 22 липня 1986 року по 23 серпня 1986 року був у відрядженні в зоні Чорнобильської АЕС на ліквідації аварії і йому була за цей період нарахована та виплачені заробітна плата, стверджується копією довідки № 189 від 94 року (а.с. 15), копією довідки ВАТ «Лебединсткий автотранс-15942» від 02.02.11 р (а.с. 16).
З експертного висновку Харківської міжвідомчої експертної комісії від 17 грудня 2010 року за № 12561 (а.с. 12), вбачається, що захворювання ОСОБА_3 пов'язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
З довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10 ААА № 212364, вбачається, що ОСОБА_3 встановлена друга група інвалідності по причині захворювання пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.14).
Згідно ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивача внесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 з вкладкою НОМЕР_2 (а.с. 7).
На звернення позивача до ПАТ «Лебединський автотранс 15942» з проханням проведення перерахунку заробітної плати за період з 22 липня 1986 року по 23 серпня 1986 року у відповідності до чинного на той час законодавства (а.с. 18,19) йому було відмовлено у зв'язку з тим, що відсутні первинні документи щодо таких виплат, оскільки зазначені виплати фактично не здійснювалися тому не вбачається підстав для проведення перерахунку заробітної плати (а.с. 19).
З повідомлення управління Пенсійного фонду України в м. Лебедин та Лебединському районі Сумської області позивачу стало відомо, що для отримання підвищеного розміру пенсії необхідно надати довідку про розрахунок заробітної плати за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до ст. 15 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Відповідно до ст. 105 ЦК України до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Постановою ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР від 07.05.1986р. №524-156 і Постановою Ради Міністрів України №168-5 від 08.05.1986р., згідно якої оплата праці працівникам, безпосередньо зайнятим на роботах з усунення наслідків аварії на ЧАЕС здійснюється по підвищеним до 100% тарифним ставкам.
Постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС № 665-195 від 05.08.1986р., згідно якої визначено встановлення працівникам підприємств, організацій і установ, що виконують роботи з усунення наслідків аварії на ЧАЕС максимального розміру премії - 60% від тарифної ставки на місяць. Пункт 5 цієї постанови дозволяв залучати працівників до робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії у вихідні і святкові дні з оплатою праці в подвійному розмірі.
Згідно ст.3 ЗУ "Про правонаступництво" від 12.09.1991р., Закони УРСР і інші нормативні акти діють на території України, оскільки вони не суперечать Законам України, прийнятим після проголошення незалежності, у зв'язку з чим зазначені нормативні акти є діючими, що також підтверджується листом Міністерства праці України №18-д 1452\5 від 23.10.2000р. Крім того роз'ясненням Міністерства праці України від 23.10.1992р. №09-3751 передбачено, що у випадку неправильності оплати праці в зоні відчуження необхідно зробити перерахунок заробітної плати особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно чинного законодавства.
Постановою Держкомітету СРСР по праці і соціальним питанням та Секретаріату ВЦСПС № 15310-43 від 07.05.1986р. визначено, що працівникам, безпосередньо зайнятим на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, установлені граничні розміри премій, які варто обчислювати з підвищених до 100% тарифних ставок й посадових окладів. Пункт 4 цієї Постанови встановлює 6-годинний робочий день і 36-годинний робочий тиждень.
Відповідно до положень п. 2 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР від 07.05.1986р. №524-156 та п.1 Постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС № 665-195 за працівниками, спрямованими на роботу з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за місцем основної роботи зберігається, крім того, середня заробітна плата.
Постановою КМУ №1210 від 23.11.2011р. затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пунктами 3 та 6 якої передбачено, що у разі, коли особа працювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами відчуження… Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати. В усіх випадках премія, передбачена п.п.3 п.1 Постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10.06.1986р. №207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобігання забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.
На основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які посилались сторони, як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Також суд вважає за необхідне на підставі ст. 88 ЦПК України, стягнути з відповідача на користь держави судовий збір, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору так як є громадянином, що відноситься до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На пiдставi викладеного, керуючись ст.ст. 15, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.. 49, 97, 106, 107, 233 КЗпП України, ст. 105 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 209, 213 - 215 ЦПК України;
ВИРIШИВ:
Задовольнити позовні вимоги представника ОСОБА_3 - ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "Лебединський автотранс 15942" про видачу довідки про заробітну плату встановленого зразка, третя особа - Управління Пенсійного фонду України в м. Лебедині та Лебединському районі Сумської області в повному обсязі.
Зобов'язати Публічне акціонерного товариства "Лебединський автотранс 15942" здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_3 за роботу в зоні відчуження з 22.07.86 року по 23.08.86 року, а саме збільшити на 100% тарифну ставку з врахуванням відповідної кратності оплати праці, 60% премії тарифної ставки.
Зобов'язати Публічне акціонерного товариства "Лебединський автотранс 15942" надати довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання ОСОБА_3 робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 22.07.86 року по 23.08.86 року.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Лебединський автотранс 15942", ідентифікаційний код юридичної особи - 03118707, що знаходиться по вул. Леніна, 78 в м. Лебедині Сумської області на користь держави судовий збір в розмiрi 243 грн. 60 коп. до державного бюджету Лебединського району, код ЄДРПОУ 37345566, банк ГУ ДКСУ у Сумській області МФО 837013, р/р 31112106700214, код 22090100.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Сумської області через Лебединський районний суд шляхом подачі в 10 -денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги.
Суддя Бакланов Р. В.
Суд | Лебединський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2014 |
Оприлюднено | 17.12.2014 |
Номер документу | 41885729 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Лебединський районний суд Сумської області
Бакланов Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні