cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11.12.14р. Справа № 904/8263/14
За позовом Ніколайчук Євгенії Олегівни, 51900, м. Дніпродзержинськ, пр.Комсомольський, б. 23, кв. 1
про визнання недійсним рішення загальних зборів ТОВ "Автомир", оформленого протоколом № 1 від 23.04.2014 року
Суддя Панна С.П.
Представники:
від позивача Харченко О.В. - представник за довіреністю від 07.11.2012 року
від відповідача не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Ніколайчук Євгенія Олегівна звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Пижової Надії Іванівни та Навального Віктора Івановича, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача "Автомир" про визнання недійсним рішення загальних зборів, яке оформлене протоколом № 01 від 23.04.2014 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що загальні збори ТОВ "Автомир", на яких прийняте рішення про виключення позивача зі складу учасників Товариства, проведені з недотриманням процедури скликання загальних зборів. Крім того, на спірних загальних зборах не відбувся кворум, що суперечить ст. ст. 41, 42, 59, 60 Закону України "Про господарські товариства".
Ухвалою суду від 25.11.2014 року замінено первісних відповідачів - Пижову Надію Іванівну та Навального Віктора Івановича належним відповідачем у справі - ТОВ "Автомир".
Відповідач з позовними вимогами погоджується (відгук від 11.11.2014 року).
Згідно зі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України у справі оголошувалась перерва з 04.12.2014 року до 11.12.2014 року.
Справа на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України розглядається за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у справі оголошувались вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомир", державна реєстрація якого проведена 02.09.2009 року, номер запису 12231050002003870 (а. с. 13), з врахуванням змін до нього, державна реєстрація яких проведена 28.02.2012 року, номер запису 12231050005003870, учасниками товариства є:
- Навальний Віктор Іванович - з часткою у статутному капіталі 5 000,00 грн., що складає 10% статутного капіталу товариства;
- Харченко Євгенія Олегівна (згідно свідоцтва про шлюб від 22.09.2009 року, реєстраційний номер 665, прізвище Харченко змінено на прізвище Ніколайчук) - з часткою у статутному капіталі 35 000,00 грн., що складає 80% статутного капіталу товариства;
- Пижова Надія Іванівна - з часткою у статутному капіталі 5 000,00 грн., що складає 10% статутного капіталу товариства.
Статутний капітал Товариства становить 45 000,00 грн.
Відповідно до протоколу загальних зборів власників товариства з обмеженою відповідальністю "Автомир" № 1 від 23.04.2014 року відбулися загальні збори за участю учасників товариства: Навального Віктора Івановича та Пижової Надії Іванівни, тобто за участю учасників, які володіють у сукупності 20% голосів, проведені загальні збори учасників товариства, на яких розглянуті наступні питання порядку денного - про зміни складу власників.
Як зазначено у протоколі загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомир" № 1 від 23.04.2014 року на загальних зборах присутні власники:
Пижова Надія Іванівна - 10% - присутній,
Навальний Віктор Іванович - 10% - відсутній, доповідачем виступила Пижова Н.І., яка зазначила наступне: згідно п. п. 4.2, 4.3 ст. 4 статуту та п. 3 ст. 144 Цивільного кодексу України уставний капітал товариства підлягає сплаті учасниками товариства до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства. Якщо учасники до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства не внесли свої вклади, загальні збори учасників приймають рішення про виключення із складу товариства тих учасників, які не внесли свої вклади. Ніколайчук Євгенія Олегівна не внесла свій вклад, не приймала участі в роботі товариства в зв'язку з чим Пижова Н.І. запропонувала виключити її зі складу товариства, віддати всі статутні документи, печатку Пижовій Н.І., так як вона внесла внесок 340000,00 грн. (а. с. 21).
Відповідно до порядку денного загальних зборів учасників товариства від 23.04.2014 року "Про зміни складу учасників" зборами прийняті наступні рішення:
- виключити із складу учасників товариства Ніколайчук Євгенію Олегівну; здати всі уставні документи, печатку, звіти Пижовій Н.І.;
- якщо Ніколайчук Євгенія Олегівна не віддасть уставні документи, доручити Пижовій Н.І. відновити їх;
- доручити зробити зміни у державних органах Пижовій Н.І.
Голосували "за" прийняття цього рішення 20% голосів (два учасника товариства), "проти" - немає.
Протокол загальних зборів учасників товариства підписано Навальним В.І. та Пижовою Н.І. (а. с. 21).
Відомості про зміну складу учасників товариства та розміру часток у статутному капіталі товариства не внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Ніколайчук Є.О. посилається на те, що загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомир" від 23.04.2014 року відбулися з порушенням вимог ст. ст. 58, 59, 61 Закону України "Про господарські товариства", оскільки позивачу не було надано часу для достатньої підготовки до розгляду питань порядку денного, які були винесені на розгляд загальними зборами та не надана можливість ознайомитись з документами, внесеними до порядку денного. Крім того, на загальних зборах учасників був відсутній кворум, що суперечить вимогам ст. ст. 41, 42, 59, 60 Закону України "Про господарські товариства". При цьому, позивач зазначає, що сумлінно виконував свої обов'язки як учасник товариства, тобто виключення позивача зі складу учасників ТОВ "Автомир" є безпідставним.
Корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (ч. 1 ст. 167 Господарського кодексу України).
За приписами 21 постанови пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" при вирішенні корпоративного спору господарський суд повинен встановити наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов, а також з'ясувати питання про наявність чи відсутність факту їх порушення або оспорювання.
Підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.
Рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтями 43, 61 Закону про господарські товариства. Права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.
Стаття 116 Цивільного кодексу України, стаття 10 Закону України "Про господарські товариства" встановлюють право учасника господарського товариства брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом.
Реалізація права участі в управлінні справами товариства відбувається, зокрема, через участь учасника господарського товариства у вищому органі товариства, яким, щодо спірних відносин, є загальні збори учасників Товариства.
Стаття 145 Цивільного кодексу України передбачає, що черговість та порядок скликання загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю встановлюються статутом товариства та законом.
Згідно статті 61 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами. Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного капіталу. Загальні збори учасників товариства повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу. Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників .
Також, відповідно до наведених положень про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
За приписами статті 60 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів. Учасники зборів, які беруть участь у зборах, реєструються з зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Цей перелік підписується головою та секретарем зборів.
Статут товариства не містить особливостей скликання та проведення загальних зборів учасників товариства, відмінних від наведених вище положень.
Також, статут товариства не встановлює способу повідомлення учасників товариства про проведення зборів товариства.
Зі змісту протоколу загальних зборів учасників товариства від 23.04.2014 року вбачається, що у загальних зборах прийняли участь не всі учасники товариства, участі у зборах не приймала Ніколайчук Євгенія Олегівна.
Матеріали справи містять повідомлення про проведення позачергових загальних зборів учасників товариства, підписане його учасниками, що володіють у сукупності 20% голосів, в якому визначено порядок денний (виключення Ніколайчук Є.О. із складу учасників), місце та дата проведення зборів - 23.04.2014 року о 10 годині за адресою: вул. Дніпропетровська, 210 (СТО Навального В.І.), та докази направлення повідомлення (поштовий конверт з відміткою пошти № 5193104079742) (а. с. 19).
Ніколайчук Є.О. отримала запрошення на загальні збори, про що свідчить лист № 06 від 17.04.2014 року (а. с. 20).
При цьому суд зважає на те, що встановлені законом вимоги до порядку скликання зборів учасників мають завданням забезпечити учасникам реальну можливість реалізувати своє право на участь у зборах, тому недотримання процедури може бути підставою для визнання прийнятих на зборах рішень недійсними, якщо це істотно вплинуло на здійснення учасниками своїх прав та прийняття зборами рішень.
Як свідчать матеріали справи, позивач особисто не була присутня на загальних зборах 23.04.2014 року, не брала участь у розгляді, дослідженні питань порядку денного та не прийняла участь у голосуванні при прийнятті зборами рішень.
Загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів (ч. 9 ст. 41 Закону України "Про господарські товариства").
Відповідно до п. 25 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" відсутність кворуму на загальних зборах є безумовною підставою для визнання в судовому порядку прийнятих загальними зборами рішень недійсними.
Рішенням Конституційного Суду України від 05.02.2013 року у справі № 1-3/2013 за конституційним зверненням товариства з обмеженою відповідальністю "Ліхтер Бетон Львів" щодо офіційного тлумачення положень ч. 4 ст. 58, ч. 1 ст. 64 Закону України "Про господарські товариства", встановлено наступне: питання щодо визначення кількості голосів для повноважності загальних зборів учасників ТОВ та результатів голосування за прийняття їхніх рішень у разі, якщо протягом першого року з дня державної реєстрації ТОВ учасник не виконав свого обов'язку стосовно формування статутного капіталу, а загальні збори учасників ТОВ не прийняли передбачених ч. 3 ст. 144 ЦК і ч. 2 ст. 52 Закону України "Про господарські товариства" рішень відповідно до п. п. 7, 8 ч. 1 ст. 92 Конституції України підлягає законодавчому врегулюванню.
Згідно приписів ч. 3 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 14.10.2014 року у справі № 904/4785/14 за позовом Пижової Надії Іванівни до Ніколайчук Євгенії Олегівни та Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомир" про виключення учасника із складу учасників встановлено наступне:
Без внесення змін до законодавства частка учасника, який не сплатив повну її вартість протягом року, не може бути змінена автоматично. При визначенні повноважності загальних зборів учасників товариства та результатів голосування враховується кількість голосів учасників, визначена пропорційно розміру їх часток у статутному капіталі, що встановлений статутом товариства, незалежно від вартості фактично внесених (сплачених) ними вкладів.
Частинами ч. 1-3 ст. 144 Цивільного кодексу України статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю складається із вкладів його учасників. Розмір статутного капіталу дорівнює сумі вартості таких вкладів.
Статутний капітал товариства визначає мінімальний розмір майна товариства, що гарантує інтереси його кредиторів.
Не допускається звільнення учасника товариства з обмеженою відповідальністю від обов'язку внесення вкладу до статутного капіталу товариства, у тому числі шляхом зарахування вимог до товариства.
Статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю підлягає сплаті учасниками товариства до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства.
Якщо учасники до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства не внесли (не повністю внесли) свої вклади, загальні збори учасників приймають одне з таких рішень:
- про виключення із складу товариства тих учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади, та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
- про зменшення статутного капіталу та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
- про ліквідацію товариства.
Зміни до статуту, пов'язані із зміною розміру статутного капіталу та/або із зміною складу учасників, підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку.
Зазначені норми чинного законодавства не передбачають можливість зменшення кількості голосів учасника пропорційно фактично оплаченій частці, як і не передбачають позбавлення статусу учасника товариства.
Корпоративні відносини за своєю природою є цивільними, а отже, права учасників корпоративних відносин реалізуються ними на власний розсуд. Закон надав можливість господарському товариству реагувати на невиконання обов'язків учасниками. У товариства є право обрати варіант своєї поведінки, і ніхто не може примусити його прийняти чи не прийняти відповідне рішення.
Жодне з вищенаведених рішень товариством не приймалось.
З наведеного вище вбачається, що рішення загальних зборів учасників товариства від 23.04.2014 року прийнято з порушенням порядку скликання, проведення загальних зборів та за відсутності кворуму, а відтак, позовні вимоги Ніколайчук Є.О. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судовий збір відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати недійсним рішення загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомир" (51900, м. Дніпродзержинськ, пр. 7-й Жовтневий, б. 24, код ЄДРПОУ 20245407), оформлене протоколом № 01 від 23.04.2014 року.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомир" (51900, м. Дніпродзержинськ, пр. 7-й Жовтневий, б. 24, код ЄДРПОУ 20245407) на користь Ніколайчук Євгенії Олегівни (51900, м. Дніпродзержинськ, пр. Комсомольський, б. 23, кв. 1, податковий номер 3093000349) 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. - судового збору, про що видати наказ.
Повне рішення складено - 16.12.2014 року.
Суддя С.П.Панна
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2014 |
Оприлюднено | 17.12.2014 |
Номер документу | 41910444 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні