Рішення
від 11.12.2014 по справі 757/18792/14-ц
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/18792/14-ц

Категорія 40

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(ЗАОЧНЕ)

11 грудня 2014 року Печерський районний суд м. Києва

в складі: головуючого судді - Вовк С.В.,

при секретарі - Грицюк Н. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Всеукраїнської громадської організації "Асоціація політичних психологів України" до ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю "Українські медійні системи" про захист ділової репутації, визнання недостовірною розповсюдженої інформації та її спростування, -

В С Т А Н О В И В :

У липні 2014 р. позивач ВГО "Асоціація політичних психологів України" звернувся до суду з позовом до відповідачів ОСОБА_1, ТОВ "Українські медійні системи" з вимогами:

Визнати недостовірною та такою, що принижує ділову репутацію Всеукраїнської громадської організації "Асоціація політичних психологів України", інформацію, поширену ОСОБА_1 та веб-сайтом "Главком", про фінансування Асоціації за рахунок іноземних джерел та її належність до агентів іноземного впливу в Україні.

Зобов'язати ОСОБА_1 протягом одного місяця з дня набрання чинності рішенням суду за даним позовом спростувати зазначену недостовірну інформацію, розміщену в мережі Інтернет на сайті ІНФОРМАЦІЯ_2 у підрубриці "О иностранных агентах в Украине" та публікації під назвою "ІНФОРМАЦІЯ_3", в статті під назвою "ІНФОРМАЦІЯ_4" шляхом розміщення на головній сторінці вказаного сайту ІНФОРМАЦІЯ_2 вступної та резолютивної частини рішення суду і статті із текстом спростування, а саме:

"ІНФОРМАЦІЯ_5" та публікації під назвою "ІНФОРМАЦІЯ_3" на веб-сайті ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 інформація про фінансування Всеукраїнської громадської організації "Асоціація політичних психологів України" за рахунок іноземних іжерел та її належність до агентів іноземного впливу в Україні не відповідає дійсності. Насправді, Всеукраїнська громадська організація "Асоціація політичних психологів України" не фінансується за рахунок іноземних джерел та не належить до агентів іноземного впливу".

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Українські медійні системи" протягом одного місяця з дня набрання чинності рішенням суду за даним позовом спростувати зазначену недостовірну інформацію шляхом розміщення на веб-сайті http://glavcom.ua/ вступної та резолютивної частини рішення суду і статті із текстом спростування, а саме:

"ІНФОРМАЦІЯ_5" на веб-сайті http://glavcom.ua/ інформація про фінансування Всеукраїнської громадської організації "Асоціація політичних психологів України" за рахунок іноземних джерел та її належність до агентів іноземного впливу в Україні не відповідає дійсності. Насправді, Всеукраїнська громадська організація "Асоціація політичних психологів України" не фінансується за рахунок іноземних джерел та не належить до агентів іноземного впливу".

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 22.07.2014 позов повернуто позивачу.

Ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 07.10.2014 ухвалу від 22.07.2014 скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для вирішення питання щодо відкриття провадження у справі.

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 06.11.2014 відкрито провадження у цивільній справі.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що поширена відповідачами інформація не відповідає дійсності і є такою, що принижує ділову репутацію ВГО "Асоціація політичних психологів України".

У судове засідання представники позивача не з'явилися, подали заяву про розгляд справи за їх відсутності, підтримуючи позовні вимоги.

Відповідачі ОСОБА_1 та ТОВ "Українські медійні системи" у судове засідання не з'явилися, про час, місце судового засідання були належним чином повідомлені, незалежно від причин, суд розглядає справу за наявністю у справі доказів у відсутність відповідачів. Зі згоди представників позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.

Оголосивши та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на інтернет-сайті ІНФОРМАЦІЯ_2 (офіційний сайт народного депутата України ОСОБА_1.) у підрубриці «О иностранных агентах в Украйне» розміщена публікація «ІНФОРМАЦІЯ_3» наступного змісту:

«Участники информационной войны против Украины. ІНФОРМАЦІЯ_6

Сегодня мы видим, что почти все медийщики, журналисты, блогеры и другие люди связанные со СМИ находятся на стороне участников Евромайдана и всячески оправдывают любые, даже самые противозаконные их действия и требования. Почему сложилась такая ситуация?

За время нашей независимости американцы и их западные партнери создали целые плацдармы внутри Украины - обосновавшиеся у нас разнообразные западные фонды и институты, как правило «неправительственные» и «независимые» по названию, но на деле финансируемые из бюджета правительствами других стран. Основой для этих плацдармов стало Соглашение между Правительством Украины и Правительством Соединенных Штатов Америки о гуманитарном и технико - экономическом сотрудничестве, которое обусловило их особый правовой статус. С этих плацдармов совершаются вылазки, и вербуется местное население, в первую очередь будущие лидеры мнений, в том числе и журналисты.

Результаты социологических исследований показывают, что из всех общественных структур, действующих в Украине, люди больше всего доверяют именно СМИ. Это понимают и активно используют иностранные фонды. Естественно речь не идет о какой-либо вербовке, попытках прямой агитации. Влияние оказывается исподволь. Они выделяют стипендии и гранты (безвозмездные денежные пособия), организовывают конкурсы, стажировки, семинары, программы обучения, вручают премии и награды и постепенно прививают свои ценности и цели, воспитывают лояльность к Западу.

Например, ОСОБА_2 главный редактор «Украинской правды» (получает деньги от Фонда развития демократии, который находится в Вашингтоне): заявила «Я убеждена в том, что в современном украинском обществе независимая и свободная пресса может существовать только при поддержке западных грантов и инвесторов. Что касается зависимости и независимости моей позиции и позиции «Украинской правды» от позиции моих доноров: цели и задачи Фонда развития демократии полностью совпадают с моим внутренним видением того, как должен развиваться мир...».

Главным инвестором «грантоедов» были и остаются Соединенные Штаты. Американские деньги распределяют органы федерального правительства - USAID (United States Agency for International Development) c ежегодным бюджетом до 100 млн. долл., Государственний департамент США, Корпус мира, NED (National Endowment for Democracy) u другие. На втором месте пo размерам вложений - Европейский Союз. Далее идут частные доноры, например, такие как Фонд ОСОБА_4 и Международный фонд «Відродження», основанный как часть сети Института открытого общества, принадлежащего ОСОБА_5, который работает в Украине с 1990 года и распоряжается ежегодным бюджетом до 7 млн. долл.

Сеть проамериканских, про европейских журналистов и блогеров сейчас охватывает все регионы Украины, включая и Восток и Юг, где раньше пророссийские настроения были доминирующими. Нельзя сказать, что усилиями USAID удалось полностью поменять настроения в пророссийских регионах, но процесс запущен и идет все активнее. В информационных и пропагандистских целях функционерами USAID, НДИ u «Интерньюз Нетворк» в Житомирской, Запорожской, Луганской, Одесской и Тернопольской областях проводятся тренинги для украинских журналистов и активистов НПО - пользователей сетями Facebook, Twitter и Live Journal. По информации украинских экспертов сотрудники USAID на Украине, используя партнерскую неправительственную организацию из Нидерландов - Европейский центр журналистики (European Journalism Centre), активно продвигают проект «MediaNet». Проект «MediaNet» предполагает обьединение независимих украинских журналистов, редакторов электронных СМИ, блогеров, активных участников социальных сетей, представителей общественных организаций и молодежных лидеров в единую сеть, которая позволит Вашингтону в нужный момент оказывать весьма эффективное непрямое влияние на политические процессы на Украине.

Аудитория СМИ которых поддерживают американцы - это украинский средний класс, который для них является важной «target group». Другая ключевая группа - мишень - молодежь, студенчество, на которую направлены различные Интернет - ресурсы и так далее.

Помимо прямого финансирования украинских СМИ (прежде всего, электронных, первое место среди которых безоговорочно занимает «Украинская правда») американцы действуют и опосредованно, через формально украинские организации, такие как «Международная общественная организация «Інтерньюз-Украина», которая является крупнейшей неприбыльной организацией в отрасли СМИ Украины и реализует такие масштабные проекти как «Украинский медийный проект (У-Медиа) - донор правительства США и Агенство международного развития (бюджет порядка 14 млн. долл).

За период своей деятельности Украинским медийным проектом создано более 270 телевизионных и 1220 тематических радиопрограмм, организация провела обучение более 3700 представителей медиа.

В итоге, деятельность подобных организаций привела к формированию в стране критической массы медийщиков, готовых к информационной борьбе против своей страны, убежденных в том, что любое неповиновении власти является благом для страны.

Справка об иностранном влиянии на развитие общественно-политической ситуации в Украине.

Анализ накопленной информации свидетельствует, что основными научными центрами, разрабатывающими стратегию влияния на развитие общественно-политической ситуации в Украине, являются:

1. Институт Энштейна (ОСОБА_6 и ОСОБА_7);

2. Институт поддержки демократии в Восточной Европе (США);

3. Международная кризисная группа (Сорос).

4. Центр свободных выборов и демократии (г. Варшава, Польша);

5. Восточно-европейский демократический центр (Белград, Сербия);

6. Центр прикладных ненасильственных акций и стратегий;

При этом, основными донорами-нерезидентами, финансирующими деятельность украинских неправительственных организаций, участвующих в реализации стратегических планов по реформированию гражданского общества, являются:

1. Национальный фонд поддержки демократии США; ОСОБА_17;

2. Международный республиканский институт США;

3. Национальный демократический институт США;

4. Фонд «Открытое общество» ОСОБА_5;

5. Всемирный банк, Freedom House, финансируемый правительством США. Ранее руководил ОСОБА_10 (бывший директор ЦРУ);

6. Фонд «Евразия», считающийся частным фоном, но поддерживаемый Агентством США по международному развитию;

7. Немецкие фонды: ОСОБА_15; ОСОБА_11; ОСОБА_12; ОСОБА_13;

8. Фонды: ОСОБА_4; ОСОБА_16 за международный мир; им. Фулбрайта.

Основными координаторами деятельности иностранных фондов в Украине являются посольства США и ФРГ, представительства Агентства США по вопросам международного развития (USAID подчинено Госдепартаменту США), Немецкое, Шведское и Канадское агентство по международному развитию.

Наиболее активными отечественными получателями финансирования от доноров-нерезидентов являются:»

«Структуры «второго эшелона»

Приведены структуры, которые подают признаки жизни, т.е. как минимум имеют сайт, на котором есть информация о реализованных проектах.

1. Асоціація політичних психологів України. Керівник організації: ОСОБА_14 Поштова адреса: АДРЕСА_1, Київ, контактні телефони: НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_7.

Аналогічна інформація також розміщена на веб-сайті «ГЛАВКОМ» (http://glavcom.ua/).

За даними веб-сайту ІНФОРМАЦІЯ_2, цей сайт є офіційним сайтом народного депутата України ОСОБА_1. Всі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, належать прес-службі ОСОБА_1. У випадку використання матеріалів сайта посилання на нього обов'язкові.

Згідно з даними веб-сайту http://glavcom.ua/ (рубрика «Про нас»), його власником є ТОВ «Українські медійні системи».

Зі змісту інформації вбачається, що Асоціація політичних психологів України фінансується за рахунок іноземних джерел та належить до агентів іноземного впливу в Україні.

Як вбачається з довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Громадська організація асоціація політичних психологів України є некомерційною організацією (том І, а. с. 15-16).

Згідно положень п. 1.4. Статуту, Асоціація є некомерційною безприбутковою організацією (а. с. 19).

Згідно положень п. 5.2. Статуту, грошові кошти Асоціації утворюються з наступних джерел: засновницьких внесків; членських внесків; добровільних внесків і пожертв громадян, установ, організацій і підприємств недержавної форми власності; надходжень з прибутку заснованих Асоціацією підприємств, установ і організацій; інших надходжень, не заборонених чинним законодавством (а. с. 25-26).

Інформація, що розповсюджена, про фінансування ВГО «Асоціація політичних психологів України» за рахунок іноземних джерел та її належність до агентів іноземного впливу в Україні не підпадає під визначення оціночного судження, яке міститься в статті 30 Закону України «Про інформацію», а отже ця інформація може вважатись інформацією, що містить фактичні дані, які можливо перевірити на предмет їх істинності.

Суд прийшов до висновку, що оспорювана інформація, розміщена на веб-сайтах ІНФОРМАЦІЯ_2 та http://glavcom.ua, є недостовірною, виходячи із наступного.

Згідно ст. 94 ЦК України, юридична особа має право на недоторканність її ділової репутації, на таємницю кореспонденції, на інформацію та інші особисті немайнові права, які можуть їй належати. Особисті немайнові права юридичної особи захищаються відповідно до глави 3 цього Кодексу.

Так, відповідно до положення ч. 1 ст. 277 ЦК України, фізична особа, особисті немайнові права якої порушено внаслідок поширення про неї та (або) її сім'ї недостовірної інформації, має право на відповідь, а також на спростування цієї інформації.

Негативна інформація, поширена про особу вважається недостовірною, якщо особа, яка її поширила, не доведе протилежного (презумція добропорядності). Негативною слід вважати інформацію, в якій стверджується про порушення особою, зокрема, норм чинного законодавства, вчинення будь-яких інших дій (наприклад порушення принципів моралі, загальновизнаних правил співжиття, неетична поведінка в особистому, суспільному чи політичному житті тощо), і яка, на думку позивача, порушує його право на повагу до гідності, честі чи ділової репутації.

Відповідно до положення ч. 4 ст. 277 ЦК України, спростування недостовірної інформації здійснюється особою, яка поширила інформацію.

Під поширенням інформації слід розуміти: опублікування її у пресі, передання по радіо, телебаченню чи з використанням інших засобів масової інформації; поширення в мережі Інтернет чи з використанням інших засобів телекомунікаційного зв'язку; викладення в характеристиках, заявах, листах, адресованих іншим особам; повідомлення в публічних виступах, в електронних мережах, а також в іншій формі хоча б одній особі.

На підставі всіх досліджених судом обставин справи, перевірених відповідними доказами, суд знаходить підстави для задоволення позовних вимог ВГО «Асоціація політичних психологів України» про визнання недостовірною та такою, що принижує ділову репутацію юридичної особи, інформацію, поширену відповідачами, про фінансування Асоціації за рахунок іноземних джерел та її належність до агентів іноземного впливу в Україні.

Суд, вирішуючи питання про спосіб захисту порушеного права, враховує спосіб, у який було поширено інформацію, та вважає необхідним зобов'язати відповідачів - ОСОБА_1 та ТОВ «Українські медійні системи» спростувати недостовірну інформацію у той самий спосіб, в який вона була поширена, протягом одного місяця з моменту набрання чинності рішення суду.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України підлягають присудженню понесені та документально підтверджені судові витрати позивача в сумі 243,60 грн.

На підставі ст. ст. 3, 4, 10, 11, 60, 88, 169, 209, 212-215, 224-226 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву Всеукраїнської громадської організації "Асоціація політичних психологів України" (ідентифікаційний код 21655188) до ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, Товариства з обмеженою відповідальністю "Українські медійні системи" (ідентифікаційний код 36677393) про захист ділової репутації, визнання недостовірною розповсюдженої інформації та її спростування - задовольнити.

Визнати недостовірною та такою, що принижує ділову репутацію Всеукраїнської громадської організації "Асоціація політичних психологів України", інформацію, поширену ОСОБА_1 та веб-сайтом "Главком", про фінансування Асоціації за рахунок іноземних джерел та її належність до агентів іноземного впливу в Україні.

Зобов'язати ОСОБА_1 протягом одного місяця з дня набрання чинності рішенням суду за даним позовом спростувати зазначену недостовірну інформацію, розміщену в мережі Інтернет на сайті ІНФОРМАЦІЯ_2 у підрубриці "О иностранных агентах в Украине" та публікації під назвою "ІНФОРМАЦІЯ_3", в статті під назвою "ІНФОРМАЦІЯ_4" шляхом розміщення на головній сторінці вказаного сайту ІНФОРМАЦІЯ_2 вступної та резолютивної частини рішення суду і статті із текстом спростування, а саме:

"ІНФОРМАЦІЯ_5" та публікації під назвою "ІНФОРМАЦІЯ_3" на веб-сайті ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 інформація про фінансування Всеукраїнської громадської організації "Асоціація політичних психологів України" за рахунок іноземних іжерел та її належність до агентів іноземного впливу в Україні не відповідає дійсності. Насправді, Всеукраїнська громадська організація "Асоціація політичних психологів України" не фінансується за рахунок іноземних джерел та не належить до агентів іноземного впливу".

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Українські медійні системи" протягом одного місяця з дня набрання чинності рішенням суду за даним позовом спростувати зазначену недостовірну інформацію шляхом розміщення на веб-сайті http://glavcom.ua/ вступної та резолютивної частини рішення суду і статті із текстом спростування, а саме:

"ІНФОРМАЦІЯ_5" на веб-сайті http://glavcom.ua/ інформація про фінансування Всеукраїнської громадської організації "Асоціація політичних психологів України" за рахунок іноземних джерел та її належність до агентів іноземного впливу в Україні не відповідає дійсності. Насправді, Всеукраїнська громадська організація "Асоціація політичних психологів України" не фінансується за рахунок іноземних джерел та не належить до агентів іноземного впливу".

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Всеукраїнської громадської організації "Асоціація політичних психологів України" судовий збір в сумі 121,80 грн.

Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю "Українські медійні системи" на користь Всеукраїнської громадської організації "Асоціація політичних психологів України" судовий збір в сумі 121,80 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Апеляційна скарга подається Апеляційному суду м. Києва через Печерський районний суд м. Києва.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя С.В.Вовк

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення11.12.2014
Оприлюднено22.12.2014
Номер документу41929609
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —757/18792/14-ц

Ухвала від 11.07.2014

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Підпалий В. В.

Рішення від 11.12.2014

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Вовк С. В.

Ухвала від 06.11.2014

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Вовк С. В.

Ухвала від 22.07.2014

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Підпалий В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні