Рішення
від 15.12.2014 по справі 925/1978/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2014 року Справа № 925/1978/14

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Чевгуза О.В., при секретарі судового засідання Олійник І.С., за участю представників:

від позивача: Свириденко В.М. - представник за довіреністю,

від відповідача: представник не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Черкаської області у м. Черкаси справу за позовом квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква, м. Біла Церква, Київська область

до приватного підприємства «Будівельна фірма «Рімідал», с. Яснозір'я, Черкаський район, Черкаська область

про стягнення 21138 грн. 05 коп., -

ВСТАНОВИВ:

Квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква звернувся до суду з позовною заявою, у якій просить суд стягнути з приватного підприємства «Будівельна фірма «Рімідал» 21138 грн. 05 коп. заборгованості за транзит електричної енергії.

Викликаний у судове засідання представник відповідача не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, відзиву на позов не надав.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити.

Згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) судом розглянуто справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами.

Відповідно до ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошувалась вступна та резолютивна частини рішення.

Суд, дослідивши наявні у справі докази, заслухавши доводи представника позивача, вважає за необхідне позов задовольнити повністю, виходячи з наступного.

10 січня 2010 року між квартирно-експлуатаційним відділом м. Черкаси, правонаступником якого є квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква, (транзитер) та приватним підприємством «Будівельна фірма «Рімідал» (споживач) було укладено договір №1 на транзит електричної енергії (далі - договір).

Згідно п. 6.1 договору даний договір набирає чинності з моменту його підписання та складання акту прийому-передачі і діє до 31 грудня 2009 року.

Відповідно до п.1.1. договору транзитер електричної енергії здійснює транзит електричної енергії споживачу для забезпечення його побутових потреб та здійснення ним передбаченої статутної діяльності в будівлю 1/9 за адресою в/м №1 вул. Ільїна, 222, м. Черкаси. Споживач оплачує транзитеру електричної енергії її вартість у відповідності до показників лічильника електроенергії по тарифу відпущеної електроенергії транзитеру ВАТ «Черкасиобленерго» за звітний період у відповідності до умов цього договору.

Під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що обумовлені цим договором, сторони зобов'язані керуватись чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією затвердженими в установленому порядку (п. 2.1 договору).

Відповідно до п. 2.2 договору транзитер зобов'язаний виконувати умови цього договору, постачати споживачу електроенергію як різновид товару в обсягах та розрахунку 35 кВт установленої потужності на будівлю по третій категорії струмоприймачів відповідно до ПУЕ до межі розмежування балансової належності, яка встановлюється на лінійних зажимах перекидки до будови 1/9 за адресою: вул. Ільїна, 222, м. Черкаси, лінії № 4 ТП - 250.

Споживач зобов'язаний виконувати умови цього договору та дотримуватись режиму споживання електричної енергії згідно умови цього договору та Правилами користування електричною енергією в момент його підписання. Також споживач зобов'язаний оплачувати транзитеру вартість спожитої електричної енергії - до 25 числа поточного місяця (п.п.2.3, 2.4 договору).

У пункті 3.1 договору сторони визначили, що транзитер електричної енергії має право одержувати від споживача плату за поставлену електричну енергію згідно умов цього договору.

Пунктом 3.4 договору передбачено, що споживач електричної енергії має право самостійно на власний розсуд розпоряджатись та використовувати отриману електричну енергію, а також бути постачальником отриманої електричної енергії в одержаних обсягах для третіх осіб.

Згідно п.4.3 договору споживач несе відповідальність за несвоєчасну сплату за використану електроенергію та перевищення договірних величин споживання електроенергії відповідно до законодавства.

Пунктом 4.4. договору встановлено, що у разі виникнення заборгованості споживача перед транзитером за спожиту електроенергію більше двох місяців, останній має право припинити подачу електроенергії без попередження.

На виконання умов договору позивачем було здійснено транзит електричної енергії на загальну суму 21138, 05 грн. за період з 01 травня 2011 року по 31 жовтня 2013 року (розрахунок суми боргу за використану електроенергію, рахунки).

Відповідач договірні зобов'язання не виконав належним чином: за надані послуги не розрахувався.

Предметом спору у справі є стягнення з відповідача заборгованості з оплати за спожиту електроенергію на підставі договору на транзит електричної енергії.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці та регулювання відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, визначаються Законом України "Про електроенергетику" від 16 жовтня 1997 року №575/97-ВР (далі - ЗУ "Про електроенергетику").

Відповідно до ЗУ "Про електроенергетику" Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) регулює діяльність суб'єктів природних монополій у сфері електроенергетики та господарюючих суб'єктів, які діють на суміжних ринках.

Діяльність суб'єктів господарювання (основних споживачів) щодо передачі електроенергії власними мережами визначається Правилами користування електричною енергією (далі - Правила), затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.96 №28 (у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17 жовтня 2005 року №910, зі змінами та доповненнями).

У пункті 1.2 Правил викладені наступні визначення термінів:

- основний споживач - споживач електричної енергії або власник електричних мереж, який передає частину електроенергії своїми технологічними електричними мережами субспоживачам та/або електропередавальній організації

- споживач електричної енергії - юридична або фізична особа, що використовує електричну енергію для забезпечення потреб власних електроустановок на підставі договору

- субспоживач - споживач, електроустановки якого приєднані до технологічних електричних мереж основного споживача;

- спільне використання технологічних електричних мереж - виконання комплексу заходів з метою експлуатації та утримання у належному технічному стані технологічних електричних мереж, які використовуються для забезпечення електропостачання інших суб'єктів господарювання, крім їх власника, або для забезпечення передачі (транзиту) електричної енергії в мережі електропередавальної організації.

Таким чином, позивач у справі є основним споживачем електричної енергії, а відповідач - субспоживачем.

Згідно п.6.23 Правил обсяг електричної енергії, спожитої основним споживачем та субспоживачем, визначається залежно від порядку (схеми) приєднання засобів обліку з урахуванням втрат електричної енергії, пов'язаних із спільним використанням технологічних електричних мереж основного споживача

Відповідно до п.6.30 Правил відшкодування обґрунтованих витрат з утримання технологічних електричних мереж споживача (основного споживача) оплачується відповідно до договору про спільне використання технологічних електричних мереж і враховує фактичні обґрунтовані витрати основного споживача на утримання цих електричних мереж.

Пунктом 6.32 Правил встановлено, що фактичні обґрунтовані витрати на утримання технологічних електричних мереж відшкодовуються власнику електричних мереж відповідно до його кошторису витрат на здійснення цієї діяльності. Кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж складається на підставі бухгалтерських документів про фактичні витрати на здійснення цієї діяльності впродовж базового періоду. До витрат на утримання технологічних електричних мереж належать лише ті витрати, які безпосередньо стосуються вказаного виду діяльності. Величина витрат споживача не може перевищувати граничної величини витрат, визначених відповідно до нормативів витрат за об'ємом умовних одиниць електроустановок, які складаються за результатами діяльності електропередавальної організації, на території здійснення ліцензованої діяльності якої приєднані електроустановки основного споживача (споживача). У разі використання технологічних електричних мереж власника електричних мереж (споживача, основного споживача) для електрозабезпечення електроустановок декількох суб'єктів господарювання величина витрат на утримання цих технологічних електричних мереж розподіляється пропорційно обсягам електричної енергії, що надійшла в мережі відповідних суб'єктів господарювання, та обсягу електричної енергії, використаної власником електричних мереж (споживачем, основним споживачем), відповідно до складеного балансу електричної енергії за базовий період. У разі виникнення між сторонами спірних питань кошторис передається до відповідного територіального представництва НКРЕ для вирішення спірних питань.

Розділом 10 Правил встановлені права, обов'язки та відповідальність споживачів (субспоживачів) електричної енергії.

Так, згідно з пп.2 п.10.2 Правил, споживач електричної енергії зобов'язаний оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.

Відповідно до ст.35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Такими фактами у даній справі є факти встановлені рішенням господарського суду Черкаської області та постановою Київського апеляційного господарського суду, які набрали законної сили, у справі №08/2289 щодо дійсності договору на транзит електричної енергії №1 від 20.01.2010 року. Отже, зазначений договір є обов'язковим для виконання його сторонами.

Згідно зі статтями 193, 202 Господарського кодексу України та статтями 525, 526, 530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства; одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.

На підставі вищевказаного, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, доведеними наявними в матеріалах справи доказами, а відповідно такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, понесені останнім при поданні позову, а саме: 1827грн. 00 коп. судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з приватного підприємства «Будівельна фірма «Рімідал» (вул. Леніна, 84, с. Яснозір'я, Черкаський район, Черкаська область, код ЄДРПОУ 35703516) на користь квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква (вул. Ярмаркова, 1, м. Біла Церква, Київська область, код ЄДРПОУ 08167863) 21 138 грн. 05 коп. боргу та 1827грн. 00 коп. судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області.

Повне рішення складено 19 грудня 2014 року.

Суддя О.В. Чевгуз

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення15.12.2014
Оприлюднено22.12.2014
Номер документу41972593
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/1978/14

Ухвала від 22.12.2016

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

Ухвала від 30.11.2016

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

Рішення від 15.12.2014

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні