Ухвала
від 26.11.2014 по справі п/811/4135/14
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- У Х В А Л А

26 листопада 2014 року Справа № П/811/4135/14

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Кармазина Т.М., розглянувши матеріали позовної Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області до СФГ ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з СФГ ОСОБА_1 плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 1051,97 грн..

Згідно до п.3 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.

Розглянувши позовну заяву встановлено, що вона підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ст.106 КАС України.

Згідно ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

При цьому, ч. 2 ст. 87 КАС України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно таблиці ставок судового збору, передбаченої ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру ставка судового збору становить 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.

Водночас, за приписами ч.3 ст.4 вказаного Закону, під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Позивач просить суд стягнути з СФГ ОСОБА_1 плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 1051,97 грн.. Отже, судовий збір з урахуванням ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" становить 182,70 грн..

Позивачем не надано доказів сплати судового збору, натомість, заявлено клопотання про звільнення Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області від його сплати у зв'язку з майновим становищем та не передбаченням даних коштів кошторисом на 2014 рік.

У відповідності до ч.1 ст.88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Водночас, розглянувши подані до суду матеріали вважаю, що підстави, на які посилається позивач в клопотанні про звільнення від сплати судового збору є необґрунтованими та такими, що мають тимчасовий характер, відтак, позивачу необхідно сплатити судовий збір в сумі 182,70 грн. та надати до суду підтверджуючі докази.

Крім того, у розумінні пунктів 1, 7 частини першої статті 3 КАС України спір за участю суб'єкта владних повноважень, що виникає при виконанні ним у спірних відносинах наданих чинним законодавством владних управлінських функцій, підлягає розгляду за правилами КАС.

Виходячи із завдань адміністративного судочинства (ст.2 КАС України), суб'єкти владних повноважень в адміністративних справах, в основному, виступають як відповідачі.

Разом з тим, відповідно до вимог частин другої, четвертої статті 50 КАС, суб'єкти владних повноважень можуть бути позивачами в адміністративних справах, якщо таке право на звернення до суду визначено законом.

Згідно до постанови Кабінету Міністрів України №153 від 29.03.2012 року "Про утворення територіальних органів Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті" утворено юридичну особу публічного права територіального органу Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті - управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області.

Згідно вимог п.1 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого Указом Президента України від 06.04.11 р. №387/2011, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України. Укртрансінспекція входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування.

Відповідно п. 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція та її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

З огляду на вказане, позивач здійснює функції з управління автомобільними дорогами загального користування та має право вимагати дотримання законодавчих та нормативних актів з питань дорожнього руху. Відтак, позивач під час здійснення своїх повноважень діє як суб'єкт владних повноважень, а також є органом спеціальної компетенції, якому надано повноваження щодо реалізації політики держави з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування.

Натомість, як було зазначено самим позивачем, чинним законодавством не передбачено механізму примусового стягнення Укртранспекцією та її територіальними підрозділами плати за проїзд. Таким чином, позивачу необхідно надати пояснення з посиланням на норми чинного законодавства України в частині повноважень Укртрансінспекції звертатись до суду з позовом про стягнення з суб'єктів господарювання плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговими транспортними засобами.

Відповідно до частини 1 статті 108 КАС України, позовна заява, подана без додержання вимог, встановлених ст.106 цього Кодексу, підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.

Керуючись ст.108 КАС України, суддя, -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області до СФГ ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом - залишити без руху.

Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені в описовій частині ухвали суду недоліки позовної заяви, подавши в строк до 08 грудня 2014 року докази сплати судового збору в сумі 182,70 грн.; письмові пояснення з посиланням на норми чинного законодавства України в частині повноважень Укртрансінспекції звертатись до суду з позовом про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортними засобами.

Роз'яснити, що у разі не усунення вказаних недоліків позовної заяви у встановлений строк, остання буде вважатись не поданою і повернута позивачу.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Т.М. Кармазина

СудКіровоградський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення26.11.2014
Оприлюднено24.12.2014
Номер документу41977184
СудочинствоАдміністративне