cpg1251
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" грудня 2014 р. Справа№ 911/1716/14
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Разіної Т.І.
суддів: Копитової О.С.
Пантелієнка В.О.
за участю представників сторін:
від ДПІ у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області: не з'явився;
від банкрута: не з'явився;
від ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України»: Йосипишин Р.В. - представник за довіреністю № 96 від 13.03.2014.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області на постанову господарського суду Київської області від 10.06.2014 у справі № 911/1716/14 (суддя Скутельник П.Ф.)
за заявою голови ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю «ФУНДМЕНТАЛ», м. Вишневе Київської обл.,
до боржника - товариства з обмеженою відповідальністю «ФУНДМЕНТАЛ», м. Вишневе Київської обл.,
про банкрутство
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Київської області звернувся голова ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю «ФУНДМЕНТАЛ» з заявою від 06.05.2014 № 081 про порушення справи про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю «ФУНДМЕНТАЛ», з підстав, як вказує заявник, наявності у боржника перед кредитором заборгованості, зокрема у сумі 180 000,00 грн, що не оспорюється боржником, в той час як вартості майна боржника, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів та на підставі ст. 95 «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Ухвалою господарського суду Київської області від 12.05.2014 прийнято заяву голови ліквідаційної комісії ТОВ «ФУНДМЕНТАЛ» про порушення справи про банкрутство, до розгляду; призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні.
Ухвалою господарського суду Київської області від 26.05.2014 порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ «ФУНДМЕНТАЛ», визнано заборгованість боржника в сумі 180 000,00 грн по основному боргу перед ТОВ «Тітан Ко» та інше.
27.05.2014 оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення про порушення господарським судом Київської області справи № 911/1716/14 про банкрутство ТОВ «ФУНДМЕНТАЛ».
Постановою господарського суду Київської області від 10.06.2014 у справі № 911/1716/14 визнано банкрутом ТОВ «ФУНДМЕНТАЛ», відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором голову ліквідаційної комісії Петровського Михайла Олександровича та інше.
Не погоджуючись із вказаною постановою суду першої інстанції, Державна податкова інспекція у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області звернулась до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив суд скасувати постанову господарського суду Київської області від 10.06.2014 у справі № 911/1716/14 та припинити провадження у справі.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 30.09.2014 у справі № 911/1716/14 припинено апеляційне провадження за апеляційними скаргами Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області, а також Головного управління Міндоходів у місті Києві на постанову господарського суду Київської області від 10.06.2014 у справі № 911/1716/14.
Постановою Вищого господарського суду України від 25.11.2014 у справі № 911/1716/14 касаційну скаргу ДПІ у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області задоволено частково, ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 30.09.2014 у справі № 911/1716/14 скасовано в частині припинення апеляційного провадження за апеляційною скаргою ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області; в частині припинення апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Міндоходів у місті Києві - залишено без змін, а справу № 911/1716/14 за апеляційною скаргою ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області передано до Київського апеляційного господарського суду для здійснення апеляційного провадження.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 12.12.2014 у справі № 911/1716/14 прийнято до провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області та призначено її до розгляду.
Апеляційна скарга Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області мотивована тим, що справа про банкрутство ТОВ «ФУНДМЕНТАЛ» порушена неправомірно, без належного з'ясування кола кредиторів боржника та обсягу кредиторської заборгованості, без наявності доказів повідомлення кредиторів комісією з припинення юридичної особи та дотримання строків, які передбачені ч. 4 ст. 105 ЦК України, а також без всебічного встановлення, відповідно до вимог норм ЦК України та ГК України того факту, що вартості майна боржника, щодо якого власником прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, в зв'язку з чим у господарського суду були відсутні правові підстави для визнання постановою від 19.05.2014 боржника банкрутом на підставі ст. 95 Закону.
В судовому засіданні представник ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» залишив вирішення апеляційної скарги на розсуд суду.
Інші учасники провадження у справі не надали відзиви на апеляційну скаргу, повноважних представників в судове засідання апеляційної інстанції не направили, причини неявки суду не повідомили. Враховуючи, що в матеріалах справи містяться докази належного повідомлення про час та місце розгляду справи, Київський апеляційний господарський суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представників інших учасників.
Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника, перевіривши застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Згідно ч. 5 ст. 106 Господарського процесуального кодексу України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.
У відповідності до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно ст. 99 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Згідно ч. 1 ст. 209 Господарського кодексу України, у разі нездатності суб'єкта підприємництва після настання встановленого строку виконати свої грошові зобов'язання перед іншими особами, територіальною громадою або державою інакше як через відновлення його платоспроможності цей суб'єкт (боржник) відповідно до частини четвертої статті 205 цього Кодексу визнається неспроможним.
Відповідно до ч. 1 ст. 95 Закону, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 3 ст. 110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується: 1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами …; якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
Відповідно до вимог ч.ч. 1-3, 5 ст. 105 ЦК України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Частиною 5 ст. 60 Господарського Кодексу України встановлено, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію.
У відповідності до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» інформація про проведення державної реєстрації юридичної особи, про прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом рішення щодо припинення юридичної особи тощо підлягає обов'язковому опублікуванню в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Згідно з ст. 1 вказаного Закону спеціалізованим друкованим засобом масової інформації є видання центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, в якому відповідно до цього Закону публікуються відомості з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до листа Держкомпідприємництва № 5530 «Про надання роз'яснень деяких норм Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 16.08.2004, Бюлетень державної реєстрації - є спеціалізованим друкованим засобом масової інформації про дані з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який офіційно зареєстровано в Державному комітеті телебачення і радіомовлення України.
Зазначене повідомлення здійснюється за встановленою формою і містить всі передбачені законом обов'язкові реквізити.
Згідно матеріалів заяви боржника протоколом № 28 загальних зборів учасників товариства від 14.02.2014, прийнято рішення про припинення товариства з обмеженою відповідальністю «ФУНДАМЕНТАЛ» шляхом його ліквідації у добровільному порядку, відповідно до чинного законодавства, у зв'язку з незадовільним станом надходження фінансових потоків від здійснення господарських операцій, складним становищем на ринку; призначено головою ліквідаційної комісії боржника Петровського Михайла Олександровича, затверджено порядок проведення ліквідаційної процедури, зокрема встановлено строк для заявлення кредиторами вимог - до 21.04.2014, на підтвердження чого долучено до матеріалів справи копію протоколу № 28 загальних зборів учасників ТОВ «ФУНДАМЕНТАЛ» від 14.02.2014.
Вказане рішення, відповідно до копії Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АД № 096288 від 07.05.2014 про припинення юридичної особи боржника зареєстровано Реєстраційною службою 14.02.2014, про що зроблено відповідний запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно витягу Бюлетеня державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 275 (5), 2014 року опубліковано повідомлення № 3019про ліквідацію ТОВ «ФУНДАМЕНТАЛ».
Відповідно до вимог ч. 8 ст. 111 ЦК України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Наказом № 1 від 14.02.2014 голови ліквідаційної комісії про ліквідацію ТОВ «Фундаментал», копія якого долучена до матеріалів справи, передбачено проведення інвентаризації майна боржника, включаючи інвентаризацію розрахунків з покупцями та постачальниками іншими дебіторами та кредиторами боржника, повідомлення державних органів та кредиторів про початок ліквідаційної процедури, проведення аналізу фінансового стану боржника та інші заходи.
30.04.2014 ліквідаційною комісією було проведено інвентаризацію активів боржника. За результатом проведення інвентаризації активів підприємства, головою ліквідаційної комісії встановлено, що основні засоби у боржника відсутні, на підтвердження чого долучено до матеріалів справи копію інвентаризаційного опису основних засобів від 30.04.2014; встановлено, що дебіторська заборгованість у боржника відсутня та обліковується кредиторська заборгованість у сумі 180 000,00 грн, на підтвердження чого боржником долучено копію акту інвентаризації № 3 розрахунків з покупцями, постачальниками та іншими дебіторами і кредиторами від 30.04.2014 та копію довідки до зазначеного акту, згідно якої у боржника наявна кредиторська заборгованість у сумі 180 000,00 грн.; кошти у боржника відсутні, на підтвердження чого надано копію акту № 2 про результати інвентаризації наявних коштів від 30.04.2014.
Відповідно до довідки про відсутність працівників та заборгованості по заробітній платі боржника станом на 30.04.2014, заборгованість по заробітній платі відсутня, працівники відсутні; відповідно до довідки про майновий стан боржника від 30.04.2014 року, у його власності немає майна, грошових коштів, інших матеріальних цінностей. Відповідно до довідки про застави боржника від 30.04.2014, у боржника застави відсутні. Відповідно до довідки від 30.04.2014, у власності боржника цінні папери відсутні.
Згідно поданих доказів, єдиний кредитор - ТОВ «Тітан Ко» звернувся до боржника після публікації оголошення про припинення особи-боржника з вимогами на загальну суму 180 000,00 грн, які ліквідаційною комісією боржника було визнано. Підстави для заявлення вимог кредитором та їх визнання боржником було перевірено місцевим господарським судом при вирішенні питання про наявність чи відсутність підстав для порушення провадження у справі про банкрутство у цій справі - у підготовчому засіданні та встановлено наявність вказаної заборгованості.
30.04.2014 за результатом проведеної інвентаризації активів боржника ліквідаційною комісією було складено баланс, який за змістом становить проміжний ліквідаційний баланс боржника, згідно якого активи станом на 30.04.2014 у боржника не обліковується (відсутні), пасив боржника дорівнює 180 тис. грн.
30.04.2014 загальними зборами учасників боржника, оформленими протоколом № 30, прийнято рішення про затвердження балансу боржника, який за змістом є проміжним ліквідаційним балансом, від 30.04.2014 з вартістю пасиву 180 000,00 грн та вартістю активу 0,00 грн (відсутністю активів), за результатами проведеної інвентаризації, що підтверджується копією протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Фундаментал» від 30.04.2014 № 29; 30.04.2014, у зв'язку зі встановленою ліквідаційною комісією відсутністю у підприємства майна та ліквідної дебіторської заборгованості, а також наявністю кредиторської заборгованості на суму 180 000,00 грн, загальними зборами учасників боржника прийнято рішення про звернення ліквідаційної комісії до господарського суду Київської області із заявою про порушення справи про банкрутство.
Таким чином в ході здійснення аналізу фінансового становища ТОВ «Фундаментал», інвентаризації майна боржника ліквідаційною комісією виявлено те, що майна недостатньо для погашення кредиторської заборгованості, внаслідок чого прийнято рішення звернутись до господарського суду Київської області з заявою про порушення справи про банкрутство боржника в порядку, передбаченому ст. 95 Закону про банкрутство.
Отже, апеляційний суд вважає обґрунтованим висновок місцевого господарського суду, про підтвердженність матеріалами справи того факту, що наявних активів ТОВ «Фундаментал» не достатньо для погашення визнаної та перевіреної судом кредиторської заборгованості боржника, що є ознакою неоплатності, неплатоспроможності боржника.
Судом першої інстанції на підставі матеріалів справи встановлено, що на підтвердження повідомлення державних органів про прийняте рішення учасником боржника про припинення юридичної особи ТОВ «Фундаментал», заявником надано копію «повідомлення про початок ліквідаційної процедури за рішенням власника» від 14.02.2014, адресованого ДПІ ГУ Міндоходів у Києво-Святошинському районі Київської області, ДПІ Голосіївського р-ну ГУ Міндоходів у м. Києві, УПФ у Києво-Святошинському районі Київської області, Києво-Святошинському районному відділу управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, районній виконавчій дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Районному центру зайнятості, ДВС Києво-Святошинського району та копію реєстру поштового відправлення повідомлення, скріпленого відбитком печатки поштового відділення датованого 18.02.2014, згідно якого одержувачами вказаного повідомлення є перелічені вище державні органи, яким адресоване безпосередньо повідомлення.
Наявності в статутному капіталі заявника, згідно статуту Боржника, частки державної власності не встановлено.
Проаналізувавши вищевикладене, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та обставини, колегія суддів вважає, що місцевим господарським судом зроблено правомірний та обґрунтований висновок про наявність підстав для визнання боржника банкрутом та введення процедури ліквідації.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону про банкрутство, у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
Згідно ч. 2 ст. 95 Закону про банкрутство, за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом.
Оскаржуваною постановою місцевий господарський суд, на думку колегії суддів правомірно призначив ліквідатором боржника голову ліквідаційної комісії Петровського Михайла Олександровича враховуючи наступне.
В заяві про порушення справи про банкрутство заявником заявлено вимогу ліквідатором банкрута призначити голову ліквідаційної комісії Петровського Михайла Олександровича.
Жодних заяв про призначення інших осіб ліквідатором ТОВ «Фундаментал», у справі не надходило.
Як зазначено, відповідно до ч. 2 ст. 95 Закону про банкрутство, обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.
Отже, доводи апеляційної скарги про порушення судом норм матеріального та процесуального права, зокрема ст. 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» спростовуються матеріалами справи, фактами та обставинами встановленими судом першої інстанції, і про незаконність оскаржуваної постанови не свідчать.
У відповідності до ст.ст. 32-34 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Скаржником не надано беззаперечних доказів на підтвердження тих доводів, на які він посилається в апеляційній скарзі.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що оскаржувана постанова місцевого господарського суду у даній справі відповідає фактичним обставинам та матеріалам справи, прийнята з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, підстав для її скасування або зміни не вбачається.
Керуючись ст.ст. 4-1, 4-2, 4-3, 4-7, 32-34, 43, 99, 101-103, 105 ГПК України, Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», Київський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Постанову господарського суду Київської області від 10.06.2014 у справі № 911/1716/14 залишити без змін, апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області залишити без задоволення.
Головуючий суддя Т.І. Разіна
Судді О.С. Копитова
В.О. Пантелієнко
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2014 |
Оприлюднено | 26.12.2014 |
Номер документу | 42004716 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Разіна Т.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні