cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" грудня 2014 р.Справа № 924/1604/14
Господарський суд Хмельницької області у складі:
судді Субботіної Л.О., розглянувши матеріали
за позовом 1. Управління комунального майна Хмельницької міської ради м.Хмельницький
2. Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності м. Хмельницький
до Подільського екологічного товариства м. Хмельницький
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів Виконавчий комітет Хмельницької міської ради м.Хмельницький
про виселення з нежитлового приміщення по вул. Тернопільській, 30/1
Представники сторін:
позивач 1: Шевчук А.В. - представник за довіреністю №796 від 13.08.2014р.
позивач 2: Лаврентюк Л.Є. - представник за довіреністю №459/в від 21.08.2013р.
відповідач: Білик Р.Г - представник за довіреністю від 10.11.2014р.
Вітек І.В. - представник за довіреністю від 20.11.2014р.
третя особа: Крамар А.В. - представник за довіреністю № 02-15-1527 від 24.11.2014р.
В судовому засіданні відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: позивачі звернулися з позовом до суду про виселення з нежитлового приміщення по вул. Тернопільській, 30/1 відповідача. В обґрунтування позову зазначають, що 27.10.2011р. на виконання рішення десятої сесії Хмельницької міської ради від 28.09.2011р. №10 між позивачами та відповідачем було укладено договір тимчасового користування нежитлового приміщення по вул. Тернопільській, 30/1 загальною площею 50,9 кв.м у м. Хмельницькому, що належить до комунальної власності. Згідно умов договору та акту прийому - передачі, позивачі передали, а відповідач прийняв у користування нежитлове приміщення по вул. Тернопільській, 30/1 загальною площею 50,9 кв.м строком до 27.09.2014р. для навчання прав людини молодих інвалідів міста Хмельницького та надання безкоштовних юридичних консультацій інвалідам.
Пунктом 3 рішення 28-ї сесії Хмельницької міської ради №11 від 30.10.2013р. визначено, що здійснювати передачу об'єктів комунальної власності у тимчасове безоплатне користування, крім передачі міським комунальним підприємствам, установам, організаціям, на підставі рішення сесії міської ради на строк не більше 2 років. 27.09.2014р. вказаний договір користування припинив свою дію.
Листом управління комунального майна від 03.10.2014р. Подільському екологічному товариству було повідомлено про необхідність термінового звільнення незаконно займаного нежитлового приміщення, та передання його по акту приймання - передачі балансоутримувачу. Відповідно до п. 3.6 договору передбачено, що у разі припинення або розірвання договору відповідач зобов'язаний в 10 - денний термін повернути балансоутримувачу майно у належному стані, не гіршому ніж на момент його передачі, з врахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодування балансоутримувачу збитки у разі погіршення стану або втрати майна, яке перебуває в його користуванні з вини користувача. На сьогодні, вказане нежитлове приміщення не передано по акту балансоутримувачу.
Представник позивача 1 позовні вимоги підтримує в повному обсязі, вважає їх правомірними та обґрунтованими.
Представник позивача 2 позовні вимоги підтримує в повному обсязі, до початку розгляду справи подав докази на підтвердження права власності територіальної громади міста Хмельницького на нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою: м.Хмельницький, вул.Тернопільська, 30/1 та письмові пояснення на відзив відповідача, в яких вказує, що рішенням 12-ї сесії Хмельницької міської ради від 28.12.1999р. № 11 уповноважено виконавчий комітет здійснювати управління об'єктами комунальної власності, а також визначати орендодавців комунального майна. На підставі вказаного рішення виконавчим комітетом Хмельницької міської ради було прийнято рішення № 875 від 09.10.2003р., яким було визначено управління комунального майна єдиним орендодавцем нерухомого майна. Також згідно Положення про управління комунального майна Хмельницької міської ради останнє за дорученням виконавчого комітету заключає договори оренди, виступає орендодавцем індивідуально визначеного (нерухомого та іншого) майна відповідно до рішень виконавчого комітету.
Представник відповідача позов не визнає, вважає його безпідставним та необґрунтованим. В письмовому відзиві на позов вказує, що управління комунального майна Хмельницької міської ради не є позичкодавцем, а лише було уповноважене Хмельницькою міською радою на укладення даного договору відповідно до прийнятого нею рішення. Хмельницька міська рада, як позичкодавець, не висловила в письмовій формі своїх заперечень протягом одного місяця після закінчення строку договору тимчасового користування від 27.10.2011р. Тому відповідач вважає, що відповідно до приписів ст. 764 ЦК України договір вважається поновленим, а відповідач має право на користування приміщенням на тих самих умовах і на той самий строк. В судовому засіданні 10.12.2014р. подав додаткові письмові пояснення, в яких зазначає, що позивачами не надано доказів того, що спірне нежитлове приміщення дійсно належить на праві власності територіальній громаді міста Хмельницького. Вказує, що нежитлове приміщення є об'єктом нерухомого майна, однак, яким чином набуте право на нього, якою особою і чи набуте взагалі невідомо. Тому вважає, що при відсутності доказів на підтвердження права власності територіальної громади міста на нерухоме майно, право на звернення до суду у позивачів відсутнє.
Представник третьої особи вважає позов обґрунтованим, проте, письмових пояснень з приводу позовних вимог не подав.
В судовому засіданні 23.12.2014р. представником відповідача було заявлено клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення пов'язаної з нею іншої справи № 686/26384/14-а, що розглядається Хмельницьким міськрайонним судом, предметом спору по якій є визнання протиправною бездіяльності Хмельницької міської ради при розгляді заяв відповідача від 16.07.2014р., 28.09.2014р., 06.10.2014р. про передачу в тимчасове безоплатне користування нежитлового приміщення по вул.Тернопільській, 30/1, загальною площею 50,9 кв.м.
Згідно ч.1 ст.79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
При цьому пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення (частини друга - четверта статті 35 ГПК). Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин (пункт 3.16 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції").
З вищезазначеного слідує, що підставами зупинення провадження у справі є наявність двох обставин: 1) пов'язаність справ та 2) неможливість розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею справи.
Судом враховується, що предметом судового розгляду по справі № 924/1604/14 є вимога про виселення з нежитлового приміщення по вул.Тернопільській, 30/1, в зв'язку із припиненням дії договору тимчасового користування від 27.10.2011р. Тому обставини, що можуть бути встановлені при вирішенні Хмельницьким міськрайонним судом справи № 686/26384/14-а, не будуть впливати на подання і оцінку доказів у даній справі, оскільки на момент розгляду судової справи у відповідача не має правових підстав для користування спірним приміщенням.
Зважаючи на викладене, у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі слід відмовити.
Судом під час розгляду матеріалів справи встановлено наступне:
Рішенням дванадцятої сесії Хмельницької міської ради № 11 від 28.12.1999р. було уповноважено виконавчий комітет здійснювати управління об'єктами права комунальної власності, в тому числі визначати орендодавців комунального майна, крім окремо індивідуально визначеного майна.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 875 від 09.10.2003р. визначено управління комунального майна єдиним орендодавцем нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень), що належать до комунальної власності територіальної громади м.Хмельницького.
Відповідно до п. 3.1 Положення про управління комунального майна Хмельницької міської ради, затвердженого рішенням одинадцятої сесії Хмельницької міської ради № 25 від 21.05.2003р., із змінами, внесеними рішення Хмельницької міської ради № 6 від 17.09.2003р. управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює управління майном, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м.Хмельницького, за дорученням виконавчого комітету заключає договори оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна; виступає орендодавцем індивідуально визначеного (нерухомого та іншого) майна відповідно до рішень виконавчого комітету. Управління здійснює судово-претензійну роботу, представляє інтереси управління в судових засіданнях в межах повноважень управління (п. 3.8 Положення).
Рішенням 28-ї сесії Хмельницької міської ради №11 від 30.10.2013р. "Про впорядкування управління об'єктами комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького" виконавчий комітет Хмельницької міської ради визначено органом, що здійснює управління комунальним майном в межах наданих йому повноважень. Згідно п. 3 вказаного рішення передача об'єктів комунальної власності в тимчасове безоплатне користування, крім передачі міським комунальним підприємствам, установам, організаціям, здійснюється на підставі рішення сесії міської ради на строк не більше 2 років. Управління комунального майна Хмельницької міської ради в особі начальника або особи, яка виконує його повноваження, уповноважено від імені виконавчого комітету Хмельницької міської ради укладати та підписувати договори оренди.
Рішенням десятої сесії Хмельницької міської ради від 28.09.2011р. №10 Подільському екологічному товариству було передано в тимчасове безоплатне користування приміщення по вул.Тернопільській, 30/1, загальною площею 50,9 кв.м. строком на два роки і одинадцять місяців. Доручено управлінню комунального майна та балансоутримувачу приміщень укласти договір користування без оплати за користування приміщенням згідно з чинним законодавством.
На виконання вищевказаного рішення 27.10.2011р. між Управлінням комунального майна Хмельницької міської ради (далі - управління), Подільським екологічним товариством (далі - користувач), Міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (далі - балансоутримувач) укладено договір тимчасового користування, згідно п. 1.1 якого управління передає, а користувач приймає в тимчасове користування нежитлове приміщення (далі - майно), загальною площею 50,9 кв.м, розміщене за адресою: м.Хмельницький, вул. Тернопільська, 30/1. Майно передається в користування для навчання прав людини молодих інвалідів міста Хмельницького та надання безкоштовних юридичних консультацій інвалідам строком на два роки та одинадцять місяців з 27.10.2011р. по 27.09.2014р. Плата за користування: без оплати відповідно до п. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (п.1.2 договору).
У відповідності до п. 2.1 договору користувач вступає у тимчасове користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна з балансоутримувачем.
Відповідно до п.п. 2.3, 2.4 договору у разі припинення цього договору майно повертається користувачем балансоутримувачу. Користувач повертає майно балансоутримувачу аналогічно порядку, встановленому при передачі майна користувачу цим договором. Майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі. Обов'язок по складанню акта приймання-передачі покладається на сторону, яка передає майно іншій стороні договору.
Пунктом 3.6 договору визначено, що у разі припинення або розірвання договору користувач зобов'язується в 10-денний термін повернути балансоутримувачу майно у належному стані, не гіршому ніж на момент його передачі, з врахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати балансоутримувачу збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) майна, яке перебуває в його користуванні з вини користувача.
Згідно п. 8.4 договору дія даного договору може бути продовжена лише за заявою користувача шляхом укладення нового договору на підставі рішення органу місцевого самоврядування.
Чинність договору припиняється внаслідок, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено (п. 8.5 договору).
Договір підписаний сторонами та скріплений їх печатками.
За актом приймання-передачі від 27.10.2011р. балансоутримувач передав користувачу нерухоме майно, загальною площею 50,9 кв.м. за адресою: м.Хмельницький, вул. Тернопільська, 30/1.
16.07.2014р. відповідач звернувся до Хмельницького міського голови з проханням надати в тимчасове безоплатне користування нежитлове приміщення площею 50,9 кв.м. по вул.Тернопільська, 30/1 (цокольне приміщення), яке бути використовуватись під центр для навчання прав людини молодих інвалідів міста Хмельницького та надання безкоштовних юридичних консультацій інвалідам на термін - два роки.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 609 від 28.08.2014р. було внесено на розгляд сесії міської ради пропозиції щодо передачі спірного приміщення в тимчасове безоплатне користування відповідача строком на два роки.
Однак, згідно витягу з протоколу сорок другої сесії Хмельницької міської ради, що відбулась 17.09.2014р., питання щодо передачі в тимчасове безоплатне користування Подільському екологічному товариству нежитлового приміщення по вул.Тернопільській, 30/1 було виключено з порядку денного.
Тому листом № 12/2658-02-08 від 03.10.2014р. управління комунального майна повідомило відповідачу, що рішення сесії Хмельницької міської ради щодо передачі в тимчасове безоплатне користування нежитлового приміщення не було прийнято, тому необхідно термінового звільнити незаконно займане приміщення, передавши його по акту приймання - передачі балансоутримувачу.
На підтвердження права власності територіальної громади міста Хмельницького на спірне приміщення позивачем подано в матеріали справи свідоцтво про право власності на нерухоме майно САВ № 688033 від 15.01.2008р., витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 17372799 від 15.01.2008р., рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 457 від 15.05.2009р., яким нежитлове приміщення за адресою: м.Хмельницький, вул.Тернопільська, 30/1 передано на баланс комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності
Аналізуючи надані по справі докази, оцінюючи їх в сукупності, судом до уваги приймається наступне:
Згідно з абз.2 ч.1 ст.175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до ст. 11 ЦК України та ст. 174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Приписами ст.827 ЦК України визначено, що за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку. Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними.
Частиною 3 ст. 827 ЦК України встановлено, що до договору позички застосовуються положення глави 58 цього Кодексу "Найм (оренда)".
Відповідно до умов договору тимчасового користування від 27.10.2011р., акту приймання-передачі від 27.10.2011р., позивач 2 безоплатно передав відповідачу в тимчасове користування нежитлове приміщення, загальною площею 50,9 кв.м, розміщене за адресою: м.Хмельницький, вул.Тернопільська, 30/1.
Згідно п. 1.1 договору строк договору тимчасового користування від 27.10.2011р., закінчився 27.09.2014р.
У відповідності до ст.ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається.
Приписами ст. 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 833 ЦК України, п. 3.6 договору відповідач зобов'язувався у разі припинення або розірвання договору в 10-денний термін повернути балансоутримувачу майно у належному стані, не гіршому ніж на момент його передачі, з врахуванням нормального фізичного зносу.
Відповідно до п.п. 2.3, 2.4 договору у разі припинення цього договору майно повертається користувачем балансоутримувачу. Користувач повертає майно балансоутримувачу аналогічно порядку, встановленому при передачі майна користувачу цим договором. Майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі. Обов'язок по складанню акта приймання-передачі покладається на сторону, яка передає майно іншій стороні договору.
Приписами ч.1 ст. 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Невиконання зобов'язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає як порушення зобов'язання. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).
Згідно ст. 836 ЦК України якщо після припинення договору користувач не повертає річ, позичкодавець має право вимагати її примусового повернення, а також відшкодування завданих збитків.
Відповідачем не подано в матеріали справи доказів повернення спірного приміщення балансоутримувачу. За таких обставин, враховуючи приписи ст. 33 ГПК України, в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, позовні вимоги про виселення відповідача заявлені правомірно, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Доводи відповідача з приводу того, що відповідно до приписів ст. 764 ЦК України договір тимчасового користування від 27.10.2011р. був поновлений, в зв'язку з відсутністю заперечень від Хмельницької міської ради протягом одного місяця після закінчення строку договору, судом до уваги не приймаються та спростовуються наступним.
Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно САВ № 688033 від 15.01.2008р., витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 17372799 від 15.01.2008р. нежитлове приміщення за адресою: м.Хмельницький, вул.Тернопільська, 30/1 перебуває у власності територіальної громади міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради.
Відповідно до рішення дванадцятої сесії Хмельницької міської ради № 11 від 28.12.1999р. рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 875 від 09.10.2003р., п. 3.1 Положення про управління комунального майна Хмельницької міської ради, затвердженого рішенням одинадцятої сесії Хмельницької міської ради № 25 від 21.05.2003р., із змінами, внесеними рішення Хмельницької міської ради № 6 від 17.09.2003р., управління комунального майна Хмельницької міської ради здійснює управління майном, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м.Хмельницького, виступає орендодавцем індивідуально визначеного (нерухомого та іншого) майна відповідно до рішень виконавчого комітету.
Згідно ст. 829 ЦК України позичкодавцем може бути фізична або юридична особа. Особа, яка здійснює управління майном, може бути позичкодавцем за згодою власника.
Рішенням десятої сесії Хмельницької міської ради від 28.09.2011р. №10, яким Подільському екологічному товариству передано в тимчасове безоплатне користування приміщення по вул.Тернопільській, 30/1, загальною площею 50,9 кв.м., було доручено управлінню комунального майна та балансоутримувачу приміщень укласти договір користування без оплати за користування приміщенням згідно з чинним законодавством.
За договором тимчасового користування від 27.10.2011р. позичкодавцем є управління комунального майна Хмельницької міської ради.
Відповідно до ст. 764 ЦК України якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Як вбачається із поданого в матеріали справи листа № 12/2658-02-08 від 03.10.2014р. управління комунального майна як позичкодавець повідомило відповідача про необхідність звільнення спірного приміщення та передачі його по акту приймання - передачі балансоутримувачу.
Отже, договір тимчасового користування від 27.10.2011р. не був поновлений і припинив свою чинність 27.09.2014р.
Крім того, судом враховується, що згідно п. 8.4 договору його дія може бути продовжена лише за заявою користувача шляхом укладення нового договору на підставі рішення органу місцевого самоврядування.
Однак, рішення Хмельницької міської ради щодо передачі в тимчасове безоплатне користування Подільському екологічному товариству нежитлового приміщення по вул.Тернопільській, 30/1 не приймалось.
Згідно ст. 49 ГПК України витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача, в зв'язку із задоволенням позову.
Керуючись ст.ст. 1, 12, 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов Управління комунального майна Хмельницької міської ради м.Хмельницький, Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності м. Хмельницький до Подільського екологічного товариства м. Хмельницький за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів Виконавчий комітет Хмельницької міської ради м.Хмельницький про виселення з нежитлового приміщення по вул. Тернопільській, 30/1 задовольнити.
Виселити Подільське екологічне товариство (м. Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 71, офіс 64, код 23840085) з нежитлового приміщення, загальною площею 50,9 кв.м., що знаходиться за адресою: м.Хмельницький, вул.Тернопільська, 30/1, та передати приміщення згідно акту балансоутримувачу - Міському комунальному підприємству по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (м.Хмельницький, вул.Кам'янецька, 2, код 30579655)
Видати наказ.
Стягнути з Подільського екологічного товариства (м. Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 71, офіс 64, код 23840085) на користь Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (м.Хмельницький, вул.Кам'янецька, 2, код 30579655) 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Видати наказ.
Повне рішення складено 26.12.2014р.
Суддя Л.О. Субботіна
Віддрук. 5 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу 1 (м. Хмельницький, вул. Кам'янецька, 2),
3 - позивачу 2 (м. Хмельницький, вул. Кам'янецька, 2)
4 - відповідачу (м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля, б. 71, офіс 64),
5 - третій особі (м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2014 |
Оприлюднено | 29.12.2014 |
Номер документу | 42011378 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Субботіна Л.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні