Постанова
від 26.12.2014 по справі 815/6208/14
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 815/6208/14

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2014 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого по справі - судді Бжассо Н.В.

за участю секретаря Музика І.О.

за участю сторін:

представників позивача: Молодецького Р.А. (згідно довіреності), Лукинюк Г.В. (згідно довіреності);

представника відповідача: Кулинича К.С. (згідно довіреності);

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одеса справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «СТАРВЕЙ» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ПП «СТАРВЕЙ», за результатами якого позивач просить: визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області по внесенню змін до інформаційної системи «Податковий блок» відносно податкових зобов'язань та податкового кредиту Приватного підприємства «СТАРВЕЙ» на підставі довідки від 25.07.2014 року № 4231/15-53-22-04/33085788 про результати проведення зустрічної звірки ПП «СТАРВЕЙ» щодо документального підтвердження господарських відносин із ТОВ «РАЙЗ ОД», їх реальності та повноти відображення в обліку за період березень 2014 року; зобов'язати Державну податкову інспекцію у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області вилучити з інформаційної системи «Податковий блок» інформацію внесену на підставі довідки від 25.07.2014 року № 4231/15-53-22-04/33085788 про результати проведення зустрічної звірки Приватного підприємства «СТАРВЕЙ» щодо документального підтвердження господарських відносин із ТОВ «РАЙЗ ОД», їх реальності та повноти відображення в обліку за період березень 2014 року; зобов'язати Державну податкову інспекцію у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області відновити в інформаційній системі «Податковий блок» показники податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, задекларовані Приватним підприємством «СТАРВЕЙ» у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період діяльності з 01.03.2014 року по 31.03.2014 року, обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги наступними доводами.

Як зазначає, позивач, 16.06.2014 року, ДПІ у Приморському районі м. Одеси направило на адресу ПП «СТАРВЕЙ» письмовий запит № 20410/10/15-53-22-04/8 про надання пояснень та їх документального підтвердження щодо господарських відносин із ТОВ «РАЙЗ ОД» за березень 2014 року.

На зазначений запит, позивачем була надана відповідь № 21210/10 від 09.07.2014 року, до якої останній надав відповідні первинні документи щодо підтвердження господарських відносин із ТОВ «РАЙЗ ОД».

25.07.2014 року, податковим органом була складена довідка № 4231/15-53-22-04/33085788 про результати проведення зустрічної звірки ПП «СТАРВЕЙ» щодо документального підтвердження господарських відносин із ТОВ «РАЙЗ ОД», їх реальності та повноти відображення в обліку за період березень 2014 року, згідно висновків якої документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин з придбання товару у постачальника ТОВ «РАЙЗ ОД», звіркою ПП «СТАРВЕЙ» встановлено неповне відображення в податковому обліку результатів господарських відносин, операцій та розрахунків із ТОВ «РАЙЗ ОД» за податковий період березень 2014 року.

Позивач зазначає, що у жовтні 2014 року, товариству стало відомо, що на підставі складеної відповідачем довідки № 4231/15-53-22-04/33085788 від 25.07.2014 року до ІС «Податковий блок» відносно нього була внесена інформація про зменшення податкового зобов'язання з ПДВ на суму 669 446, 04 грн. та знятий податковий кредит з ПДВ на суму 626 538, 83 грн.

Позивач вважає, що дії податкового органу є неправомірними, оскільки вони суперечать положенням податкового законодавства та є перевищенням повноважень наданих законом податковим органом при проведенні та за результатами зустрічних звірок згідно положень ст. 73.5 Податкового Кодексу України.

Позивач вказує, що відповідно до положень ст. 73 Податкового Кодексу України, зустрічна звірка не є перевіркою, зміни в облікові дані операцій по ПДВ здійснюються лише на підставі податкових повідомлень-рішень.

Оскільки, відповідач самостійно та безпідставно вніс зміни до бази «Деталізована інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» щодо показників податкового кредиту та податкових зобов'язань позивача, тому вказані дії податкового органу є наслідком порушення прав позивача, як платника податків, щодо відповідності задекларованих ним в податкових деклараціях з ПДВ показників податкового кредиту та податкових зобов'язань даним централізованої бази податкової звітності.

В ході судового розгляду справи представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги та просили задовольнити.

Представник відповідача, ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, заявлені позовні вимоги не визнав, в задоволенні їх просив відмовити, посилаючись на відповідність підстав внесених корегувань та дій податкового органу щодо їх внесення вимогам податкового законодавства.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Як встановлено в ході судового розгляду справи, 25.07.2014 року, податковим органом була складена довідка № 4231/15-53-22-04/33085788 про результати проведення зустрічної звірки ПП «СТАРВЕЙ» щодо документального підтвердження господарських відносин із ТОВ «РАЙЗ ОД», їх реальності та повноти відображення в обліку за період березень 2014 року, згідно висновків якої документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин з придбання товару у постачальника ТОВ «РАЙЗ ОД», звіркою ПП «СТАРВЕЙ» встановлено неповне відображення в податковому обліку результатів господарських відносин, операцій та розрахунків із ТОВ «РАЙЗ ОД» за податковий період березень 2014 року.

З посиланням на висновки акту ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області від 19.05.2014 року № 1037/22-02/38787122 «Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «РАЙЗ ОД», код за ЄДРПОУ 38787122 щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період березень 2014 року», у довідці про проведення зустрічної звірки ПП «СТАРВЕЙ» від 25.07.2014 року, ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області зробила висновки, що документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин з придбання товару у постачальника ТОВ «РАЙЗ ОД», звіркою ПП «СТАРВЕЙ» встановлено неповне відображення в податковому обліку результатів господарських відносин, операцій та розрахунків із ТОВ «РАЙЗ ОД» за податковий період березень 2014 року.

На виконання ухвали суду від 26.11.2014 року, ДПІ у Приморському районі м. Одеси надало фото відображення інформації щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні Міндоходів України в підсистемі «Аналітична система - Перегляд результатів співставлення» Системи «Податковий блок», щодо підтвердження внесених коригувань у ІС «Податковий блок» по ПП «СТАРВЕЙ» на підставі довідки від 25.07.2014 року про результати проведення зустрічної звірки, згідно яких вбачається зняття позивачу податкового кредиту на суму 626 538, 83 грн.

Перевіряючи правомірність дій податкового органу, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до п. п. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу України, податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно положень п. 74.2 ст. 74 Податкового Кодексу України, зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

За змістом п. 74.1ст. 74 Податкового Кодексу України, податкова інформація має бути зібраною відповідно до положень цього Кодексу, тобто у формі та засобами, що передбачені законом.

Зі змісту наведених вище положень чинного податкового законодавства, вбачається, що дії податкового органу з опрацювання зібраної податкової інформації, у формі проведення зустрічної звірки по суті, є виконанням податкового органу своїх обов'язків.

Разом з цим, судом встановлено, що на підставі зроблених ДПІ у Приморському районі м. Одеси, висновків, відповідачем здійснено коригування податкової звітності ПП «СТАРВЕЙ» в електронній автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів.

Відповідно до ст. 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

З метою удосконалення процесу адміністрування податків було створено інформаційну систему "Податковий блок", що включає чотири підсистеми-сегменти операційної діяльності органів податкової служби, таких як: реєстрація платників податків; обробка податкової звітності та платежів; облік платежів; податковий аудит.

Ця система призначена для виконання основних завдань органів доходів та зборів, а саме: інформування платників податків про їх податкові зобов'язання та надання роз'яснень податкового законодавства; податковий облік та реєстрація платників податків; прийом та обробка документів податкової звітності та облік платежів; перевірка податкової звітності на відповідність вимогам та нормам, встановленим законодавчими та нормативними актами України; застосування заходів із погашення податкового боргу у випадках порушення податкової дисципліни з боку платників податків; вирішення спірних питань щодо сум податкових донарахувань та податкового боргу тощо.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 18.04.2008р. № 266 "Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів" було затверджено Методичні рекомендації щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів (далі - Методичні рекомендації № 266).

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.06.2013 року № 165 затверджено Методичні рекомендації щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця (далі - Методичні рекомендації № 165). Цим же Наказом № 165 визнано таким, що втратив чинність, зокрема, наказ ДПА України від 18.04.2008 року № 266.

Відповідно до пункту 2.15 Методичних рекомендацій № 266, які були чинними до набрання чинності Наказом № 165, інформація податкової звітності з податку на додану вартість, надіслана до центральної бази даних податкової звітності, підлягає розподілу відповідно до вимог Методичних рекомендацій щодо порядку розподілу платників податків за категоріями уваги та співставленню засобами системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України.

Пунктом 2.21 Методичних рекомендацій №266 було визначено, що підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з податку на додану вартість на центральному рівні відображаються в додатку до акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та фіксуються в АС "Аудит". По мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з податку на додану вартість за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.

Наказ Міністерства доходів і зборів України від 14.06.2013 року № 165 (далі - Наказ № 165) хоча і не містить детальної регламентації порядку уточнення результатів автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з податку на додану вартість, як це було регламентовано Наказом ДПА України від 18.04.2008 року № 266 (п.2.21. Методичних рекомендацій), проте пунктом 1.1. Методичних рекомендацій № 165 визначено, що ці Методичні рекомендації запроваджуються в органах Міністерства доходів і зборів України з метою поліпшення адміністрування податків, повноти декларування податкових зобов'язань в умовах впровадження спеціального програмного забезпечення для удосконалення діючих процедур проведення камеральних перевірок, що покращить якість матеріалів перевірок та сприятиме зменшенню термінів їх проведення.

Відповідно до п.п.2.5.6. Методичних рекомендацій № 165, до впровадження у промислову експлуатацію АС "Камеральна електронна перевірка" за результатами проведеного аналізу та зіставлення даних автоматизованого контролю податкової звітності, інформації з інших джерел формується Висновок про наявність значної кількості ризиків після проведеної камеральної перевірки, які будуть підставою для прийняття рішення про проведення планової/позапланової документальної виїзної/невиїзної перевірки (далі - висновок). Після впровадження в промислову експлуатацію АС "Камеральна електронна перевірка" Висновок формується в електронному вигляді разом з Актом/Довідкою про результати електронної камеральної перевірки.

З наведених положень Методичних рекомендацій №165 випливає, що вони стосуються порядку організації та проведення камеральних перевірок платників податків, і наявність значної кількості ризиків після проведеної камеральної перевірки будуть підставою для прийняття рішення про проведення саме документальної перевірки платника податків (планової чи позапланової, виїзної чи невиїзної).

Таким чином, Наказ ДПА України від 18.04.2008 року № 266, також як і чинний Наказ Міндоходів України від 14.06.2013 року № 165, не передбачав та не передбачає, відповідно, права податкового органу здійснювати коригування показників податкової звітності в електронних базах даних податкового органу на підставі зустрічної звірки і тим більше на підставі Акта про неможливість проведення зустрічної звірки.

Наведені законодавчі положення дають підстави для висновку про те, що процес зіставлення даних податкової звітності з ПДВ у розрізі контрагентів є формальним рівнем податкового контролю, на стадії якого податковий орган фактично порівнює задекларовані контрагентами кореспондуючі суми податкових зобов'язань та податкового кредиту з метою оперативного виявлення платників, що підлягають документальній перевірці.

Зазначений етап контрольно-перевірочної роботи не передбачає здійснення податковим органом оцінки дотримання платником вимог податкового законодавства та аналізу змісту та характеру правовідносин, що стали підставою для формування даних податкового обліку платника. Адже питання правильності відображення платником в обліку проведених господарських операцій досліджуються податковим органом при проведенні податкової перевірки платника з дослідженням фінансово-господарських документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податку.

Сама по собі здійснена ДПІ податкова кваліфікація операцій за відсутності відмінності між задекларованими показниками податкової звітності контрагентів не може слугувати підставою для внесення змін до Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України. Висновок щодо правильності (або недостовірності) задекларованих платником даних податкового обліку як підстави для внесення змін до вказаної бази даних може бути зроблений податковим органом після визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку.

Чинним податковим законодавством закріплений принцип добросовісності платника, який передбачає законність дій платника у сфері податкових правовідносин (у тому числі і щодо формування даних податкового обліку), доки це не спростовано у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Наведене також виключає можливість застосування до платника негативних правових наслідків (зокрема, у вигляді вилучення з електронної бази даних задекларованих ним показників) до моменту донарахування платникові податкового зобов'язання в порядку ст. 54 ПК України та його узгодження.

Оскільки зустрічна звірка у визначенні ст. 73 Податкового Кодексу України не є податковою перевіркою, то висновки податкового органу, зроблені за результатами таких дій, не підлягають відображенню в інформаційних базах податкового органу, у зв'язку з чим дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області по внесенню змін до податкової звітності позивача в електронних автоматизованих системах є протиправними та підлягають вилученню, з поновленням даних занесених на підставі податкової декларації з ПДВ за березень 2014 року, заявлені позовні вимоги в зазначеній частині позову суд визнає законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.

За результатом розгляду справи суд, дослідивши всі обставини справи та оцінивши докази в їх сукупності приходить до висновку щодо можливості часткового задоволення заявлених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 14, 70, 71, 86, 159-164 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити адміністративний позов Приватного підприємства «СТАРВЕЙ» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області по внесенню змін до інформаційної системи «Податковий блок» відносно податкових зобов'язань та податкового кредиту Приватного підприємства «СТАРВЕЙ» на підставі довідки від 25.07.2014 року № 4231/15-53-22-04/33085788 про результати проведення зустрічної звірки ПП «СТАРВЕЙ» щодо документального підтвердження господарських відносин із ТОВ «РАЙЗ ОД», їх реальності та повноти відображення в обліку за період березень 2014 року.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області вилучити з інформаційної системи «Податковий блок» інформацію внесену на підставі довідки від 25.07.2014 року № 4231/15-53-22-04/33085788 про результати проведення зустрічної звірки Приватного підприємства «СТАРВЕЙ» щодо документального підтвердження господарських відносин із ТОВ «РАЙЗ ОД», їх реальності та повноти відображення в обліку за період березень 2014 року.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області відновити в інформаційній системі «Податковий блок» показники податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, задекларовані Приватним підприємством «СТАРВЕЙ» у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період діяльності з 01.03.2014 року по 31.03.2014 року.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови суду виготовлений та підписаний судом 26 грудня 2014 року.

Суддя Н. В. Бжассо

Задовольнити адміністративний позов Приватного підприємства «СТАРВЕЙ» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

26 грудня 2014 року.

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення26.12.2014
Оприлюднено30.12.2014
Номер документу42013736
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —815/6208/14

Ухвала від 20.09.2016

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Вовченко О. А.

Ухвала від 06.07.2016

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Вовченко О. А.

Ухвала від 24.05.2016

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Кошіль В.В.

Ухвала від 28.01.2015

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Семенюк Г.В.

Ухвала від 26.11.2014

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Бжассо Н. В.

Ухвала від 24.03.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Кошіль В.В.

Ухвала від 03.03.2015

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Семенюк Г.В.

Ухвала від 28.01.2015

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Семенюк Г.В.

Постанова від 26.12.2014

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Бжассо Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні