АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження 22-ц/790/8790/14 Головуючий 1 інст.: Стеганцов С.М.
Справа № 637/1082/14-ц Доповідач: Кіпенко І. С.
Категорія: договірні
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2014р. Судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:
головуючого - Кіпенка І.С.,
суддів колегії - Шаповал Н.М., Котелевець А.В.,
при секретарі - Таран В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3, представника ОСОБА_4 на рішення Шевченківського районного суду Харківської області від 11 листопада 2014 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківагро-2000» про розірвання договору оренди землі, усунення перешкод у здійсненні права власності та повернення земельної ділянки,
в с т а н о в и л а:
06.10.2014 року ОСОБА_3, представник позивача ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківагро-2000» (далі ТОВ «Харківагро-2000») про розірвання договору оренди землі, усунення перешкод у здійсненні права власності та повернення земельної ділянки.
В обґрунтування позову ОСОБА_3 вказувала, що позивачу ОСОБА_4 на підставі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом належить земельна ділянка, успадкована після смерті бабусі - ОСОБА_5, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1. Земельна ділянка використовується ТОВ «Харківагро-2000» на підставі Договору оренди земельної ділянки від 17.11.2008 року, укладеного між її бабусею та ТОВ «Харківагро-2000». Позивач не бажає мати з ТОВ «Харківагро-2000» будь-які орендні відносини, внаслідок чого змушена звернутися до суду за захистом своїх законних прав та інтересів.
Представник позивача в судовому засіданні суду першої інстанції позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача проти позову заперечував.
Рішенням Шевченківського районного суду Харківської області від 11 листопада 2014 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3, представник позивача ОСОБА_4 посилаючись на неправильне встановлення обставин по справі, надання невірної оцінки поданим доказам, порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалите нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_4 задовольнити в повному обсязі.
Судова колегія, перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції відповідно до вимог ст. 303 ЦПК України, в межах доводів апеляційної скарги, та вимог заявлених у суді першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судовим розглядом суду першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на підставі Державного акту серія ХР №143611 від 17.06.2004 року ОСОБА_5 належала земельна ділянка, розміром 3,8634 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Петрівської сільської ради Шевченківського району Харківської області, кадастровий номер 6325785700:01:000:0128 (а.с.7).
17 листопада 2008 року між ОСОБА_5 та ТОВ «Харківагро-200» було укладено Договір оренди №170 вищевказаної земельної ділянки, строком на 10 років, тобто до 17 листопада 2018 року (а.с. 9).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 померла.
Згідно Свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 23 травня 2012 року за реєстровим №916, ОСОБА_4 набула у спадщину вищевказану земельну ділянку (а.с.8).
17 вересня 2013 року позивач направила до ТОВ «Харківагро-2000» письмову заяву про повернення їй земельної ділянки, усунення перешкод в користуванні та не проведення на зазначеній земельній ділянці будь-яких сільськогосподарських робіт, проте обґрунтованої відповіді не отримала.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі -це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавств.
Відповідно до ч.1 ст.27 Закону України «Про оренду землі» орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Відповідно до ст.31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;
- смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки;
- ліквідації юридичної особи-орендаря;
- відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;
- набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці;
- припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).
Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
В самому договорі оренди від 17.11.2008 року в п.41 зазначено, що договір припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін чи рішенням суду на вимогу однієї сторони у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та інших умов, зазначених в ч.1 ст.32 Закону про оренду. В п.42 зазначається, що розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
Відповідно до ст. 770 ЦКУ у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця.
Відповідно до ст.1216 ЦКУ спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1218 ЦКУ до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Після смерті бабусі ОСОБА_5, позивачка являючись обізнаною з усіма умовами договору, виконувала умови договори шляхом отримання орендної плати за 2010-2013 роки.
Факт отримання орендної плати за користування земельною ділянкою з 2010 року підтверджується відомостями про видачу орендної плати за 2012-2013 роки в матеріалах справи (а.с.29-31). Дії позивачки по одержанню орендної плати, в тому числі як власника землі з 2010 року, свідчать про її погодження з умовами договору оренди земельної ділянки та на його пролонгацію, згідно якого позивач з часу прийняття спадщини стала одним з орендодавців землі (ст.640, 770 ЦК України).
Таким чином, смерть орендодавця не є підставою для припинення договору оренди землі, оскільки із правом власності на земельну ділянку до його спадкоємців переходять права та обов'язки за договором оренди, якщо інше прямо не передбачено в самому договорі.
Судова колегія доходить висновку, що рішення про відмову в задоволенні позову ухвалено судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до ч.1 ст.308 ЦПК УКраїни є підставою для залишення його без змін і відхилення апеляційної скарги, доводи якої висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 303, 304, п. 1 ч. 1 ст. 307, п.1 ч.1 ст. 312 , ст.ст. 313 , 314 , 315 , 317 , 319 ЦПК України , судова колегія,-
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3, представника ОСОБА_4 - відхилити.
Рішення Шевченківського районного суду Харківської області від 11 листопада 2014 року - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий -
Судді -
Суд | Апеляційний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2014 |
Оприлюднено | 05.01.2015 |
Номер документу | 42049336 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Харківської області
Кіпенко І. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні