Справа № 495/3343/14-ц
З а о ч н е р і ш е н н я
ІМЕНЕМ УКрАЇНи
05 грудня 2014 року м. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонный суд Одеської області
у складі головуючого - судді Шевчук Ю.В.
при секретарі Мамончик К.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Білгороді-Дністровському Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2, ОСОБА_3 про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності на спадкове майно та визнання права на постійне користування земельною ділянкою, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся із позовом до Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2, ОСОБА_3 про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності на спадкове майно та визнання права на постійне користування земельною ділянкою, в якому вказує, що він онуком ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та сином ОСОБА_5. Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, яку прийняли батько позивача ОСОБА_5 та бабуся позивача - ОСОБА_6, розподіливши між собою спадкове майно шляхом укладання відповідного нотаріально посвідченого договору від 03.11.2004 р. Спадкове майно у вигляді цілісного майнового комплексу СФГ "Ромашка", власником і засновником якого був ОСОБА_4, прийняв ОСОБА_5, який після смерті ОСОБА_4 фактично очолив СФГ "Ромашка" та продовжив як спадкоємець та член родини засновника і голови господарства займатися підприємницькою діяльністю на наданих для даної діяльності земельних ділянках площею 47,20 га та 2,80 га. Однак, за життя батько позивача - ОСОБА_5 не оформив правоустановлюючі документи на селянське (фермерське) господарство "Ромашка", а також не оформив на своє ім'я й державний акт про право власності на земельну ділянку площею 2,80 га, розташовану на території Маразліївської сільської ради, ділянка НОМЕР_1, яку ОСОБА_5 отримав у спадщину після смерті ОСОБА_4 за договором про поділ спадкового майна від 03.11.2004 року. Згодом, ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 помер, а ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_6 На випадок своєї смерті батько позивача ОСОБА_5 склав заповіт, за яким на випадок своєї смерті заповідав позивачу все своє майно де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося. Після смерті батька позивач в установлений законом строк звернувся із заявою про прийняття спадщини, вступив у одноособове управління та володіння цілісним майновим комплексом СФГ "Ромашка" та земельною ділянкою площею 2,80 га, розташованою на території Маразліївської сільської ради, ділянка НОМЕР_1.
Про відмову від цієї спадщини не заявляв. Приватним нотаріусом Білгород-Дністровського міського нотаріального округу 15 січня 2014 року за заявою позивача заведена спадкова справа № 03/2014 до майна померлого ОСОБА_5 Інших спадкоємців, що бажають прийняти спадщину після смерті батька позивача немає і він є єдиним спадкоємцем, що прийняв у спадщину майновий комплекс СФГ "Ромашка" і бажає продовжувати діяльність селянського (фермерського) господарства, однак позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на вказаний майновий комплекс та на земельну ділянку площею 2,80 га, розташовану на території Маразліївської сільської ради, ділянка НОМЕР_1, оскільки за життя його батько не оформив належним чином отримання у спадщину цілісного майнового комплексу СФГ "Ромашка" і земельної ділянки, площею 2,80 га.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, згідно заяви уточнені позовні вимоги підтримав та просив справу розглядати за його відсутністю.
Представник відповідача - Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області у судове засідання не з'явились, про день слухання справи були повідомлені належним чином. Причини неявки суду не повідомили.
Третя особа - ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, згідно заяви зазначає, що є матір'ю позивача, а ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2. приходився позивачу рідним батьком. При цьому, в зареєстрованому шлюбі ОСОБА_2 з ОСОБА_5 не перебувала, окрім позивача інших дітей у них не було. Вважала позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Будь-яких претензій на майно або права, що є предметом спору ОСОБА_2 не має, просила справу розглянути у її відсутність.
Третя особа ОСОБА_3, яка являється сестрою позивача, у судове засідання не з'явилась, згідно заяви з позовом згодна, просила справу розглядати без неї.
Відповідно до ч.4 ст. 169 ЦПК України якщо суд не має відомостей при причину неявки відповідача, повідомленого належним чином, або причину неявки буде визнано неповажною, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення). Зі згоди представника позивача суд ухвалює заочне рішення, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є онуком ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та сином ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2. Бабуся позивача та дружина ОСОБА_4 - ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_3. Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, яку прийняли спадкоємці першої черги - батько позивача ОСОБА_5 та бабуся ОСОБА_6, що підтверджується двома свідоцтвами про право на спадщину за законом від 03.11.2004 року та договором про поділ спадкового майна від 03.11.2004 р. Спадкове майно після смерті ОСОБА_4 складалося з:
- земельної ділянки НОМЕР_1, площею 2,80 га, що знаходиться на території Маразліївської сільської ради, Білгород-Дністровського району Одеської області, вартістю 27628,58 грн.;
- простих іменних акцій ТОВ "Квадро", в кількості 58976 штук, на загальну номінальну вартість 14744 грн.;
- грошових коштів за ощадними книжками відділення Ощадбанку;
- автомобіля марки ГАЗ 24, 1970 року випуску, реєстраційний НОМЕР_2;
- цілісного майнового комплексу СФГ "Ромашка".
З метою поділу переліченого вище майна та майнових прав між ОСОБА_5 і ОСОБА_6 03.11.2004 року був укладений та нотаріально посвідчений договір про розподіл спадкового майна, яким, в той же час, не був охоплений майновий комплекс селянського (фермерського) господарства "Ромашка", засновником і власником якого був ОСОБА_4
Для ведення селянського (фермерського) господарства ОСОБА_4, на підставі рішення Білгород-Дністровської районної ради № 552-ХХІІІ від 21.12.2001 року, було надано в постійне користування земельну ділянку, розташовану на території Маразліївської сільської ради, площею 47,20 га, що підтверджується копією Державного акту на право постійного користування землею від 26.12.2001 року, зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 143. На балансі у власності СФГ "Ромашка" обліковуються основні засоби у вигляді мікроавтобуса, марки РАФ 220301, 1992 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_3, номер кузова НОМЕР_4, балансовою вартістю 10 500 грн. та автомобіль МАЗ 5335, 1985 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_5, балансовою вартістю 7020 грн., що доведено наявними в матеріалах справи свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів НОМЕР_6 та НОМЕР_7 відповідно, а також балансовою довідкою СФГ "Ромашка".
Згідно Державного акту на право власності на землею від 26.12.2001 року, виданого на підставі рішення Білгород-Дністровської районної ради № 552-ХХІІІ від 21.12.2001 року, ОСОБА_4 для ведення селянського (фермерського) господарства була надана у приватну власність земельна ділянка площею 2,80 га, розташована на території Маразліївської сільської ради, ділянка НОМЕР_1. Державний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право власності землею за № 228.
Спадкове майно у вигляді цілісного майнового комплексу СФГ "Ромашка" прийняв батько позивача ОСОБА_5, який після смерті ОСОБА_4 фактично очолив СФГ "Ромашка" та продовжив як спадкоємець та член родини бувшого засновника і голови господарства займатися підприємницькою діяльністю з вирощування, переробки і реалізації сільськогосподарської продукції на наданих для даної діяльності земельних ділянках площею 47,20 га та 2,80 га. Наведена обставина підтверджується зокрема долученою до справи копією довідки Білгород-Дністровської ОДПІ форми № 4-ОПП від 26.01.2011 року, згідно якої ОСОБА_5 зареєстрований та значиться керівником СФГ "Ромашка".
За життя ОСОБА_5 не оформив належним чином документів на спадщину в вигляді селянського (фермерського) господарства "Ромашка", код ЄДРПОУ 21027032, зареєстроване в с. Маразліївка Білгород-Дністровського району Одеської області виконавчим комітетом Білгород-Дністровської районної ради народних депутатів 21.06.1995 року, єдиним засновником і власником якого залишався відповідно до Статуту ОСОБА_4
Окрім того, ОСОБА_5 також не оформив на своє ім'я й державний акт про право власності на земельну ділянку площею 2,80 га, розташовану на території Маразліївської сільської ради, ділянка НОМЕР_1, яку отримав у спадщину після смерті ОСОБА_4 за договором про поділ спадкового майна від 03.11.2004 року.
Судом встановлено, що на випадок своєї смерті ОСОБА_5 склав заповіт, який посвідчений приватним нотаріусом Білгород-Дністровського міського нотаріального округу 09.02.2006 року та зареєстрований в реєстрі за № 616, за яким на випадок своєї смерті заповідав позивачу все своє майно де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що ОСОБА_5 належить на день смерті і на що він за законом матиме право.
Після смерті свого батька ІНФОРМАЦІЯ_2, позивач в установлений законом строк звернувся із заявою про прийняття спадщини, вступив у одноособове управління та володіння цілісним майновим комплексом СФГ "Ромашка" та земельною ділянкою площею 2,80 га, розташованою на території Маразліївської сільської ради, ділянка НОМЕР_1 про відмову від цієї спадщини не заявляв, а отже вважаюся таким, що прийняв останню.
Приватним нотаріусом Білгород-Дністровського міського нотаріального округу 15 січня 2014 року за заявою позивача заведена спадкова справа № 03/2014 до майна померлого ОСОБА_5, що підтверджується листом приватного нотаріуса ОСОБА_8 № 18/02-14 від 21.01.2014 р. Інші спадкоємці, які б бажали прийняти спадщину після смерті батька позивача відсутні.
За викладених обставин, в судовому засіданні підтверджено, що позивач є єдиним спадкоємцем, що прийняв у спадщину майновий комплекс СФГ "Ромашка" і має бажання продовжити діяльність селянського (фермерського) господарства "Ромашка", однак позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на вказаний майновий комплекс та на земельну ділянку площею 2,80 га, розташовану на території Маразліївської сільської ради, ділянка НОМЕР_1, оскільки за життя батько позивача не оформив належним чином отримання у спадщину цілісного майнового комплексу СФГ "Ромашка" і земельної ділянки, площею 2,80 га.
Частиною 3 ст. 1296 ЦК України закріплено, що відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Згідно ст. 1 Закону України "Про фермерське господарство" фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян з утворенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з ціллю отримання прибутку на земельних ділянках наданих їм для ведення фермерського господарства згідно діючого законодавства.
Згідно зі ст. 19 Закону України "Про фермерське господарство" до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею та іншими природними ресурсами, а також інші майнові права, грошові кошти, які передані членами фермерського господарства до його складу.
Термін "цілісний майновий комплекс" тлумачиться в ст. 22 вказаного Закону, якою передбачено, що цілісний майновий комплекс включає в себе майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов'язання господарства.
Статтею 23 Закону України "Про фермерське господарство" закріплено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону. Таким законом, який регулює відносини у сфері спадкування є ЦК України, який набув чинності з 01 січня 2004 року.
Згідно ст. 177 ЦК України об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Відповідно до ст. 190 ЦК України майном, як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки. Майнові права визнаються речовими правами.
У відповідності до ст.ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частиною 2 ст. 407 ЦК передбачено, що право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб може передаватися в порядку спадкування.
Відповідно до ч. 2 ст. 102-1 ЗК України право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) може відчужуватися або передаватися в порядку спадкування.
Із роз'яснень п. 22.3. Постанови Пленуму ВСУ від 16 квітня 2004 року № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" вбачається, що право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб може передаватися в порядку спадкування.
Із вищевказаного слідує, що після прийняття батьком позивача спадщини після смерті ОСОБА_4, та, в подальшому, після прийняття позивачем спадщини після смерті ОСОБА_5 до позивача, як спадкоємця, перейшли всі майнові права і обов'язки власника (засновника) цілісного майнового комплексу СФГ "Ромашка", в тому числі право користування земельною ділянкою площею 47,20 га, розташованою на території Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, згідно Державного акту на право постійного користування землею від 26.12.2001 року.
Позивач має намір продовжити займатися господарською діяльністю, передбаченою Статутом селянського (фермерського) господарства "Ромашка", веде справи господарства, сплачує податки та збори до державного та місцевого бюджетів, однак відсутність свідоцтва про право на спадщину на цілісний майновий комплекс СФГ "Ромашка" є перешкодою для проведення державної реєстрації внесення змін до установчих документів СФГ "Ромашка", які пов'язані зі зміною засновника і власника господарства.
За викладених умов, враховуючи те, що земельна ділянка площею 47,20 га була передана ОСОБА_4 для ведення фермерського господарства без встановлення строку, то вона може бути об'єктом спадкування та входить в єдиний майновий комплекс СФГ "Ромашка", в зв'язку з чим позивачу, як спадкоємцю, перейшло право користування даною земельною ділянкою в порядку спадкування.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, які не заборонені законом. Згідно ст.ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а одним із способів захисту цивільних прав і інтересів є визнання права (п. 1 ч. 2 ст. 16 Кодексу).
За таких обставин, суд вважає, що доводи обґрунтовані, та такі що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 55 Конституції України, ст.ст. 15, 16, 328, 1218, 1220-1223, 1243, 1245, 1264, 1268 ЦК України, ст. 102-1 ЗК України, ст. 23 Закону України "Про фермерське господарство", ст.ст. 10, 11, 60, 212-215, 218 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2, ОСОБА_3 про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності на спадкове майно та визнання права на постійне користування земельною ділянкою - задовольнити.
Встановити факт прийняття ОСОБА_1 спадщини, що відкрилась після смерті його батька - ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, та складається з: цілісного майнового комплексу селянського (фермерського) господарства "Ромашка", що знаходиться за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Маразліївка, ідентифікаційний код юридичної особи 21027032, зареєстроване виконавчим комітетом Білгород-Дністровської районної ради Одеської області 21.06.1995 року та земельної ділянки площею 2,80 га, розташованої на території Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, ділянка НОМЕР_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно - селянське (фермерське) господарство "Ромашка", як цілісний майновий комплекс, що знаходиться за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Маразліївка, ідентифікаційний код юридичної особи 21027032, зареєстроване виконавчим комітетом Білгород-Дністровської районної ради Одеської області 21.06.1995 року.
Визнати за ОСОБА_1 право постійного користування земельною ділянкою площею 47,20 га, розташованою на території Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, яка була надана померлому ОСОБА_4 на праві постійного користування для ведення селянського (фермерського) господарства згідно Державного акту на право постійного користування землею серії І-ОД № 008554 від 26.12.2001 року.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 2,80 га, розташовану на території Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, ділянка НОМЕР_1, яка на підставі рішення Білгород-Дністровської районної ради № 552-ХХІІІ від 21.12.2001 року була надана у приватну власність ОСОБА_4 для ведення селянського (фермерського) господарства.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя:
Суд | Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2014 |
Оприлюднено | 04.02.2015 |
Номер документу | 42144011 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Прийомова О. Ю.
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Прийомова О. Ю.
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Шевчук Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні