Постанова
від 26.12.2014 по справі 361/6016/14-а
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 361/6016/14-а

провадження № 2-а/361/339/14

26.12.2014

Постанова

Іменем України

26 грудня 2014 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

судді - Сердинського В.С.

при секретарі - Ярмоленко І.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області, Броварської міської ради Київської області, відділу Держземагенства у місті Броварах Київської області, управління містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області і інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області, третя особа ОСОБА_3 про визнання дій органу місцевого самоврядування та державного органу неправомірними і скасування їх рішень,

установив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області, Броварської міської ради Київської області, земельного відділу Броварської міської ради Київської області, управління містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області, інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Київській області, третя особа: ОСОБА_3 про визнання дій органів місцевого самоврядування неправомірними та скасувати їх рішення .

Позивач в своїй основній та уточненій позовній заяві зазначав, що згідно свідоцтва про право власності на житло, виданого 22 червня 1994 року №859 Фондом комунального майна Броварського виконкому та зареєстрованого у Броварському бюро технічної інвентаризації, записано у рєстрову книгу за №1 -3227, квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, належить йому на праві приватної власності. Загальна площа квартири становить 29.9 кв.м..

Згідно технічного паспорту, виданого БТІ на квартиру АДРЕСА_1, вказано, що квартира розташована на 2 поверсі 5-ти поверхового будинку та складається із однієї кімнати житловою площею 17.4 кв.м. .

Отже, позивач є власником вищевказаної квартири та співкористувачем земельної ділянки, на якій побудований багатоквартирний житловий будинок по АДРЕСА_1, і використовується всіма власниками квартир, як прибудинкова територія.

Третя особа, ОСОБА_3, який проживає за адресою: АДРЕСА_6, в травні 2014 року, самочинно розпочав будівельні роботи, на прибудинковій території багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1. Встановив огорожу та вирив котлован глибиною 5 метрів, площею приблизно 100 кв.м. , при цьому , оголивши фундамент багатоквартирного будинку до підґрунтя.

Мешканці будинку звернулись 15 травня 2014 року з офіційним листом № 9-5-К-731 до міського голови з проханням щодо дотримання норм містобудівного законодавства під час проведення будівельних робіт по АДРЕСА_1.

Згідно листа від 20 травня 2014 pоку № 137-К за підписом начальника Управління містобудування та архітектури, головного архітектора міста Л.Є.Рибакової , повідомлено, що громадянину ОСОБА_3 відповідно до рішення Броварської міської ради надано в оренду земельну ділянку по АДРЕСА_1.

Управлінням містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області було підготовлено та надано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на реконструкцію з розширенням нежитлового приміщення під торговельно -офісний центр з об'єктами обслуговування по АДРЕСА_1.

Відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник повідомив виконавчий комітет Броварської міської ради про реєстрацію декларації на виконання будівельних робіт реконструкції з розширенням нежитлового приміщення під торговельно-офісний центр з об'єктами обслуговування по АДРЕСА_1 в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області .

Позивач вважає, що орган місцевого самоврядування та державний орган діяли з порушенням статті 19 Конституції України, а саме: незаконно забрано у співвласників багатоквартирного будинку право користуватись земельною ділянкою, яка надавалась під будівництво будинку та для його обслуговування з розрахунку на одну одиницю (квартиру) відповідно до діючих державних будівельних, протипожежних, санітарних, екологічних норм та правил. Межі земельної ділянки були визначені Генеральним планом забудови будинку і ніхто не має права забирати земельну ділянку у співвласників будинку, в тому числі і вищевказані органи влади.

З метою поновлення порушених прав, як співвласників будинку на повноцінне користування земельною ділянкою, яка складається з прибудинкової та дворової території, а також право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, мешканці будинку АДРЕСА_1 звернулись до міського голови Сапожка І.В..

У своїй заяві вказали, що 16 травня 2014 року о 19 год. 00 хв. на прибудинковій території будинків АДРЕСА_1 у місті Бровари відбулися збори мешканців вказаних будинків з підстав незаконного захвату землі - прибудинкової території для будівництва приватним підприємцем ОСОБА_3 магазину.

На звернення громадян, 03 червня 2014 року Броварська міська рада Київської області надала відповідь за № 9-7-746 та копії документів, а саме: рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від14 травня 2013 року № 232, яким надано дозвіл громадянину ОСОБА_3 на проведення реконструкції з розширенням нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 під торговельно-офісний центр з об'єктами обслуговування та витяг із рішення Броварської міської ради Київської області від 26.12.2013 року № 1136-41-06 з додатком до нього та протокол № 2 від 25.04.2014 року про хід торгів на аукціоні з продажу права оренди земельних ділянок.

На підставі вищезазначених документів громадянину ОСОБА_3 була надана в оренду земельна ділянка площею 0,0159 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

При прийнятті вищевказаного рішення, виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області було порушено ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка вимагає, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України; ч.1 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», яка вимагає «Забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва»; ч.2 ст. 26 цього Закону передбачає, що «Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватись містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва; ч.3 ст. 26 цього Закону, яка вимагає, що «Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови території відповідно до вимог цього Закону»; ч.4 ст. 26 цього Закону передбачає, що «Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації»; ч.5 ст. 26 цього Закону передбачає, що «Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок».

Територія забудована багатоквартирним будинком і резервної землі для додаткового будівництва немає.

Користувачами земельної ділянки по АДРЕСА_1 є всі власники квартир цього багатоквартирного житлового будинку.

Громадянин ОСОБА_3, який проживає за адресою: АДРЕСА_6 не являється власником квартири, а тому і не може бути користувачем земельної ділянки по АДРЕСА_1.

Частиною 1 ст.29 вищевказаного Закону, передбачено, що «Фізична або юридична особа, яка подала до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради заяву про наміри щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна отримати вихідні дані для проектування об'єктів будівництва».

Громадянин ОСОБА_3, 14 травня 2013 року не був ні власником, ні користувачем земельної ділянки по АДРЕСА_1, більше того останній не мав законного права отримувати дозвіл на проведення реконструкції з розширенням нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 під торговельно-офісний центр з об'єктами обслуговування.

Отже , враховуючи вищевикладене , у виконавчого комітету Броварської міської ради не було законних підстав надавати ОСОБА_3 містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1, а тим більше 14 травня 2013 року у прийнятті рішення № 232 про надання дозволу на проведення реконструкції з розширенням нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 під торговельно-офісний центр з об'єктами обслуговування.

Тому містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки, надані Управлінням містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області ОСОБА_3 по АДРЕСА_1 та рішення виконавчого комітету Броварської міської ради від 14 травня 2013 року № 232, є неправомірною дією органу місцевого самоврядування, тому вони підлягають скасуванню.

Рішенням від 26 грудня 2013 року № 1136- 06 «Про затвердження переліку земельних ділянок, права на які виставляють на земельні торги окремими лотами», Броварська міська рада Київської області вирішила: затвердити проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок Броварській міській раді, права на які встановлюються на земельні торги окремими лотами: площею 0,0159 га - землі обмеженого використання - інженерний коридор мереж комунікацій, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі - землі комерційного використання, по АДРЕСА_1; кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:027:0014; встановити стартову ціну лота в розмірі річної орендної плати, що складає 12% від нормативної грошової оцінки та становить 11 932, 68 грн. (одинадцять тисяч дев'ятсот тридцять дві) гривні 68 копійок;

затвердити перелік земельних ділянок, права на які виставляються на земельних торгах окремими лотами, згідно з додатком. «Земельна ділянка, яка виставляється на земельні торги окремим лотом №2, адреса земельної ділянки АДРЕСА_1, цільове призначення земельної ділянки - землі комерційного використання, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, площа, 0,0159 га кадастровий номер 210600000:01:027:0014, умови продажу та термін оренди продаж права оренди на земельних торгах строком на 10 років та Протоколу № 2 про хід торгів продажу права оренди земельних ділянок м. Бровари від 25 квітня 2014 року учасника та переможець аукціону ОСОБА_3;

земельному відділу Броварської міської ради здійснити дії щодо підготовки лотів для проведення земельних торгів;

конкурсній комісії по відбору виконавців послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та виконавця земельних торгів на конкурентних засадах здійснити конкурсний вибір виконавця земельних торгів;

уповноважити міського голову Сапожка І.В. бути представником Броварської міської ради при укладенні договорів оренди земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги.

Рішення Броварської міської ради прийняте на підставі незаконного подання земельного відділу від 17 грудня 2013 року № 719, позивач вважає неправомірним, оскільки воно порушує його права як співвласника багатоквартирного житлового будинку та права всіх співвласників будинку на користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1, а тому воно підлягає скасуванню.

При прийнятті вищевказаного рішення Броварська міська рада порушила ч.2 ст.134 Земельного кодексу України, в якій вказано, що «не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних осіб або юридичних осіб».

На земельній ділянці по АДРЕСА_1, побудований багатоквартирний житловий будинок, квартири якого знаходяться у власності фізичних осіб, в тому числі і позивача, який є власником квартири АДРЕСА_1 та співкористувачем земельної ділянки, на яку Броварською міською радою 26 грудня 2013 року незаконно було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Броварській міській раді, права на які встановлюються на земельні торги окремими лотами.

Приймаючи рішення, Броварська міська рада Київської області від 26.12.2013 року № 36-41-06 «Про затвердження переліку земельних ділянок, права на які виставляють на земельні торги окремими лотами», порушила ст. 19 Конституції України; ч.3 ст. 24, п.14 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», при цьому, остання не вирішила відповідно до закону питання регулювання земельних відносин, передбачених ч.1 ст.22, ст. 127, ст. 134 Земельного кодексу України.

Стосовно самочинної забудови магазину -кафе з порушенням державних будівельних норм на території багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1, 24 червня 2014 року було направлено заяву № 7/10-С-2406/33 начальнику інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Київській області Кудрявцеву А.В..

В заяві вказали, що зруйнована і знесена отмостка кругом будинку, виритий великий котлован - фундамент будинку повністю відкритий. В зв'язку з цим просили терміново здійснити виїзд на місце проведення незаконного будівництва і прийняти рішення для припинення будівельних робіт, а також просили притягнути до відповідальності винних осіб по даному факту.

По незаконному будівництву звертались також до т.в.о. начальника Броварського МВ УМ ВС України в Київській області і 20 червня 2014 року отримали відповідь, яка не містить інформації по відновленню порушених прав мешканців, як власників багатоквартирного жилого будинку .

Земельна ділянка по АДРЕСА_1, на якій побудовано багатоквартирний будинок, вже додатково забудована та на ній знаходиться ресторан «Санторин». В результаті неправомірних дій влади міста були порушені права співвласників будинку на користування прибудинковою територією, яка надавалась при будівництві будинку, а її площа набагато зменшена, при цьому було порушено вимогу пункту 1.5 Державних будівельних норм України ДБН В.2.2-15-2005 в якому вказано, що «У випадку розміщення на першому поверсі багатоквартирних житлових будинків вбудованих нежитлових приміщень масового відвідування (магазини, адміністративні приміщення тощо) підходи і під'їзди до них не повинні перешкоджати під'їзду до кожного входу житлового будинку пожежних, санітарних машин та пересувної техніки комунальних служб».

Мешканці житлового будинку АДРЕСА_1 звертались 22 травня 2014 року № 9-5-С-826 до міського голови Сапожка І.В. за захистом порушених прав , отримали листи -відповіді від 13.06.2014 р. № 9-7-794 та від 19.06.2014 р. №9-7-817 за підписом заступника міського голови Андрєєва В.О..

Неправомірне посилання відповідача в рішенні від 14 травня 2013 року № 232, на п. 2.3. Порядку переведення житлових приміщень у нежитлові та їх реконструкції під розміщення об'єктів невиробничої сфери і нежитлових приміщень у житлові в м. Бровари, затвердженого рішенням Броварської міської ради Київської області від 18.02.2010 року за № 1422-79-05 (а.с.124-128), оскільки ОСОБА_3, згідно договору купівлі - продажу вбудованого приміщення шляхом викупу від 17 вересня 2004 року (а.с.96-98) , купив вбудоване нежитлове приміщення на першому поверсі загальною площею 239.6 кв.м., яке знаходиться за адресою: 07400, АДРЕСА_1.

Доказом того, що куплене ОСОБА_3 вбудоване нежитлове приміщення на першому поверсі загальною площею 239.6 кв.м. є технічний паспорт та план, виготовлений Броварським БТІ від 11 серпня 2004 року .

Також згідно Експлікації внутрішніх площ до плану квартирного будинку № АДРЕСА_1 вказано, що загальна площа вбудованих приміщень складає - 239.6 кв,м. в тому числі основна (приміщень - 4, прим. 1-2 торговий зал пл. 63.5 кв. м., прим. 1-7 кабінет пл. 12.5 кв. м., прим. 1-14 кабінет пл. 16.5 кв. м., прим. 1-21 основна пл. 39.8 кв. м.) та допоміжна пл. 112.9 кв. м. (а.с.159).

Отже, приміщення ОСОБА_3 є нежитловим і він не звертався до виконавчого комітету Броварської міської ради з проханням надати йому дозвіл на переведення його на житлове, тому відповідач неправомірно застосував нормативний акт, а саме рішення Броварської міської ради Київської області від 18 лютого 2010 року за № 1422-79-05.

Згідно плану на відм. 0.000 «Реконструкція з розширенням нежитлового приміщення під торговельно -офісний центр з об'єктами обслуговування по АДРЕСА_1, замовник ОСОБА_3 , виготовлений 04.14 ПП «Майстер-Проект» м. Бровари ПП Остапкович видно, що дозволу на реконструкцію приміщення не потрібно бо воно було нежитловим (об'єктом торгівлі) і залишається нежитловим. Більше того несучі, стіни приміщення, які знаходяться на першому поверсі п'ятиповерхового багатоквартирного житлового будинку залишаються незмінними .

Також неправомірно виконавчий комітет потребував для прийняття оскаржуваного рішення, щоб третя особа ОСОБА_3, надав письмові згоди повнолітніх власників (наймачів) суміжних квартир чи приміщень у багатоквартирному будинку (на поверсі вище та нижче на один поверх) завірену ЖЕК, але юридичної сили ці погодження не мають. В тому числі згоди власників суміжних квартир, а також власників інших квартир у будинку, хоч це і не передбачено вищезазначеним Порядком . Крім того, згода на реконструкцію з розширенням нежитлового приміщення була надана безпосередньо і позивачем 28 грудня 2012 року , але 18 січня 2013 року ОСОБА_1 своє погодження відкликав шляхом направлення письмового повідомлення рекомендованим листом 07400 12023182 ОСОБА_3.

В частині прийняття рішення виконавчим комітетом від 14.05.2013 р.№ 232 «Надати дозвіл гр. ОСОБА_3 на проведення реконструкції з розширення нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 під торговельно -офісний центр з об'єктами обслуговування» були порушені права позивача, як власника квартири, № 8 та права всіх власників квартир багатоквартирного житлового будинку № АДРЕСА_1 на повноцінне користування земельною ділянкою, яка надавалась для його будівництва і обслуговування. Так як земельна ділянка на якій було надано дозвіл відповідачем на розширення нежитлового приміщення ОСОБА_3 є в спільному користуванні всіх власників квартир багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1. Її площа і межі на місцевості були встановлені генеральним планом забудови багатоквартирного житлового будинку, який розроблявся на підставі діючих державних будівельних, санітарних, протипожежних, екологічних норм і правил та кількості мешканців, які проживають у ньому. І він відноситься до проектної документації для будівництва будинку. Ним визначено межі земельної ділянки, і прибудинкову територію, яка використовується власниками квартир, з дня будівництва, як територія для обслуговування багатоквартирного житлового будинку, що підтверджується актом від 05 травня 1980 року.

Позивач 11 липня 2014 року звертався із письмовою заявою вх. № 46 до директора КП «ЖЕК - 1» з проханням надати генеральний план забудови будинку № АДРЕСА_1. Відповідно до листа директора КП «ЖЕК - 1» Боєцької З.І.№ 93 від 14 липня 2014 року, генеральний план забудови будинку № АДРЕСА_1 відсутній на підприємстві, копію по-поверхового плану виготовлено і можна отримати її в КП «ЖЕК - 1 .

Броварська міська рада діяла неправомірно приймаючи рішення від 21.04.2011 р. № 202-08-06 та від 24.01.2012 р. № 513-18-06 по земельній ділянці площею 0,0241 га, яка є прибудинковою територією багатоквартирного житлового будинку № АДРЕСА_1.

План землекористування, що є невід'ємною частиною цього договору, довідка, видана відділом Держкомзему у місті Броварах Київської області від 25.05.2011 р. за № 04-3/13-3/449 та земельно-кадастрова документація відділу Держкомзему у місті Броварах Київської області, ця земля не може рахуватися в землях комерційного використання та належати Броварській міській раді.

Ця земельна ділянка є прибудинковою територією. І кадастровий план , акт прийому-передачі земельної ділянки від 01 серпня 2012 року та план земельної ділянки, яка надається в оренду , а також акт визначення меж земельної ділянки в натурі ОСОБА_3 по АДРЕСА_1 без номера і дати виготовлені незаконно.

Згідно фрагменту викопіювання з генерального плану м. Бровари М 1: 5000, затвердженого рішенням Броварської міської ради від 26.08.1999 р. № 150-11-23, із зображенням мікрорайону міста АДРЕСА_1,З викопіювання виготовлене управлінням містобудування та архітектури Броварської міської ради. З нього видно, що мікрорайон забудований багатоквартирною забудовою і резервної земельної ділянки для нового будівництва на ньому немає. На ньому також відсутнє зображення прибудови до будинку № АДРЕСА_1.

Згідно Правил (регіональних) забудови території Київської області, затверджені рішенням Київської обласної ради від 19 червня 2003 року № 096-08-ХХІУ є роз'яснення, що «Розширення - це будівництво додаткових до існуючих приміщень, будівель, споруд, що будуються в межах єдиного комплексу за окремими проектами, яке веде до збільшення будівельних габаритів об'єкта та (або) поліпшення його техніко-економічних показників» . При цьому виконавчим комітетом Броварської міської ради при прийнятті п. 1 рішення від 14.05.2013 № 232 та п.1 рішення від 22. 04.2014 № 232 про надання дозволу ОСОБА_3 ( а. с.27, 115, 129) було порушено ст.39 Земельного кодексу України та ст. 19 Конституції України.

Рішення виконавчого комітету від 14.05.2013 № 232 «Про надання дозволу ОСОБА_3 на проведення реконструкції з розширенням нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 під торговельно -офісний центр з об'єктами обслуговування» та від 22.04.2014 року № 232 «Про внесення змін до рішення виконкому від 14.05.2013 р. № 232, а саме: - пункт 1 після слів «нежитлового приміщення» доповнити словами «і влаштуванням підвального приміщення» (а.с . 157) є незаконними і підлягають скасуванню, а дії виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області при прийнятті рішень - неправомірними. Тому проектна документація розроблена на підставі цього рішення втрачає свою чинність та надана Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Київській області декларація про початок будівельних робіт на проведення реконструкції з розширення нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 під торговельно -офісний центр з об'єктами обслуговування також втрачає чинність.

Відповідно до ч.2 ст. 134, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб».

Але ця земельна ділянка забудована багатоквартирним жилим будинком і його квартири перебувають у власності позивача та власності інших фізичних осіб.

При прийнятті рішення Броварською міською радою Київської області від 26 грудня 2013 року за № 1136-41-06 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок Броварській міській раді, права на які виставляються на земельні торги окремими лотами»: площею 0,0159 га - землі обмеженого використання - інженерний коридор мереж комунікацій, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі - землі комерційного використання, по АДРЕСА_1. кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:027:0014 було порушено генеральний план міста, який є містобудівною документацією і на ньому видно, що земельна ділянка, яка виставляється на земельні торги є прибудинковою територією багатоквартирного жилого будинку № АДРЕСА_1. Знаходиться вона між АДРЕСА_1 та лінією забудови багатоквартирного жилого будинку № 3 і використовувалась вона з 05.05.1980 року, як зелена зона і не може бути землями загального користування . При цьому відповідачем Броварською міською радою було порушено права ОСОБА_1, як власника квартири № 8 та права всіх власників квартир багатоквартирного жилого будинку на повноцінне користування прибудинковою територією. Протиправно відповідачем було забрано земельну ділянку площею 0.0400 га (0,0241+0,0159=0,0400 га) без їхньої згоди та передано собі Броварській міській раді, при цьому змінено цільове її призначення, замість земель житлової забудови (прибудинкова територія) на землі комерційного використання та укладено договори оренди з ОСОБА_3.

Проект землеустрою , на який посилається відповідач , виготовлений КП «Бровари - землеустрій» Бровари - 2013 є необґрунтованим документом і його не можна приймати відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення як законний.

Висновок відділу Держземагенства у місті Броварах Київської області від 29.11.2013 р. № 179 щодо погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) для будівництва і обслуговування будівель торгівлі площею 0,0159 га, по АДРЕСА_1 є неправомірним .

В документації відсутній план забудови багатоквартирного жилого будинку по АДРЕСА_1, як доказ, по якому можна встановити, що «рекомендована земельна ділянка» знаходиться чи не знаходиться на прибудинковій території цього будинку, і як наслідок , при позитивному погодженні її , не будуть порушені права власників квартир багатоквартирного будинку на користування земельною ділянкою, яка є прибудинковою територією згідно ч. 3 ст. 42. Земельного кодексу України. Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також: належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками .

Тому висновок відділу Держземагенства є незаконним, оскільки порушує права позивача та права всіх власників квартир багатоквартирного жилого будинку і прийнятий всупереч ч.7 ст. 186-1 Земельного кодексу України в якій вказано, що «Підставою відмови у погодженні документації із землеустрою може бути невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Погодження документації із землеустрою та підготовка висновків із викладом зауважень до неї здійснюється безоплатно».

Довідка від 15.11.2013 р. № 04-з/13-з/620 , видана за підписом начальника відділу О.В. Сіменишина, в якій сказано, що вона видана Броварській міській раді «про те, що згідно державної статистичної звітності з кількісного обліку земель в межах Броварської міської ради (форма 6-зем,), станом на 14.11.2013 року земельна ділянка площею 0,0159 га по АДРЕСА_1 рахується в землях загального користування, але ця земельна ділянка надавалась для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку і згідно генерального плану забудови будинку є прибудинковою територією це також підтверджується генеральним планом міста Бровари» .

Тому вона не може відноситись до земель загального користування, бо прибудинкова територія багатоквартирного жилого будинку не відноситься до переліку визначеного п. а ч. 3 ст. 83 ЗК України земель загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо), а є прибудинковою територією багатоквартирного жилого будинку № АДРЕСА_1.

Довідка містить неправдиву інформацію, тому вона підлягає визнанню незаконною і скасуванню, а дії відділу Держземагенства при наданні позитивного висновку та довідки є неправомірними видані з порушенням 19 статті Конституції України, ч. З ст. 42, ч. 7 ст. 186-1 Земельного кодексу України.

Якщо б відповідач по справі Броварська міська рада виконала вимоги ч.ч. 1, 3, 4 ст. 42 Земельного кодексу України, то не змогла б вчиняти неправомірні дії при прийнятті оскаржуваних рішень на земельні ділянки та порушувати права та інтереси позивача ОСОБА_1 та власників квартир багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1, на користування земельною ділянкою, яка є прибудинковою територією їхнього будинку.

Тому рішення, прийняте Броварською міською радою Київської області п.1. від 26.12.2013 р. за № 1136-41-06 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок Броварській міській раді, права на які виставляються на земельні торги окремими лотами» п. 1.2. площею 0,0159 га - землі обмеженого використання - інженерний коридор мереж комунікацій, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі - землі комерційного використання, по АДРЕСА_1. кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:027:0014 підлягає визнанню незаконним та скасуванню. А дії Броварської міської ради Київської області при прийнятті вищевказаного рішення неправомірними. Також договір оренди земельної ділянки площею 0,0159 га по АДРЕСА_1 від 25 квітня 2014 року укладений на підставі незаконного рішення втрачає чинність (а.с.116-117).

Посилаючись на вищевикладене, позивач просив суд визнати дії виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області неправомірними в частині прийняття рішень від 14 травня 2013 року № 232, яким надано дозвіл громадянину ОСОБА_3, на проведення реконструкції з розширенням нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 під торговельно-офісний центр з об'єктами обслуговування, відповідно до «Порядку переведення житлових приміщень у нежитлові та їх реконструкції під розміщення об'єктів невиробничої сфери і нежитлових приміщень у житлові в м. Бровари», затвердженого рішенням Броварської міської ради від 18 лютого 2010 року № 1422-79-05 та рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 22 квітня 2014 року № 232 «Про внесення змін до рішення виконкому від 14.05.2013 р. № 232, а саме: - пункт 1 після слів «нежитлового приміщення» доповнити словами «і влаштуванням підвального приміщення».

Визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 14 травня 2013 року № 232 в частині надання дозволу громадянину ОСОБА_3, на проведення реконструкції з розширенням нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 під торговельно -офісний центр з об'єктами обслуговування, відповідно до «Порядку переведення житлових приміщень у нежитлові та їх реконструкції під розміщення об'єктів невиробничої сфери і нежитлових приміщень у житлові в м. Бровари», затвердженого рішенням Броварської міської ради від 18 лютого 2010 року № 1422-79-05 та рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 22 квітня 2014 року № 232 «Про внесення змін до рішення виконкому від 14.05.2013 р. № 232, а саме: - пункт 1 після слів «нежитлового приміщення» доповнити словами «і влаштуванням підвального приміщення».

Визнати дії Броварської міської ради Київської області неправомірними в частині прийняття рішень від 22 серпня 2013 року № 1027-37-06 «Про надання дозволу Броварській міській раді на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) п.1.3. орієнтовною площею 0,0160 га. за рахунок земель загального користування, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по АДРЕСА_1, та рішення Броварської міської ради Київської області від 26 грудня 2013 року № 1136-41-06 «Про затвердження переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги окремими лотами», а саме:

1. Затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Броварській міській раді, права на які встановлюються на земельні торги окремими лотами: площею 0, 0159 га - землі обмеженого використання - інженерний коридор мереж комунікацій, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі - землі комерційного використання, по АДРЕСА_1.

Кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:027:0014.

Встановила стартову ціну лота в розмірі річної орендної плати, що складає 12% від нормативної грошової оцінки та становить 11 932, 68 грн. (одинадцять тисяч дев'ятсот тридцять дві) гривні 68 коп. .

2. Затвердила в перелік земельної ділянки, права на які виставляються на земельних торгах окремими лотами, згідно з додатком. «Земельна ділянка, яка виставляється на земельні торги окремим лотом № 2, адреса земельної ділянки АДРЕСА_1, цільове призначення земельної ділянки, землі комерційного використання, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, площа, 0,0159 га., кадастровий номер 3210600000:01:027:0014, умови продажу та термін оренди продаж права оренди на земельних торгах строком на 10 років та Протоколу № 2 про хід торгів на аукціоні з продажу права оренди земельних ділянок м. Бровари від 25 квітня 2014 року, відомості про учасника та переможець аукціону ОСОБА_3.

3. Земельному відділу Броварської міської ради здійснити дії щодо підготовки лотів для проведення земельних торгів.

4. Конкурсній комісії по відбору виконавців послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та виконавця земельних торгів на конкурентних засадах здійснити конкурсний вибір виконавця земельних торгів.

5. Уповноважити міського голову Сапожка І.В. бути представником Броварської міської ради при укладенні договорів оренди земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги.

Визнати незаконними та скасувати рішення Броварської міської ради Київської області від 22 серпня 2013 року № 1027-37-06 «Про надання дозволу Броварській міській раді в частині розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) п.1.3. орієнтовною площею 0,0160 га. за рахунок земель загального користування, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по АДРЕСА_1, та рішення Броварської міської ради Київської області від 26 грудня 2013 року № 1136-41-06 «Про затвердження переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги окремими лотами», а саме:

1. Затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Броварській міській раді, права на які встановлюються на земельні торги окремими лотами: площею 0, 0159 га - землі обмеженого використання - інженерний коридор мереж комунікацій, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі - землі комерційного використання, по АДРЕСА_1.

Кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:027:0014.

Встановила стартову ціну лота в розмірі річної орендної плати, що складає 12% від нормативної грошової оцінки та становить 11 932, 68 грн. (одинадцять тисяч дев'ятсот тридцять дві) гривні 68 коп. .

2. Затвердила в перелік земельної ділянки, права на які виставляються на земельних торгах окремими лотами, згідно з додатком. «Земельна ділянка, яка виставляється на земельні торги окремим лотом № 2, адреса земельної ділянки АДРЕСА_1, цільове призначення земельної ділянки, землі комерційного використання, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, площа, 0,0159 га., кадастровий номер 3210600000:01:027:0014, умови продажу та термін оренди продаж права оренди на земельних торгах строком на 10 років та Протоколу № 2 про хід торгів на аукціоні з продажу права оренди земельних ділянок м. Бровари від 25 квітня 2014 року, відомості про учасника та переможець аукціону ОСОБА_3.

3. Земельному відділу Броварської міської ради здійснити дії щодо підготовки лотів для проведення земельних торгів.

4. Конкурсній комісії по відбору виконавців послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та виконавця земельних торгів на конкурентних засадах здійснити конкурсний вибір виконавця земельних торгів.

5. Уповноважити міського голову Сапожка І. В. бути представником Броварської міської ради при укладенні договорів оренди земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги та скасувати.

Визнати неправомірними дії Управління містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області та начальника Управління містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області головного архітектора міста Рибакової Лілії Євгенівни при наданні 22 травня 2013 року за № 34 громадянину ОСОБА_3 містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 для реконструкції з розширенням нежитлового приміщення під торговельно -офісний центр з об'єктами обслуговування.

Визнати незаконними та скасувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 надані Управлінням містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області 22 травня 2013 р. за № 34 громадянину ОСОБА_3 для реконструкції з розширенням нежитлового приміщення під торговельно -офісний центр з об'єктами обслуговування.

Визнати неправомірними дії відділу Держземагенства у місті Броварах Київської області, які викладені: у висновку від 29 листопада 2013 № 179 Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) для будівництва і обслуговування будівель торгівлі площею 0,0159 га, по АДРЕСА_1, наданого Броварській міській раді та у довідці виданій відділом Держземагенства у місті Броварах Київської області від 15 листопада 2013 року № 04-з/13-з/620, яка містить інформацію про те, що згідно державної статистичної звітності з кількісного обліку земель в межах Броварської міської ради (форма 6-зем.), станом на 14 листопада 2013 року земельна ділянка площею 0,0159 га по АДРЕСА_1 рахується в землях загального користування наданій Броварській міській раді.

Визнати незаконними та скасувати висновок виданий відділом Держземагенства у місті Броварах Київської області від 29 листопада 2013 року № 179 Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) для будівництва і обслуговування будівель торгівлі площею 0,0159 га, по АДРЕСА_1 наданий Броварській міській раді та довідку видану відділом Держземагенства у місті Броварах Київської області від 15 листопада 2013 року № 04-з/13-з/620, яка містить інформацію про те, що згідно державної статистичної звітності з кількісного обліку земель в межах Броварської міської ради (форма 6-зем.), станом на 14 листопада 2013 року земельна ділянка площею 0,0159 га по АДРЕСА_1 рахується в землях загального користування наданій Броварській міській раді.

Визнати незаконними та скасувати декларацію про початок будівельних робіт від 7 травня 2014 року по реконструкції з розширенням нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 під торговельно -офісний центр з об'єктами обслуговування в м. Бровари Київської області та декларацію про початок будівельних робіт від 29 липня 2014 року по реконструкції з розширенням нежитлового приміщення і влаштування підвального приміщення під торговельно-офісний центр з об'єктами обслуговування, надану Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Київської області громадянину ОСОБА_3.

Визнати неправомірними дії Броварської міської ради Київської області в частині прийняття рішень Броварською міською радою Київської області від 21 квітня 2011 року № 202-08-06 та від 24 січня 2012 року № 513-18-06 про надання в оренду громадянину ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0, 0241 га для обслуговування нежитлового приміщення - землі комерційного використання, яка знаходиться по АДРЕСА_1, згідно з планом землекористування та довідки, виданої відділом Держкомзему у місті Броварах Київської області від 25 травня 2011 року за № 04-3/13-3/449 та земельно-кадастрової документації відділу Держкомзему у місті Броварах Київської області про те, що земля рахується в землях комерційного використання в межах Броварської міської ради, кадастровий номер 3210600000:00:027:0514.

Визнати незаконним та скасувати рішення Броварської міської ради Київської області від 21 квітня 2011 року № 202-08-06 та від 24 січня 2012 року № 513-18-06 в частині надання в оренду громадянину ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0, 0241 га для обслуговування нежитлового приміщення - землі комерційного використання, яка знаходиться по АДРЕСА_1, згідно з планом землекористування та довідки, виданої відділом Держкомзему у місті Броварах Київської області від 25 травня 2011 року за № 04-3/13-3/449 та земельно-кадастрової документації відділу Держкомзему у місті Броварах Київської області про те, що земля рахується в землях комерційного використання в межах Броварської міської ради, Кадастровий номер 3210600000:00:027:0514 .

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_11 позовні вимоги підтримали в повному обсязі, надали суду пояснення аналогічні позовній заяві та уточненій позовній заяві, просили суд задовольнити позов в повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідачів виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області, Броварської міської ради Київської області, Управління містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області Сенько О.В. позовні вимоги не визнала та заперечувала проти їх задоволення, посилаючись на те, що, відповідно до п.2.3. Порядку переведення житлових приміщень у нежитлові та їх реконструкції під розміщення об'єктів невиробничої сфери і нежитлових приміщень у житлові в м. Бровари, затвердженого рішенням Броварської міської ради Київської області від 18 лютого 2010 року за № 1422-79-05, власник подає до виконкому Броварської міської ради Київської області: заяву на ім'я міського голови, копію документу, що підтверджує право власності на приміщення, копію технічного паспорта, копію паспорта фізичної особи, якщо приміщення розміщені у багатоквартирному будинку - письмову згоду повнолітніх власників (наймачів) суміжних квартир чи приміщень (на поверсі вище та нижче на один поверх) завірену ЖЕК„ передпроектні пропозиції.

Третьою особою, ОСОБА_3 було надано всі необхідні документи, в тому числі, згоди власників суміжних квартир, а також власників інших квартир у будинку (хоч це і не передбачено вищезазначеним Порядком).

Крім того, згода на реконструкцію з розширенням нежитлового приміщення була надана безпосередньо і позивачем. Тобто при прийнятті оскаржуваного рішення виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області було дотримано процедуру надання дозволу на реконструкцію з розширенням нежитлового приміщення по АДРЕСА_1

Щодо визнання неправомірним дій Броварської міської ради Київської області при прийнятті рішення Броварської міської ради Київської області від 26 грудня 2013 року за № 1136-41-06 «Про затвердження переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги окремими лотами» та визнання його неправомірним пояснила, що згідно ч.2 ст.136 Земельного кодексу України передбачено, що добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Громадянин ОСОБА_3 звернувся із заявою щодо надання в користування земельної ділянки площею 0,0160 га для будівництва та обслуговування будівлі торгівлі по АДРЕСА_1

Вказане питання розглядалось на засіданні інвестиційної ради міста, де вирішили вважати можливим передачу в оренду вищезазначеної земельної ділянки шляхом проведення аукціону.

Відповідно до п.4 ст.136 Земельного кодексу України виготовлено, погоджено та затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах).

Ділянка відводилась за рахунок земель загального користування, що підтверджується відповідними висновками наявними в проекті землеустрою земельної ділянки.

Проект землеустрою, затверджений рішенням Броварської міської ради Київської області 26 грудня 2013 року за № 1136-41-06. Земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги окремими лотами. Аукціон з продажу права оренди на земельну ділянку площею 0,0160 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по АДРЕСА_1 відбувся 25 квітня 2014 року.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про оренду землі», у разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах, підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

Відповідно до п.24 ст.136 Земельного кодексу України, договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених частиною двадцять дев'ятою цієї статті.

Відповідно до протоколу № 2 про хід торгів на аукціоні з продажу права оренди земельних ділянок від 25 квітня 2014 року, переможцем аукціону став ОСОБА_3, внаслідок чого і було укладено договір оренди земельної ділянки.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що вищезазначена земельна ділянка відноситься до прибудинкової території будинку № АДРЕСА_1 Проте відповідно до правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України 17 травня 2005 року №76 прибудинкова територія - це територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку. Позивачем же не надано підтвердження того, що передана в оренду земельна ділянка по АДРЕСА_1 рахується в межах прибудинкової території будинку № АДРЕСА_1 Згідно довідки відділу Держземагенства у місті Броварах, Київської області від 15 листопада 2013 року земельна ділянка по АДРЕСА_1 рахувалась в землях загального користування.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В позовній заяві позивач зазначає, що дізнався про прийняте рішення Броварської міської ради Київської області від 14 травні 2013 року №232 та від 26 грудня 2013 року за № 1136-41-06, лише 03 червня 2014 року. Проте, оскаржувані рішення були оприлюднені на офіційному сайті Броварської міської ради Київської області в травні 2013 року та 26 грудня 2013, що підтверджується роздруківкою з офіційного сайту Броварської міської ради Київської області. Крім того позивач особисто не заперечував проти реконструкції з розширенням вказаного нежитлового приміщення ще 28 грудня 2012 року, а отже повинен був розуміти наслідки надання такої згоди та повинен був дізнатись про прийняті рішення раніше.

Частиною 1 статті 99 КАС визначено, що адміністративний позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. При цьому в статті 100 КАС вказано, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків , установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Частиною 1 ст.102 КАС України визначено, що пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Позивач в позовних вимог просить визнати неправомірним рішення Броварської міської ради Київської області від 26 грудня 2013 року за № 1136-41-06.

Даним рішенням затверджувались проекти землеустрою та затверджувався перелік земельних ділянок, права на які виставляються на земельних торгах окремими лотами не тільки земельної ділянки по АДРЕСА_1, а й інших земельних ділянок на території міста, а саме по АДРЕСА_7, по АДРЕСА_8, по АДРЕСА_9. В обґрунтуванні позовних вимог позивач не вказує підстав визнання неправомірним вищезазначеного рішення стосовно інших земельних ділянок.

Враховуючи вищевикладене, просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача земельного відділу Броварської міської ради Київської області Данилюк О.І. заперечував проти позову, надав суду письмові заперечення, в яких зазначено, що згідно пункту 1.3. рішення Броварської міської ради №1027-37-06 від 22 серпня 2013 року, Броварській міській раді було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах), орієнтовною площею 0,0160 га, за рахунок земель загального користування, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по АДРЕСА_1.

Рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради №426 від 03 вересня 2013 року, вищезазначеній земельній ділянці було надано адресу АДРЕСА_1.

Частиною 1 ст.20 Земельного кодексу України передбачено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

В своїх уточненнях до позовної заяви позивач стверджує, що дана земельна ділянка є прибудинковою територією багатоквартирного житлового будинку і знаходиться у спільному користування власників квартир з цільовим призначенням для обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Згідно правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженої Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства №76 від 17 травня 2005 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 року за №927/11207, прибудинкова територія - це територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку.

Таке саме визначення міститься у ст.1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Частина 1 статті 42 Земельного кодексу України визначає, що земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

Частина 2 статті 42 ЗК України, у разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватися у користування об'єднанню співвласників.

Згідно ст.1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна. З матеріалів справи наданих відділу не вбачається, що позивач зареєстрований, як об'єднання співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1

Частина 3 ст.42 ЗК України визначає, що порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками. Беручи до уваги раніше сказане, що позивач не зареєстрований як об'єднання співвласників, він не має правових підстав визначати порядок використання земельної ділянки.

Частина 4 ст. 42 ЗК України, - розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації. На даний час до відділу вищезазначена технічна документації із землеустрою не надходила, що ще раз підтверджує те, що межі прибудинкової території не визначені.

Беручи до уваги вищезазначене та те, що технічна документації із землеустрою та Державні акти на право власності, право постійного користування на земельну ділянку розташовану під багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 в м. Бровари відсутні, можна дійти висновку про те, що прибудинкова території даного будинку не визначена та відсутність прав у позивача щодо визначення прибудинкової території та її розпорядженням.

Акт №5 від 05 травня 1980 року, на який посилається позивач та зазначає, що ним підтверджується, що площа і межі земельної ділянки під будинком АДРЕСА_1 на місцевості були встановлені генеральним планом забудови багатоквартирного житлового будинку, який розроблявся на підставі діючих державних будівельних, санітарних, протипожежних, екологічних норм і правил та кількості мешканців, які проживають у ньому, відноситься до проектної документації для будівництва будинку. Ним визначено межі земельної ділянки і прибудинкову територію, яка використовується власниками квартир, з дня будівництва, як територія для обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

В даному акті зазначено про передачу житлового будинку в АДРЕСА_1 на баланс ЖЕК-2 з проектною документацією та матеріальними цінностями. Про земельну ділянку та прибудинкову територію в ньому нічого не сказано бо передавався будинок, а не земельна ділянка.

Також в абзаці другому п.2.2. пояснювальної записки, яка є невід'ємною складовою частиною проекту землеустрою, виготовленого КП «Бровари - землеустрій» на земельну ділянку площею 0,0159 га по АДРЕСА_1, Броварська міська рада, сертифікованим інженером-землевпорядником зазначено, що земельна ділянка, що проектується до відведення, раніше нікому не надавалася, що підтверджується земельно-кадастровою інформацією.

Що стосується довідки державної статистичної звітності з кількісного обліку земель в межах Броварської міської ради про земельну ділянку площею 0,0159 га по АДРЕСА_1, виданої Броварській міській раді 15 листопада 2013 року №04-3/13-3/620, то землі загального користування - це земельні ділянки, режим користування якими відзначається найбільшою загальнодоступністю. Дані землі знаходяться у складі різних категорій земель, а враховуючи те, що прибудинкова територія буд.АДРЕСА_1 не визначена, вона відноситься до земель загального користування і може надаватися в оренду за рішенням органу місцевого самоврядування.

Згідно висновку Управління містобудування та архітектури від 25 листопада 2013 року №481 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0159, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, а саме на те, що у графі «Місце знаходження земельної ділянки відповідно до генерального плану міста, затвердженого рішенням Броварської міської ради від 26 серпня 1999 року №150-11-23» зазначено - територія житлової забудови та землі загального користування.

Що стосується висновку про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) для будівництва і обслуговування будівель торгівлі, виданий Броварській міській раді від 29 листопада 2013 року за №179, то у відповідності до ч.1 ст.186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

Позивач стверджує, що висновок відділу Держземагентства у м. Броварах Київської області про погодження вищезазначеного проекту землеустрою є помилковим з тих підстав, що позначка «рекомендована земельна ділянка» показана на зеленій зоні прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1. Дана земельна ділянка не є прибудинковою територією і перебуває у комунальній власності. Відділ погоджує матеріали проектів землеустрою, а не місце розташування земельних ділянок, які відводяться.

Також позивач вважає підставою для скасування висновку про погодження проекту землеустрою, відсутність в проекті землеустрою плану забудови багатоквартирного жилого будинку по АДРЕСА_1.

Статтею 50 Закону України «Про землеустрій» встановлено виключний перелік документів, які необхідно включати до складу проекту землеустрою. План забудови багатоквартирного жилого будинку статтею 50 цього закону не передбачений.

Абзацом 1 ч. 1 ст.186-1 Земельного кодексу України встановлено, що органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій".

Матеріали проекту землеустрою повністю відповідають вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правовим актам.

Відповідно до ч.6 ст.25 ЗУ «Про землеустрій», відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-технічних документів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою засвідчується: у паперовій формі - підписом та особистою печаткою сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою; в електронній формі - електронним цифровим підписом сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою, згідно із законодавством про використання електронного цифрового підпису.

Згідно ч.2 ст.26 ЗУ «Про землеустрій», розробниками документації із землеустрою є:

юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою;

фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Позивач не є юридичною чи фізичною особою, яка має ліцензію на проведення робіт із землеустрою, не є сертифікованим інженером-землевпорядником, а також не є посадовою особою уповноваженою на виконання функцій держави з питання погодження документації із землеустрою, а отже не може стверджувати про невідповідність даного проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів та вимагати його скасування.

Згідно ч.2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:

спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;

спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;

спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;

спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;

спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;

спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Відповідно до науково-практичного коментаря КАС України дії суб'єкта владних повноважень - активна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб (наприклад, дії щодо вилучення майна, затримання особи тощо). Дії відділу Держземагентства у м. Броварах Київської області щодо надання довідки по (формі 6 -зем.) та висновку про погодження проекту землеустрою, жодним чином не впливають на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб.

Довідка державної статистичної звітності з кількісного обліку земель в межах Броварської міської ради про земельну ділянку площею 0,0159 га по АДРЕСА_1, виданої Броварській міській раді 15.11.2013 року №04-3/13- 3/620 та висновок про погодження проекту землеустрою від 29.11.2013 року №179, не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії, а отже не може бути оскаржена в судовому порядку.

Враховуючи вищевикладене, відділ Держземагентства у м. Броварах Київської області просив відмовити у задоволенні позовних вимог в частинах: визнання неправомірними дії відділу Держземагентства у м. Броварах Київської області, які викладені у висновку від 29 листопада 2013 року №179 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) для будівництва і обслуговування будівель торгівлі площею 0,0159 га, по АДРЕСА_1 наданого Броварській міській раді та у довідці виданій відділом Держземагентства у м. Броварах Київської області від 15 листопада 2013 року №04-3/13-3/620, яка містить інформацію про те, що згідно державної статистичної звітності з кількісного обліку земель в межах Броварської міської ради, станом на 14 листопада 2013 року земельна ділянка площею 0,0159 га по АДРЕСА_1 рахується в землях загального користування наданій Броварській міській раді та визнати незаконними: висновок відділу Держземагентства у м. Броварах Київської області від 29 листопада 2013 року №179 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) для будівництва і обслуговування будівель торгівлі площею 0,0159 га, по АДРЕСА_1 наданого Броварській міській раді та довідку видану відділом Держземагентства у м. Броварах Київської області від 15 листопада 2013 року №04-3/13-3/620, яка містить інформацію про те, що згідно державної статистичної звітності з кількісно обліку земель в межах Броварської міської ради, станом на 14 листопада 2013 року земельна ділянка площею 0,0159 га по АДРЕСА_1 рахується в землях загального користування наданій Броварській міській раді та скасувати. У частині розгляду інших позовних вимог, покладаються на розсуд суду.

В судове засідання представник відповідача Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлялося належним чином.

В судове засідання третя особа ОСОБА_3 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 27 листопада 2014 року позивачу ОСОБА_1 було поновлено строк звернення до суду про визнання незаконними та скасування рішень Броварської міської ради Київської області від 14.05.2013 р., рішення від 26.12.2013 р. та рішень Броварської міської ради Київської області від 21.04.2011 р., 24.01.2012 р. і 22.08.2013 р..

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про право власності на житло, виданого 22 червня 1994 року №859 Фондом комунального майна Броварського виконкому та зареєстрованого у Броварському бюро технічної інвентаризації, записано у рєстрову книгу за №1-3227, квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, належить позивачу ОСОБА_1 на праві приватної власності. Загальна площа квартири становить 29.9 кв.м. (а.с.13).

Згідно технічного паспорту, виданого БТІ на квартиру АДРЕСА_1, вказано, що квартира розташована на 2 поверсі 5-ти поверхового будинку та складається із однієї кімнати житловою площею 17.4 кв.м. (а.с.14-15) .

Третя особа ОСОБА_3 за договором договору купівлі - продажу вбудованого приміщення шляхом викупу від 17 вересня 2004 року, купив вбудоване нежитлове приміщення на першому поверсі загальною площею 239.6 кв.м., яке знаходиться за адресою: 07400, АДРЕСА_1 (а.с.95-98) .

Рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 14 травня 2013 року № 232 було надано дозвіл громадянину ОСОБА_3 на проведення реконструкції з розширення нежитлового приміщення по АДРЕСА_1, під торговельно-офісний центр з об'єктами обслуговування (а.с.27).

Відповідно до рішення Броварської міської ради Київської області від 21 квітня 2011 року № 202-08-06 та рішення від 24 січня 2012 року № 513-18-06 було надано в оренду громадянину ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0, 0241 га для обслуговування нежитлового приміщення - землі комерційного використання, яка знаходиться по АДРЕСА_1. , згідно з планом землекористування та довідки, виданої відділом Держкомзему у місті Броварах Київської області від 25 травня 2011 року за № 04-3/13-3/449 та земельно-кадастрової документації відділу Держкомзему у місті Броварах Київської області про те, що земля рахується в землях комерційного використання в межах Броварської міської ради, кадастровий номер 3210600000:00:027:0514 (Том2 а.с.15-16).

Договір оренди земельної ділянки площею 0,0241 га для обслуговування нежитлового приміщення - землі комерційного використання, яке знаходиться по АДРЕСА_1, кадастровий номер 3210600000:00:027:0514, був укладений 25 червня 2012 року між Броварською міською радою, в особі міського голови Сапожка І.В. з однієї сторони та ОСОБА_3 з другої сторони (а.с.83-84).

22 серпня 2013 року № 1027-37-06 Броварською міською радою Київської області було прийнято рішення «Про надання дозволу Броварській міській раді на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) п.1.3. орієнтовною площею 0,0160 га. за рахунок земель загального користування, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по АДРЕСА_1, та рішення Броварської міської ради Київської області від 26 грудня 2013 року № 1136-41-06 «Про затвердження переліку земельних ділянок, права на які виставляють на земельні торги окремими лотами», а саме:

1. Затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Броварській міській раді, права на які встановлюються на земельні торги окремими лотами: площею 0, 0159 га - землі обмеженого використання - інженерний коридор мереж комунікацій, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі - землі комерційного використання, по АДРЕСА_1.

Кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:027:0014.

Встановила стартову ціну лота в розмірі річної орендної плати, що складає 12% від нормативної грошової оцінки та становить 11 932, 68 грн. (одинадцять тисяч дев'ятсот тридцять дві) гривні 68 коп. .

2. Затвердила в перелік земельної ділянки, права на які виставляються на земельних торгах окремими лотами, згідно з додатком. «Земельна ділянка, яка виставляється на земельні торги окремим лотом № 2, адреса земельної ділянки АДРЕСА_1, цільове призначення земельної ділянки, землі комерційного використання, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, площа, 0,0159 га., кадастровий номер 3210600000:01:027:0014, умови продажу та термін оренди продаж права оренди на земельних торгах строком на 10 років та Протоколу № 2 про хід торгів на аукціоні з продажу права оренди земельних ділянок м. Бровари від 25 квітня 2014 року, відомості про учасника та переможець аукціону ОСОБА_3.

3. Земельному відділу Броварської міської ради здійснити дії щодо підготовки лотів для проведення земельних торгів.

4. Конкурсній комісії по відбору виконавців послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та виконавця земельних торгів на конкурентних засадах здійснити конкурсний вибір виконавця земельних торгів.

5. Уповноважити міського голову Сапожка І.В. бути представником Броварської міської ради при укладенні договорів оренди земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги (а.с.а.с.173-174,182 зворот).

Згідно витягу із рішення Броварської міської ради Київської області від 26 грудня 2013 року № 1136-41-06 з додатком до нього та протокол № 2 від 25 квітня 2014 року про хід земельних торгів на аукціоні з продажу права оренди земельних ділянок, переможцем став ОСОБА_3 (а.с.28-30).

22 квітня 2014 року на підставі прийнятого 26 грудня 2013 року Броварською міською радою вищевказаного рішення, громадянину ОСОБА_3 була надана в оренду земельна ділянка площею 0,0159 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі - землі комерційного використання за адресою:АДРЕСА_1 (а.с.116-117).

Рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради №426 від 03 вересня 2013 року, вищезазначеній земельній ділянці було надано адресу АДРЕСА_1 (а.с.182) .

Управлінням містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області 22 травня 2013 року за № 34 громадянину ОСОБА_3 на підставі його заяви, було надано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 для реконструкції з розширенням нежитлового приміщення під торговельно -офісний центр з об'єктами обслуговування (а.с.80-81).

Висновком від 29.11.2013 р. № 179 відділу Держземагенства у місті Броварах Київської області погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) для будівництва і обслуговування будівель торгівлі площею 0,0159 га, по АДРЕСА_1 (а.с.183).

Згідно довідки від 15.11.2013 р. № 04-з/13-з/620 , виданої Броварській міській раді за підписом начальника відділу Держземагенства у місті Броварах Київської області Сіменишина О.В. про те, що згідно державної статистичної звітності з кількісного обліку земель в межах Броварської міської ради (форма 6-зем . ), станом на 14 листопада 2013 року земельна ділянка площею 0,0159 га по АДРЕСА_1 рахується в землях загального користування (а.с.184).

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Київської області громадянину ОСОБА_3 7 травня 2014 року було надано декларацію про початок будівельних робіт по реконструкції з розширенням нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 під торговельно -офісний центр з об'єктами обслуговування в м. Бровари Київської області, а також 29 липня 2014 року надано декларацію про початок будівельних робіт по реконструкції з розширенням нежитлового приміщення і влаштування підвального приміщення під торговельно-офісний центр з об'єктами обслуговування (том 2 а.с.а.с.3-5,7-9).

У статті 38 ЗК України зазначено, що до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Стаття 39 ЗК України визначає,що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, і норм, регіональних та місцевих правил забудови.

У відповідності до ч.1-4 статті 42 ЗК України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. У разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об'єднанню співвласників. Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками. Розподіл та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі проектів розподілу території кварталу, мікрорайону та відповідної землевпорядної документації.

За правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 17 травня 2005 року №76 , зареєстрованим в Мінюсті України 25 серпня 2005 року за № 927/11207, прибудинкова територія - це територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку.

Згідно п.2 статті 10 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19 червня 1992 року № 2482-ХІІ, власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках.

Як передбачає ч.1 ст.13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 6 вересня 2005 року № 2807-ІУ, до об'єктів благоустрою населених пунктів належать:

1) території загального користування:

а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики;

б) пам'ятки культурної та історичної спадщини;

в) майдани, площі, бульвари, проспекти;

г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки;

ґ) пляжі;

д) кладовища;

е) інші території загального користування;

2) прибудинкові території;

3) території будівель та споруд інженерного захисту територій;

4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.

Тобто дворова територія будинку відноситься до об'єктів благоустрою.

А згідно із п.5 ч.1 ст. 16 Закону, на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо

Згідно п.5 ч.1 ст. 17 Закону, громадяни у сфері благоустрою населених пунктів мають право брати участь у здійсненні заходів з благоустрою населених пунктів, озелененні та утриманні в належному стані садиб, дворів, парків, площ, вулиць, кладовищ, братських могил, обладнанні дитячих і спортивних майданчиків, ремонті шляхів і тротуарів, інших об'єктів благоустрою.

Таким чином велика споруда торговельного об'єкту не є елементом благоустрою і не має законних підстав бути розташованою на дворовій території багатоквартирного будинку.

Суд вважає, що відповідачем Броварською міською радою було порушено права ОСОБА_1, як власника квартири АДРЕСА_4 та права всіх власників квартир багатоквартирного жилого будинку на право користування прибудинковою територією. Протиправно відповідачем було передано земельну ділянку площею 0.0400 га (0,0241+0,0159=0,0400 га) без їхньої згоди та передано Броварській міській раді, при цьому змінено цільове її призначення, замість земель житлової забудови (прибудинкова територія) на землі комерційного використання та укладено договори оренди з третьою особою ОСОБА_3

Більш того земельна ділянка, яка була передана третій особі ОСОБА_3 відноситься до прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку і знаходиться у спільному користуванні власників квартир із цільовим призначенням для обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Згідно викопіювання з генерального плану м. Бровари М 1: 5000, затвердженого рішенням Броварської міської ради від 26.08.1999 р. № 150-11-23, із зображенням мікрорайону міста АДРЕСА_1 викопіювання виготовлене управлінням містобудування та архітектури Броварської міської ради. З нього видно, що мікрорайон забудований багатоквартирною забудовою і резервної земельної ділянки для нового будівництва на ньому немає. На ньому також відсутнє зображення прибудови до будинку № АДРЕСА_1. Знаходиться вона між АДРЕСА_1 та лінією забудови багатоквартирного жилого будинку № 3 і використовувалась вона з 05 травня 1980 року, як зелена зона і не може бути землями загального користування (а.с.94).

Ця земельна ділянка надавалась для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку і згідно генерального плану забудови будинку є прибудинковою територією. Тому вона не може відноситись до земель загального користування, так як відповідно до п. а ч. 3 ст. 83 ЗК України вона не відноситься до переліку земель загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо).

Позивач ОСОБА_1 вважає земельну ділянку, на якій побудований багатоквартирний будинок, за адресою: АДРЕСА_1, прибудинковою територією, якою володіють та користуються та розпоряджаються всі мешканці та власники квартир житлового будинку.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В судовому засіданні представник відповідачів не надала жодних доказів того, що земельна ділянка площею 0, 0400 га (0,0241+0,0159=0,0400 га), яка на підставі рішень була надана третій особі не відноситься до земель прибудинкової території. Дотримання Броварською міською радою Київської області процедури надання земельної ділянки третій особі, не є доказом того, що ця земельна ділянка не є прибудинковою територією, а відноситься до земель загального користування.

Відповідно до акту від 5 травня 1980 року будинок по АДРЕСА_1 було передано на баланс ЖЕК-2 (тепер ЖЕК-1) з проектною і виконавчою документацією та матеріальними цінностями.

Двічі судом було задоволено клопотання позивача про зобов'язання відповідача Броварську міську раду надати до суду генеральний план забудови земельної ділянки з розміщенням прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_1, для того, щоб дослідити його та встановити, чи були дотримані права власників квартир на повноцінне користування земельною ділянкою при прийнятті оскаржуваних рішень .

Відповідач не надав суду генеральний план забудови будинку № АДРЕСА_1, для того, щоб встановити межі земельної ділянки та прибудинкову територію, якою користується позивач, як власник квартири № 8 та всі власники багатоквартирного будинку з дня будівництва будинку.

Також на запит суду не надали генеральний план забудови земельної ділянки з розміщенням прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_1 і "ЖЕК-1" КП БМР та КП БМР "Служба замовника"(а.с.34,45).

Згідно ч.3 ст. 42 Земельного кодексу України, порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається власниками.

Права позивача порушуються, оскільки він є власником квартири АДРЕСА_1, несе витрати по утриманню прибудинкової території і має право на розпорядження своєю часткою у власності будинку (горища, підвального приміщення, під'їзду, прибудинкової території, в тому числі і навколо будинкової озелененої території).

У відповідності до п. 2.3.7 "Порядку про переведення житлових приміщень у нежитлові та їх реконструкції під розміщення об'єктів невиробничої сфери і нежитлових приміщень у житлові в м. Бровари " затверджених рішенням Броварської міської ради Київської області від 18 лютого 2010 року власник житлового приміщення або уповноважена ним особа за дорученням, подає до виконкому БМР, якщо приміщення розміщені у багатоквартирному будинку - письмову згоду повнолітніх власників (наймачів) суміжних квартир чи приміщень (на поверсі, вище та нижче на один поверх) завірену ЖЕК, ОСББ, ЖБК.

Як зазначалося раніше належна позивачу ОСОБА_1 на праві власності однокімнатна квартира АДРЕСА_5 розташована на 2 поверсі 5-ти поверхового будинку та є суміжною з нежитловим приміщенням належного ОСОБА_3

При відібранні погоджень у співвласників квартир по АДРЕСА_1, позивач ОСОБА_1 підписав погодження про те, що не заперечує проти реконструкції з розширенням нежитлового приміщення розташованого по АДРЕСА_1 під торговельно-офісний центр з об'єктами обслуговування ОСОБА_3 (а.с.133 зворот). Проте позивач свою заяву про погодження відкликав та направив відповідну заяву на адресу третьої особи ОСОБА_3, що підтверджується зворотнім повідомленням (том2,а.с.12,14).

За таких обставин, суд приходить до обґрунтованого висновку про неправомірність дій відповідачів при прийнятті ними відповідних рішень, в зв'язку з чим позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до начальника Управління містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області головного архітектора міста Рибакової Л.Є. про визнання неправомірними дій не підлягають задоволенню, оскільки позивач не ставить в своїй позовній заяві начальника Управління містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області головного архітектора міста Рибакову Л.Є. в якості відповідача.

Тому на підставі викладеного та керуючись ст.ст. 38, 39, 42 ЗК України, ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 р. № 2807-ІУ, та ст.ст. 11, 69, 71, 86, 159 - 163 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити частково.

Визнати дії виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області неправомірними в частині прийняття рішень від 14 травня 2013 року № 232, яким надано дозвіл громадянину ОСОБА_3, на проведення реконструкції з розширенням нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 під торговельно-офісний центр з об'єктами обслуговування, відповідно до «Порядку переведення житлових приміщень у нежитлові та їх реконструкції під розміщення об'єктів невиробничої сфери і нежитлових приміщень у житлові в м. Бровари», затвердженого рішенням Броварської міської ради від 18 лютого 2010 р. № 1422-79-05 та в частині рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 22 квітня 2014 року № 232 «Про внесення змін до рішення виконкому від 14.05.2013 р. № 232, а саме: - пункт 1 після слів «нежитлового приміщення» доповнити словами «і влаштуванням підвального приміщення».

Визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 14 травня 2013 року № 232 в частині надання дозволу громадянину ОСОБА_3, на проведення реконструкції з розширенням нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 під торговельно -офісний центр з об'єктами обслуговування, відповідно до «Порядку переведення житлових приміщень у нежитлові та їх реконструкції під розміщення об'єктів невиробничої сфери і нежитлових приміщень у житлові в м. Бровари», затвердженого рішенням Броварської міської ради від 18 лютого 2010 р. № 1422-79-05 та в частині рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 22 квітня 2014 року № 232 «Про внесення змін до рішення виконкому від 14.05.2013 р. № 232, а саме: - пункт 1 після слів «нежитлового приміщення» доповнити словами «і влаштуванням підвального приміщення».

Визнати дії Броварської міської ради Київської області неправомірними в частині прийняття рішень від 22 серпня 2013 року № 1027-37-06 «Про надання дозволу Броварській міській раді на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) п.1.3. орієнтовною площею 0,0160 га за рахунок земель загального користування, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по АДРЕСА_1, та в частині рішення Броварської міської ради Київської області від 26 грудня 2013 року № 1136-41-06 «Про затвердження переліку земельних ділянок, права на які виставляють на земельні торги окремими лотами», а саме:

1. Затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Броварській міській раді, права на які встановлюються на земельні торги окремими лотами: площею 0, 0159 га - землі обмеженого використання - інженерний коридор мереж комунікацій, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі - землі комерційного використання, по АДРЕСА_1.

Кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:027:0014.

Встановила стартову ціну лота в розмірі річної орендної плати, що складає 12% від нормативної грошової оцінки та становить 11 932, 68 грн. (одинадцять тисяч дев'ятсот тридцять дві) гривні 68 коп. .

2. Затвердила в перелік земельної ділянки, права на які виставляються на земельних торгах окремими лотами, згідно з додатком. «Земельна ділянка, яка виставляється на земельні торги окремим лотом № 2, адреса земельної ділянки АДРЕСА_1, цільове призначення земельної ділянки, землі комерційного використання, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, площа, 0,0159 га., кадастровий номер 3210600000:01:027:0014, умови продажу та термін оренди продаж права оренди на земельних торгах строком на 10 років та Протоколу № 2 про хід торгів на аукціоні з продажу права оренди земельних ділянок м. Бровари від 25 квітня 2014 року, відомості про учасника та переможець аукціону ОСОБА_3.

3. Земельному відділу Броварської міської ради здійснити дії щодо підготовки лотів для проведення земельних торгів.

4. Конкурсній комісії по відбору виконавців послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та виконавця земельних торгів на конкурентних засадах здійснити конкурсний вибір виконавця земельних торгів.

5. Уповноважити міського голову Сапожка І.В. бути представником Броварської міської ради при укладенні договорів оренди земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги.

Визнати незаконними та скасувати рішення Броварської міської ради Київської області від 22 серпня 2013 року № 1027-37-06 в частині «Про надання дозволу Броварській міській раді розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) п.1.3. орієнтовною площею 0,0160 га за рахунок земель загального користування, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по АДРЕСА_1, та в частині рішення Броварської міської ради Київської області від 26 грудня 2013 року № 1136-41-06 «Про затвердження переліку земельних ділянок, права на які виставляють на земельні торги окремими лотами», а саме:

1.Затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Броварській міській раді, права на які встановлюються на земельні торги окремими лотами: площею 0, 0159 га - землі обмеженого використання - інженерний коридор мереж комунікацій, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі - землі комерційного використання, по АДРЕСА_1.

Кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:027:0014.

Встановила стартову ціну лота в розмірі річної орендної плати, що складає 12% від нормативної грошової оцінки та становить 11 932, 68 грн. (одинадцять тисяч дев'ятсот тридцять дві) гривні 68 коп. .

2. Затвердила в перелік земельної ділянки, права на які виставляються на земельних торгах окремими лотами, згідно з додатком. «Земельна ділянка, яка виставляється на земельні торги окремим лотом № 2, адреса земельної ділянки АДРЕСА_1, цільове призначення земельної ділянки, землі комерційного використання, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, площа, 0,0159 га., кадастровий номер 3210600000:01:027:0014, умови продажу та термін оренди продаж права оренди на земельних торгах строком на 10 років та Протоколу № 2 про хід торгів на аукціоні з продажу права оренди земельних ділянок м. Бровари від 25 квітня 2014 року, відомості про учасника та переможець аукціону ОСОБА_3.

3. Земельному відділу Броварської міської ради здійснити дії щодо підготовки лотів для проведення земельних торгів.

4. Конкурсній комісії по відбору виконавців послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та виконавця земельних торгів на конкурентних засадах здійснити конкурсний вибір виконавця земельних торгів.

5. Уповноважити міського голову Сапожка І. В. бути представником Броварської міської ради при укладенні договорів оренди земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги та скасувати.

Визнати неправомірними дії Управління містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області при наданні 22 травня 2013 року за № 34 громадянину ОСОБА_3 містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 для реконструкції з розширенням нежитлового приміщення під торговельно -офісний центр з об'єктами обслуговування.

Визнати незаконними та скасувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 надані Управлінням містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області 22 травня 2013 року за № 34 громадянину ОСОБА_3 для реконструкції з розширенням нежитлового приміщення під торговельно -офісний центр з об'єктами обслуговування.

Визнати неправомірними дії відділу Держземагенства у місті Броварах Київської області, які викладені: у висновку від 29 листопада 2013 року №179 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) для будівництва і обслуговування будівель торгівлі площею 0,0159 га, по АДРЕСА_1, наданого Броварській міській раді та у довідці виданій відділом Держземагенства у місті Броварах Київської області від 15 листопада 2013 року № 04-з/13-з/620, яка містить інформацію про те, що згідно державної статистичної звітності з кількісного обліку земель в межах Броварської міської ради (форма 6-зем.), станом на 14 листопада 2013 року земельна ділянка площею 0,0159 га по АДРЕСА_1 рахується в землях загального користування наданій Броварській міській раді.

Визнати незаконними та скасувати висновок виданий відділом Держземагенства у місті Броварах Київської області від 29 листопада 2013 року №179 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) для будівництва і обслуговування будівель торгівлі площею 0,0159 га, по АДРЕСА_1 наданий Броварській міській раді та довідку видану відділом Держземагенства у місті Броварах Київської області від 15 листопада 2013 року № 04-з/13-з/620, яка містить інформацію про те, що згідно державної статистичної звітності з кількісного обліку земель в межах Броварської міської ради (форма 6-зем.), станом на 14 листопада 2013 року земельна ділянка площею 0,0159 га по АДРЕСА_1 рахується в землях загального користування наданій Броварській міській раді.

Визнати незаконними та скасувати декларацію про початок будівельних робіт від 7 травня 2014 року по реконструкції з розширенням нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 під торговельно -офісний центр з об'єктами обслуговування в м. Бровари Київської області та декларацію про початок будівельних робіт від 29 липня 2014 року по реконструкції з розширенням нежитлового приміщення і влаштування підвального приміщення під торговельно-офісний центр з об'єктами обслуговування, надану Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Київської області громадянину ОСОБА_3.

Визнати неправомірними дії Броварської міської ради Київської області в частині прийняття рішень Броварською міською радою Київської області від 21 квітня 2011 року № 202-08-06 та від 24 січня 2012 року № 513-18-06 про надання в оренду громадянину ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0, 0241 га для обслуговування нежитлового приміщення - землі комерційного використання, яка знаходиться по АДРЕСА_1, згідно з планом землекористування та довідки, виданої відділом Держкомзему у місті Броварах Київської області від 25 травня 2011 року за № 04-3/13-3/449 та земельно-кадастрової документації відділу Держкомзему у місті Броварах Київської області про те, що земля рахується в землях комерційного використання в межах Броварської міської ради, кадастровий номер 3210600000:00:027:0514.

Визнати незаконним та скасувати рішення Броварської міської ради Київської області від 21 квітня 2011 року № 202-08-06 та в частині рішення від 24 січня 2012 року № 513-18-06 в частині надання в оренду громадянину ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0, 0241 га для обслуговування нежитлового приміщення - землі комерційного використання, яка знаходиться по АДРЕСА_1, згідно з планом землекористування та довідки, виданої відділом Держкомзему у місті Броварах Київської області від 25 травня 2011 року за № 04-3/13-3/449 та земельно-кадастрової документації відділу Держкомзему у місті Броварах Київської області про те, що земля рахується в землях комерційного використання в межах Броварської міської ради, Кадастровий номер 3210600000:00:027:0514 .

В частині позовних вимог ОСОБА_1 до начальника Управління містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області головного архітектора міста Рибакової Лілії Євгенівни про визнання неправомірними дій - відмовити

Стягнути із виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області, Броварської міської ради Київської області, відділу Держземагенства у місті Броварах Київської області, управління містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області і інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі по18 грн.27 коп . з кожного.

На постанову протягом десяти днів може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Сердинський В. С.

СудБроварський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення26.12.2014
Оприлюднено13.01.2015
Номер документу42221819
СудочинствоАдміністративне