7/143
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
22.07.09 р. Справа № 7/143
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Е.В. Сгара
При помічнику судді В.Ю. Косицькій
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу:
За позовом: Відкритого акціонерного товариства “Донецькобленерго” м. Горлівка в особі структурного підрозділу „Макіївський об'єднаний район електричних мереж” м.Макіївка
До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “АН “Люкс” м. Макіївка
Предмет спору: стягнення 9 004, 34 грн. боргу за активну електроенергію, 5 402, 88 грн. за перевищення договірних величин, 99, 43 грн. суму інфляційних нарахувань, 39, 39 грн. 3% річних, 315, 11 грн. суми пені.
За участю представників:
від позивача: Вашуткіна С.В. - довіреність.
від відповідача: не з'явились
СУТЬ СПОРУ:
Відкрите акціонерне товариство “Донецькобленерго” м. Горлівка в особі структурного підрозділу „Макіївський об'єднаний район електричних мереж” м.Макіївка звернулося до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “АН “Люкс” м. Макіївка про стягнення 9004,34грн. боргу за активну електроенергію, 5402,88грн. за перевищення договірних величин, 99,43 грн. суму інфляційних нарахувань, 39,39грн. 3% річних, 315,11грн. суми пені.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на договір про постачання електричної енергії №5658 від 11.06.2008р. з додатками; рахунки на ПДВ за січень 2009р., рахунки за активну електроенергію за лютий-березень 2009р.; рахунок за перевищення договірних величин за лютий – березень 2009р.
За клопотанням позивача від 22.07.2009р. до матеріалів справи залучені додаткові документи.
Відповідач у жодне судове засідання не прибув, вимоги ухвал суду не виконав, письмовий відзив на позов не надав, правом на захист своїх інтересів не скористався, хоча про дату та час судових засідань був повідомлений належним чином.
Відповідно до довідки Єдиного державного реєстру серії АГ №186093-186094 та довідки Головного управління статистики у Донецькій області від 30.06.2009р. №14/4-20/2952, Товариство з обмеженою відповідальністю „АН „Люкс” зареєстровано як юридична особа за адресою: 86014, Донецька область, м. Макіївка, пр. Маліновського, буд.61.
У зв'язку з цим, справа розглянута за наявними в ній матеріалами відповідно до приписів ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача суд ВСТАНОВИВ:
Згідно ст. 26 Закону України „Про електроенергетику” та п.1.3 Правил користування електричною енергією (далі по тексту Правила), споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Пунктом 2 ст.275 Господарського кодексу України передбачено, що відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Відповідно до ст.67 Господарського кодексу України, відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів; підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Між позивачем та відповідачем укладено договір про постачання електричної енергії №5658 від 11.06.2008р. (далі по тексту Договір). Договір укладено з додатками.
Згідно п.9.5 Договору, він набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 11.06.2009р. Договір може бути продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
З пояснень представника позивача та матеріалів справи вбачається, що на момент виникнення боргу сторони перебували у договірних відносинах.
Відповідно до п.1 Договору, постачальник (позивач) продає електричну енергію споживачу (відповідачу) для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 31,0 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання – відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст.ст. 526, 527 Цивільного кодексу України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок та зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
Позивач, посилаючись на невиконання відповідачем умов договору, звернувся до суду та просить стягнути в примусовому порядку 9 004, 34 грн. боргу за активну електроенергію за лютий – березень 2009р.
Облік електричної енергії та порядок розрахунків передбачені сторонами у розділі 7 Договору та у Додатку №5 „Порядок розрахунків” до Договору.
Згідно п.10 додатку №5 „Порядок розрахунків” до Договору, розрахунки за активну електроенергію здійснюються споживачем грошовими коштами на рахунки постачальника електричної енергії, які вказані в розділі 10 Договору у терміни, що не перевищують 5 операційних днів від дня отримання рахунку.
Позивач свої зобов'язання за договором виконав належним чином, поставив відповідачу активну електричну енергію у лютому – березні 2009р. на загальну суму 10 404, 94 грн., що підтверджено наявним в матеріалах справи актами прийому-передачі за лютий – березень 2009р., підписані обома сторонами без зауважень. У зв'язку з викладеним, позивач виставив відповідачу відповідні рахунки на сплату, про отримання яких свідчить підпис останнього на актах приймання-передачі за лютий-березень 2009р.
Відповідач свої зобов'язання стосовно оплати спожитої електричної енергії належним чином не виконав, послуги з електропостачання у повному обсязі не сплатив, чим порушив умови договору.
Сума боргу за активну електроенергію за лютий – березень 2009р.у розмірі 9 004, 34 грн. підтверджена матеріалами справи та підлягає стягненню у повному обсязі.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до п.4.2.1 Договору, за внесення платежів передбачених п.п. 2.3.4 – 2.3.5 з порушенням термінів, визначеним додатком №5 „Порядок розрахунків” до цього Договору, споживач сплачує постачальнику 3% річних від простроченої суми. При цьому, сума грошового зобов'язання за цим договором повинна бути оплачена споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції.
На підставі вищевказаного, позивач просить стягнути з відповідача за період з 05.02.2009р. по 12.05.2009р. 3% річних у сумі 39, 39 грн. та інфляційні у сумі 99, 43 грн. на суму заборгованості за активну електроенергію.
3% річних нараховані позивачем у відповідності до діючого законодавства та підлягають стягненню у повному обсязі.
Інфляційні перераховані судом відповідно до умов договору та діючого законодавства, складають 119, 56 грн., тоді як позивачем заявлено до стягнення 99, 43 грн., що не суперечить чинному законодавству. Таким чином, вимоги в частині стягнення з відповідача інфляційних у сумі 99, 43 грн. підлягають стягненню у повному обсязі.
Відповідно до ст.ст.216–218 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій. Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. Господарські санкції застосовуються в установленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Згідно п.п.1, 3 ст.549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно зі ст.1 Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань” від 22.11.1996р. №543-96-ВР, платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Відповідно до п.4.2.1 Договору, за внесення платежів передбачених п.п. 2.3.4 – 2.3.5 з порушенням термінів, визначеним додатком №5 „Порядок розрахунків” до цього Договору, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі 1% за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.
Проте, згідно ст.3 Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань” від 22.11.1996р. №543-96-ВР, розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Враховуючи наведені вище приписи, позивач просить стягнути з відповідача пеню у сумі 315, 11 грн. за період з 05.02.2009р. по 12.05.2009р., застосовуючи при цьому подвійну облікову ставку НБУ.
Пеня нарахована позивачем з урахуванням умов діючого договору та відповідно до чинного законодавства та підлягає стягненню у повному обсязі.
Позивач також просить стягнути з відповідача вартість перевищення договірних величин електроспоживання за січень – березень 2009р. у загальному розмірі 5 402, 88 грн.
Згідно ст. 26 Закону України “Про електроенергетику” (в редакції, яка діяла в спірний період), споживачі (крім населення) у випадку споживання електроенергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
Згідно п. 6.14 Правил (в редакції, яка діяла в спірний період), перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається під час підбиття підсумків розрахункового періоду на основі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електричної енергії або акта прийняття-передавання електричної енергії.
Пунктом 11 Порядку постачання електроенергії споживачам, затвердженого Постановою Кабміну України від 24.03.1999 р. № 441 із змінами та доповненнями, встановлено, що граничні величини споживання електроенергії та потужності доводяться до споживачів як договірні величини у терміни, обумовлені договором між енергопостачальною організацією та споживачем. Повідомлення про ці величини є невід'ємною частиною договору.
Пунктом 5.1 Договору, для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на наступний рік споживач не пізніше 01 листопада поточного року надає постачальнику відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії за формою, встановленою додатком №7 „Обсяги очікуваного споживання електричної енергії та потужності споживачем” до Договору. За вимогами постачальника розмір очікуваного споживання електричної енергії визначається та вказується споживачем окремо для кожної площадки вимірювання. Споживач, який розраховується за електричну енергію за тарифами, диференційованими за періодами часу, або розраховується за електричну енергію з постачальником за нерегульованим тарифом, у додатку №7 „Обсяги очікуваного споживання електричної енергії та потужності споживачем” до Договору подає заявку про очікувані величини споживання електричної потужності у години контролю максимального навантаження енергосистеми на відповідні розрахункові періоди. У разі потреби постачальник може вимагати від споживача надання обґрунтування очікуваного обсягу споживання. У разі ненадання споживачем зазначених відомостей у встановлений термін, розмір очікуваного споживання електричної енергії на наступний рік установлюється постачальником на рівні фактичних обсягів споживання відповідних періодів поточного року.
Пунктом 5.2 Договору передбачено, що заявлені споживачем згідно з п.5.1 обсяги споживання електричної енергії узгоджується сторонами і оформлюються Додатком №8 „Договірні величини споживання електричної енергії” до Договору як договірні величини споживання електричної енергії.
Згідно Додатку №8 „Договірні величини споживання електричної енергії” до Договору на 2009 рік підписаного та скріпленого печатками обох сторін без зауважень, у січні – березні 2009р. встановлені граничні величини споживання електроенергії по 3,900 тис. кВт/год.
Порядок оплати за перевищення договірних величин узгоджений сторонами у додатку №5 „Порядок розрахунків” до договору, підписаного обома сторонами без зауважень та скріпленим печатками обох підприємств.
Згідно п.10 додатку №5 „Порядок розрахунків” до Договору, розрахунки за перевищення договірних (граничних) величин здійснюються споживачем грошовими коштами на рахунки постачальника електричної енергії, які вказані в розділі 10 Договору у терміни, що не перевищують 5 операційних днів від дня отримання рахунку.
Позивач свої зобов'язання за договором виконав належним чином, поставив відповідачу, відповідно до акту прийняття-передавання товарної продукції у січні 2009р. 8 761 кВт/год, у лютому 2009р. 5 882 кВт/год, у березні 2009р. 8 950 кВт/год.
Таким чином, відповідач у січні 2009р. спожив електричної енергії понад договірну величну на 4 861 кВт/год, у лютому 2009р. – на 5 882 кВт/год, у березні 2009р. – на 5 050 кВт/год.
На виконання вищевказаних приписів, посилаючись на той факт, що відповідач перевищив договірні величини споживання електричної енергії у вказаний вище період, позивач виставив відповідачу відповідні рахунки надмірно спожитої електричної енергії, про вручення відповідачу яких свідчать підписи представника відповідача на самих рахунках за січень – лютий 2009р. та опис вкладення з поштовою квитанцією №4703 від 18.05.2009р.
Відповідач свої зобов'язання щодо оплати двократної вартості електроенергії спожитої понад договірну величину не виконав, зазначені рахунки у повному обсязі не сплатив.
У зв'язку з викладеним, позивач звернувся до суд та просить стягнути з відповідача в примусовому порядку 5 402, 34 грн. за перевищення договірних величин електроспоживання.
Сума за перевищення договірних величин електроспоживання за січень – березень 2009р. у розмірі 5 402, 34 грн. підтверджена матеріалами справи та підлягає стягненню у повному обсязі.
Враховуючи наведене позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 Господарського процесуального Кодексу України.
У судовому засіданні оголошено рішення відповідно до ст. 85 Господарського процесуального Кодексу України.
На підставі ст.ст. 526, 527, 549, 625 Цивільного кодексу України, ст.ст. 67, 193, 216-218, 231 Господарського кодексу України, Закону України „Про електроенергетику” №575/97-ВР від 16.10.1997р., Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 р. N 28, Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань” від 22.11.1996р. №543-96-ВР, Постанови Кабміну України від 24.03.1999 р. № 441, керуючись ст.ст. 4-2, 4-3, 22, 33, 34, 38, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального Кодексу України, господарський суд
В И Р I Ш И В :
Позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства “Донецькобленерго” м.Горлівка в особі структурного підрозділу „Макіївський об'єднаний район електричних мереж” м.Макіївка до Товариства з обмеженою відповідальністю “АН “Люкс” м. Макіївка про стягнення 9 004, 34 грн. боргу за активну електроенергію, 5 402, 88 грн. за перевищення договірних величин, 99, 43 грн. суму інфляційних нарахувань, 39, 39 грн. 3% річних, 315, 11 грн. суми пені задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “АН “Люкс” (86114, Донецька область, м.Макіївка, пр.Маліновського, 61, ЄДРПОУ 34776405) на користь Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго” в особі структурного підрозділу „Макіївський об'єднаний район електричних мереж” (86102, Донецька область, м.Макіївка, вул..Патона, 1, рахунок зі спеціальним режимом використання 260363011372 в філії ДОУ ВАТ „Державний Ощадбанк України” МФО 335106, ЄДРПОУ 35151993) – заборгованість за активну електроенергію у розмірі 9 004, 34 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “АН “Люкс” (86114, Донецька область, м.Макіївка, пр.Маліновського, 61, ЄДРПОУ 34776405) на користь Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго” в особі структурного підрозділу „Макіївський об'єднаний район електричних мереж” (86102, Донецька область, м.Макіївка, вул..Патона, 1, рахунок зі спеціальним режимом використання 260363011372 в філії ДОУ ВАТ „Державний Ощадбанк України” МФО 335106, ЄДРПОУ 35151993) 5 402, 88 грн. – за перевищення договірної величини.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “АН “Люкс” (86114, Донецька область, м.Макіївка, пр.Маліновського, 61, ЄДРПОУ 34776405) на користь Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго” в особі структурного підрозділу „Макіївський об'єднаний район електричних мереж” (86102, Донецька область, м.Макіївка, вул..Патона, 1, п/р 26000141018400 у АКЦ КОМ.ЙНН. ОВ БАНК „УкрСиббанк” м.Харків, МФО 351005, ЄДРПОУ 35151993) – 99, 43 грн. суму інфляційних нарахувань, 39, 39 грн. 3% річних, 315, 11 грн. суми пені.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “АН “Люкс” (86114, Донецька область, м.Макіївка, пр.Маліновського, 61, ЄДРПОУ 34776405) на користь Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго” в особі структурного підрозділу „Макіївський об'єднаний район електричних мереж” (86102, Донецька область, м.Макіївка, вул..Патона, 1, п/р 26000141018400 у АКЦ КОМ.ЙНН. ОВ БАНК „УкрСиббанк” м.Харків, МФО 351005, ЄДРПОУ 35151993) – державне мито у сумі 148, 60 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 312, 50 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дати його прийняття.
Суддя
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 22.07.2009 |
Оприлюднено | 06.08.2009 |
Номер документу | 4222737 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні