ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
"03" грудня 2014 р.справа № 808/293/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Баранник Н.П.
суддів: Малиш Н.І. Щербака А.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2014 року у справі № 808/293/14 за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області до Фермерського господарства "Малий П.М." про відшкодування витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах (список №2), -
ВСТАНОВИВ:
У січні 2014 року Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Фермерського господарства "Малий П.М." (далі - відповідач), про стягнення з відповідача заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах по списку №2 пенсіонеру ОСОБА_2 за період з липня по листопад 2013 року включно в сумі 6103 грн. 50 коп.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2014 року адміністративний позов задоволено частково. Стягнуто з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах ОСОБА_2 за липень - листопад 2013 року в розмірі 3051,75 грн. В іншій часті позовних вимог відмовлено.
З постановою суду не погодився позивач, та подав апеляційну скаргу. В скарзі, посилаючись на невірний розрахунок заборгованості, що виникла у відповідача перед УПФУ, позивач просить змінити постанову суду першої інстанції в частині задоволених вимог про стягнення витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах по списку №2 пенсіонеру ОСОБА_2 в розмірі 3051,75коп., на стягнення з відповідача на користь позивача суми боргу у розмірі 4 272,45грн..
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та платником страхових внесків відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон України №1058-ІV).
Згідно з пунктами "б" - "з" частини 1 статті 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення", зі змінами та доповненнями, (далі - Закон України № 1788-XII) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Матеріалами справи підтверджено, що колишньому працівнику відповідача ОСОБА_2 призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п.п."б" - "з" ст.13 Закону України №1788-ХІІ.
Зайнятість пенсіонерки на роботах з важкими умовами праці на підприємстві відповідача, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, підтверджується наявними в матеріалах справи копіями довідок відповідача про підтвердження трудового стажу.
Згідно з розрахунком позивача, сума фактичних витрат на виплату і доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах за липень - листопад 2013 року по ОСОБА_2 складає 6103,50 грн.. В цьому розрахунку сума фактичних витрат за липень 2013 року, що підлягає відшкодуванню, зазначена як 3662,10 грн., в той час як за інші місяці (серпень - листопад) по - 610,35 грн. за місяць.
До позовної заяви позивачем додані Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (надалі - Розрахунки).
Вказані Розрахунки також направлялись на адресу відповідача. З них вбачається, що за липень 2013 року (як і за інші місяці) сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, яка підлягає відшкодуванню, складає - 610,35 грн..
Позивачем не надано належних доказів на обґрунтування заявленої до відшкодування суми витрат за липень 2013 року 3662,10 грн.. Наявні ж в матеріалах справи докази свідчать, що відшкодуванню за вказаний місяць 2013р. підлягає сума в розмірі 610,35 грн., яка нараховувалася та сплачувалася пенсіонерці, та підтверджена відповідними розрахунковими документами.
Відповідно до п. 2 прикінцевих положень Закон України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Так, відповідно до норм Законів України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" та від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" відшкодуванню підлягали фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій регулювався Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", а також Інструкцією про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 03 червня 1999 року № 4-6, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України № 436/3729 від 5 липня 1999 року, та Інструкцією про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 жовтня 2001 року № 16-6, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 29 листопада 2001 року № 998/6189, які втратили чинність.
На даний час порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі за текстом - Інструкція).
В пункті 6.1 Інструкції зазначено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону №1058-IV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Надсилання позивачем розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах, підтверджується наявним у матеріалах справи документальними доказами.
Розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій та довідкою про розмір призначеної та фактично отриманої пенсії підтверджується наявність у відповідача зобов'язання з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за липень - листопад 2013 року по ОСОБА_2 у сумі 3051,75 грн. (виходячи з розрахунку 610,35 грн. х 5 місяців), яке не було ним виконано.
Зазначені розрахунки складені з дотриманням позивачем всіх необхідних вимог Інструкції та не були оскаржені відповідачем. Фактична виплата пенсії в сумі 3051,75 грн. вказаній особі за визначений у позові період підтверджується наявними в матеріалах справи документами.
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог, а саме стягнення з відповідача на користь позивача фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком призначених на пільгових умовах за списком № 2 у розмірі 3051,75 грн..
Доводи позивача, викладені в апеляційній скарзі щодо необхідності стягнення суми у розмірі 4 272,45 грн., колегія суддів не приймає, оскільки позивач зазначає, що сума боргу у розмірі 1831,05грн. виникла у період з травня по липень 2013р.. В позовній же заяві позивачем зазначено період виникнення боргу липень-листопад 2013р., і суд першої інстанції, на підставі наданих доказів та у межах позовних вимог, дійшов обґрунтованого висновку, що до стягнення з відповідача за спірний період належить саме сума 3051,75коп..
Мотивація та доводи, наведені у апеляційній скарзі позивача, не дають колегії суддів підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржену постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст. 200,205,206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2014 року у справі № 808/293/14 - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Н.П. Баранник
Суддя: Н.І. Малиш
Суддя: А.А. Щербак
Суд | Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2014 |
Оприлюднено | 14.01.2015 |
Номер документу | 42240138 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд
Баранник Н.П.
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Бойченко Юлія Петрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні