Рішення
від 19.01.2015 по справі 172/408/14-ц
ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 172/408/14-ц

Провадження № 2/172/80/15

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19.01.2015 року Васильківський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді -Порох К.Г.

секретаря - Голубенко Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Васильківка, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроагропрогрес" про розірвання договору оренди земельної ділянки, скасування його державної реєстрації та стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з указаним позовом, посилаючись на те, що згідно державного акту про право приватної власності на земельну ділянку серія ДП № 027904 вона є власником земельної ділянки, площею 6,4712га. 03.08.2010 року ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки з ТОВ "Дніпроагропрогрес", який зареєстровано у відділі Держкомзему у Васильківському районі Дніпропетровської області 29.12.2010 року за №122078884001027. Оскільки відповідачем не виконуються вимоги ст. 24, 25 ЗУ "Про оренду землі" та розділу 3 Договору оренди землі, позивач просить розірвати договір оренди земельної ділянки, скасувати його державну реєстрацію та стягнути заборгованість.

В судове засідання сторони не з'явилися.

Представник позивача за довіреністю просить розглядати справу у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, не заперечує проти заочного розгляду справи.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, в письмових запереченнях проти позову визнав наявність заборгованості перед позивачкою ОСОБА_1 по орендній платі за 2013рік в сумі 5269грн.45коп., просив відмовти у задоволенні позову, посилаючись на позицію Верховного Суду України про те, що одноразова невиплата орендної плати не може бути підставою для розірвання договору оренди землі. Крім того, відповідач не погоджується з розрахунком розміру пені за кожен день просрочення платежу, вважає,що розмір пені вказаний позивачкою значно перевищує реальну суму пені(а.с.31-33).

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Між позивачем та відповідачем - ТОВ "Дніпроагропрогрес" 03.08.2010 року укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано у відділі Держкомзему у Васильківському районі Дніпропетровської області 29.12.2010 року за №122078884001027. Згідно п.3.1 договору оренди землі за кожен рік використання землі Орендар виплачує орендну плату у грошовій формі в розмірі 4,48% від вартості земельної ділянки, що становить 2128 грн. Сплачується орендна плата один раз на рік не пізніше 20 числа місяця останнього календарного року, за який вноситься орендна плата за місцем знаходження Орендодавця. Виплата орендної плати оформляється письмово.

З матріалів справи вбачається, що згідно державного акту про право приватної власності на земельну ділянку серія ДП №027904 позивач є власником земельної ділянки площею 6,4712 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Шевченківської сільської ради Васильківського району Дніпропетровської області.

Відповідно до ст. 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст.627 ЦК України).

Згідно ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Позивач в поданій позовній заяві посилається на невиплату відповідачем йому орендної плати в розмірі та в строки, встановлені договором.

Відповідач будь-яких доказів на спростування даних доводів суду не надав, в письмових запереченнях визнав факт наявності заборгованості перед позивачем щодо сплати орендної плати за 2013рік. З чого суд робить висновок про те, що відповідач не виконував взятих на себе обов'язків, так як лише відповідач може надати суду належні докази сплати позивачу орендної плати.

Згідно приписів ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані: а) забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки; б) додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; в) своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату; г) не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; ґ) підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; д) своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом; е) дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон; є) зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем.

В положеннях статтей 24-25 Закону України "Про оренду землі" вказано, що Орендодавець має право вимагати від орендаря : використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил; своєчасного внесення орендної плати, а орендар земельної ділянки має право: самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; отримувати продукцію і доходи.

Відповідно до п.9.4 Договору оренди землі укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ"Дніпроагропрогрес" орендар зобов"язаний використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням та відповідно до мети, визначеної у п.4.1Договору, підвищувати родючість грунтів та зберігати інші корисні властивості землі; забезпечувати захист земельної ділянки від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засоленості, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур"янами, чагарниками і дрібноліссям; у відповідності з п.3.1 та 3.2 цього договорусвоєчасно сплачувати орендну плату.

Проте відповідачем порушені зазначену у договорі обов"язки: він своєчасно не сплатив орендну плату орендодавцю та внаслідок того, що земельна ділянка у 2014році не оброблялась, допустив заростання земельної ділянки бур"янами. Вказані обставини підтверджуються довідкою Шевченківської сільської ради Васильківського району Дніпропетровської області та Актом обстеження земельної ділянки від 23липня 2014року, де вказано, що земельна ділянка ОСОБА_1 передана в оренду ТОВ"Дніпроагропрогрес" з весни 2014року не оброблялась, що призвело до заростання бур"янами(карантинними рослинами)( а.с.48-49).

Відповідно до ч.2 ст.651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Статтею 32 ЗУ "Про оренду землі" встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Згідно п. 12.3 Договору оренди землі , дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.

Враховуючи наведене договір оренди земельної ділянки може бути розірваний в судовому порядку на вимогу орендодавця у випадку невиконання орендарем свого обов'язку щодо сплати орендної плати, недотримання вимог щодо цільового використання земельної ділянки та збереження родючості грунтів, не забезпечив її захист від заростання бур"янами, так як дані умова є істотними для даного договору. Недотримання їх орендарем є не лише порушенням умов Договору, а й вимог земельного законодавства України.

Відповідач не виконує свого обов'язку щодо своєчасної сплати орендної плати, також із пояснень та документів, а саме, акту обстеження земельної ділянки, з"ясовано, що спірна земельна ділянка відповідачем з весни 2014 року не обробляється, а тому суд вважає за можливе прийняти рішення про розірвання договору оренди земельної ділянки, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ "Дніпроагропрогрес", зареєстрований у відділі Держкомзему у Васильківському районі Дніпропетровської області 29.12.2010 року за №122078884001027.

Оскільки Договір оренди землі підлягає розірванню в зв'язку з його невиконанням, то мають бути задоволені вимоги позивача про скасування державної реєстрації оспорюваного договору оренди землі.

Статтею 34 Закону України "Про оренду землі" - у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Факт невиплати орендної плати в 2013 році в розмірі 4,48% від вартості земельної ділянки, що складає 6199грн.35 коп., з нарахованої суми утримано ПДФО в сумі - 929грн.90коп.відповідач визнав та підтвердив у своїх письмових запереченнях, вказав розмір заборгованості до сплати орендодавцю - 5269,45грн.(а.с.33).

Пунктом 3.8 Договору оренди землі передбачено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором, справляється пеня у розмірі 0,01% несплаченої суми за кожний день прострочення (а.с.5-6). Станом на 28 жовтня 2014року орендна плата позивачу виплачена не була, відповідач прострочив виконання зобов'язання на 301 день, тому сума пені складає 5269грн.45коп.. Х 0,01% Х 301день = 159грн. 53коп., та підлягає стягненню з відповідача за користування земельною ділянкою ОСОБА_1, в іншій частині вимог слід відмовити за їх безпідставністю.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати, а саме 487грн.,20 коп. за сплачений судовий збір, так як позовні вимоги позивача задоволені.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1,4, 96 ЗК України, 24,25, 32, 34 Закону України "Про оренду землі" , ст. 6,16, 526, 627, 629 651 ЦК України , Договором оренди землі від 03.08.2010року, ст.ст.10-11, 27,57- 61, 88, 212-215 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроагропрогрес" про розірвання договору оренди земельної ділянки, скасування його державної реєстрації та стягнення заборгованості - задовольнити частково.

Розірвати договір оренди землі, укладений 03 серпня 2010 року між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю ""Дніпроагропрогрес"", яка належить ОСОБА_1, на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія - ДП №027904 від 18 липня 2005 року, виданого Васильківською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області, площею 6,4712 га та розташованої на території Шевченківської сільської ради Васильківського району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1220788800:01:003:0042.

Скасувати державну реєстрацію договору оренди землі укладеного 03 серпня 2010 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпроагростандарт" та ОСОБА_1, який зареєстровано у Відділі Держкомзему у Васильківському районі Дніпропетровської області 2 9.12.2010 року за №122078884001027.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроагропрогрес" на користь ОСОБА_1, 5269грн.45коп. орендної плати, 159грн.53коп . - пені, за несвоєчасне виплачення орендної плати. В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроагропрогрес" на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 487грн.20 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через Васильківський районний суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня його оголошення, а особами, які не були присутні при проголошенні рішення, в той же час, з моменту отримання копії рішення

Суддя:

СудВасильківський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення19.01.2015
Оприлюднено22.01.2015
Номер документу42345255
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —172/408/14-ц

Ухвала від 06.01.2015

Цивільне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Порох К. Г.

Ухвала від 28.10.2014

Цивільне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Ушакова Н. Є.

Рішення від 01.10.2015

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Каратаєва Л. О.

Ухвала від 04.09.2015

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Каратаєва Л. О.

Ухвала від 03.09.2015

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Каратаєва Л. О.

Ухвала від 22.07.2015

Цивільне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Порох К. Г.

Ухвала від 09.07.2015

Цивільне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Порох К. Г.

Ухвала від 22.06.2015

Цивільне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Порох К. Г.

Рішення від 19.01.2015

Цивільне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Порох К. Г.

Ухвала від 10.04.2014

Цивільне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Ушакова Н. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні