ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.01.2015 року Справа № 29/5005/4434/2012
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Кузнецова В.О.,
суддів: Науменка І.М., Кощеєва І.М. (зміна складу колегії відбулась на підставі розпорядження секретаря судової палати від 15.01.2015 р.)
секретар судового засідання Петровська А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 20.11.2014 р. по справі
за заявою Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 20.11.2014 р. у даній справі (суддя Полєв Д.М.) скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу № 8838/10/16 від 18.07.2014 р. на дії ліквідатора відхилено; вимоги Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу до боржника нараховані за період з 01.05.2014 р. по 30.09.2014 р. в розмірі 52226,42 грн. відхилено.
Зазначена ухвала обґрунтована посиланням на те, що заявлені грошові вимоги не є поточними в розумінні ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Не погодившись з даною ухвалою, Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу звернулось до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу господарського суду скасувати, винести нове рішення про визнання кредиторських вимог управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу за період з 01.05.2014 р. по 30.09.2014 р. в розмірі 52 226,42 грн. та збільшену загальну суму кредиторських вимог станом на 01.10.2014р. в сумі 1036504,65 грн.
На думку скаржника, господарський суд не врахував, що положення законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є спеціальними щодо норм Закону про банкрутство при визначенні порядку нарахування підприємством-боржником заборгованості з фактичних витрат органів Пенсійного фонду України на доставку та виплату пенсій, призначених на пільгових умовах, та повинні застосовуватися переважно.
Скаржник вважає, що господарський суд протиправно відмовив управлінню у задоволенні скарги, оскільки органи Пенсійного фонду України вправі заявляти грошові вимоги про відшкодування фактичних виплат на виплату та доставку пільгових пенсій в ході провадження у справі про банкрутство протягом ліквідаційної процедури боржника, яка проводиться відповідно до ст.38 Закону, та до державної реєстрації його припинення осіб та фізичних особі-підприємців, оскільки ці грошові вимоги виникають з поточних зобов'язань боржника з відшкодування фактичних витрат на виплату пільгових пенсій, які мали місце в ході ліквідаційної процедури.
Відзиву на апеляційну скаргу боржником не надано.
Сторони не забезпечили в судове засідання явку повноважних представників, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Управління Пенсійного фонду в Жовтневому районі м. кривого Рогу Дніпропетровської області надало клопотання, в якому просить розглянути справу за відсутністю його представника.
Колегія суддів вважає, що матеріали справи містять достатньо доказів для можливості розгляду справи за відсутністю представників сторін.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши відповідність оскарженого рішення нормам матеріального та процесуального права, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з урахуванням наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 18.05.2012 р. за заявою Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м.Кривого Рогу порушено провадження у справі про банкрутство Дочірнього підприємства "СУ-106" закритого акціонерного товариства "Науково-дослідне виробниче підприємство Криворіжстальконструкція", відповідно до процедури, передбаченої ст.ст.11,12,13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
В газеті "Голос України" № 178 від 22.09.2012 р. опубліковано оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство Дочірнього підприємства "СУ-106" Закритого акціонерного товариства "Науково-дослідне виробниче підприємство Криворіжстальконструкція".
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 11.07.2013р. боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Вербицького О.В.
08.07.2014 р. до господарського суду Дніпропетровської області надійшла заява Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу із грошовими вимогами до боржника на загальну суму 1007920,31 грн.
Згідно повідомлення ліквідатора, ним розглянуто та відхилено зазначені грошові вимоги.
30.07.2014 р. Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу звернулось до господарського суду зі скаргою на дії ліквідатора, щодо відхилення грошових вимог.
07.10.2014 р. до господарського суду надійшла заява Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу із грошовими вимогами до боржника на загальну суму 1036504,65 грн.
Ліквідатор повідомив господарський суд, що ним розглянуто та відхилено заявлені вимоги Пенсійного фонду з посиланням на безпідставність їх нарахування кредитором.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення скарги Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу на дії ліквідатора дочірнього підприємства "СУ-106" закритого акціонерного товариства "Науково-дослідне виробниче підприємство "Криворіжстальконструкція" та відхилення вимог Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу, нараховані за період з 01.05.2014 р. по 30.09.2014 р. у розмірі 52 226,42 грн., враховуючи таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 4-1 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом, з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", норми якого, як спеціальні норми права, превалюють у застосуванні над загальними нормами ГПК України.
Пунктом 11 Розділу X Прикінцеві та Перехідні положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції №4212-VI від 22.12.2011 р.) передбачено, що положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом. Положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Ліквідаційну процедуру щодо боржника у даній справі введено постановою господарського суду Дніпропетровської області від 11.07.2013 р., а тому до спірних правовідносин необхідно застосовувати приписи Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону України №4212-VІ від 22.12.2011 р., який набрав чинності 19.01.2013р.
Статтею 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що кредитор - юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя).
Відповідно до частини 1 статті 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, зокрема, строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав; у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури; припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута; вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Отже, частиною 1 статті 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", передбачено норму права, згідно якої з моменту відкриття ліквідаційної процедури у справі про банкрутство припиняється виникнення поточних зобов'язань боржника зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків, зборів (обов'язкових платежів), яка є нормою спеціального права та повинна застосовуватися переважно щодо суб'єктів підприємницької діяльності, які перебувають у процедурі банкрутства.
Відтак, органи Пенсійного фонду України, як поточні кредитори, можуть звернутися в ліквідаційну процедуру з грошовими вимогами до боржника, які виникли лише за період після порушення провадження у справі про банкрутство і до моменту відкриття ліквідаційної процедури у справі.
Така правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду України згідно постанови №14/009 від 18.03.2014 р. у справі №6/108-09 та постанови №14/011 від 08.04.2014р. у справі №10/Б-711.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 01.07.2014 р. грошові вимоги Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу визнано в розмірі 972 473,38 грн., решту в розмірі 11 804,85 грн.
Заявою № 8225/10/16 від 02.07.2014 р. кредитором збільшено грошові вимоги за період з 01.05.2014 р. по 30.06.2014 р. на суму 23 642,08 грн., а заявою № 12162/10/16 від 01.10.2014р. збільшено грошові вимоги за період з 01.07.2014 р. по 30.09.2014 р. на суму 28584,34 грн.
Заявлені кредитором вимоги за період з 01.05.2014 р. по 30.06.2014 р. виникли після прийняття постанови про визнання боржника банкрутом, а тому згадані вимоги не є поточними в розумінні ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Колегія суддів вважає, що ліквідатор діяв в межах повноважень, наданих йому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а тому судом першої інстанції правомірно відхилено скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу на дії ліквідатора.
Доводи скаржника про необхідність застосування загальних норм пенсійного законодавства про відшкодування витрат на доставку та виплату пільгових пенсій за списками спростовуються висновками Верховного Суду України про необхідність застосування щодо боржника, як юридичної особи, що перебуває в ліквідаційній процедурі у банкрутстві спеціальних норм законодавства про банкрутство, які регулюють виникнення зобов'язань у боржника в зазначеній процедурі.
Враховуючи викладене, доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції та не визнаються судом такими, що можуть бути підставою згідно ст.104 ГПК України для скасування чи зміни оскаржуваної ухвали.
Керуючись ст.ст. 99, 101-103, 105, 106 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 20.11.2014 р. у справі № 29/5005/4434/2012 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом 20 днів.
Постанова складена в повному обсязі 22.01.2015 р.
Головуючий суддя В.О.Кузнецов
Судді І.М.Науменко
І.М.Кощеєв
Суд | Дніпропетровський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2015 |
Оприлюднено | 23.01.2015 |
Номер документу | 42386991 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Кузнецов Вадим Олександрович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Кузнецов Вадим Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні