Ухвала
від 29.01.2015 по справі 922/3622/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

"29" січня 2015 р.Справа № 922/3622/13

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Дзюби О.А.

при секретарі судового засідання Шаповалов О.В.

розглянувши справу

за заявою Повне товариство "Гузій Н.В. та Котов С.В.", м. Харків до Повне товариство "Гузій Н.В. та Котов С.В.", м. Харків про визнання банкрутом за участю :

Представника ПАТ" Райфайзен банк Аваль" - Марченко О.П, довіреність від 04.12.14р.

Представника ОСОБА_3 - ОСОБА_5, довіреність від 29.12.14р.

Ліквідатор - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Харківської області від 23 грудня 2014 року, з урахуванням ухвали суду про виправлення описки, відкладено розгляд справи на 15 січня 2015 року; зобов'язано учасників процесу виконати в повному обсязі вимоги суду.

До канцелярії суду від Основ'янської ОДПІ м. Харкова надійшла скарга на дії ліквідатора.

Через канцелярію суду від ОСОБА_3 та ПАТ" Райфайзен банк Аваль" надійшли заяви про визнання недійсним договір купівлі-продажу майна банкрута та застосування наслідків недійсності.

Ухвалою господарського суду від 22 січня 2015 року відкладено розгляд справи, заяв учасників процесу про визнання недійсним договір купівлі-продажу майна банкрута та застосування наслідків недійсності, а також призначено розгляд скарги Основ'янської ОДПІ м. Харкова на 29 січня 2015 року; зобов'язано ліквідатора надати суду письмовий відзив на скаргу Основ'янської ОДПІ м. Харкова.

В судове засідання ліквідатор не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, документів витребуваних судом не надав, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином.

Присутній у засіданні суду представник ПАТ" Райфайзен банк Аваль" надав усні уточнення до своєї заяви про визнання недійсним договір купівлі-продажу майна банкрута та застосування наслідків недійсності, підтримав вказану заяву за виключенням п. 1 прохальної частини.

Представник ОСОБА_3 підтримав свою заяву про визнання недійсним договір купівлі-продажу майна банкрута та застосування наслідків в повному обсязі та просив суд її задовольнити.

Розглянувши матеріали справи судом встановлено наступне.

Постановою господарського суду Харківської області від 14 жовтня 2013 року Повне товариство "Гузій Н.В. та Котов С.В." визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором по справі призначено арбітражного керуючого Бєляєву О.В., якого зобов'язано виконати всі дії по ліквідації банкрута, докази надати суду.

Як вбачається з матеріалів справи, ліквідатором виявлено майно учасника боржника - ОСОБА_3, а саме: нежитлова будівля літ. «А-2», загальною площею 2044,2 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Вказане майно знаходиться в іпотеці ПАТ" Райфайзен банк Аваль" за договором іпотеки від 08.05.2008 року.

15 листопада 2013 року відбулися відкриті торги у формі аукціону, на яких було реалізовано, зокрема, наступне нерухоме майно: нежитлова будівля в літері «А-2» загальною площею 2 044,2 кв. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, обтяжена іпотекою АТ «Райффайзен Банк Аваль».

Кредитор - АТ «Райффайзен Банк Аваль» та учасник боржника ОСОБА_3 звернулись до господарського суду із заявами про визнання недійсним договору купівлі-продажу майна банкрута та застосування наслідків недійсності, обґрунтовуючи суттєвими порушеннями ліквідатором чинного законодавства під час реалізації майна: нежитлової будівлі літ. «А-2», загальною площею 2044,2 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Згідно відзиву ліквідатора, останній проти вказаних заяв заперечує в повному обсязі, зазначаючи, що ним проведена реалізація майна у даній справі у встановленому порядку та дотримуючись чинного законодавства України.

Згідно п.1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Пунктом 4 ст. 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що майно банкрута, що є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов'язаннями, які воно забезпечує.

Продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченому цим Законом, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду.

В пункті 33 інформаційного листа ВГСУ № 01-06/606/2013 р. від 28.03.2013 р. (далі - Інформаційний лист) пояснено, що з числа положень Закону, в яких ідеться про продаж майна у провадженні справи про банкрутство, господарським судам слід виходити насамперед з тих приписів, які визначають відповідну судову процедуру і вміщені в розділі III "Ліквідаційна процедура" (оцінка майна банкрута; продаж майна банкрута; передання активів боржника, які залишаються не проданими на час закінчення ліквідаційної процедури тощо) та в статтях, що визначають процедуру санації (продаж майна боржника як цілісного майнового комплексу; відчуження майна боржника шляхом заміщення активів; продаж частини майна боржника тощо). Що ж до норм розділу IV Закону "Продаж майна у провадженні у справі про банкрутство", то вони застосовуються господарськими судами, якщо відповідне питання не врегульовано зазначеними приписами.

Згідно ст.43 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі - Закон про банкрутство) майно, яке підлягає реалізації у ліквідаційній процедурі, оцінюється ліквідатором. Початковою вартістю цілісного майнового комплексу є сукупність визнаних у встановленому цим Законом порядку вимог кредиторів. Під час продажу майна банкрута на аукціоні вартість майна, що визначається ліквідатором, є початковою вартістю. Оцінка майна державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, здійснюється обов'язково із залученням суб'єктів оціночної діяльності у порядку, визначеному Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

Відповідно статті 44 Закону про банкрутство, після проведення інвентаризації та оцінки майна ліквідатор здійснює продаж майна банкрута такими способами: проведення аукціону; продаж безпосередньо юридичній або фізичній особі. Вибір способів продажу активів здійснюється ліквідатором з метою забезпечення його відчуження за найвищою ціною. Ліквідатор організовує проведення аукціону з продажу активів банкрута з урахуванням вимог цього Закону. На аукціоні можуть продаватися основні засоби (нерухомість, незавершене будівництво, транспортні засоби, будівельні матеріали тощо); відокремлений структурний підрозділ банкрута як частина цілісного майнового комплексу; необоротні активи банкрута; дебіторська заборгованість на умовах договору про відступлення права вимоги банкрута. Ліквідатор має право самостійно проводити торги на аукціоні відповідно до законодавства або залучити на підставі договору організатора аукціону - юридичну особу, яка відповідно до установчих документів має право проводити торги. Організатор аукціону не може бути заінтересованою особою стосовно кредитора чи боржника. Ліквідатор здійснює продаж майна боржника у вигляді цілісного майнового комплексу. У разі якщо продати майно боржника у вигляді цілісного майнового комплексу не вдалося, ліквідатор здійснює продаж майна боржника частинами.

Відповідно ст.49 Закону про банкрутство, продаж майна боржника в провадженні у справі про банкрутство здійснюється в порядку, встановленому цим Законом, шляхом проведення торгів у формі аукціону, за винятком майна, продаж якого відповідно до законодавства України здійснюється шляхом проведення закритих торгів. Продажу підлягають всі види майна боржника, призначеного для здійснення господарської діяльності, за винятком прав і обов'язків, які не можуть бути передані іншим особам. Суб'єктами аукціону є його замовник, організатор та учасники. Замовником є ліквідатор, призначений господарським судом у порядку, встановленому цим Законом. Організатором аукціону є визначена замовником фізична або юридична особа, що має ліцензію на проведення торгів і з якою замовник аукціону уклав договір на проведення аукціону. Організатор аукціону визначається замовником за конкурсом, що проводиться у визначеному замовником порядку, основними критеріями якого вважаються наявність ліцензії, достатній, але не менш як три роки, досвід проведення аукціонів, запропонована найменша сума винагороди. Організатором аукціону не може бути заінтересована особа стосовно боржника, кредиторів та замовника аукціону.

В п.33 Інформаційного листа зазначено, що організатор аукціону згідно з частиною шостою статті 49 Закону визначається замовником аукціону за конкурсом. Чинним законодавством не передбачено ліцензування діяльності з проведення торгів, тому організатором аукціону може бути особа, яка відповідно до установчих документів має право на здійснення такої діяльності. Господарський суд має перевіряти порядок визначення організатора аукціону. Організатор аукціону діє на підставі ухвали господарського суду про визнання його учасником провадження у справі про банкрутство

Відповідно ст. 51 Закону про банкрутство, організатор аукціону, який дії на підставі договору про проведення аукціону опубліковує і розміщує повідомлення про продаж майна боржника і повідомлення про результати проведення торгів; приймає заявки на участь в аукціоні; укладає із заявниками договори про завдаток; визначає учасників торгів; здійснює проведення торгів; визначає переможця торгів і підписує протокол про результати проведення торгів; повідомляє учасників торгів про результати проведення торгів.

Відповідно до п.1 ст.58 Закону про банкрутство, організатор аукціону не пізніше як за 15 робочих днів до дня початку аукціону оприлюднює на веб-сайті державного органу з питань банкрутства та Вищого господарського суду України (при проведенні електронних торгів - також на своєму веб-сайті) оголошення про проведення аукціону, а також письмово повідомляє про проведення аукціону власника майна, замовника та інших осіб, визначених замовником.

Відповідно ст.75 Закону про банкрутство, передача майна замовником аукціону і прийняття його покупцем здійснюється за передавальним актом, що підписується сторонами і оформлюється відповідно до законодавства. Акт про передання права власності на куплене нерухоме майно разом із протоколом про проведення аукціону не пізніше трьох робочих днів після повної сплати переможцем запропонованої ним ціни передається нотаріусу, а копії акта не пізніше наступного дня разом із відомостями про нотаріуса надсилаються (вручаються) покупцю, замовнику аукціону та продавцю. Нотаріус видає покупцю свідоцтво про придбання нерухомого майна на аукціоні в порядку, встановленому законом.

Враховуючи, що в матеріалах справи відсутні докази згоди заставного кредитора - ПАТ" Райфайзен банк Аваль" або господарського суду на продаж майна : нежитлової будівлі літ. «А-2», загальною площею 2044,2 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, відсутні докази залучення торгівельної організації учасником справи про банкрутство, відсутні докази розміщення на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України та офіційному веб-сайті державного органу з питань банкрутства оголошення про проведення аукціону з продажу майна банкрута, суд дійшов висновку, що ліквідатором здійснено продаж майна в ліквідаційній процедурі із порушенням діючого законодавства.

Відповідно до п.3 ст.55 Закону про банкрутство, результати аукціону, проведеного з порушенням вимог закону, можуть бути визнані в судовому порядку недійсними. Визнання результатів аукціону недійсними тягне за собою визнання недійсним укладеного з переможцем договору купівлі-продажу.

Враховуючи проведення аукціону з продажу заставного майна, який відбувся 15.11.2013 р. з порушенням вимог Закону про банкрутство, суд вважає за необхідне визнати результати аукціону, який відбувся 15.11.2013 р. з продажу нежитлової будівлі літ. «А-2», загальною площею 2044,2 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 недійсними.

Визнання результатів аукціону недійсними тягне за собою визнання недійсним укладеного з переможцем договору купівлі-продажу.

Проте, як вбачається з матеріалів справи договір купівлі - продажу між ліквідатором та покупцем ОСОБА_1 не укладався, а лише оформлено свідоцтво від 22 листопада 2014 року за реєстровим № 1278.

Оскільки чинним законодавством України, в тому числі Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не передбачено, у разі визнання результатів аукціону недійсними скасування свідоцтва про право власності, суд дійшов висновку відмовити ПАТ" Райфайзен банк Аваль" та ОСОБА_3 в задоволенні заяв в частині скасування свідоцтва від 22.11.2013 року, що видане фізичній особі ОСОБА_1 за номером 1278 та свідоцтво про право власності за номером 24669514 на ім'я ТОВ «ЕКОТЕХ - А»,

Відповідно до ч. 1 ст. 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Врахувавши викладене, суд дійшов висновку застосувати наслідки недійсності правочину шляхом визнання права власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю в літері «А-2», загальною площею 2 044,2 кв. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, за ФО - П ОСОБА_3 та поновлення обтяження нерухомого майна - нежитлової будівлі в літері «А-2» загальною площею 2 044,2 кв. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, іпотекою АТ «Райффайзен Банк Аваль» згідно договору наступної іпотеки №07-01-88/1-08, з урахуванням змін внесених до нього від 30.12.2010 року та 09.06.2011 року, посвідчений 08.05.2008 року приватним нотаріусом ХМНО ОСОБА_8 та зареєстрований в реєстрі № 1497, заборону відчуження зареєстровано за номером 1498, реєстраційний номер заборони 7156349, контрольна сума -597Е9Г4203; реєстраційний номер в реєстрі іпотек - 7156406, контрольна сума -ЕБ0Д349908, з урахуванням змін до запису 7156406 з контрольними сумами: 6816Б730А8 та ББГ0В061Е7.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України господарський суд відкладає розгляд справи, коли за якихось обставин вона не може бути вирішена в даному засіданні. Такими обставинами, зокрема, є нез'явлення в засідання представників сторін, інших учасників судового процесу; неподання витребуваних доказів; необхідність витребування нових доказів та інше.

Приймаючи до уваги те, що суду не надано доказів, які мають суттєве значення для всебічного та повного розгляду справи, суд вважає доцільним відкласти розгляд справи, заяви учасників процесу про виключення майна з ліквідаційної маси та скаргу Основ'янської ОДПІ м. Харкова на дії ліквідатора, зобов'язати ліквідатора виконати в повному обсязі вимоги попередніх ухвал суду.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 37-44, 49-76 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 216 Цивільного кодексу України, ст.ст. 77, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяви ПАТ" Райфайзен банк Аваль" та ОСОБА_3 про визнання недійсним договір купівлі-продажу майна банкрута та застосування наслідків недійсності задовольнити частково.

2. Визнати недійсними відкриті торги у формі аукціону від 15.11.2013 року щодо продажу нерухомого майна - нежитлової будівлі в літері «А-2», загальною площею 2 044,2 кв. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

3. Застосувати наслідки недійсності правочину шляхом визнання права власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю в літері «А-2», загальною площею 2 044,2 кв. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, за ФО - П ОСОБА_3 та поновлення обтяження нерухомого майна - нежитлової будівлі в літері «А-2» загальною площею 2 044,2 кв. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, іпотекою АТ «Райффайзен Банк Аваль» згідно договору наступної іпотеки №07-01-88/1-08, з урахуванням змін внесених до нього від 30.12.2010 року та 09.06.2011 року, посвідчений 08.05.2008 року приватним нотаріусом ХМНО ОСОБА_8 та зареєстрований в реєстрі № 1497, заборону відчуження зареєстровано за номером 1498, реєстраційний номер заборони 7156349, контрольна сума -597Е9Г4203; реєстраційний номер в реєстрі іпотек - 7156406, контрольна сума -ЕБ0Д349908, з урахуванням змін до запису 7156406 з контрольними сумами: 6816Б730А8 та ББГ0В061Е7.

4. Відмовити ПАТ" Райфайзен банк Аваль" та ОСОБА_3 в задоволенні заяв в частині скасування свідоцтва на підставі протоколу про проведення відкритих торгів у формі аукціону № 4 від 15.11.2013 року, та зареєстроване в реєстрі за номером 1278 приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_9 та в частині скасування свідоцтва про право власності за індексним номером 24669514 на ім'я ТОВ «ЕКОТЕХ - А», код за ЄДРПОУ 39064501.

5. Відкласти розгляд справи, заяви учасників процесу про виключення майна з ліквідаційної маси та скаргу Основ'янської ОДПІ м. Харкова на дії ліквідатора на "03" березня 2015 р. о(об) 12:00 м. Харків, пл. Свободи 5 Держпром 8-й під'їзд, к. 107.

6. Зобов'язати ліквідатора виконати в повному обсязі вимоги попередніх ухвал суду.

7. Дану ухвалу направити ліквідатору, ПАТ "Райфайзен банк Аваль", ОСОБА_3, кредиторам, Основ'янській ОДПІ м. Харкова, сторонам за договором купівлі-продажу майна банкрута, реєстраційній службі.

Суддя Дзюба О.А.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення29.01.2015
Оприлюднено04.02.2015
Номер документу42540854
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/3622/13

Ухвала від 17.10.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 13.08.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 23.05.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 26.03.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 12.02.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 08.01.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Швидкін А.О.

Ухвала від 06.11.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Швидкін А.О.

Ухвала від 17.07.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Швидкін А.О.

Ухвала від 23.04.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Швидкін А.О.

Ухвала від 20.02.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Швидкін А.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні