Рішення
від 17.02.2015 по справі 542/1907/14-ц
НОВОСАНЖАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2015 року Справа № 542/1907/14

2/542/127/15

Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі : головуючого судді - Івка В.М.,

при секретарі - Зимівець Ю.А.

з участю - позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Панасенко І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в смт. Нові Санжари, вул. Леніна, 32, Полтавської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_1, до ТОВ «Агрофірма «Аршиця» Новосанжарського району, третя особа - ОСОБА_4, про припинення договору оренди земельної ділянки та витребування майна з чужого незаконного володіння, -

встановив :

Позивачка прохає :

- визнати припиненим договір оренди земельної ділянки площею 4,13 га., укладений між ТОВ «Аршиця» та ОСОБА_5, який зареєстрований у Новосанжарському ВО ПРФ «ЦДЗК» 28.08.2007 року за реєстрованим №040754500030;

· витребувати та повернути із чужого незаконного володіння ТОВ «Аршиця», ідентифікаційний код 34572475, юридична адреса - Полтавська область, Новосанжарський район, с. Мала Перещенпина, вул. Леніна, 2а, йому ОСОБА_1, адреса - АДРЕСА_1, як належному власнику, земельну ділянку з кадастровим №5323483400:00:004:2123.

В судовому засіданні позивач, його представник позовні вимоги підтримали.

Представник відповідача проти позову заперечує зокрема із тих підстав, що:

- ті обставини, на які посилається позивач, стосуються земельних часток (паїв), право, на які посвідчується сертифікатом, а не державним актом;

· в свій час спадкодавець ОСОБА_5 уже реалізував своє право на отримання Державного акта на землю,тож в оренду ним уже передавалася земельна ділянка виділена йому в натурі , а тому вважає що предмет оренди не змінився , а відбувся перехід права власності до спадкоємців;

· згідно чинного законодавства , перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи не є підставою для його зміни чи розірвання;

· також вважає що позивачем пропущений строк позовної давності для звернення до суду, так як земельну ділянку позивач успадкував 9 липня 2010 року , а до суду звернувся 19 грудня 2014 року , тобто з пропуском трирічного строку позовної давності, визначеної ст. 257 ЦК України.

Третя особа в судове засідання не з'явилася будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення сторін , дослідивши матеріали справи , суд приходить до висновку про відмову в позові з наступних підстав.

Судом встановлено що після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 залишилось спадкове майно, яке складається з приватизованої земельної ділянки площею 4.13 га ,яка знаходиться на території Малоперещепинської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії II- ПЛ № 001103 від 31.10.2003 року.

За життя ОСОБА_5 уклав із ТОВ Агрофірма «Аршиця» - договір оренди землі,зареєстрований у Новосанжарському ВО ПРФ ЦДЗК 28.08.2007 року за № 040754700050 терміном на 10 років , про що зазначено в п. 3.1 договору.

Спадкоємцями за заповітом померлого ОСОБА_6 є ОСОБА_1,- позивач у справі, та ОСОБА_4 - третя особа, які 09.07.2010 року отримали в Новосанжарській райдержнотконторі свідоцтво про право власності на ? частину за кожним, спадкової земельної ділянки, площею 4.13 га, яка належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 та яка була передана ним в оренду ТОВ «Агрофірма Аршиця», згідно зазначеному вище договору оренди землі.

В подальшому позивач та третя особа виготовили державні акти на зазначену земельну ділянку зі збереження її цільового призначення, розміром 2, 0650 га. за кожним.

Третя особа ОСОБА_4 уклав з відповідачем договір оренди належної йому земельної ділянки , а позивач ОСОБА_1, в свою чергу, вирішив займатися обробкою належної йому частини спадкової ділянки самостійно, і 15.01.2013 року звернувся до відповідача з письмовою заявою про розірвання договору оренди землі, укладеного 28.08.2007 року із ОСОБА_6, на що отримав відмову та звернувся до суду з відповідною позовною заявою.

Як визначено ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Спірні відносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про оренду землі»

Підстави за яких можливе припинення договору оренди землі, викладено у статті 31 цього Закону.

За відсутності конкретних підстав , позивач посилається на ті положення статті згідно яких, договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом, і вважає що, таким законом зокрема є ст. 182 ЦК України відповідно доякої, з моменту державної реєстрації позивач ОСОБА_1 і набув право власності на належне йому майно та отримав можливість користуватися ним на свій розсуд.

Однак, дані твердження позивача суд знаходить безпідставними.

Як визначено ст.32 ч .4 Закону України «Про оренду землі», перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи , а також реорганізація юридичної особи орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

Як убачається з матеріалів справи, і зазначено вище, до позивача в порядку спадкуванні всіх прав та обов'язків, що належали спадкодавцеві ОСОБА_6, згідно ст. 1218 ЦК України, перейшли і права та обов'язки, визначених договором про оренду землі, укладеного спадкодавцем з ТОВ «Агрофірма «Аршиця» 28.08.2007 року терміном на 10 років.

Дані відносини регулюються спеціальним Законом України «Про оренду землі», в якому,серед інших підстав, не передбачене розірванням договору оренди земельної ділянки лише із зміною власника земельної ділянки.

Відповідні положення щодо цього викладені також у п. 12.8 договору оренди землі.

Таким чином, суд вважає, що відсутні законні підстави для припинення договору оренди землі, за тих підстав, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог.

Крім того, суд зазначає також, що є обґрунтованими заперечення відповідача проти позову і з підстав пропуску позивачем строків позовної давності.

Так, визначена статтею 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Відповідно до ст. 261 ч. 1 цього ж Кодексу, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Як слідує з матеріалів справи, позивач успадкував частину спірної ділянки, яка належала спадкодавцю ОСОБА_5, отримавши 09.07.2010 року відповідне свідоцтво про право на спадщину за заповітом в Новосанжарській райдержнотконторі.

Саме з цього часу слід обраховувати початок перебігу строку позовної давності, оскільки, суд вважає, що проживаючи в одному селі зі спадкодавцем та спілкуючись із ним, іншими односельцями,позивач не міг не знати що земельна ділянка знаходиться в оренді у відповідача.

Більш того, відповідач є чи не єдиним орендарем землі на території Малоперещепинської сільської ради, про що свідчить зокрема надана ним відомість з видачі орендної плати,де вказано більше трьохсот орендодавців

Як убачається з матеріалів справи, до суду позивач звернувся 10.12.2014 року, тобто після сплину визначеного законом трирічного терміну, з клопотанням про поновлення строків позовної давності не звертався, так як не вважає їх пропущеними, оскільки обраховує їх з часу отримання Державного акту на право власності на земельну ділянку, тобто з грудня 2012 року, що суд вважає помилковим.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 212, 215, 218 ЦПК України, ст. ст. 31, 32 Закону України «Про оренду землі», суд -

вирішив :

В позові відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Полтавської області через Новосанжарський районний суд.

Суддя(підпис)

З оригіналом вірно:

Суддя Новосанжарського районного суду

Полтавської області В.М.Івко

СудНовосанжарський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення17.02.2015
Оприлюднено18.02.2015
Номер документу42729532
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —542/1907/14-ц

Ухвала від 29.04.2015

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 10.03.2015

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Карпушин Г. Л.

Рішення від 17.02.2015

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Івко В. М.

Ухвала від 26.12.2014

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Івко В. М.

Ухвала від 15.12.2014

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Івко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні