Рішення
від 02.02.2015 по справі 925/2331/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2015 року Справа № 925/2331/14

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Потапенко В.В., при секретарі судового засідання Голосінській Н.М., за участю представників сторін:

від позивача - Мацієвський О.М. - за довіреністю;

від відповідача - Порохнюк Л. П. - за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси справу

за позовом Дочірнього підприємства "Київське пуско - налагоджувальне управління № 427"

до Приватного підприємства "Патріот В"

про стягнення 6 220 грн. 46 коп., -

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення з відповідача 72 345,02 грн., з яких: 4 918,20 грн. основного боргу, 1 064,30 грн. інфляційних втрат, 237,96 грн. 3 % річних та 66 124,56 грн. неустойки в розмірі подвійної орендної плати на підставі договору оренди нежитлового приміщення №ЧК-01 від 01.12.2012 року.

Заявою № 14 від 02.02.2015 позивач зменшив розмір позовних вимог до 6 220,46 грн. з яких : 4 918,20 грн. основного боргу, 1 064,30 грн. інфляційних та 237,96 грн. - 3% річних. Ухвалою суду від 02.02.2015 вказана заява прийнята судом до розгляду.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечував обґрунтованість заявлених позовних вимог, посилаючись на наступні обставини:

- позивач ставить питання про стягнення неустойки більш ніж за один рік, що суперечить вимогам п.1 ч.2 ст.258 ЦК України;

- позивач нарахував суму штрафних санкцій, яка більш ніж в десять разів перевищує основну вимогу про стягнення орендної плати;

- позивач вказує, що ПП «Патріот В» виїхало з орендованого приміщення 30 червня 2013року. Тобто позивач фактично визнає, що орендоване майно йому повернуте, а тому підстав для нарахування штрафних санкцій немає;

- орендовані приміщення були звільнені ПП «Патріот В» у січні 2013 року, оскільки з вини позивача в орендованих приміщеннях було відсутнє електропостачання та теплопостачання, у зв»язку з чим підприємство не мало можливості проводити свою діяльність і змушене було виїхати з орендованого приміщення у приміщення за адресою: м. Черкаси вул. Гоголя, 453 кв.4. Надалі діяльність підприємства здійснювалась у приміщенні по вул. Хоменка,19 в м. Черкаси, яким відповідач користується на підставі договору №01/04/2013/1 від 01 квітня 2013 року, укладеного між ПП «Патріот В» та ТОВ «Супой».

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві із врахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, посилаючись на доводи, викладені у відзиві на позов, просила у задоволенні позову відмовити. Орендоване приміщення орендарю повернуто без оформлення акта приймання-передачі приміщення, договір оренди було розірвано у квітні 2013 року, про що було письмово повідомлено орендодавця.

Згідно ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Заслухавши доводи та пояснення представників сторін, дослідивши наявні в справі матеріали, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав:

01 грудня 2012 року між Дочірнім підприємством „Київське пуско - налагоджувальне управління № 427", яке є управителем майна на підставі договору управління майном від 08.08.12, (надалі - Орендодавець) та Приватним підприємством „Патріот В" (надалі - Орендар) було укладено договір нежитлового приміщення №ЧК-01 (далі - Договір), за умовами якого Орендодавець передає а Орендар приймає у строкове платне користування нежитлове приміщення першого поверху загальною площею 46,84 кв.м., розташоване за адресою: вул. Хоменка, 7, м. Черкаси.

Згідно пункту 1.4 Договору він укладений на строк з 01.12.2012 року по 30.11.2013 року.

Відповідно до пунктів 2.3-2.4 Договору після закінчення терміну його дії чи у випадку його дострокового розірвання Орендар зобов'язаний у 7- денний строк повернути Орендодавцю нерухоме майно за актом приймання-передачі, звіреним з актом приймання-передачі на момент укладення Договору. Передача або повернення об'єкта оренди вважається здійсненою в день підписання сторонами відповідного акта приймання-передачі.

Згідно пункту 3.2 Договору Орендар зобов'язувався сплачувати орендну плату, що становить 1639,40 грн. на місяць з урахуванням податку на додану вартість, та є базовою ставкою орендної плати.

Відповідно до пунктів 3.3-3.4 Договору до орендної плати не входить плата за комунальні послуги, послуги зв'язку та телекомунікацій, вартість експлуатаційних витрат, плата за користування земельною ділянкою та інші послуги, які надаються окремо поза даним договором та вноситься Орендарем щомісячно до 05 числа поточного місяця.

Орендна плата проводиться без попереднього надання рахунків у паперовій формі від Орендодавця Орендарю ( пункт 3.5 Договору).

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання за цим Договором визначена сторонами у розділі 6 Договору, за умовами якого за несвоєчасне внесення орендної плати Орендар сплачує пеню у розмірі 0,05 % від суми простроченого платежу за кожен день прострочення. Нарахування пені за прострочення виконання обов'язку припиняється через один рік з дня, коли обов'язок повинен був бути виконаний. За несвоєчасне внесення орендної плати Орендар сплачує суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення. Нарахування індексу інфляції проводиться умовно за місяць, тому сторони дійшли згоди, що до заборгованості, погашеної за період з 01 по 15 число місяця включно, застосовується індекс інфляції цього місяця; до заборгованості, погашеної за період з 16 по 31 число місяця включно, застосовується індекс інфляції наступного місяця. Прострочення сплати орендної плати за Договором встановлюється сторонами з 06 числа поточного місяця. У разі недостатності суми проведеного платежу для виконання грошового зобов'язання у повному обсязі ця сума погашає вимоги Орендодавця у такій черговості:

- у першу чергу сплачуються 3 проценти річних і пеня;

- у другу чергу сплачується основна сума боргу (орендна плата).

Згідно акта приймання-передачі від 01.12.2012 року Орендодавець передав, а Орендар прийняв нерухоме майно, яке сторонами оглянуто та перевірено. В акті зазначено, що нерухоме майно є придатним для його використання за призначенням, обладнання, інженерні мережі в комунікації нерухомого майна знаходяться у справному стані, кількісні та якісні характеристики нерухомого майна, елементів приміщення, обладнання, інженерних мереж, комунікацій, кінцевого устаткування наведені у Дефектному акті, який є невід'ємним додатком до акту приймання-передачі.

Листом від 31.01.2013 №3 відповідач просив тимчасово з 01 лютого 2013 року по 01 квітня 2013 рік призупинити дію Договору.

Прохання відповідача щодо тимчасового призупинення дії Договору позивачем задоволено.

10 червня 2013 року відповідач на адресу позивача направив листа №006, у якому просив призупинити дію Договору.

За листом відповідача від 10 червня 2013 року Договір достроково розірвано з 30 червня 2013 року, але об'єкт оренди за актом приймання - передачі, як того вимагають умови Договору, позивачу повернуто не було.

Платіжним дорученням №1363 від 28.02.2013 року відповідач сплатив орендні платежі в сумі 3278,80 грн., вказавши у призначенні платежу «оренда приміщення за листопад, грудень 2012 року».

Несплаченою залишилася орендна плата за квітень-червень 2013 року, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість перед позивачем у сумі 4 918,20 грн.

Згідно частини 1 статті 173 ГК України зобов'язання, що виникає між суб'єктами господарювання, в силу якого один суб'єкт зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта, або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку, є господарським зобов'язанням.

Згідно з частиною 1 статті 174 ГК України, господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з ч. 2 ст. 193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України Кодексом.

Правовідносини найму урегульовані главою 58 Цивільного кодексу України.

За своєю правовою природою Договір є договором найму (оренди) і відповідає вимогам статті 283 Господарського кодексу України та статті 759 Цивільного кодексу України якими встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до ч. 1 ст. 785 ЦК України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Пунктами 2.3-2.4 Договору сторони встановили, що після закінчення терміну дії договору оренди чи у випадку його дострокового розірвання орендар зобов'язаний у 7- денний строк повернути Орендодавцю нерухоме майно за актом приймання-передачі, звіреним з актом приймання-передачі на момент укладення договору оренди. Передача або повернення об'єкта оренди вважається здійсненою в день підписання сторонами відповідного акта приймання-передачі.

Суд не приймає до уваги заперечення представника відповідача щодо припинення договору з квітня 2013 року оскільки, направлений відповідачем лист №3 від 31.01.2013 року свідчить про те, що Орендар просить лише тимчасово з 01.02.2013 по 01.04.2013 призупинити дію договору оренди.

На підставі листа №006 від 10.06.2013 відповідач повідомив позивача про призупинення договору оренди №ЧК-01 від 01.12.2012, що позивачем було розцінено як пропозицію про дострокове його розірвання.

Доказів у підтвердження передачі позивачу орендованого приміщення відповідачем суду не надано.

Таким чином, судом встановлено, що всупереч пунктів 2.3-2.4 Договору відповідач орендоване приміщення позивачу не повернув, а тому припинення Договору з 30 червня 2013 року є правомірним.

Відповідно до ст. 762 ЦК України та пункту 3.4 Договору Орендар зобов'язаний вносити орендну плату щомісячно до 05 числа поточного місяця .

У порушення вказаних вище вимог закону та положень Договору відповідач орендну плату не сплатив, внаслідок чого у нього перед позивачем виникла заборгованість за період з квітня 2013 року по червень 2013 року в сумі 4 918,20 грн.

Доказів належної сплати суми боргу відповідач суду не надав, заперечень проти наявності, походження та розміру боргу суду не надано.

Враховуючи викладене, суд вважає доведеною та такою що підлягає до задоволення вимогу позивача про стягнення з відповідача 4918,20 грн. заборгованості по орендній платі.

Наявність заборгованості підтверджується наявними в матеріалах справи копіями договору оренди, розрахунком заборгованості та іншими матеріалами справи.

За прострочення виконання грошового зобов'язання позивач нарахував до стягнення із відповідача 237,96 грн. 3 % річних та 1064,30 грн. інфляційних втрат.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, якою передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом, позивачем нараховано до стягнення з відповідача за період з 237,96 грн. 3 % річних та 1064,30 грн. інфляційних втрат. Вказані розрахунки зроблено вірно, а тому заявлені суми підлягають до стягнення у повному обсязі.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідачем всупереч ст. ст. 33, 34 ГПК України не було доведено факту належної сплати позивачу орендної плати, у зв'язку з чим до стягнення на користь останнього з відповідача підлягають 4918,20 грн. заборгованості, 237,96 грн. - 3% річних та 1064,30 грн. - інфляційних втрат.

На підставі ст. 49 ГПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути судовий збір у сумі 1827,00 грн.

Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд , -

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства "Патріот В" (18002, м. Черкаси, вул. Котовського, 38, кв. 1, код ЄДРПОУ 35754754) на користь Дочірнього підприємства "Київське пуско - налагоджувальне управління № 427" (04074, м. Київ, вул. Автозаводська, 18, код ЄДРПОУ 01417452) - 4 918 грн. 20 коп. основного боргу, 1 064,30 грн. інфляційних втрат, 237, 96 грн. 3 % річних та 1 827 грн. 00 коп. судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.

СУДДЯ В.В. Потапенко

Повне судове рішення складено 17 лютого 2015 року.

Суддя В.В. Потапенко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення02.02.2015
Оприлюднено19.02.2015
Номер документу42764262
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/2331/14

Постанова від 18.06.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Саранюк В.I.

Ухвала від 29.05.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Саранюк В.I.

Постанова від 06.04.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Шевченко Е.О.

Ухвала від 04.03.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Шевченко Е.О.

Рішення від 02.02.2015

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Потапенко В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні