ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/354/15-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Скадовському районі Херсонської області до підприємства споживчої кооперації "Хлібокомбінат Скадовського Райст" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що підприємство споживчої кооперації "Хлібокомбінат Скадовського Райст" є платником податків і зборів (обов'язкових платежів), передбачених Законами України "Про систему оподаткування", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", та зареєстровано платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) в управлінні Пенсійного фонду України в Скадовському районі Херсонської області.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-1V (далі Закон № 1058-1V) підприємство повинно покривати витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Просить суд стягнути з підприємства споживчої кооперації "Хлібокомбінат Скадовського Райст" заборгованість по пільгових пенсіях за січень 2015 року в сумі 531,20 грн. на користь управління Пенсійного фонду України в Скадовському районі Херсонської області.
Позивач наполягав на позовних вимогах, просив суд задовольнити позов, справу просив розглянути без участі представника управління Пенсійного фонду.
Представник відповідача по суті позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях від 09.02.2015 року, посилаючись на те, що колишній працівник відповідача ОСОБА_1 набув пільговий трудовий стаж, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, до 31.07.1992 року до моменту набрання чинності постанови КМУ "Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці" №442 від 01 серпня 1992 року. Статтею 13 Закону №1778 Кабінет Міністрів було зобов'язано затвердити положення про порядок та проведення атестації робочих місць. Тому ОСОБА_1 пенсія призначена відповідно до ч.1 ст.100 Закону №1778. У зв'язку з цим підприємство не повинно покривати витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Просив у задоволенні позову відмовити, а справу розглянути за відсутності представників підприємства.
Відповідно до ч. 4. ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливим розглядати справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
Згідно з довідкою ПАТ "Райагробуд" про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 10 червня 2011 року ОСОБА_1 працював у шкідливих умовах за Списком №2 з 28 вересня 1979 року по 13 січня 1987 року, та з 19 березня 1987 року по 25 вересня 1987 (7 років 9 місяців 23 дні).
Згідно з аналогічною довідкою підприємства споживчої кооперації "Хлібокомбінат Скадовського Райст" ОСОБА_1 працював повний робочий день на підприємстві хлібокомбінат Скадовського районного споживчого союзу у шкідливих умовах за Списком №2 за період з 05.10.1987 р. (наказ №251 від 01.10.1987 р.) по 31.07.1992 р. за посадою електрозварник зайнятий різанням та ручним уварюванням. Стаж складає 4 роки 9 місяців 26 днів.
Станом на 31 липня 1992 року його пільговий стаж дорівнює 12 рокам 7 місяцям 18 дням.
Відповідно до п. "б" ч.1, ч.3 статті 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.
Виходячи з системного аналізу зазначеної норми, атестація робочих місць є обов'язковою умовою призначення пенсії на пільгових умовах.
Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці визначено постановою КМУ "Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці" №442 від 01 серпня 1992 року (далі - постанова КМУ № 442).
Таким чином, громадянином ОСОБА_1 трудовий стаж для призначення пільгової пенсії (12 років 7 місяців 18 днів) набуто до 31 липня 1992 року, тобто до набрання чинності постановою КМУ № 442.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону №1058-1V пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
При цьому, особам, які працювали до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством (п. "а", п. "б" ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення").
Відповідно до ст.100 Закону №1788 особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:
а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;
б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Виходячи з приписів Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені відповідно до ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", не підлягають відшкодуванню суб'єктами підприємницької діяльності.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що наявний у ОСОБА_1 пільговий стаж, який набуто особою до набрання чинності постановою КМУ №442, дає йому право на призначення та виплату пільгової пенсії за віком відповідно до норм статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а тому підстав для стягнення з підприємства споживчої кооперації "Хлібокомбінат Скадовського Райст" заборгованості по пільгових пенсіях немає.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 серпня 2013 року у справі №2а-2092/12/2170 за позовом управління Пенсійного фонду України в Скадовському районі Херсонської області до підприємства споживчої кооперації "Хлібокомбінат Скадовського Райст" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 463 грн. 44 коп. Рішення суду апеляційної інстанції набрало законної сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Скадовському районі Херсонської області до підприємства споживчої кооперації "Хлібокомбінат Скадовського Райст" про стягнення заборгованості по пільгових пенсіях за січень 2015 року в розмірі 531 грн. 20 коп. є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Виходячи з викладеного, на підставі ст. ст. 8, 9, 12, 19, 158 - 163 КАС України, суд -
постановив :
У задоволені позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Варняк С.О.
кат. 10.2.4
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2015 |
Оприлюднено | 24.02.2015 |
Номер документу | 42787342 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Варняк С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні