П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Вінниця
16 лютого 2015 р. Справа № 802/45/15-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,
секретаря судового засідання Мельника В.С.,
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
відповідача: Грусевич Н.М.,
третьої особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Вінниці адміністративну справу за позовом
ОСОБА_6
до Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:
Обідненська сільська рада Немирівського району, ОСОБА_7, ОСОБА_8
про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
В С Т А Н О В И В :
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_6 з позовом до Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Обідненська сільська рада Немирівського району, ОСОБА_7, ОСОБА_8 про визнання протиправним та скасування розпорядження.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Немирівською районною державною адміністрацією Вінницької області безпідставно розпорядженням від 29.08.2005 №246 затверджено проект землеустрою ОСОБА_4 щодо відведення земельної ділянки 27,2354 га за рахунок земель запасу та надання її в оренду терміном на 40 років, адже, вказана земельна ділянка, у відповідності до державного акту на право довічного успадкування володіння землею від 12.06.1992 та статуту ФГ "Джерело" належить на праві власності ОСОБА_7 та ОСОБА_6 Крім того, постановою Немирівського районного суду Вінницької області від 06.08.2014, яка згідно з ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.12.2014 набула законної сили, скасовано рішення 9 позачергової сесії 24 скликання Обідненської сільської ради Немирівського району Вінницької області від 13.12.2003 в частині припинення діяльності ФГ "Джерело" площею 29,4 га та переведення даної земельної ділянки у землі запасу сільської ради. З урахуванням чого, позивач звернувся до суду з вказаним позовом щодо захисту своїх прав.
Представники позивача позов підтримали та просили його задовольнити на підставі та в межах заявлених позовних вимог.
Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог, з огляду на надані до суду письмові заперечення (а.с.102-106).
Третя особа ОСОБА_4 та його представник в судовому засіданні просили відмовити в задоволенні позовних вимог з огляду на їх безпідставність.
Представник третьої особи Обідненської сільської ради Немирівського району в судове засідання не з'явився, однак надав клопотання в яких просив провести розгляд справи за його відсутності, додатково зазначивши, що позовні вимоги не визнає повністю.
Третя особа ОСОБА_7 в судове засідання також не з'явився, уповноваженого представника не направив, про дату, час та місце судового засідання належним чином повідомлений, що підтверджується матеріалами справи.
Частина 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Згідно з ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Враховуючи вище зазначене, суд вважає за можливе провести розгляд справи за даною явкою сторін.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
У відповідності до свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи фермерське господарство "Джерело" зареєстроване 21.01.1997 за ідентифікаційним кодом 23056121 за адресою с.Обідне, Немирівського району, Вінницької області, керівником якого є ОСОБА_10 (а.с.89-90).
Встановлено, що рішенням 8 сесії 21 скликання Немирівської районної ради народних депутатів від 02.06.1992 "Про надання земельних ділянок для ведення селянських/ фермерських господарств" ОСОБА_10 видано державні акти на право довічного успадкованого володіння землею, зокрема, 29,40 га на території Обідненської сільської ради Вінницької області (а.с.82-86).
Як убачається із наданих до суду доказів, ОСОБА_10, який ІНФОРМАЦІЯ_1 помер, є батьком ОСОБА_6 та ОСОБА_7
29.08.2005 Немирівською районною державною адміністрацією Вінницької області розпорядженням за №246 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4 в оренду для створення фермерського господарства на території Обідненської сільської ради та надано ОСОБА_4 в оренду терміном на 40 років 27,235 га землі за рахунок земель запасу, в тому числі ріллі - 21,3151 га, чагарників - 4,7548 га та пасовищ - 1,1655 га на території Обідненської сільської ради (а.с.9).
Оскільки, на думку позивача, вказана земельна ділянка у відповідності до державного акту на право довічного успадкування володіння землею від 12.06.1992 та статуту ФГ "Джерело" належить на праві власності ОСОБА_7 та ОСОБА_6, тому наявні підстави для скасування зазначеного акту.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив з наступного.
Статтею 2 Земельного кодексу України (в редакції чинної на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі - ЗК України) передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Згідно з п.а) ст. 17 ЗК України (в редакції чинної на момент виникнення спірних правовідносин) до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Зі змісту положень ч.1 ст. 116 ЗК України (в редакції чинної на момент виникнення спірних правовідносин) слідує, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
В контексті зазначених вище норм встановлено, що рішенням 8 сесії 21 скликання Немирівської районної ради народних депутатів від 02.06.1992 "Про надання земельних ділянок для ведення селянських/фермерських господарств" ОСОБА_10, як керівнику ФГ "Джерело" видано державний акт на право довічного успадкованого володіння землею, зокрема, 29,40 га на території Обідненської сільської ради Вінницької області.
Як слідує із наданих до суду доказів, ОСОБА_10, що помер ІНФОРМАЦІЯ_1, є батьком ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (а.с.78-81).
В ході судового розгляду справи встановлено, що спадщину від імені ОСОБА_7 (малолітнього на час смерті) прийняла його мати ОСОБА_12, тоді як ОСОБА_6 з урахуванням рішення Немирівського районного суду Вінницької області від 08.12.2008, яким визначено додатковий строк для прийняття спадщини, фактично прийняла спадщину 23.01.2009 (а.с.80).
Тобто, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, як спадкоємцям належить на праві власності, у відповідності до рішенням 8 сесії 21 скликання Немирівської районної ради народних депутатів від 02.06.1992, земельна ділянка 29,40 га на території Обідненської сільської ради Вінницької області.
В той же час, рішенням 9 позачергової сесії 24 скликання Обідненської сільської ради Немирівського району Вінницької області від 13.12.2003 припинено діяльність фермерського господарства "Джерело", а земельну ділянку площею 29,4 га переведено у землі запасу сільської ради.
Частина 1 статті 123 ЗК України (в редакції чинної на момент виникнення спірних правовідносин) регламентує, що надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Аналогічно приписи ч.1 ст. 124 ЗК України (в редакції чинної на момент виникнення спірних правовідносин) передбачають, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
За змістом ч.3,4,5 ст. 123 ЗК України (в редакції чинної на момент виникнення спірних правовідносин) юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Водночас, ч.9 зазначеної вище норми також передбачає право органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади відмовляти у наданні земельної ділянки в користування або залишати клопотання без розгляду, які в установлений строк можуть бути оскаржені в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Як встановлено судом, з урахуванням зазначеного вище рішення, 29.08.2005 Немирівською районною державною адміністрацією Вінницької області розпорядженням за №246 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4 в оренду для створення фермерського господарства на території Обідненської сільської ради Немирівського району та надано ОСОБА_4 в оренду терміном на 40 років 27,235 га землі за рахунок земель запасу, в тому числі, ріллі - 21,3151 га, чагарників - 4,7548 га та пасовищ - 1,1655 га на території Обідненської сільської ради.
В подальшому, 27.02.2006 Немирівської районною державною адміністрацією, як орендодавцем, та ОСОБА_4, як орендарем, укладено договір оренди землі, за яким орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва Обідненської сільської ради Немирівського району загальною площею 27,2354 га у тому числі 27,235 га землі за рахунок земель запасу, в тому числі ріллі - 21,3151 га, чагарників - 4,7548 га та пасовищ - 1,1655 га, з терміном оренди 40 років.(ас.99-100).
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" (в редакції чинної на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Об'єктами оренди, у відповідності до ч.1 ст. 3 зазначеного Закону, є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Згідно з ч.1 ст. 4 Закону України "Про оренду землі" (в редакції чинної на момент виникнення спірних правовідносин) орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи.
Як свідчать надані докази, в даному випадку за наслідками рішення 9 позачергової сесії 24 скликання Обідненської сільської ради Немирівського району Вінницької області від 13.12.2003, орендодавцем Немирівською районною державною адміністрацією земельну ділянку, яка лежить в основі оскаржуваного рішення, надано в оренду на 40 років ОСОБА_4
Не погодившись з вказаним фактом, позивач звернулась до суду з позовом щодо скасування зазначеного рішення, зокрема, постановою Немирівського районного суду Вінницької області у справі №217/1106/12 від 06.08.2014 позов ОСОБА_6 до Обідненської сільської ради Немирівського району Вінницької області, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_7, Немирівська районна державна адміністрація Вінницької області, ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення, задоволений та рішення 9 позачергової сесії 24 скликання Обідненської сільської ради Немирівського району Вінницької області від 13.12.2003 в частині припинення діяльності фермерського господарства "Джерело" площею 29,4 га і переведення даної земельної ділянки у землі запасу сільської ради скасовано. У відповідності до ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.12.2014 вказане судове рішення набуло законної сили.
Положення ч.2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачають, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, що передбачає ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з ч.1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Таким чином, земельна ділянка не території Обідненської сільської ради Немирівського району Вінницької області площею 29,4 га належить на праві власності ОСОБА_6 та ОСОБА_7
На ряду з цим, суд враховує також те, що приписи ч.1 ст. 78 ЗК України передбачають, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Частина 1 статті 125 ЗК України (в редакції чинної на момент виникнення спірних правовідносин) встановлює, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Як встановлено вище, право власності земельної ділянки 29,40 га на території Обідненської сільської ради Вінницької області ОСОБА_6 та ОСОБА_7 підтверджується рішенням 8 сесії 21 скликання Немирівської районної ради народних депутатів від 02.06.1992 "Про надання земельних ділянок для ведення селянських/ фермерських господарств", державним актом на право довічного успадкованого володіння землею.
Суд, вирішуючи вказану спірну ситуацію, наголошує, що постанова Немирівського районного суду Вінницької області у справі №217/1106/12 від 06.08.2014, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.12.2014, містить встановлені факти про безпідставність переведення земельної ділянки площею 29,4 на території Обідненської сільської ради Немирівського району Вінницької області у землі запасу сільської ради, згідно з рішенням 9 позачергової сесії 24 скликання Обідненської сільської ради Немирівського району Вінницької області від 13.12.2003, відтак вказані обставини свідчать про незаконність (безпідставність) надання її в оренду на 40 років ОСОБА_4
Окрім того, постановою Вищого адміністративного суду України від 19.03.2014 у справі №К/9991/62082/12 ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.09.2012 та постанову Немирівського районного суду Вінницької області від 22.03.2012 про задоволення позовних вимог ОСОБА_4 до Немирівської районної ради Вінницької області, треті особи ОСОБА_6 про скасування рішення 8 сесії 21 скликання Немирівської районної ради народних депутатів від 02.06.1992 "Про надання земельних ділянок для ведення селянських/ фермерських господарств" скасовано, а в задоволені позовних вимог відмовлено. (а.с.17-20)
Варто також відмітити, що в судовому засіданні на запитання головуючого по справі щодо наявності/відсутності перешкод для укладення договору оренди земельної ділянки площею 29,4га на території Обідненської сільської ради Немирівського району Вінницької області з ОСОБА_6 та ОСОБА_7, третя особа ОСОБА_4 та його представник однозначної відповіді не надали.
Згідно з ч.4 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.
Надаючи правову оцінку заявленим позовним вимогам, суд виходив з того, що дослідивши оскаржувану постанову, в розумінні рішення суб'єкта владних повноважень, суд приходить до висновку, що остання не відповідає вимогам визначених Кодексом адміністративного судочинства України, оскільки, рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути вчинено на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України - за змістом цей критерій випливає з принципу законності, що закріплений у частині другій статті 19 Конституції України.
Обов'язковою ознакою нормативно-правового акта чи правового акта індивідуальної дії, а також відповідних дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень є створення ними юридичних наслідків у формі прав, обов'язків, їх зміни чи припинення.
Як встановлено судом в ході судового розгляду справи при прийняті оскаржуваного розпорядження зазначений інститут не дотриманий, адже суперечить правам ОСОБА_6 та ОСОБА_7, відтак, суд в узгодження зі ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне позов задовольнити, тим самим, визнати протиправним і скасувати розпорядження першого заступника голови Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області №246 від 29 серпня 2005 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на території Обідненської сільської ради".
Згідно з ст.ст. 11, 71, 86 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати розпорядження першого заступника голови Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області №246 від 29 серпня 2005 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на території Обідненської сільської ради".
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя /підпис/ Крапівницька Н. Л.
Згідно з оригіналом
Суддя
Секретар
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2015 |
Оприлюднено | 04.03.2015 |
Номер документу | 42885288 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Крапівницька Н. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні