ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19 березня 2015 р. Справа № 902/109/15
про стягнення 498 234,73 грн.
Суд:
Суддя Кожухар М.С.
Секретар судового засідання Матущак О.В.
Представники :
позивача: Антощук О.А. - за дорученням
відповідача : не з"явився
ВСТАНОВИВ :
Публічне акціонерне товариство "Подільський цемент" звернулось до господарського суду Вінницької області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ-Проект" 498 234,73 грн., з яких: 395 517,60 грн. боргу, 85 877,83 грн. інфляційних та 16 839,30 грн. 3% річних.
Ухвалою від 02.02.2015р. порушено провадження у даній справі з призначенням її до розгляду на 24.02.2015 р.
Ухвалою від 24.02.2015р. розгляд справи відкладено на 19.03.2015р.
В судове засідання 19.03.2015р. з"явився представник позивача, який позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач повноважного представника не направив, відзиву на позов та витребуваних документів не надав. Поштове повідомлення щодо отримання ним ухвали суду про відкладення слухання, надісланої на поштову адресу відповідача, до суду не повернуто. Конверт з ухвалою суду про відкладення слухання, яка також була надіслана за адресою: вул. Архітектора Артинова, 46, офіс, 9, м. Вінниця, 21050, яка відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців є місцезнаходженням відповідача - повернуто з відміткою Укрпошти "за зазначеною адресою не проживає; уже не значиться".
За змістом статті 64 ГПК, в разі якщо ухвалу суду було надіслано стороні за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути зокрема засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду.
На цьому, зокрема, наголошено у Постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року N 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції".
На підтвердження належного повідомлення відповідача про час і місце розгляду справи, судом до матеріалів справи долучено копію реєстру поштових відправлень № 228.
Отже судом вчинено усі можливі дії для повідомлення відповідача про час і місце розгляду справи.
За таких обставин, справу розглянуто за наявними матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні матеріали справи, суд встановив наступне.
25.10.2012р. між Публічним акціонерним товариством "Подільський цемент" (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АВМ-Проект" (Замовник) укладено договір купівлі-продажу № 12-472, відповідно до якого Постачальник зобов'язується поставити, а Замовник прийняти та оплатити цемент, названий в подальшому Товар, по марках та кількістю згідно заявок Замовника, на умовах, що викладені у цьому договорі.
Ціна на Товар, який продається за цим договором, встановлюється в національній валюті України - гривні і на умовах FСА (Франко-перевізник) станція відправлення і включає: вартість Товару, всі податки і збори, що встановлені українським законодавством, у тому числі ПДВ. Додатково оплачуються транспортні витрати (залізничний тариф) Постачальника до станції призначення. Відпускна ціна без врахування транспортних витрат на момент укладення договору з урахуванням ПДВ складає: Портландцемент марки ПЦ ІІ/АШ-400 навал 744.00 грн. за тону, Портландцемент марки ПЦ ІІ/АШ-400 в мішках 789.00 грн. за тону, Портландцемент марки ПЦ І - 500 навал 852.00 грн. за тону, Портландцемент марки ПЦ 1 - 500 в мішках 921.00 грн. за тону, Портландцемент марки сульфатостійкий ПЦ-400 Д20 навал 765.00 грн. за тону (п. 2.1. Договору).
Відповідно до п. 2.3. Договору, Замовник здійснює 100% передплату, згідно виставлених Постачальником рахунків, в 10-денний термін з дня отримання рахунку.
Відповідно до п.п. 3.1.1., 3.1.4. Договору, Постачальник здійснює поставку Товару на умовах FСА (Франко-перевізник) - станція відправлення Гуменці Південно-західної залізниці (Інкотермс-2000) в 5-денний термін з дня отримання передплати; протягом 5 (п'яти) робочих днів із моменту відвантаження Товару Постачальник відправляє на поштовому адресу Замовника Рахунок-фактуру та Податкову накладну на відвантажену партію Товару.
Замовник надає заявку на постачання Товару на наступний місяць до 25 числа попереднього місяця із зазначенням марки Товару, кількості, станції призначення та найменування і реквізитів Вантажоодержувача (п. 3.2.1. Договору).
Даний договір укладений в 2 примірниках, (по 1 для кожної із Сторін) і діє з моменту підписання до 31 грудня 2012р. (п. 7.1. Договору).
При відсутності заперечень кожної із Сторін, договір вважається пролонгованим на наступний календарний рік, з аналогічною умовою пролонгації надалі (п. 7.2. Договору).
31.05.2013р. сторони уклали додаткову угоду до договору № 12-472, відповідно до якої ціна на продукцію з урахуванням ПДВ складе: ССПЦ 400 Д20 навал -760,00 грн./тн, ПЦ 1-500 навал - 930,00 грн./тн.; встановлено ліміт кредитування у сумі 500 000 гривень із відстрочкою платежу 12 календарних діб.
На виконання умов Договору, в період з 12.03.2013р. по 14.06.2013р. позивач поставив відповідачу товар, на загальну суму 895356,80 грн., що стверджується накладними-рахунками, залізничними накладними, податковими накладними за вказаний період.
Відповідач за поставлений товар розрахувався частково, сплативши позивачу 499 839,20 грн., що стверджується банківськими виписками по рахунку.
Відтак, станом на день подачі позову та розгляду справи в суді, заборгованість відповідача перед позивачем становить 395 517,60 грн.
Наведене стверджується матеріалами справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши і оцінивши надані докази, суд дійшов такого висновку.
Ст. 193 Господарського кодексу України (ГК України) визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України (ЦК України).
Відповідно до ст.ст. 526, 525 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Як випливає з наявних матеріалів справи, між позивачем та відповідачем виникли правовідносини, що випливають з договору поставки.
Відповідно до статті 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно зі ст. 655 ЦК України одна сторона - продавець передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ч.1 ст. 692 ЦК України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
В силу ст. ст. 4-3, 33 ГПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Оскільки станом на час розгляду справи відповідач не надав доказів погашення заборгованості, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 395 517,60 грн. боргу підлягають задоволенню.
Крім суми основного боргу, позивачем, за неналежне виконання грошових зобов'язань пред'явлено до стягнення з відповідача за період з 01.08.2013р. по 31.12.2014р.: 85 877,83 грн. інфляційних, 16 839,30 грн. 3% річних.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України передбачено, що, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч.1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Оскільки відповідач не виконав зобов'язання в обумовлений сторонами строк, він є боржником, що прострочив.
Згідно з ч.2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Дослідивши розрахунок заявлених до стягнення з відповідача 85 877,83 грн. інфляційних та 16 839,30 грн. 3% річних, суд дійшов висновку, що дані позовні вимоги підлягають задоволенню, як такі що відповідають законодавству.
Згідно з положеннями ст. 49 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору підлягають віднесенню на відповідача.
Керуючись ст.ст. 4-3, 33, 43, 49, 82, 84, 115,116 ГПК України, -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ-Проект" (вул. Архітектора Артинова, 46, офіс, 9, м. Вінниця, 21050; пошт, адреса: вул. Фрунзе, 4, м. Вінниця, 21000, код ЄДРПОУ 38394373, р/р 26002013010718 в Збербанк Росії, МФО 320627) на користь Публічного акціонерного товариства "Подільський цемент" (вул. Хмельницьке шосе, 1-А, с. Гуменці, Кам"янець-Подільський р-н, Хмельницька обл., 32325, код ЄДРПОУ 00293091, п/р 26006003028600 в ПАТ "ІНГ БАНК Україна", м. Київ, МФО 300539) 395517,60 грн. (триста дев'яносто п"ять тисяч п'ятсот сімнадцять грн. 60 коп.) боргу, 85877,83 грн. (вісімдесят п"ять тисяч вісімсот сімдесят сім грн. 83 коп.) інфляційних. 16839,30 грн. (шістнадцять тисяч вісімсот тридцять дев'ять грн. 30 коп.) річних та 9964,69 грн. (дев'ять тисяч дев'ятсот шістдесят чотири грн. 69 коп.) у відшкодування витрат на сплату судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 20 березня 2015 р.
Суддя Кожухар М.С.
віддрук. прим.: 1 - до справи, 2 - позивачу (вул. Хмельницьке шосе, 1-А, с. Гуменці, Кам'янець-Подільський р-н, Хмельницька обл., 32325) - згідно клопотання представника позивача, 3,4 - відповідачу (вул. Архітектора Артинова, 46, офіс, 9, м. Вінниця, 21050; вул. Фрунзе, 4, м. Вінниця, 21000)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2015 |
Оприлюднено | 25.03.2015 |
Номер документу | 43182903 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Кожухар М.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні