cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2015 р. Справа № 904/8870/14
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. при секретарі Ковтун В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Цепта", м. Херсон
про стягнення 401927 грн. 00 коп.
за участю представників сторін:
від позивача - Погосян С.Г., уповн. представник, довіреність від 24.03.2014р.;
від відповідача - не з'явився.
Сутність спору: Позивач (ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція", м. Енергодар Запорізької області) звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача (товариство з обмеженою відповідальністю "Цепта", м. Херсон, код ЄДРПОУ 32350959) 401927 грн. збитків, спричинених поставкою неякісної продукції, яка не може бути використана за призначенням.
Обґрунтовуючи позов, позивач посилається на те, що одержана продукція була відвантажена за підробленими сертифікатами, що унеможливило її використання на відповідному насосному обладнанні енергоблоків ВП "Запорізька АЕС".
Згідно умов договору, відповідач взяв на себе обов'язок поставити продукцію, якість якої відповідає певним кресленням і підтверджена сертифікатом якості, виданим підприємством-виробником.
Проте, внаслідок протиправної поведінки відповідача, яка полягала в неналежному виконанні ним своїх договірних зобов'язань, а саме, поставки продукції невідповідної якості, що підтверджено постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 04.02.2013р. по кримінальній справі № 1/331/107/13, позивачу завдано значні збитки, пов'язані з оплатою неякісної продукції і неможливістю їх використання, які підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.
У судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату і місце розгляду справи, явку представника не забезпечив, витребувані документи не надав.
Направлена на його адресу: м. Херсон, вул. Леніна, буд. 41 ухвала про порушення справи від 19.02.2015 року повернулася до господарського суду з довідкою Укрпошти про відсутність ТОВ "Цепта" за зазначеною адресою.
Згідно наданого позивачем спеціального витягу з ЄДРОПУ станом на 23.01.2015р., місцезнаходженням юридичної особи-ТОВ "Цепта" є: 73025, м. Херсон, вул. Леніна, 41.
Повернутий примірник повідомлення про вручення рекомендованого відправлення рекомендованої кореспонденції з відміткою органу зв'язку про відсутність юридичної особи-відповідача за зазначеною у відправленні адресою свідчить про належне виконання господарським судом обов'язку про повідомлення сторони про дату і місце розгляду справи.
Надані в матеріали справи докази є достатніми для винесення рішення, в зв'язку з чим, суд, керуючись ст. 75 ГПК України, розглядає справу по наявних в ній матеріалах.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
На підставі укладеного між сторонами договору поставки продукції від 15.11.2007р. № 534(2)07УК відповідач (правонаступник ТОВ "Цепта") зобов'язався відвантажити позивачу продукцію на загальну суму 401927 грн., а позивач - прийняти її та провести оплату у порядку, встановленому умовами договору.
Найменування, кількість та ціна підлягаючої поставці продукції визначені пунктом 1.1 договору, у тому числі, Секції Н18.64.40.04 в кількості 1-ї штуки загальною вартістю - 124943 грн. 00 коп. та Секції Н18.64.40.05 в кількості 2-х штук загальною вартістю - 276984 грн.
У пунктах 1.1; 2.1; 3.2; 4.1; 4.2 договору сторони встановили, що продукція, яка поставляється, призначена для використання на обладнанні систем, важливих для безпеки АЄС. Класифікація по НП 306.1.02/1.034-2000:4Н клас. Підлягаючий поставці товар за якістю повинен підтверджуватися сертифікатом якості, виданим підприємством-виробником, відповідати кресленням Н18.64.40.04-01, Н18.64.40.05-01. Розрахунок за продукцію здійснюється шляхом перерахування коштів на поточний рахунок постачальника протягом 30-ти календарних днів з моменту постачання продукції; відвантаження продукції здійснюється на умовах ДДР - в м. Енергодар поставка продукції - листопад - грудень 2007р.; продукція поставляється із супровідними документами: видатковою накладною з обов'язковим вказанням кількості місць; сертифікатом якості; документом, засвідченим оригінальними підписами і печаткою підприємства-виробника, підтверджуючий, що постачальник продукції для ЗАЕС є офіційним представником (дилером) підприємства-виробника цієї продукції.
Підлягаюча поставці продукція відповідачем відвантажена, а позивачем продукція прийнята та оплачена в повному обсязі.
У зв'язку зі зверненням Служби безпеки України про наявність передумов для нанесення державі значних економічних збитків внаслідок постачання на АЕС України за завищеними цінами обладнання сумнівного походження, використання якого може призвести до надзвичайних подій та аварій із небезпечними екологічними і техногенними наслідками, ДП НАЕК "Енергоатом" було проведено службове розслідування за викладеними у зверненні СБУ фактами.
За результатами службового розслідування, слідчим відділом УСБУ в Запорізькій області було порушено кримінальну справу № 603 за фактом заволодіння грошовими коштами ВП ЗАЕС ДП НАЕК "Енергоатом" у розмірі 7102866,27 грн. шляхом зловживання своїм службовим становищем посадовими особами ТОВ "Нафтобудсервіс", за ознаками злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України.
В ході досудового розслідування вказаної кримінальної справи було встановлено, що поставлені відповідачем за цілою низкою договорів, у тому числі № 534(2)07УК від 15.11.2007р., ТМЦ (ЗІП до насосного обладнання) заводами-виробниками (ВАТ "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В.Фрунзе", м. Суми, ВАТ "Всесоюзний науково-дослідний інститут атомного енергетичного насособудування", м. Суми) не вироблялись, Сумським регіональним відділенням "Держцентрякості" поставок і послуг Держатомрегулювання не перевірялись, а сертифікати якості і посвідчення про прийомку є підробленими.
Листом № 59/Л-475/13 від 04.01.2013р. слідчий відділ УСБУ в Запорізькій області повідомив про те, що в ході розслідування кримінальної справи № 603 версія щодо умисного заволодіння грошовими коштами ВП "Запорізька АЕС" на загальну суму 7 102 866,27 грн., шляхом поставки на станцію неякісних запасних частин до насосного обладнання за підробленими сертифікатами свого підтвердження не знайшла, у зв'язку з чим справа за ч. 5 ст. 191 КК України була закрита. Водночас, 13.11.2012 р. директору ТОВ "Нафтобудсервіс" в рамках кримінальної справи № 603 пред'явлено обвинувачення у вчиненні службової недбалості, ... що спричинило тяжкі наслідки для ВП "Запорізька АЕС" ДП НАЕК "Енергоатом" на загальну суму 2 945 151 грн., тобто за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України (в редакції ст. 367 КК України від 05.04.2001). Винуватість посадових осіб Запорізької АЕС встановлена не була".
Постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 04.02.2013 р. по кримінальній справі № 1/331/107/13 по звинуваченню Литвтненко Серія Анатолійовича, директора ТОВ "Нафтобудсервіс" в скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, встановлено, що поставлена ТОВ "Нафтобудсервіс", керівником якого є зазначена фізична особа, певна кількість ЗІП до насосного обладнання, у тому числі - секція Н18.64.40.04 в кількості 1-ї штуки та секція Н18.64.40.05 в кількості 2-х штук; поставлені за договором № 534(2)07УК від 15.11.2007р. вартістю 401927 грн. 00 коп., фактично не відповідають умовам укладених договорів поставок, у зв'язку з чим вони не можуть бути використані на відповідному насосному обладнанні енергоблоків ВП "Запорізька АЕС".
Умовами п. 7.1 Договору передбачено, що в разі неналежного виконання або невиконання сторонами зобов'язань за договором сторони несуть майнову відповідальність відповідно до чинного законодавства.
Частиною 2 статті 224 Господарського кодексу України встановлено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються, у тому числі, витрати, зроблені управненою стороною.
Учасник господарських відносин, який вчинив господарське правопорушення, зобов'язаний вжити необхідних заходів щодо запобігання збиткам у господарській сфері інших учасників господарських відносин або щодо зменшення їх розміру, а у разі якщо збитків завдано іншим суб'єктам, - зобов'язаний відшкодувати на вимогу цих суб'єктів збитки у добровільному порядку в повному обсязі, якщо законом або договором сторін не передбачено відшкодування збитків в іншому обсязі (ст. 226 ГК України).
Згідно з ч. 1 ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Відповідно до п.1 ч. 2 ст. 22 ЦК України збитками є, у тому числі, витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі (ч. 3 ст. 22 ЦК України).
Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків. Боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки (ч. 1 ст. 623 ЦК України).
Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування збитків, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки; збитків та їх розміру; причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та збитками; вини.
Протиправною є поведінка, яка не відповідає вимогам закону чи іншого нормативного акту, або полягає у невиконанні чи неналежному виконанні договірного зобов'язання, тягне за собою порушення (зменшення, обмеження) майнових прав (благ) і законних інтересів іншої особи. Протиправність поведінки боржника або кредитора у договірних правовідносинах полягає у порушенні договірного зобов'язання.
Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору (ч. 4 ст. 631 ЦК України).
Частиною 1 ст. 96 ЦК України передбачено, що юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.
Згідно з п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 12 від 23 грудня 2005 року "Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності" закриття кримінальної справи зі звільненням від кримінальної відповідальності можливе лише в разі вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого КК, та за наявності визначених у законі правових підстав, вичерпний перелік яких наведено у ч. 1 ст. 44 КК.
Відповідно до роз'яснень, що містяться у п. 2 постанови Пленуму Верховного суду України № 12 умовою звільнення особи від кримінальної відповідальності є вчинення нею певного умисного злочину, незалежно від того, закінчено його чи ні, вчинений він одноособово чи у співучасті. При вирішенні питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності суд (суддя) під час попереднього, судового, апеляційного або касаційного розгляду справи повинен переконатися (незалежно від того, надійшла вона до суду першої інстанції з відповідною постановою чи з обвинувальним висновком, а до апеляційного та касаційного судів - з обвинувальним вироком), що діяння, яке поставлено особі за провину, дійсно мало місце, що воно містить склад злочину і особа винна в його вчиненні, а також що умови та підстави її звільнення від кримінальної відповідальності передбачені Кримінальним кодексом України. Тільки після цього можна постановити (ухвалити) у визначеному КПК України порядку відповідне судове рішення.
Таким чином, в даному випадку наявні всі елементи складу цивільного правопорушення з боку ТОВ "Нафтобудсервіс", необхідні для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування збитків, а саме: наявна протиправна поведінка уповноваженої посадової особи ТОВ "Нафтобудсервіс", підтверджена постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 04.02.2013р. по кримінальній справі № 1/331/107/13; наявні збитки в розмірі 401927 грн. 00 коп., спричинені протиправною поведінкою відповідача в особі його уповноваженої посадової особи; наявний причинний зв'язок між протиправною поведінкою заподіювача - ТОВ "Нафтобудсервіс" та збитками, спричиненими останнім позивачу; наявна вина уповноваженої посадової особи ТОВ "Нафтобудсервіс", підтверджена постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 04.02.2013р. по кримінальній справі № 1/331/107/13.
Оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, як того вимагають положення ст. 43 ГПК України, суд констатує про доведення позивачем належними та допустимими доказами відповідно до ст. 33 зазначеного Кодексу протиправної поведінки відповідача, причинного зв'язку між протиправною поведінкою відповідача та збитком в розмірі 401927 грн. 00 коп., що були заподіяні внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх договірних зобов'язань.
Зважаючи на викладене, господарський суд визнав позов обґрунтованим і задовольняє його у повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по оплаті судового збору в сумі 8038 грн. 54 коп. покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Цепта" (73025, м. Херсон, вул. Леніна, буд. 41, код ЄДРПОУ 32350959, р. рахунки не відомі) на користь державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція" (71504, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Промислова, 133, код ЄДРПОУ 19355964, п/рахунок 26005619938393 в ПАТ "Промінвестбанк", м. Енергодар, МФО 300012) - 401927 грн. 00 коп. - основного боргу та 8038 грн. 54 коп. - витрат зі сплати судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 20.03.2015р.
Суддя Л.М. Немченко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 17.03.2015 |
Оприлюднено | 25.03.2015 |
Номер документу | 43185820 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Немченко Л.М.
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні